Reklama

australijski koolie
© Shutterstock

Koolie – pies pasterski z Australii. Czym się charakteryzuje?

Przez Ewelina Piskorek Instruktor szkolenia psów

aktualizacja dnia

Koolie to wyjątkowa rasa psa, która występuje głównie w kraju swego pochodzenia, czyli w Australii. Jak wygląda koolie, jaki ma charakter i dlaczego nie jest to rasa uznana przez FCI? Poznaj najważniejsze fakty!

Australiski koolie to rasa niezwykle ceniona w swoim kraju pochodzenia.

Jest chętnie wykorzystywana do pracy m.in. ze względu na jej niebywałą chęć współpracy z człowiekiem i tym samym stosunkową łatwość szkolenia. Jaki jeszcze jest pies rasy koolie?

Historia rasy koolie

Choć rasa koolie nie zdążyła jeszcze dotrzeć do Polski i zyskać tu uznania (podobnie jak nie jest popularna w większości krajów na świecie), nie jest to rasa nowa, bowiem liczy już blisko 160 lat.

Nie ma pewności co do dokładnej daty jej powstania, podobnie jak nie do końca wiadomo, „na bazie” jakich psów powstała. Bez wątpienia były to psy pasterskie sprowadzane do Australii z różnych krajów Europy (m.in. z Wielkiej Brytanii, Hiszpanii i Niemiec), ale nie wiadomo dokładnie, jaka rasa dała początek omawianej.

Zakłada się, że mogły to być m.in. owczarki pirenejskie, staroniemieckie psy pasterskie, carea de leon, owczarki szkockie collie. W późniejszym czasie rasę krzyżowano także z rasami order collie i kelpie
Pomimo tego, że w kraju swego pochodzenia koolie cieszy się dużą popularnością, przez długi czas rasa nie była w żaden sposób kontrolowana, nie posiadała klubu i nie była rejestrowana.

Dlaczego i co sprawiło, że sytuacja ta uległa zmianie? O tym poniżej. Pierwszy klub koolie, pod nazwą Koolie Club of Australia (w skrócie KCA), został założony dopiero w 2000 roku. Zaledwie dwa lata później powstało stowarzyszenie Working Koolie Association Australia.

Skąd pochodzi nazwa koolie?

Początkowo, ze względu na to, że rasa ma prawdopodobnie niemieckich przodków, nazywana była niemieckim collie. Później usunięto z niej „niemiecki” a „collie” zmieniono na koolie, aby nie mylono jej z owczarkami collie.

Obecnie można spotkać się z nazwą „australijski koolie”, która jasno ma wskazywać na pochodzenie tych unikatowych psów. 

Wygląd psów rasy koolie

W tym miejscu zaczynają się przysłowiowe schody. Opisanie wyglądu rasy jest trudne, bowiem jest ona niejednolita i nie posiada wzorca.

Są to typowe psy pracujące, w procesie hodowli których nigdy nie przykładano wagi do wyglądu, ale starano się – poprzez odpowiednie krzyżówki – uzyskać jak najlepsze cechy użytkowe. Ze względu na to, że psy te pracują na rozległych terenach Australii w bardzo zróżnicowanych warunkach, ich hodowla w dużej mierze sprowadza się do dostosowania do owych warunków i jak najbardziej wydajnej pracy w nich. 

W związku z tym w Australii można spotkać zarówno niewielkie, jak i bardzo duże koolie, te niezwykle zwinne, o smukłej sylwetce, jak również znacznie bardziej masywne.

Różnią się one od siebie także m.in. rodzajem sierści (mogą mieć szatę krótką, jak i długą z charakterystycznym piórem) i budową uszu (zwisające, półstojące i stojące).

  • Wysokość w kłębie: waha się zazwyczaj w przedziale od 38 do 56 cm
  • Waga: od około 12 do 20 kg

Najczęściej występującym umaszczeniem u koolie jest niebieskomarmurkowe (blue merle, jak m.in. u owczarka australijskiego) i czekoladowomarmurkowe, ale zdarzają się także osobniki o maści izabelowatej, czarnej, błękitnej. Powszechne są także podpalania i białe znaczenia. 

Charakter koolie

Koolie należy do ras pasterskich, jest niezwykle aktywny i wytrwały, inteligentny, odznacza się czujnością, wobec obcych zachowuje dystans. Jest nastawiony na współpracę z człowiekiem.

Właściwe podejście do kwestii szkolenia sprawia, że pies uczy się chętnie i szybko. Nie jest to popularny czworonóg domowy, ale jeśli nie pracuje i mieszka w domu, należy zapewnić mu sporą dawkę aktywności fizycznej i umysłowej każdego dnia. Jak każdy pies, jeśli będzie się nudził, a jego potrzeby nie będą zaspokajane, może zacząć „psocić”. 

Koolie to aktywne psy ©Shutterstock

Pielęgnacja

Pielęgnacja koolie nie jest czasochłonna ani wymagająca. Niezależnie od rodzaju szaty wystarczy jej regularne czesanie i kąpiel w razie konieczności. W okresie linienia pies wymaga częstszego czesania. Oczywiście systematycznie należy też sprawdzać stan oczu, uszu, zębów i pazurów. 

Zdrowie i długość życia

Psy tej rasy są zdrowe i długowieczne. Przeciętnie żyją około 18-20 lat, choć znane są czworonogi ponad dwudziestoletnie w doskonałej kondycji. Generalnie rasa nie jest predysponowana do konkretnych chorób.

Zdarzają się psy ślepe lub/i głuche, ale są to przede wszystkim osobniki urodzone ze skrzyżowania dwóch psów merle (marmurkowych). Podwójny gen merle odpowiada bowiem za upośledzenie wzroku i słuchu.

Choć jest to powszechna wiedza, wśród hodowców koolie nadal zdarzają się ci, którzy decydują się na takie skojarzenia, zwiększając tym samym prawdopodobieństwo powstania wady i skazania tym samym psa na cierpienie. Wielu hodowców niestety usypia psy, u których stwierdza się określone dysfunkcje.

Koolie – hodowla i cena

Rasa koolie, jak już zostało nadmienione, nie jest popularna w Polsce i Europie. Na obszarze tym istnieje zaledwie kilka dobrych, sprawdzonych hodowli. Decydując się na zakup koolie, trzeba mieć świadomość tego, że poszukiwania szczenięcia mogą okazać się żmudne. Cena za szczenię rasy koolie to około 6000 zł. 

Podsumowanie 

Koolie to wyjątkowa, wręcz unikatowa rasa. Jest to pies dla osób aktywnych, które zechcą poświęcić swojemu pupilowi czas i uwagę. Decydując się na tego niezwykłego czworonoga, warto uzbroić się w cierpliwość, gdyż – ze względu na niewielką liczbę hodowli w Europie – czas oczekiwania na szczenię może być długi.  

Przeczytaj również:

Więcej artykułów poradnikowych

Co sądzisz o tym artykule?

Dziękuję za odpowiedź!

Dziękuję za odpowiedź!

Zostaw komentarz
Dodaj komentarz

1 komentarz

  • MojRoki123
    MojRoki123
    Mój pies jest rasy koolie! Został odratowany z pseudohodowli i, jak można się tego spodziewać po słabym hodowcy, jest ślepy na jedno oko...
Potwierdź usunięcie

Czy jesteś pewien, że chcesz usunąć komentarz?

1 komentarz na temat 1

Chcesz udostępnić ten artykuł?