Reklama

Ile kosztuje sterylizacja kotki? Jakie są koszty dodatkowe?

<p>Ile kosztuje sterylizacja kotki?</p>

Ile kosztuje sterylizacja kotki?

Twojego pupila czeka zabieg i zastanawiasz się, ile może kosztować sterylizacja kotki lub jaki jest koszt kastracji kocura? W tym artykule znajdziesz orientacyjne ceny z gabinetów w różnych miastach w Polsce, koszty dodatkowe oraz informacje o darmowej sterylizacji kotów.

Przez Martyna Szkołyk

aktualizacja dnia

W Polsce żyje około 6-7 milionów kotów i każdy miłośnik zwierząt wie, że znaczna część tych zwierząt przebywa w schroniskach, pomieszkuje w piwnicach lub pozostaje bezdomna. Dlatego od kilkunastu lat organizacje prozwierzęce prowadzą na szeroką skalę akcję sterylizacji kotów i psów zachęcają do tego właścicieli.

Dodatkowo wielu opiekunów decyduje się na sterylizację lub kastrację zwierząt ze względu na korzyści zdrowotne i behawioralne, które ten prosty i bezpieczny zabieg ze sobą niesie. Z jakimi kosztami należy się liczyć, jeśli chcemy wysterylizować kotkę lub wykastrować kocura?


Sterylizacja kotki, kastracja kota - cena

Koszt sterylizacji kotki lub kastracji kocura zależy od kilku czynników, m.in. województwa i wielkości miasta, wielkości lecznicy weterynaryjnej, a także od wieku, wagi i stanu zdrowia zwierzęcia.

Przykładowo, sterylizacja kotki z ropomaciczem będzie droższa niż sterylizacja zdrowego kota, a lecznice w dużych miastach wystawiają wyższe rachunki niż te na wsiach lub w małych miejscowościach.

Może się okazać, że warto dojechać do mniejszego miasta na tańszy zabieg! Te zależności sprawiają, że ceny mogą być jedynie orientacyjne i mają charakter informacyjny. Dokładnych informacji najlepiej zasięgnąć u weterynarza, któremu chcemy powierzyć wykonanie zabiegu.

Warto wiedzieć, że kastracja kocura jest nieco tańsza i może kosztować nawet poniżej 100 zł. Zwykle jest to koszt od 80-120 zł.

Koszt sterylizacji kotki waha się od 140 do 220 zł. Czasem można spotkać się nawet z cenami oscylującymi w granicach 300 zł. Jeśli cena wydaje nam się zbyt wysoka, dopytajmy o to — może się okazać, że zawiera już np. fartuszek ochronny, który kotka musi nosić po sterylizacji. Wyższa kwota może także wynikać z różnych chorób.

Oba zabiegi są bezpieczne i przeprowadzane rutynowo i trwają krótko (sam zabieg kastracji lekarz weterynarii wykonuje w kilkanaście minut). Warto się na nie zdecydować ze względu na ich zalety i ograniczanie populacji domowych zwierząt.

Już od kilku lat sterylizacja psów i kotów jest utożsamiana ze świadomym i odpowiedzialnym podejściem do posiadania zwierzęcia.

Darmowa sterylizacja kotów

©Shutterstock

Jeśli cena zabiegu jest dla nas zbyt wysoka lub chcemy wysterylizować koty wolnożyjące, czasem możemy skorzystać z zabiegów darmowej sterylizacji. Takie akcje organizują zarówno fundacje, jak i władze miast czy gmin w określonych terminach.

Przykładowo, w poprzednich latach na darmową sterylizację kotów mogły liczyć osoby zamieszkujące Warszawę, Katowice, Poznań czy Bełchatów. W celu uzyskania informacji o takich działaniach warto skontaktować się z Urzędem Miasta.

Często akcja sterylizacji jest połączona z czipowaniem zwierząt, co ułatwia ich identyfikację w razie zagubienia zwierzaka. Jeśli nie słyszeliśmy o akcjach tego typu w naszej okolicy, możemy zwrócić się z prośbą o pomoc do lokalnych stowarzyszeń pomagających zwierzętom.

Warto pamiętać, że adoptując zwierzę ze schroniska lub fundacji, często dostaniemy już wysterylizowanego lub wykastrowanego kota. W przypadku bardzo młodych zwierząt umowa adopcyjna zwykle zawiera punkt o obowiązku przeprowadzenia tego zabiegu we własnym zakresie, gdy kot osiągnie odpowiedni wiek.


Dodatkowe koszty sterylizacji kotki lub kastracji kocura

Koszt sterylizacji kotki lub kastracji kocura czasem może się zwiększyć, jeśli doliczymy dodatkowe usługi lub badania. Przykładowo, coraz popularniejsze staje się badanie krwi przed zabiegiem (ok. 35-50 zł), by ocenić kondycję zwierzęcia. W przypadku kotek warto doliczyć koszt ubranka ochronnego, jeśli nie jest wliczony w cenę zabiegu.

Taki fartuszek lub kubraczek chroni ranę przed wylizywaniem i ułatwia gojenie. Można kupić go w lecznicy lub w internecie - cena waha się od 17 do 35 zł. Czasem u kota pod narkozą przeprowadza się dodatkowo (na prośbę właściciela) inne zabiegi, np. obcinanie pazurów lub czipowanie. Takie dodatkowe usługi są oczywiście dodatkowo płatne.

Około 14 dni po zabiegu powinniśmy udać się na wizytę kontrolną, która również może wiązać się z opłatą (30-50 zł).

©Shutterstock


Antykoncepcja hormonalna zamiast sterylizacji kota?

Proponujemy, by antykoncepcję hormonalną, w formie tabletek lub zastrzyku traktować jako ostateczność — np. wtedy, gdy dziko żyjąca kotka nie pozwala się złapać, lub u starego kota, u którego zabieg pod narkozą wiąże się z dużym ryzykiem.

Choć wiele osób sceptycznie nastawionych do sterylizacji uznaje antykoncepcję za dobre rozwiązanie, jest to niestety metoda zawodna (często kotki zachodzą w ciążę mimo stosowania antykoncepcji) i wywołująca skutki uboczne — np. cysty na jajnikach, ropomacicze, nowotwory gruczołów mlekowych, schorzenia wątroby. Z tego powodu zwierzęta, którym podawana jest antykoncepcja, powinny być poddawane badaniom kontrolnym co pół roku.

Dodatkowo stosowanie antykoncepcji u kotów wiąże się z problematycznym podawaniem tabletek w regularnych odstępach czasu lub zabieraniem kota na zastrzyki do lecznicy. Zaletą antykoncepcji hormonalnej jest jej odwracalność, dlatego może być stosowana u kotek, których właściciele mają plany hodowlane.

Koszt antykoncepcji kota to około 30-50 zł za zastrzyk 2-4 razy do roku (warto wiedzieć, że jeśli przegapimy termin, kotka może zajść w ciążę), z kolei tabletki to wydatek ok. 20-35 zł miesięcznie. Antykoncepcja hormonalna nie jest więc tańszym wyjściem — długofalowo okazuje się droższa i znacznie bardziej problematyczna niż zabieg.

Zabieg kastracji lub sterylizacji może wzbudzać obawy, zwłaszcza u osób, które przyjęły pod swój dach pierwszego kota. Warto jednak zwrócić uwagę na liczne zalety i ograniczanie bezdomności, która obecnie stanowi ogromny problem (aż 76% zwierząt przebywających w schroniskach nigdy nie znajduje nowego domu).

Dlatego każdy, kto nie jest profesjonalnym hodowcą, powinien wysterylizować lub wykastrować swoje zwierzę u weterynarza, do którego ma zaufanie. Rana pooperacyjna szybko się zagoi i kot wróci do formy w ciągu kilkunastu dni, a my zyskamy pewność, że nie powiększy problemu bezdomności, będzie spokojniejszy i uniknie wielu groźnych chorób.

Najczęściej zadawane pytania (FAQ)

Sterylizacja kota - jaki jest czas trwania zabiegu?

W jakim wieku można wysterylizować kota?

Jak opiekować się kotem po sterylizacji lub kastracji?

Zostaw komentarz
0 komentarzy
Potwierdź usunięcie

Czy jesteś pewien, że chcesz usunąć komentarz?

Dodaj komentarz