Reklama

Domowe sposoby na pchły u psa

Pchły u psa

Pchły to uciążliwe pasożyty, które odżywiają się krwią zwierzęcia, na którym bytują. Ich obecność powoduje u psów bardzo silny świąd skóry, który objawia się intensywnym drapaniem całego ciała. Pchły mogą również przyczynić się do powstawania wielu chorób, m.in. alergicznego zapalenia skóry czy psiej tasiemczycy. Postępowanie w przypadku stwierdzenia ich obecności polega na stosowaniu środków przeciwpchelnych oraz domowych sposobów na pchły u psa.

Redakcja

aktualizacja dnia 23.06.2021, 17:02

Czym są pchły?

Pchła to pasożyt o szarym lub białym kolorze, osiągający rozmiar 2-4 milimetrów. Ich charakterystyczną cechą jest bardzo szybkie rozmnażanie. Samica pchły dziennie składa od 25 do nawet 50 jaj, przez okres około 100 dni. Jaja składane są na żywicielu, czyli na przykład na skórze psa. Mają one postać małych, szarych lub białych punkcików (tutaj dowiesz się więcej o pchłach i profilaktyce przeciwpchelnej).

Zarażenie pasożytami to zjawisko nagminne u psów. Pozbycie się ich jest szczególnie trudne, ponieważ jaja pcheł mogą być przenoszone na przedmiotach i rozwijać się poza ciałem psa (np. na jego legowisku, w budzie, w dywanie, ubraniach itp.).

Pupil, który zmaga się z pchłami żerującymi na jego skórze, będzie intensywnie się drapał. Na jego skórze mogą pojawić się zaczerwienione grudki, powstające na skutek kontaktu ze śliną pasożytów (stanowi ona silny alergen). Pod wpływem intensywnego drapania na skórze psa mogą pojawić się wyłysienia i rany, które mogą ulec zakażeniu bakteryjnemu.

Jeżeli zauważymy jakiekolwiek stany zapalne na skórze czworonoga, powinniśmy zgłosić się do weterynarza. Preparaty owadobójcze czy domowe sposoby na pchły u psów w tym wypadku nie wystarczą. Konieczne będzie wdrożenie odpowiedniego leczenia.

Jeżeli nie jesteśmy pewni, czy naszego czworonoga zaatakowały pchły, możemy kupić test na obecność pchlich odchodów w sierści zwierzęcia. Tego typu produkty dostępne są w większości sklepów zoologicznych oraz w lecznicach weterynaryjnych.

Jak odpchlić psa – domowe sposoby

Najważniejsza w walce z pchłami jest profilaktyka.©Shutterstock

Kiedy zauważymy na skórze pupila larwy, pchły lub ich odchody (są to ciemne i twarde ziarenka strawionej i wydalonej krwi), powinniśmy natychmiast podjąć działania, mające na celu usunięcie pasożytów oraz ich jaj.

Istnieją domowe sposoby na pchły u psa i jest ich naprawdę sporo. Niestety większość okazuje się nieskuteczna, a przy tym niebezpieczna dla zwierząt, ale jest też kilka bezpiecznych, które warto wypróbować.

Roztwór wody z octem

Pierwszym wartym uwagi sposobem jest spryskanie wykąpanego psa roztworem wody z octem w proporcjach: 1 szklanka octu na 4 litry ciepłej wody. Rozpyloną na sierści mieszankę pozostaw do wyschnięcia. Metoda ta jest zarówno skuteczna, jak i bezpieczna dla psa: ocet spowoduje śmierć pcheł, które już się zalęgły w sierści pupila oraz odstraszy pasożyta. Jednocześnie ocet nie wywołuje alergii, nie ma więc ryzyka, że podrażnisz skórę zwierzęcia. Innym sposobem na pchły u psa jest regularne wyczesywanie ich z sierści pupila specjalnym grzebieniem, ale jest to metoda jedynie wspomagająca inne, ponieważ nie jesteś w stanie wyczesać wszystkich osobników.

Szampony przeciwpchelne

Inna metodą jest wykąpanie czworonoga w specjalnym szamponie przeciw pasożytom, a następnie dokładne wyczesanie jego sierści. Najlepszym wyborem będzie sięgnięcie po specjalny, gęsty grzebień, przy pomocy którego możliwe będzie usunięcie pasożytów z futra. Podczas czesania należy szczególną uwagę poświęcić szyi, brzuchowi oraz miejscu przy nasadzie ogona – zwykle to właśnie tam bytuje najwięcej pcheł.

Sprzątnięcie domu i legowiska

Kolejnym, niezbędnym krokiem jest usunięcie pasożytów z mieszkania. Posłanie czworonoga należy wyprać w wysokiej temperaturze. Konieczne będzie również uprawie wszelkich koców, poduszek czy materacy, na których zwierzak lubi się wylegiwać. Ponadto, warto dokładnie odkurzyć całe mieszkanie, a następnie wyrzucić worek z odkurzacza i dokładnie umyć rurę (przy pomocy ciepłej wody i mydła) – w przeciwnym razie pchły mogłyby pozostać w urządzeniu.

Pchły to uciążliwy problem, z którym zmaga się wielu właścicieli psów. W walce z nimi najważniejsza jest profilaktyka – po obroże i inne preparaty owadobójcze powinnyśmy sięgać od wczesnej wiosny do późnej jesieni. Jeżeli zauważymy u psa objawy pcheł, jak najszybciej zastosujmy domowe sposoby na ich zwalczanie – lecznicze kąpiele, wyczesywanie, pranie legowiska. Pamiętajmy jednak, że jeżeli działania nie przyniosą rezultatów, konieczne będzie udanie się z czworonogiem do lekarza weterynarii.