Reklama

Wymarłe rasy psów - tych czworonogów już nie zobaczysz

Hare indian dog advice

Hare indian dog

© Shutterstock

Przyjmuje się, że obecnie na świecie istnieje około 400 ras psów. Obecnie. Gdyby do tej listy dołączyć wszystkie te rasy, które na przestrzeni wieków wyginęły, spis ten zdecydowanie by się wydłużył.

Przez Ewelina Piskorek

aktualizacja dnia 21.09.2020, 15:10

Wiele wymarłych gatunków psów były podstawą istnienia obecnie znanych nam ras. Niektóre z przedstawionych poniżej ras pozostawiły po sobie ślad wyłącznie w przekazach i legendach. 

1. Norfolk spaniel

Norfolk spaniel

Norfolk Spaniel lub Shropshire Spaniel to wymarła rasa psa od początku XX wieku. Początkowo sądzono, że wywodzi się od jednego z książąt z Norfolk, ale teoria ta została obalona. Wykorzystywano go do polowań zarówno na lądzie, jak w wodzie. Rasa przestała istnieć po 1903 roku.

2.  Tahitian dog

 Tahitian dog

Pies Tahitian to wymarła rasa psa z Tahiti. Podobnie jak inne odmiany psów polinezyjskich, został wprowadzony na Wyspy Towarzystwa i Tahiti przez przodków ludu Tahitian podczas ich migracji do Polinezji. Mięso z tych psów spożywano, a z innych jego części wytwarzano narzędzia i ozdoby. Co ciekawe, osobniki tej rasy były wegetarianami.

3. Old spanish pointer

Old spanish dog

Old Spanish Pointer, lub Perro de Punta Español, to wymarła rasa psa pochodząca z Hiszpanii, uważana za ostatecznego przodka prawie wszystkich pointerów. Pies używany do polowań, niezwykle zwinny, według przekazów mogły „biegać przez cały dzień i całą noc”.

4. Kurī

Kuri

Kurī to imię maoryskiego wymarłego psa z Polinezji. Został wprowadzony do Nowej Zelandii przez polinezyjskich przodków Maorysów podczas ich migracji z Polinezji Wschodniej w XIII wieku naszej ery. Zgodnie z tradycją Maorysów półbóg Maui przekształcił swojego szwagra Irawaru w pierwszego psa. Miały puszyste ogony, krótkie nogi i mocne ramiona. Nie szczekały, a wyły.

5. English water spaniel

English Water Spaniel

Angielski spaniel wodny to rasa psa, która wyginęła od pierwszej połowy XX wieku, a ostatni okaz zaobserwowano w latach 30. XX wieku. Najbardziej znany był z polowania na ptactwo wodne oraz z możliwość nurkowania, w sposób podobny do kaczek.

6. Bullenbeisser

Bullenbeisser

Bullenbeisser, znany również jako Buldog Niemiecki, to wymarła rasa psów znana ze swojej siły i zwinności. Rasa była blisko spokrewniona z Bärenbeisserem i jest przodkiem współczesnego boksera. 

7. Braque du Puy

Braque du Puy

Braque Dupuy, znany również jako Dupuy Pointer, był rasą pointera z francuskiego regionu Poitou. Były to psy myśliwskie, hodowane do polowań na nizinach i znane z tego, że były szybkie i gibkie.

8. Argentine polar dog

Argentyńskie psy polarne zostały stworzone przez armię argentyńską w celu wyposażenia ich baz na Antarktydzie w psy zaprzęgowe. Rasa powstała w wyniku krzyżowania siberian husky, psa grenlandzkiego, malasuta alaskańskiego i szpica mandżurskiego. 

9. Alaunt


Ta rasa psów w typie molosa istniała od czasów starożytnych do XVII wieku w Azji Środkowej i Europie. Alaunt został pierwotnie wyhodowany przez plemiona Alanów, nomadów żyjących na północ od Kaukazu. Alanowie byli znani jako znakomici wojownicy, pasterze i hodowcy koni. Hodowali swoje psy do pracy - w ramach rasy wyhodowali różne odmiany do określonych zadań.  Alaunty były wykorzystywane na wojnach, jako psy stróżujące i pasterskie.

Co ciekawe, współcześnie istnieją organizacje, które próbują odtworzyć tę rasę takie jak British Alauny Society. Uważa się, że Alaunt jest przodkiem buldogów.

10. Dogo  cubano

Dogo cubano, Cuban dogge, Cuban bloodhound lub Cuban mastiff to nazwy wymarłej rasy lub rasy psów pochodzących z Kuby. Był psem w typie bullmastiffa, używanym w walkach psów i byków. Do listy niechlubnych zadań psów tej rasy należało również łapanie zbiegłych niewolników.

Mastif kubański powstał z krzyżówki buldogów, mastifów i psów pasterskich, stając się  z czasem psem bojowym i stróżującym. Istnieją doniesienia, że Brytyjski gubernator Jamajki Alexander Lindsay, wysłał emisariuszy do Hawany na początku 1795 r., aby zakupili 100 psów tej rasy, kiedy dowiedział sie o ich skuteczności do ścigania niewolników przez Hiszpanów na Kubie. Setki dogo cubano zostały dostarczone również Francuzom podczas buntu Haiti w 1803 roku. 

11. Hare indian dog

Hare indian dog to wymarła rasa psa wyhodowanego przez indian Hare w północnej Kanadzie. Prawodopodobnie był skrzyżowany z kojotem lub od niego pochodził. Psy tej rasy zostały po raz pierwsz przywiezione do Europy w latach 20. XI wTen niezwykle szybki pies był używany w trakcie polowań, ale wraz ze zmianą metod łowieckich (zwłaszcza upowszechnieniu broni palnej), stopniowo tracił swoją przydatność. W wyniku krzyżowaniu z innymi psa, rasa z czasem straciła swoją tożsamość.

Według opisu z 1829 r. "Hare-Indian Dog uwielbia zabawę i ma czułe usposobienie, dzięki czemu szybko zyskuje sobie sympatię. Nie jest jednak zbyt potulny i nie znosi wszelkiego rodzaju zamknięcia (źródło: Sir John Richardson, Fauna Boreali-Americana, 1829, p.79) ".