Reklama

Jak przechowywać karmę dla psa, by zachowała świeżość?

pojemnik na jedzenie dla psa © Shutterstock

Chcąc zapewnić swojemu pupilowi zdrową dietę ważne jest nie tylko wybranie odpowiedniej i dopasowanej do jego potrzeb karmy, ale także dopilnowanie, aby zachowała ona dobroczynne właściwości i nie uległa zepsuciu przed zjedzeniem.
 

Przez Iza Markowska

aktualizacja dnia

Wybranie odpowiedniego sposobu przechowywania suchej karmy dla psa jest w tym wypadku kluczowe i pozwoli uniknąć przedwczesnego zepsucia się karmy lub pojawienia się w niej szkodników. Istotny jest zarówno dobór właściwego pojemnika na karmę dla psa, jak i bezpiecznego miejsca, w którym będziemy trzymać karmę.

Jak przechowywać karmę dla psa?

Przede wszystkim powinniśmy zaopatrzyć się w specjalny zamykany pojemnik, który nie dopuści do jej zwietrzenia i utracenia smaku – najlepiej szklany, metalowy lub ze specjalnego, przeznaczonego do żywności, plastiku. Nie zapominajmy, że przechowywanie karmy w otwartym worku sprzyja procesowi utleniania, w wyniku którego tłuszcze zaczynają jełczeć, a witaminy i naturalne składniki tracą swoje właściwości.

Odkryta karma przyciąga owady i bakterie, a także gryzonie, które nie tylko spożyją pozostawioną karmę, ale również pozostawią w niej nieczystości w postaci kału lub moczu, co może prowadzić do zarażenia zwierzęcia chorobą. Tylko szczelnie schowane pożywienie możemy podawać naszemu czworonogowi bez obaw.

Tylko właściwy sposób przechowywania karmy skutecznie zabezpieczy ją przed działaniem czynników zewnętrznych i nie dopuści do jej zepsucia. Sucha karma dla psów powinna być przechowywana w suchym i chłodnym miejscu, gdzie nie będzie narażona na działanie wilgoci i bakterii – głównymi zagrożeniami dla suchej karmy psów są bowiem ciepło, wilgoć i nadmierne nasłonecznienie.

Sucha karma dla psa szybko pochłania wilgoć i ulega zepsuciu. Nie należy trzymać jej w pomieszczeniu o wysokiej wilgotności, ponieważ może spowodować to wystąpienie pleśni i bakterii.

Jak długo można przechowywać karmę dla psa po otwarciu?

Warto pamiętać, że po otwarciu opakowania karma powinna być przechowywana jedynie przez okres około 4-6 tygodni, co pozwoli zachować jej pierwotne właściwości i nie dopuścić do rozwoju pasożytów.
 
Wybranie odpowiedniego pojemnika do przechowywania karmy dla psa pomoże uchronić ją przed zepsuciem oraz dostaniem się do środka insektów. Co bowiem stanowi największe zagrożenie dla suchej karmy dla psa?

  • Gryzonie: są jedną z najczęstszych przyczyn zepsucia się karmy. Dodatkowo mogą być spowodować zakażenie naszego czworonoga. Do najpowszechniejszych tego rodzaju chorób bakteryjnych jest leptospiroza, która występuje w wyniku kontaktu psa z moczem gryzonia.
  • Insekty: mogą pojawić się wówczas, gdy karma nie jest przechowywana w prawidłowy sposób. Im wyższa temperatura w miejscu przechowywania karmy dla psa, tym większe ryzyko pojawienia się insektów, które są zwabiane przez zboża zawarte w psich produktach żywieniowych. Insekty składają w karmie jaja, z których następnie wykluwają się larwy.
  • Roztocza i pleśnie: rozwijające się głównie w wilgotnym środowisku. Roztocza, przypominające z wyglądu zwykły kurz, mogą prowadzić do rozwoju alergii i podrażnień. Pleśnie z kolei wytwarzają toksyny, które mogą spowodować zatrucie i umożliwić rozwój groźnych dla psa chorób.

 Przechowywanie karmy dla psa - 5 zasad, o których należy pamiętać

  • Wybierz suche, ciemne i chłodne pomieszczenie, w którym panuje względnie stała temperatura (18-20oC) i nie występuje wilgoć.
  • Karmę przechowuj w hermetycznie zamykanym plastikowym lub metalowym pojemniku na karmę dla psa. Dobrym rozwiązaniem jest także zakup hermetycznie zamykanych torebek, które posiadają regulowaną atmosferę – dzięki wypełnieniu gazem obojętnym zapobiegają utlenianiu się tłuszczów zawartych w karmie.
  • Karmę trzymaj na wyższych półkach szafki, a nie bezpośrednio na podłodze.
  • Kupuj optymalną ilość karmy dla psa. Nie gromadź zbyt dużych zapasów, ponieważ im dłużej będziesz przechowywać karmę, tym większe ryzyko pojawienia się pasożytów i insektów. Zaleca się, aby kupować produkty, które wystarczą na okres około jednego miesiąca.
  • Jeśli przechowujesz większą ilość suchej karmy dla psa, to zaznaczaj datę jej zakupu. Pozwoli to z łatwością znaleźć karmę najstarszą, którą należy zużyć w pierwszej kolejności.
Zostaw komentarz
0 komentarzy
Potwierdź usunięcie

Czy jesteś pewien, że chcesz usunąć komentarz?

Dodaj komentarz