Braque Saint-Germain

Inne nazwy: French Pointing Dog

Braque Saint-Germain
Braque Saint-Germain

Braque Saint-Germain wykorzystywany jest do polowania na zwierzynę i ptactwo. Jest wyjątkowo inteligentny i towarzyski, dzięki czemu świetnie sprawdzi się jako przyjaciel całej rodziny.

Najważniejsze informacje o Braque Saint-Germain

Długość życia :

7

19

12

14

Charakter :

Inteligentny Łowca

Rozmiar :

Pochodzenie i historia

Przodkiem rasy jest biało-pomarańczowa suka rasy pointer o imieniu Miss, hodowana przez barona Larminata, który skrzyżował ją z wyżłem francuskim w latach 30. XIX wieku. Siedem szczeniaków tej pary przekazano osobom mieszkającym w Saint-Germain-en-Laye (miejscowość położona pod Paryżem), stąd też nazwa. Rasa ta  była popularna do początku XX wieku, obecnie jest rzadko spotykana nawet we Francji.

Klasyfikacja FCI

Grupa FCI

Grupa 7 - Wyżły

Sekcja

Sekcja 1 : wyżły kontynentalne

Wygląd

Wielkość dorosłego osobnika

Suka : pomiędzy 54 i 59 cm

Pies : pomiędzy 56 i 62 cm

Waga

Suka : pomiędzy 20 i 25 kg

Pies : pomiędzy 20 i 25 kg

Maść

Rodzaj szaty

Kolor oczu

Brązowe

Opis

Braque Saint-Germain jest bardzo podobny do pointera. Różni się od niego, jako zwierzę półkrwi, zarówno wyglądem ogólnym, jak i sposobem poruszania się w terenie – biega ciężko i w bardziej kontrolowany sposób łapie trop. 

To elegancki i proporcjonalny pies. Ma stop zaznaczony słabiej niż pointer, bardziej cofniętą kufę, dłuższe uszy i niżej osadzony ogon. Jego oczy mają szczery i łagodny wyraz. Uszy są krótsze niż u wyżła typu pierwotnego, ale dłuższe niż u pointera, osadzone na linii oczu, odstające od głowy i opadające pod kątem. Osadzony pod linią grzbietu ogon sięga stawu skokowego. Noszony jest poziomo.

Ciekawostki

Rasa ta jest mało znana poza swoją ojczyzną.

Braque Saint-Germain - charakter

 • 66%

  Czuły

  To przyjazny pies do towarzystwa, bardzo przywiązany do swoich bliskich.

 • 66%

  Lubi zabawę

  Doskonale sprawdzą się wszelkie zabawy związane z tropieniem.

 • 66%

  Spokojny

  Braque Saint-Germain zachowuje się spokojnie w domu, o ile zadbamy o jego codzienne potrzeby i odpowiednio go wyszkolimy.

 • 100%

  Inteligentny

  Pies szybko rozumie, czego się od niego oczekuje, a jego inteligencja sprawia, że bywa uparty, jeśli nie widzi sensu wydawanych poleceń. 

 • 100%

  Łowca

  To bardzo szybki pies myśliwski o sile, która pozwala mu pracować w każdym terenie i w każdą pogodę (choć niezbyt dobrze znosi on zimno). Wyżeł ten jest wszechstronny i może polować na ptactwo (bażanty, bekasy) oraz na zwierzynę taką jak króliki.

 • 66%

  Strachliwy/nieufny wobec obcych

  Braque Saint-Germain jest dość przyjaźnie nastawiony do ludzi. Może okazać dystans nieznanym sobie osobom, należy więc dokonać odpowiedniej prezentacji.

 • 66%

  Niezależny

  To pies bardzo przywiązany do człowieka, ale samodzielny podczas pracy.

  Zachowanie

  • 66%

   Znoszenie samotności

   Pies tej rasy poradzi sobie z nieobecnością właścicieli, jeśli wcześniej zapewnimy mu ruch i zostawimy jakieś zajęcie. Okresy nieobecności nie powinny być jednak zbyt długie ani zbyt częste. Pamiętajmy, że to pies pracujący.

  • 66%

   Posłuszny / łatwo się uczy

   Wyżeł ten bywa uparty, ale potrafi zachowywać się posłusznie, jeśli nawiążemy z nim dobrą relację. 

   Szkolenie należy rozpocząć jak najwcześniej, powinno opierać się ono na konsekwencji, uprzejmości i pozytywnych metodach.

  • 66%

   Szczekliwy

   Jak wszystkie psy, braque Saint-Germain czasem szczeka, ale nie jest zbyt głośny, zwłaszcza jeśli odpowiednio go wyszkolimy.

  • 66%