Owczarek pirenejski

Inne nazwy : Berger des Pyrenees, Pastor de los Pirineos, Petit Berger, Pyrenean Shepherd

Owczarek pirenejski
Owczarek pirenejski

Owczarek pirenejski to ujmujący, wierny, bardzo inteligentny i aktywny pies pasterski. Nie jest odpowiedni dla osób prowadzących siedzący tryb życia, wymaga mnóstwa aktywności. Bywa niezbyt posłuszny, zwłaszcza jeśli nie dostrzega celowości otrzymywanych poleceń. To pies, który potrzebuje porządnego szkolenia, aby w pełni wykorzystać swój potencjał.

Najważniejsze informacje o owczarku pirenejskim

Długość życia :

8

20

13

15

Charakter :

Lubiący zabawę Inteligentny

Rozmiar :

Resztę treści znajdziesz pod reklamą

Ładowanie reklam ...

Pochodzenie i historia

Choć są to właściwie najstarsze psy ze wszystkich owczarków francuskich, ich pochodzenie nie jest dokładnie znane. Ogólna teoria głosi, że mają swoje źródło takie samo jak inne owczarki europejskie – to znaczy, że są potomkami ras azjatyckich. Dopiero w latach 20. XX wieku powstał pierwszy oficjalny wzorzec rasy. Nie było to jednak łatwe, ponieważ typy różniły się znacznie w zależności od doliny: budowa ciała lub sierść mogły być całkowicie różne, tylko osobowość pozostawała wspólnym wektorem. Od tego czasu wprowadzono wiele modyfikacji mających na celu zawężenie i ustabilizowanie standardu owczarka pirenejskiego.

Klasyfikacja FCI

Grupa FCI

Grupa 1 - Owczarki i inne psy pasterskie, z wyłączeniem szwajcarskich psów do bydła

Sekcja

Sekcja 1 : owczarki

Owczarek pirenejski - opis rasy

Owczarek pirenejski

Wysokość w kłębie Owczarek pirenejski

Suka : pomiędzy 40 i 52 cm

Pies : pomiędzy 40 i 54 cm

Waga

Suka : pomiędzy 8 i 10 kg

Pies : pomiędzy 8 i 10 kg

Maść

Rodzaj szaty

Kolor oczu

Brązowe

Opis

Owczarki pirenejskie może i są niewielkimi psami, ale zdecydowanie pełnymi energii. Ich żwawy wygląd, mądry wyraz oczu oraz energiczny sposób poruszania się, sprawiają, że te psy są bardzo charakterystyczne.

Głowa w swoim ogólnym kształcie przypomina głowę niedźwiedzia brunatnego. Czaszka jest średnio rozwinięta, prawie płaska, po bokach harmonijnie okrągła.

Kufa prosta, raczej krótka, lekko stożkowata. Zdecydowanie najbardziej znaną i rozpowszechnioną odmianą jest owczarek pirenejski o gładkiej kufie (tzw. normal face). Uszy są duże u podstawy, a ich końcówki przycięte. Owczarek pirenejski o szorstkiej twarzy (tzw. face rase) ma nieco dłuższy pysk niż odmiana o gładkiej kufie. Tułów jest mocny. Kończyny są proste. Ogon dość krótki.

Ciekawostki

Charakter

66%

Czuły

Pyr Shep, jak również powszechnie się go określa, jest psem pełnym energii, która czasami jest trudna do ukierunkowania. Mimo to, gdy pozostaje w spoczynku, jest dobrym psem do towarzystwa, który sprawia radość zarówno małym, jak i dużym, nie tylko ze względu na swój ujmujący pyszczek.

100%

Lubi zabawę

Entuzjastyczny i bardzo żywy, ten owczarek jest wspaniałym towarzyszem zabaw, zwłaszcza dla dzieci.

33%

Spokojny

Spokój - takiego pojęcia nie ma w słowniku owczarka pirenejskiego. Jest on bardzo żwawym i aktywnym psem, który wymaga dużo ruchu, aby nie stać się ciężarem w codziennym życiu.

100%

Inteligentny

Owczarki pirenejskie to bardzo inteligentne psy. Ich temperament i chęć do pracy sprawiają, że łatwo się je szkoli. 

66%

Łowca

Pogoń najwyraźniej nie jest ulubionym zajęciem tego owczarka. Niemniej jednak posiada pewien instynkt drapieżnika, który można wyostrzyć również poprzez gry takie jak rzucanie piłką.

66%

Strachliwy/nieufny wobec obcych

Jak w przypadku wielu psów w tej kategorii ras, owczarek pirenejski często jest nieufny wobec obcych. Potrzebuje czasu na zbudowanie zaufania, a może nawet wykazywać oznaki agresji, jeśli nie był odpowiednio uspołeczniony od najmłodszych lat.

Oczywiście osobniki bardzo ostrożne lub agresywne są wykluczone z oficjalnych standardów, ponieważ stanowią bardzo ubogą próbę. Niestety, wielu właścicieli nie podchodzi do socjalizacji wystarczająco poważnie i sprawia, że ich psy są niestabilne społecznie.

33%

Niezależny

Owczarek pirenejski w dawnych czasach pracował często daleko od swojego pana, na przykład na wysokich pastwiskach. Jego funkcjonowanie wciąż zawiera pewną skłonność do inicjatywy, niemniej jednak  dziś jest psem całkowicie oddanym swojemu opiekunowi i potrzebującym jego bliskości.

Zachowanie

66%

Znoszenie samotności

Jeśli miał wystarczająco dużo czasu na ćwiczenia oraz był stopniowo przyzwyczajany do pozostawania w samotności, owczarek pirenejski dość dobrze znosi nieobecność swoich właścicieli. Jednak trzeba pamiętać, by nigdy nie nadużywać jego zdolności do przebywania w samotności.

Nuda jest największym wrogiem tego psa, który wymaga stymulacji, aby być w pełni szczęśliwym. Dlatego, gdy jest sam, musi mieć dostęp do zabawek, które będą go zajmować i odciągać od upływającego czasu.

33%

Posłuszny / łatwo się uczy

Uparty, a jednocześnie wrażliwy owczarek pirenejski nie należy do najbardziej posłusznych psów. Jego rozmiary i wygląd łobuza często (niestety) sprawiają, że właściciele pozwalają im na nieco więcej niż powinni.

Opiekunowie, którzy są zbyt pobłażliwi, zapewnią sobie małego czworonożnego diabła, który zawsze postawi na swoim. Opiekunowie owczarka pirenejskiego powinni wykazać się konsekwencją połączoną z delikatnością, aby osiągnąć sukces wychowawczy.

Gdy tylko szczenię owczarka pirenejskiego przyzwyczai się do domowej przestrzeni, należy wprowadzić jasne zasady, aby uniknąć rozwoju złych nawyków u psa.

Szkolenie psa powinno zaspokajać jego różnorodne potrzeby: zarówno fizyczne, jak i intelektualne. Jeśli energia psa nie zostanie odpowiednio ukierunkowana, będzie trudno o dobrą współpracę.

66%

Szczekliwy

Owczarek pirenejski ma tendencję do częstego szczekania, co może stać się męczące, chyba że jego energia została wcześniej odpowiednio ukierunkowana. Dzięki solidnemu szkolenia i zaspokojeniu potrzeb tego psa, szczekanie nie będzie tak uciążliwe i będzie można je zatrzymać.

66%

Skłonność do ucieczek

Podobnie jak w przypadku wielu bardzo aktywnych psów, brak odpowiednio długich spacerów, może sprawić, że pies będzie skłonny do samotnych eskapad. Nuda i brak wystarczającej stymulacji zewnętrznej to główne powody, dla których owczarek pirenejski może uciekać.

66%

Skłonność do niszczenia

Ten wyjątkowo energiczny pies może zacząć rozrabiać, jeśli jego potrzeby nie zostaną zaspokojone: gdzieś przecież będzie musiał ulokować nadmiar energii.

100%

Łakomczuch

Owczarek pirenejski lubi jeść, dlatego trzeba zachować szczególną ostrożność w odniesieniu do jego żywienia, aby nie dopuścić do nadmiernego przyrostu masy u tego skądinąd bardzo zdrowego i aktywnego zwierzaka.

66%

Pies stróżujący

Odwaga i czujność sprawiają, że ten pochodzący z Pirenejów pies jest całkiem dobrym psem stróżującym, ale nadal może nie być wystarczająco odstraszający dla niechcianych gości.

66%

Pierwszy pies

Początkujący właściciele mogą zdecydować się na tę rasę, tylko jeśli mają świadomość jego potrzeb i dysponują odpowiednią ilością czasu, który będą mogli poświęcić tej kulce energii.

Osoby, które są zbyt pobłażliwe, nie będą w stanie ukierunkować i zdyscyplinować tego bardzo aktywnego psa. 

Resztę treści znajdziesz pod reklamą

Ładowanie reklam ...

Niestety...
W tej chwili nie ma żadnych ogłoszeń o adopcji rasy Owczarek pirenejski ...

Zwierzęta do adopcji

Niestety... W tej chwili nie ma żadnych ogłoszeń o adopcji rasy Owczarek pirenejski ...

Czy rasa Owczarek pirenejski jest dla Ciebie?

Zrób test!

Tryb życia

33%

Owczarek pirenejski w mieszkaniu

Owczarek pirenejski, bardziej "chłopak ze wsi" niż kosmopolita, choć mimo wszystko potrafi się przystosować. Nie lubi być jednak zamknięty i samotny, czy to wewnątrz, czy na zewnątrz.

Niezależnie od tego, czy mieszkasz w bloku, czy w domu z ogrodem, najważniejsze jest, by zapewnić owczarkowi pirenejskiemu długie spacery na świeżym powietrzu.

Nawet jeśli mieszka w domu z nieograniczonym dostępem do przebywania na zewnątrz, nigdy nie powinno to być wymówką, żeby nie wychodzić z nim na codzienne spacery.

W mieszkaniu mógłby być podatny – z powodu frustracji lub nudy – na szczekanie i psoty, co nie spodoba się ani właścicielom, ani sąsiadom…

100%

Potrzebuje ruchu i ćwiczeń

Owczarek pirenejski potrzebuje dużo ćwiczeń fizycznych, jak i stymulacji umysłowej. Uprawianie psich sportów jest dla niego wysoce wskazane.

66%

Podróże/łatwość przewożenia

Mały rozmiar psa ułatwia jego transport, ale uwaga: jego waga przekracza wagę psów dopuszczonych do podróży w torbach podróżnych (w pociągu, autobusie itp.) lub na pokładzie samolotu.

W transporcie publicznym będzie musiał być na smyczy i mieć nałożony kaganiec. W przypadku podróży lotniczych będzie musiał podróżować w luku bagażowym (w skrzyni transportowej dostosowanej do norm IATA).

W samochodzie należy psa przewozić w odpowiednim transporterze, oczywiście po uprzednim przyzwyczajeniu psa do przebywania w nim. Jeśli od najmłodszych lat pies jest przyzwyczajony do podróżowania samochodem, owczarek pirenejski będzie mógł podróżować również w bagażniku z odpowiednią przegrodą/kratką lub na tylnym siedzeniu, zapięty pasami.

Współżycie z innymi

66%

Owczarek pirenejski i koty

Od pierwszych miesięcy owczarek pirenejski będzie musiał przejść wszechstronną socjalizację, aby dogadać się z innymi zwierzętami, szczególnie z kotem.

Co więcej, dobra relacja będzie mogła się rozwinąć, jeśli owczarek zamieszka z kotem już jako szczenię.

66%

Owczarek pirenejski i psy

Socjalizacja z innymi psami może się powieść, jeśli będzie ona miała miejsce zanim owczarek ukończy 3 rok życia. Socjalizacja musi być kompleksowa, polegająca na regularnych i nadzorowanych kontaktach z innymi psami - najlepiej dojrzałymi i posłusznymi.

Ta praca polega na rozwijaniu, wzmacnianiu i utrzymywaniu „psiego kodeksu postępowania”, co z kolei pozwoli mu bezproblemowo komunikować się z innymi psiakami.

100%

Owczarek pirenejski i dzieci

Ludzie mylą się, uznając psy aktywne za nieodpowiednie dla dzieci. Dla tego małego owczarka obecność dzieci nie stanowi żadnego problemu, o ile interakcje są oparte na szacunku i kontrolowane przez dorosłych.

Pomimo niezwykłej czułości tego psa w stosunku do dzieci, trzeba będzie ustalić pewne zasady postępowania, przede wszystkim po to, by nauczyć dzieci zostawiać psa w spokoju, kiedy leży w swoim kojcu, nie karmić go przy stole i nie bawić się z nim bez zgody rodziców itp.

33%

Owczarek pirenejski i osoby starsze

Ponieważ jest to niezwykle dynamiczny pies, potrzebuje dużo ruchu. Dlatego nie jest to rasa odpowiednia dla osób starszych lub prowadzących siedzący tryb życia.

%}

Cena

Cena owczarka pirenejskiego różni się w zależności od jego pochodzenia, wieku, płci, a także odmiany (szorstka lub gładka). Musisz liczyć średnio 2500-3500 złotych.

Jeśli chodzi o wymagany miesięczny budżet, koszt zaspokojenia potrzeb tego psa o szacuje się na 100-150 zł.

Wybrane hodowle psów w Polsce znajdziesz tutaj

Pielęgnacja

Choć jego sierść jest długa bądź średnio długa, to jej pielęgnacja owczarka pirenejskiego nie jest tak skomplikowana, jakby się mogło wydawać. Niemniej jednak, musi być ona regularna. Minimum jedno czesanie w tygodniu pozwoli zachować sierść owczarka piękną i zdrową.

Uszy psa powinny być regularnie sprawdzane i czyszczone.

Linienie

Utrata sierści jest umiarkowana przez cały rok, ale dość znacząca w okresie linienia, jesieni i wiosny. Wtedy należy czesać owczarka codziennie.

Żywienie

Owczarek pirenejski jest ogromnym łakomczuchem, dlatego jego żywienie musi być ściśle monitorowane. Dzienne racje żywnościowe muszą być dostosowane do jego kondycji fizycznej, stylu życia, codziennych aktywności, wieku i stanu zdrowia. Zaleca się nadzór weterynaryjny przez cały okres wzrostu szczenięcia.

Dla tego psa wystarczy jeden posiłek dziennie, najlepiej wieczorem. Należy unikać podawania mu przekąsek między posiłkami, z wyjątkiem kilku przekąsek-nagród, aby wzmocnić jego dobre zachowanie.

Nie można pozwolić temu psu na samodzielne dawkowania jedzenia, aby uniknąć skrętu żołądka i nadmiernego przyrostu wagi ciała. Owczarek pirenejski nie będzie wiedział, kiedy powiedzieć sobie dość.

Pies może jeść suchą karmę, ale tylko najwyższej jakości. Jeśli jego właściciele dobrze znają się na żywieniu psów, domowe posiłki mogą być również opcją.

Zdrowie

Długość życia

Przewidywana długość życia owczarka pirenejskiego to 14 lat.

Odporność/wytrzymałość

To silny pies: jeśli jest prawidłowo wychowywany i dobrze odżywiony, prawie nigdy nie choruje. Ten pies należy do ras, które mają najdłuższą oczekiwaną długość życia.

Odporność na upały

Trzeba hamować jego nadpobudliwość fizyczną w okresie upałów. Jego determinacja może sprawić, że będzie niestrudzony nawet w najbardziej nieodpowiednich warunkach pogodowych.

Odporność na zimno

Choć jest wiejskim psem, może bez problemu żyć zarówno w środku, jak i na zewnątrz. Jest bardzo wytrzymały i może być odporny na trudne warunki pogodowe (zimno i wilgoć), oczywiście w granicach rozsądku.

Skłonność do tycia

Musisz uważać, aby nie przekarmić tego małego, dynamicznego psa i upewnić się, że ma dużo ćwiczeń fizycznych, aby uniknąć nadmiernego przybierania na wadze.

Częste choroby

Ta szczególnie silna rasa ma niewielką skłonność do chorób, z wyjątkiem kilku problemów skórnych, takich jak nużyca lub hot spot.

Zostaw komentarz dotyczący tej rasy
Dodaj komentarz