Aktualności :

Reklama

Kastracja kota – kiedy dokonać zabiegu?

kastracja kota advice
© Shutterstock

Czym jest kastracja?

Kastracja kota to zabieg mający na celu trwałe pozbawienie go płodności. Jest to forma sterylizacji polegająca na chirurgicznym usunięciu gonad – w przypadku kocura jest to amputacja jąder. Sama kastracja jest prostym, rutynowym zabiegiem, a kot bardzo szybko wraca po nim do pełnej sprawności fizycznej. Częstym dylematem, w szczególności męskiej części właścicieli kotów, jest to, czy pozbawianie kota męskości jest moralne. Na szczęście tego typu wątpliwości bardzo szybko ustępują w przypadku, kiedy życie pod jednym dachem z niekastrowanym kocurem zaczyna być bardzo uciążliwe. 
 

Przez Redakcja Wamiz

Przed zabiegiem kastracji, jak przed każdym zabiegiem w znieczuleniu ogólnym, należy wykonać badania krwi i serca sprawdzające, czy zwierzak kwalifikuje się do zabiegu. Dodatkowo zarówno badanie krwi, jak i sam zabieg powinny być wykonywane na czczo. Po zabiegu należy pamiętać, aby koniecznie odebrać kota całkowicie wybudzonego! To bardzo ważne, ponieważ proces wybudzania powinien odbywać się pod kontrolą i w obecności lekarza weterynarii.

Okres rekonwalescencji po zabiegu jest dość krótki – na ogół kot po kastracji nie wymaga opatrunków ani specjalnych ubranek, ponieważ cięcie jest niewielkie. Wyjątkiem jest sytuacja, kiedy kot interesuje się raną i nadmiernie ją wylizuje. Dobrze jest też w ciągu pierwszych kilku dni zwrócić uwagę na to, aby kot nie skakał na duże wysokości. Nie należy też karmić kota bezpośrednio po zabiegu – dobrze jest odczekać kilka godzin. Dopóki kot jest otumaniony narkozą, najlepiej przygotować mu legowisko w cichym, spokojnym i ciepłym miejscu i zapewnić mu spokój na czas dojścia do siebie. 

Czy kastracja kota jest konieczna?

Kastracja kota oczywiście nie jest konieczna, ale jest wysoce zalecana. Przede wszystkim związana jest nieodłącznie z niekontrolowanym kocim rozrodem. Przy ogromie kociej bezdomności, jaką mamy w Polsce i schroniskach pękających w szwach, dopuszczanie do rozmnażania kolejnych kotów jest nieodpowiedzialne i bezpośrednio przyczynia się do pogłębiania problemu. Ponadto życie pod jednym dachem z niewykastrowanym kocurem może być udręką. Kiedy kot nie jest wykastrowany, zazwyczaj znaczy teren moczem o bardzo nieprzyjemnym i ciężkim do wywabienia zapachu.

Warto pamiętać, że w tej sytuacji zwlekanie z kastracją może spowodować utrwalenie się tego zachowania i powracający problem ze znaczeniem nawet po zabiegu. Ponadto niekastrowane koty są niespokojne, a jeśli są kotami wychodzącymi, często włóczą się przez wiele dni i wdają się w bójki o terytorium z innymi kotami. Wykastrowanie kota chroni go też przed chorobami jąder i gruczołu krokowego.

Wiele osób wiąże zabieg kastracji z otyłością u kotów. Rzeczywiście, występuje taka korelacja, jednak nie wyjaśnia ona ciągu przyczynowo-skutkowego. Winę za kocią otyłość „ponoszą” raczej karmy dla kastratów, które zazwyczaj mają nieodpowiedni dla zwierzęcia drapieżnego skład, czyli dużo węglowodanów w postaci zbóż, które to właśnie są bezpośrednią przyczyną występowania otyłości wśród kotów. Poza tym wykastrowany kocur ma trochę mniej energii, a co za tym idzie – zużywa mniej kalorii. Tutaj już zaczyna się zadanie dla właściciela – należy zapewnić zwierzęciu odpowiednią dawkę ruchu poprzez zabawę. Niekastrowany kot, który się nie rusza i je zbożowe, wysokowęglowodanowe karmy, również jest narażony na otyłość.

Kiedy dokonać kastracji kota?

Odpowiedź na pytanie kiedy wykastrować kota  jest bardzo prosta – jak najszybciej! Zabieg w pełni bezpiecznie można wykonywać już w wieku 8-16 tygodni. Im wcześniej wykonamy ten zabieg, tym łatwiej będzie kotu dojść po nim do siebie, a także zmniejszy się ryzyko powikłań pooperacyjnych. Ponadto niekastrowane kocury mają tendencję do znaczenia terenu. Jeśli dopuścimy do utrwalenia się tego typu zachowań, będzie nam trudniej walczyć z nimi w przyszłości. Dochodzi do tego problem kociej płodności. Kocur zyskuje płodność już przed ukończeniem pierwszego roku życia, a co za tym idzie – już wtedy może zapłodnić kotkę i spowodować przyjście na świat niechcianego potomstwa. 

Ile kosztuje kastracja kota? 

Koszt wykastrowania kota różni się w zależności od wielu czynników. Należą do nich ogólny stan zdrowia zwierzęcia, waga, a tym samym ilość niezbędnych leków, oraz miasto, w którym będziemy przeprowadzać zabieg. Cena waha się od 100 do nawet 300 zł. Warto jednak pamiętać o tym, że wiele gmin przeprowadza akcje kastracyjne, podczas których można wykonać zabieg za darmo, a więc brak pieniędzy nie jest wymówką, aby kota nie kastrować. 

Podsumowanie

Kastracja to prosty, rutynowy zabieg. Koty po kastracji na ogół już po kilku godzinach wracają do zwykłej sobie aktywności. Warto kastrować koty. Jeśli nie mamy zarejestrowanego legalnie kota reproduktora, to nie ma się nad czym zastanawiać. Życie pod jednym dachem z niekastrowanym kocurem to koszmar – będzie on niespokojny, będzie znaczył teren ostro pachnącym i trudnym do pozbycia się moczem, będzie też uciekał i wdawał się w bójki. Dodatkowo brakiem kastracji ryzykujemy, że ucieknie i zapłodni kotkę. Pamiętajmy, że kocur nie jest świadom tego, że pozbawiamy go jego męskości. Ostatnim, również istotnym powodem, jest zapobieganie chorobom gruczołu krokowego i jąder – poprzez kastrację kocura jesteśmy w stanie całkowicie ich uniknąć. 

Bibliografia
Anatomia i fizjologia układu rozrodczego kocura. Dr n. wet. Marta J. Siemieniuch
Skutki uboczne antykoncepcji chirurgicznej u małych zwierząt. Prof. Dr hab Andrzej Max, dr n. wet. Alicja Krzyżewska- Młodawska
Przegląd korzyści i technik wykonywania pediatrycznej kastracji i sterylizacji. Philip A. Bushby, Brenda Griffin