Reklama

moskiewski pies stróżujący
© Shutterstock/ Aneta Jungerova

Pies moskiewski stróżujący - usposobienie, wygląd, pochodzenie

Przez Ewelina Piskorek Instruktor szkolenia psów

aktualizacja dnia

Moskiewski stróżujący to wyjątkowo ciekawa rasa psa, która – choć nadal nie jest w Polsce szczególnie popularna – zaczyna cieszyć się coraz większym zainteresowaniem. Co to za czworonóg? Jaki ma charakter i kto jest najlepszym kandydatem na jego opiekuna? Odpowiedź na te i wiele innych pytań znajdziesz poniżej!

Chcąc poznać historię moskiewskiego stróżującego, musisz przenieść się do mroźnej i nieco mrocznej Rosji (ówczesnego ZSSR) lat 40. ubiegłego wieku. To wtedy właśnie radzieccy naukowcy podjęli próby stworzenia idealnego psa, który spełniałby wyśrubowane wymagania milicji oraz wojska. Docelowo bowiem miał to być pies służbowy.

Warto dodać w tym miejscu, że praca genetyków oraz kynologów zaowocowała powstaniem nie tylko moskiewskiego stróżującego, ale w nieco późniejszym czasie także m.in. przepięknego czarnego teriera rosyjskiego

Moskiewski pies stróżujący a bernardyn

Niedoświadczeni miłośnicy psów często mylą moskiewskiego stróżującego z bernardynem. Rzeczywiście o pomyłkę nietrudno, bowiem w żyłach tej rasy płynie krew bernardyna, którego krzyżowano przede wszystkim z owczarkiem kaukaskim. Ponadto początkowo stosowano domieszkę kilku innych ras. Dlaczego akurat bernardyn i „kaukaz”?

Owczarek kaukaski jest psem niezwykle czujnym i niezależnym, wszechstronnym, a do tego odpornym na ciężkie warunki atmosferyczne (czyt. świetnie znoszącym srogie rosyjskie zimy).

Z kolei bernardyn zachwycił radzieckich naukowców przede wszystkim wspaniałym wyglądem, inteligencją oraz chęcią współpracy z człowiekiem. 

Moskiewski pies stróżujący – historia rasy

Zanim powstał pierwszy zadowalający wzorzec rasy, psa moskiewskiego stróżującego, a miało to miejsce dopiero w 1985 roku, naukowcy i kynolodzy intensywnie pracowali nad wyeliminowaniem niepożądanych cech wyglądu i charakteru.

Przede wszystkim chciano pozbyć się typowych dla bernardyna luźnych powiek oraz charakterystycznego dla niego ospałego, ociężałego temperamentu. Z kolei w „kaukazach” upatrywali takich wad jak m.in. nadpobudliwość i agresja. Psy, które przejawiały jakiekolwiek wady, nie były dopuszczane do dalszego rozmnażania. 

Wzorzec rasy moskiewski stróżujący - Rosyjska Federacja Kynologiczna kontra FCI

Pomimo tego, że rasa liczy sobie już kilkadziesiąt lat, dotychczas nie doczekała się uznania przez FCI (Międzynarodową Federację Kynologiczną). Chociaż we wspomnianym 1985 roku zatwierdzono wzorzec (tym samym uznając w Rosji moskiewskiego stróżującego jako nową rasę) i jednocześnie zaprzestano krzyżowania go z innymi rasami.

Następnie wprowadzono stosowne zmiany we wzorcu w 1992 i w 1997 (ostatnia wersja), nadal tak naprawdę nie jest on jednolity. 

Moskiewski pies stróżujący – wygląd

Choć moskiewski stróżujący nie posiada swojego oficjalnego wzorca w FCI, można pokusić się o jego charakterystykę na podstawie najczęściej występujących cech. Jak zostało nadmienione, pies ten wyglądem nieco przypomina bernardyna.

©Shutterstock

Zaliczany jest do molosów typu górskiego. To sporych rozmiarów czworonóg, masywny i dobrze zbudowany, ale ociężały tylko z pozoru.

  • Osiąga wysokość w kłębie pomiędzy 66 a 78 cm.
  • Psy nie powinny ważyć mniej niż 60 kg, natomiast suki nie mniej niż 45 kg.

Istnieje wyraźny dymorfizm płciowy. 

Moskiewski stróżujący posiada dwuwarstwową szatę, która chroni go przed największymi mrozami i innymi niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. W umaszczeniu przeważają różne odcienie bieli i płowego z brązowymi łatami

Moskiewski pies stróżujący – charakter

Jak sama nazwa wskazuje, moskiewski stróżujący jest psem stworzonym właśnie do stróżowania i obrony.

Przejawia bardzo silne zachowania terytorialne, w związku z czym właściciele tego, co pozostawione jest pod jego opieką, nie muszą martwić się o swoje mienie. Zdecydowanie natomiast powinien martwić się potencjalny włamywacz, bowiem moskiewski stróżujący będzie zaciekle bronić tego, co jego zdaniem do niego należy. 

Moskiewski pies stróżujący - hodowla

Pochodzący z dobrej hodowli czworonóg, prawidłowo socjalizowany i szkolony od szczenięcia, powinien być psem spokojnym i zrównoważonym. Zbyt duże rozbieżności w opiniach hodowców oraz właścicieli nie pozwalają jednak jasno określić wszystkich cech charakteru moskiewskiego stróżującego. 

Rosyjska Federacja Kynologiczna ubiega się o uznanie rasy przez FCI, na tę chwilę jednak moskiewski stróżujący jest rasą nieuznaną.

W związku z tym wszelkie hodowle w Polsce zarejestrowane mogą być co najwyżej w rosyjskich związkach, gdyż nie ma możliwości ich rejestracji w ZKwP, tj. w Związku Kynologicznym w Polsce będącym jedyną polską organizacją zrzeszoną w FCI. Poszukując hodowli moskiewskiego psa stróżującego warto więc kierować się opiniami opiekunów i miłośników tej rasy.

Moskiewski stróżujący w wykazie ras psów uznawanych za agresywne

Wykaz ras psów uznawanych za agresywne, potocznie i błędnie zwany wykazem ras psów agresywnych, to akt prawny i zarazem lista, na której obecnie (2021) znajduje się 11 ras psów. Poza moskiewskim stróżującym obejmuje ona również m.in. wspomnianego owczarka kaukaskiego, rottweilera, doga argentyńskiego i psa z Majorki. 

Zgodnie z literą prawa na posiadanie psa rasy wymienionej w wykazie należy zdobyć stosowne zezwolenie. Jest ono wydawane na wniosek potencjalnego właściciela lub/i hodowcy przez organ gminy. Zezwolenie takie nie jest wyłącznie prostą formalnością.

Urzędnik, po uprzednim zapoznaniu się z tematem, może nie wydać go wcale lub cofnąć w każdej chwili już wydane, jeśli okaże się, że czworonóg będzie bądź już jest przetrzymywany w nieodpowiednich warunkach i w niewłaściwy sposób, tj. tak, że stanowi on zagrożenie dla kogokolwiek. 

Dlaczego moskiewski stróżujący trafił na „czarną listę”?

Wyżej wspomniany wykaz nie służy do piętnowania określonych ras psów. Moskiewski stróżujący został do niego wpisany nie dlatego, że każdy osobnik należący do rasy „z całą pewnością cechuje się agresją”. Tak oczywiście nie jest.

Rzecz w tym, co zostało już nadmienione – rasa jest nieuznana przez FCI, bowiem wciąż brakuje jednolitego wzorca. W związku z tym można zaryzykować stwierdzenie, że każdy czworonóg może okazać się „niespodzianką”.

Moskiewski stróżujący - dla kogo?

Rasa bez wątpienia jest piękna i ciekawa. Nie może zatem dziwić fakt, że cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Niestety od razu należy postawić sprawę jasno – nie jest to rasa dla osób niedoświadczonych.

Opiekun każdego psa musi wiedzieć, jak panować nad swoim pupilem (tym bardziej opiekun tak dużego i silnego psa!) nie siłą, ale sposobem – spokojem, konsekwencją, pewnością siebie, odpowiednim szkoleniem.

Moskiewski stróżujący - szkolenie

Jak zostało wspomniane, jest to rasa duża, silna, cechująca się bardzo rozwiniętym instynktem terytorialnym. Niezależny charakter i instynkt obronny w połączeniu z siłą psa, mogą stanowić mieszankę wybuchową.

Socjalizację i szkolenie moskiewskiego stróżującego należy rozpocząć jak najwcześniej, najlepiej pod okiem profesjonalisty.  Szkolenie psów tej rasy wymaga dużej konsekwencji i wyrozumiałości, aby opiekun mógł wypracować zaufanie i autorytet.  

Moskiewski pies stróżujący - cena

Cena moskiewskich psów stróżujących z dokumentami RFK to około 3 tysięcy złotych. 

Przeczytaj również:

Więcej artykułów poradnikowych

Co sądzisz o tym artykule?

Dziękuję za odpowiedź!

Dziękuję za odpowiedź!

3 osób uznało tę poradę za pomocną.

Zostaw komentarz
Dodaj komentarz
Chcesz udostępnić ten artykuł?