Reklama

Jak wyleczyć zapalenie dziąseł u psa domowymi sposobami?

dziąsła psa © Shutterstock

Zapalenie dziąseł u psa to schorzenie, które często mocno daje się we znaki czworonogowi. Może wywoływać silne bóle, obrzęk, wysięk czy przykry zapach z pyska oraz wiele innych, znacznie poważniejszych konsekwencji. Na szczęście zapaleniu dziąseł i innym chorobom przyzębia można zapobiegać.

Przez Iza Markowska

aktualizacja dnia

Zapalenie dziąseł u psa pojawia się wtedy, gdy na koronach zębów i wzdłuż dziąseł gromadzi się płytka nazębna - jeśli nie dbamy o higienę jamy ustnej psa, wraz z narastaniem płytki zamienia się ona w kamień nazębny. Najczęściej największy problem dotyka zębów szczęki, a w mniejszym stopniu żuchwy i zewnętrznej strony zębów.

Szacuje się, że przypadłość ta może dotykać nawet 80% psów – w szczególności małych ras. Bakterie, które dostają się do krwioobiegu, mogą nie tylko wywoływać ból, obrzęk czy przykry zapach, ale też uszkodzić serce, nerki, mózg, płuca czy inne organy wewnętrzne. Aby temu zapobiec, należy przede wszystkim odpowiednio dbać o zęby psa, a gdy pojawi się problem, rozpocząć leczenie.

Zapalenie dziąseł u psa i inne choroby przyzębia – przyczyny

Zęby psa powinniśmy czyścić przynajmniej raz w tygodniu, a w przypadku ras małych - cześcięj.©Shuttertsock

Choroby przyzębia dzieli się na trzy stadia: zapalenie dziąseł, zapalenie przyzębia i paradontozę. Najbardziej narażone są na nie małe czworonogi, które ważą do 8–10 kg. Należą do nich psy ras, takich jak: pekińczyk, yorkshire terrier, jamnik, beagle, mały i miniaturowy szpic, chihuahua czy lhasa apso. Dzieje się tak, ponieważ w  “za małych” szczękach stłoczone są stosunkowo duże zęby. W związku z tym kamień odkłada się szybciej, a proces przebiega bardziej intensywnie.

Proces odkładania się kamienia nazębnego mogą przyspieszać następujące czynniki:

 • wady zgryzu,
 • osłabienie układu immunologicznego,
 • niedobory witamin,
 • zaburzenia hormonalne,
 • za mała jama ustna,
 • cukrzyca, niewydolność nerek i wątroby.

Zapalenie dziąseł u psa – domowe sposoby zapobiegania

Duże znaczenie w powstawaniu i rozwoju zapalenia dziąseł i innych chorób przyzębia ma konsystencja jedzenia i rodzaj pokarmu. Ryzyko rozwoju tych przypadłości wzrasta, gdy pies spożywa domowe jedzenie zamiast gotowej, zbilansowanej karmy. Stan jamy ustnej najbardziej mogą pogarszać produkty z dużą ilością węglowodanów, takie jak kasza, ryż i makaron.

Aby zapobiegać osadzaniu się płytki bakteryjnej, warto zmienić konsystencję pokarmu i podawać psu więcej włóknistego, ale niezbyt twardego pokarmu, takiego jak sucha karma dla psów. Granulki psiej karmy są włókniste i elastyczne, dzięki czemu psy wgryzają się w „chrupki”  i mechanicznie oczyszczają zęby.

Ponadto należy przynajmniej raz w tygodniu czyścić psu zęby szczoteczką i pastą. W przypadku ras małych szczotkowanie zębów powinno mieć miejsce 2–3 razy w tygodniu. Warto używać do tego celu enzymatycznej pasty do zębów. Możesz też wykorzystać preparaty do higieny jamy ustnej, nanoszone przy pomocy aplikatora (na język, dziąsła i zęby), a także dodawać specjalistyczne środki do wody lub karmy.

Zapalenie dziąseł u psa – objawy

Jeśli u Twojego psa pojawią się nawet tylko niektóre z poniższych objawów, niezwłocznie skontaktuj się z weterynarzem. Do najczęściej występujących symptomów zapalenia dziąseł u psa, należą:

 • nieprzyjemny zapach z pyska/ nieświeży oddech,
 • obrzęk dziąseł,
 • ból w jamie ustnej,
 • utrata apetytu,
 • niechęć do gryzienia,
 • brązowy nalot na zębach wzdłuż dziąseł,
 • czasem ropień zębodołowy, który pojawia się w formie uwypuklenia pod okiem – jego konsekwencją jest pojawienie się przetoki oraz wyciek ropnej wydzieliny,
 • wydzielanie śliny,
 • ubytki w uzębieniu lub rozchwianie zębów,
 • powiększone migdałki,
 • krwawienie z dziąseł.

Leczenie zapalenia dziąseł u psa

Choroby przyzębia leczy się poprzez usunięcie płytki i kamienia nazębnego. Konieczne jest oczyszczenie kieszonki dziąsłowej ze złogów. Jeśli choroba jest w bardzo zaawansowanym stadium, niezbędna jest czasem plastyka dziąseł i usunięcie chwiejących się zębów.

Takie zabiegi wykonuje się w klinikach weterynaryjnych, w znieczuleniu ogólnym, przy pomocy specjalistycznego, stomatologicznego skalera.

Pamiętaj jednak, że wykonanie zabiegu nie zabezpiecza psa przed kolejnymi problemami z zębami. Aby uchronić zwierzę przed kolejnymi dolegliwościami, konieczne jest wykonywanie rutynowych, profilaktycznych czynności.
 
Zapalenie dziąseł u psa i inne choroby przyzębia mogą wywoływać groźne powikłania i choroby jamy ustnej. Jeśli chcesz uchronić psa przed zapaleniem dziąseł, regularnie szczotkuj jego zęby, podawaj więcej jedzenia o włóknistej konsystencji i stosuj preparaty do higieny jamy ustnej. Pamiętaj, że zapalenia dziąseł nie możesz bagatelizować. Jeśli zauważysz u psa jakiekolwiek objawy tego schorzenia, udaj się do lekarza wterynarii.

Konsultacja: Melania Nowak - lekarz weterynarii

Zostaw komentarz
0 komentarzy
Potwierdź usunięcie

Czy jesteś pewien, że chcesz usunąć komentarz?

Dodaj komentarz