Reklama

dieta kota po sterylizacji
© Krakenimages.com/Shutterstock

Żywienie kota po sterylizacji: najważniejsze zasady

Przez Aleksandra Kupras Redaktor

Opublikowano

Od około 6. miesiąca życia kota większość opiekunów rozważa zabieg sterylizacji. Wraz z nim pojawia się wiele pytań dotyczących tego, czy i jak zmieni się zachowanie kota oraz jaka dieta będzie dla niego najbardziej odpowiednia po takim zabiegu. Jak należy karmić wysterylizowanego kota? Oto odpowiedzi!

Na początek przypomnijmy, czym różni się zabieg sterylizacji od kastracji, z którą jest często mylony. Kastracja kota to chirurgiczne usunięcie jajników, jajowodów i macicy u kotek bądź usunięcie jąder u kocurów. Sterylizacja natomiast polega na podwiązaniu jajowodów lub nasieniowodów bez chirurgicznego usuwania gonad. 

Zdecydowanie bardziej rozpowszechnionym zabiegiem jest kastracja, mimo iż powszechnie używana jest nazwa „sterylizacja” w przypadku obu zabiegów. Na potrzeby tego artykułu terminów sterylizacja i kastracja używamy wymiennie.

Jak kastracja wpływa na koci organizm? 

Zabieg kastracji, czyli wycięcia gonad, powoduje zmiany w gospodarce hormonalnej zwierzęcia. Kocury nie znaczą terenu, nie czują przymusu włóczęgostwa i walk o samicę. Kotki z kolei nie mają uciążliwych rui, a także unikają ryzyka powikłań związanych z ciążą, porodem i połogiem.

 Kastracja chroni również zwierzęta przed schorzeniami narządów rozrodczych, takimi jak nowotwór listwy mlecznej, ropomacicze, czy, w przypadku kotów, nowotwór jąder. Po zabiegu sterylizacji zmienia się także zachowanie kota. Staje się spokojniejszy i ma mniejsze potrzeby w zakresie zabawy.

Jednocześnie w wyniku zmian hormonalnych zwalnia jego metabolizm, a wzrasta apetyt. W efekcie, w krótkim czasie możemy stanąć przed problemem nadwagi u naszego pupila. Jak tego uniknąć? Jak prawidłowo odżywiać kota po zabiegu sterylizacji?

Tatyana Blinova/Shutterstock

Na co zwrócić uwagę przy wyborze karmy dla kotów po sterylizacji?

Po zabiegu warto sięgnąć po dedykowaną karmę dla sterylizowanych kotów. Dobre karmy dla kotów po sterylizacji są skomponowane tak, aby dostarczać pupilom mniejszą ilość tłuszczu, za to więcej białka. 

Dobrym źródłem wysokiej jakości białka jest chude mięso (drób) czy ryby. Pełnowartościowa karma dla kotów po sterylizacji powinna także zawierać kwasy Omega, witaminy C, A i E oraz minerały takie jak potas, fosfor i magnez. 

"Warto przyjrzeć się kompozycji karmy dla kota po zabiegu sterylizacji. Optymalnie poziom białka w karmie suchej dla kota po zabiegu sterylizacji powinien być wyższy niż 35%, a tłuszczu niższy niż 13%" - mówi weterynarz Sybilla Berwid.

Zwróćmy również uwagę na zawartość włókna. Koty po sterylizacji są mniej aktywne. Spędzają więcej czasu na drzemkach i pielęgnacji. Nadmierne wylizywanie sierści przez kota może doprowadzić do zakłaczenia (powstawania kul włosowych). Zawarte w karmach dla kotów sterylizowanych włókno pokarmowe wspomaga pracę jelit ułatwiając trawienie i zapobiegając zakłaczeniu.

Karmą o potwierdzonej skuteczności klinicznej, która spełnia wszystkie powyższe kryteria jest Purina ® Pro Plan® Sterilised dla kotów dorosłych. Dostępna w wersji suchej, jak i mokrej, może być z powodzeniem podawana przez całe życie kota.

Po pierwsze jakość, po drugie ilość

Oprócz wyboru odpowiedniej, wysokowartościowej karmy, ważne jest jej dawkowanie! Przekraczanie dawek wskazanych przez producenta na opakowaniu, może szybko doprowadzić naszego pupila do otyłości, nawet jeśli otrzymuje karmę z doskonałym składem.

Kot nie powinien mieć stałego dostępu do miski z jedzeniem. Dzienną dawkę karmy dla sterylizowanego kota najlepiej jest podzielić na dwie/trzy równe porcje podawane o stałych porach dnia. Unikajmy również podawania między posiłkami przekąsek, zwłaszcza tłustych.

Jaromir Chalabala/Shutterstock

Żywienie kota po sterylizacji, a jego aktywność

Dorosłe koty to zwierzęta, które naprzemiennie przechodzą kilka faz aktywności pomiędzy długimi okresami odpoczynku. Przeciętnie spędzają aż dwie trzecie swojego życia śpiąc. 

W wyniku sterylizacji koty odczuwają dodatkowo znacznie mniejszą potrzebę wędrówek na zewnątrz czy zabaw w domu. W efekcie ich życie skupia się głównie na spaniu, jedzeniu i pielęgnacji. Dlatego tak ważne jest, aby oprócz odpowiedniego żywienia, zadbać o aktywność naszego pupila. 

Do codziennej rutyny powinny należeć aktywności, które skłonią kota do ruchu. Może być to zabawa wędką, zachęcenie do zabawy w szeleszczącym tunelu czy rzucanie zwykłych kulek papieru. 

Warto również zainwestować w miskę interaktywną, która zmusi czworonoga do wysiłku, aby pobrać jedzenie. Pamiętajmy, że kot z nadwagą jest bardziej podatny choroby takie jak cukrzyca, choroby serca, otłuszczenie narządów wewnętrznych czy zaburzenia krążenia. 

Dlatego tak ważne jest zapewnienie kotu diety dostosowanej do jego nowych potrzeb żywieniowych związanych ze sterylizacją.

Więcej artykułów poradnikowych

Co sądzisz o tym artykule?

Dziękuję za odpowiedź!

Dziękuję za odpowiedź!

1 osób uznało tę poradę za pomocną.

Zostaw komentarz
Dodaj komentarz

1 komentarz

Potwierdź usunięcie

Czy jesteś pewien, że chcesz usunąć komentarz?

1 komentarz na temat 1

Chcesz udostępnić ten artykuł?