Reklama

Czy pies może jeść rodzynki?

rodzynki a pies

Czy pies może jeść rodzynki?

© Shutterstock.com

Suszone winogrona, czyli rodzynki, należą do najbardziej popularnych bakalii w naszym kraju. Wkrótce, z okazji Wigilii znów zawitają w ciastach na naszym stole. Czy pies może je jeść? Co stanie się, kiedy pies zje rodzynki?

 

Przez Sabina Stodolak

aktualizacja dnia

Używamy ich do pieczenia i jemy na surowo. Są nieodzownym składnikiem muesli, keksu, czasem sałatek. Są kaloryczne, ale ich prozdrowotne właściwości wynagradza duża ilość potasu. Niestety, jak często bywa, to co dobre dla człowieka, dla psa może być trucizną. I tak właśnie jest z rodzynkami. 

Czy pies może jeść rodzynki? 

Zdecydowanie nie! Tak jak winogrona w podstawowej formie, tak i w wersji suszonej, czyli jako rodzynki, są dla psa szkodliwe. Ich toksyczność jest na tyle wysoka, że jeśli pies zje dużą ilość rodzynek, może nawet stracić życie! 

Dlaczego rodzynki są szkodliwe dla psa? 

Rodzynki zawierają substancje, które działają toksycznie na psi przewód pokarmowy oraz nerki. Nie do końca wiadomo, co konkretnie powoduje takie efekty, ale naukowcy ustalili, że toksyczne są wszystkie rośliny z gatunku Vitis Genus i ich spożycie prowadzi do rozwoju niewydolności nerek. Pierwotne uszkodzenia pojawiają się w nabłonku kanalików nerwowych. W ciągu 72 godzin rozwija się anuryczna (bezmocz) lub oliguryczna (skąpomocz) niewydolność nerek

Nie wszystkie psy reagują źle na rodzynki. Tolerancja psów jest bardzo różna, wiec nie można przewidzieć reakcji na spożycie rodzynek czy winogron. Obecnie nie wiadomo, od czego zależy to czy pies po spożyciu kilku rodzynek dostanie silnego zatrucia, czy też jego organizm poradzi sobie z toksyną. Zawsze jednak warto dbać o to, by – nawet przypadkowo – nie miał szans na ich zjedzenie. 

Nigdy nie podawaj psu rodzynek - ani na surowo, ani w cieście! 

Zatrucie rodzynkami u psa – objawy 

U większości psów, które zareagują negatywnie na zjedzenie rodzynek i winogron, reakcja pojawi się w przeciągu 6-12 godzin od konsumpcji. Podstawowe objawy zatrudnia to: 
•    Wymioty 
•    Biegunka 

Na tym etapie organizm próbuje poradzić sobie z toksyną przez usunięcie jej z organizmu. 

Z czasem pojawiają się kolejne objawy zatrucia: 
•    osłabienie
•    letarg
•    brak apetytu 
•    ból w części brzusznej
•    drgawki
•    odwodnienie (jako skutek wymiotów i biegunki) 
•    polidypsja (wzmożone pragnienie)

Mój pies zjadł rodzynki – co robić? 

Na licznych forach internetowych często można spotkać rozpaczliwe wpisy o tym, że pies zjadł kilka rodzynek i jego opiekun martwi się jego stanem. Co zrobić w gdy pies zje rodzynki? 

Zdecydowanie nie warto wtedy marnować czasu na zadawanie pytań na forach internetowych! Trzeba chwycić za telefon i skontaktować się z weterynarzem, który doradzi dalsze postępowanie w zależności od wielkości psa, jego reakcji na spożycie i przewidywanej ilości rodzynek, jaką zjadł pies. 

Dla psa toksyczna ilość rodzynek to już kilka sztuk na kilogram masy ciała. Zatem jeśli średniej wielkości pies połakomi się i ukradnie ze stołu kawałek keksu czy rogalika z kilkoma rodzynkami, najprawdopodobniej jego organizm zwalczy toksynę. Jeśli jednak ten sam rogalik zje jamnik, corgi czy chihuahua, istnieje wysokie ryzyko zagrożenia życia. 

Zanotowano przypadek, w którym spożycie 4-5 winogron doprowadziło do śmierci psa o wadze 8,2 kg1 . Kontakt z weterynarzem jest zatem niezbędny. 

Leczenie zatrucia rodzynkami u psa

W procesie leczenia stosuje się wywołanie wymiotów, a jeśli wystąpiły już samoistnie, podaje się dużą ilość płynów. Konieczne jest monitorowanie nerek oraz stymulację oddawania moczu w przypadku skąpomoczu. 

Źródła: 

Cristina Cortinovis I Francesca Caloni, Department of Health, Animal Science and Food Safety, Universitá degli Studi di Milano, Milan, Italy, Household Food Items Toxic to Dogs and Cats, Front. Vet. Sci., 22 March 2016 | https://doi.org/10.3389/fvets.2016.00026
C J Bothaa i M-L Penrith, Potential plant poisonings in dogs and cats in southern Africa, 0038-2809 Jl S.Afr.vet.Ass. (2009) 80(2): 63–74 

  1Sharon M. Gwaltney-Brant, Raisin and Grape Toxicosis in Dogs, University of Illinois, msdvetmanual.com/toxicology/food-hazards/raisin-and-grape-toxicosis-in-dogs, dostęp 11.12.2021

Przeczytaj również:

Zostaw komentarz
0 komentarzy
Potwierdź usunięcie

Czy jesteś pewien, że chcesz usunąć komentarz?

Dodaj komentarz