Reklama

Sterylizacja kotki za darmo - gdzie dokonać zabiegu?

Sterylizacja kotki za darmo - gdzie dokonać zabiegu? dog-cat-serious © Shutterstock

Już za chwilę zacznie się „sezon kociakowy”. Mnóstwo kotek po raz kolejny urodzi kocięta, z których jedynie nieliczne znajdą domy. Pozostałe zginą, trafią do schronisk lub pozostaną na ulicy. Można to zmienić tylko poprzez kastrację zwierząt.

Przez Anna Zielińska-Hoşaf

Opublikowano , aktualizacja dnia

Jak każdego roku, wiele gmin przystąpiło lub przystąpi do akcji darmowej sterylizacji psów i kotów. Jak można skorzystać z darmowej sterylizacji kota?

Kastracja kotów – najważniejsza metoda zapobiegania bezdomności

Wyjaśnijmy na początku, że sterylizacja kotki czy suczki to podjęcie jakichkolwiek działań uniemożliwiających jej rozród. Należą do nich m.in. podwiązanie jajowodów, które skutkuje bezpłodnością, ale nie zmienia cyklu rozrodczego i nie chroni przed chorobami takimi jak ropomacicze.

Sterylizacja pełna, czyli usunięcie gonad – zarówno u samca, jak i u samicy – to kastracja. Popularnie jednak „sterylizacją” określa się kastrację kotki czy suczki, i w takim znaczeniu termin ten używany jest podczas akcji promujących tę metodę zapobiegania bezdomności.

Kastracja kotów to najlepsza, humanitarna metoda regulowania populacji zwierząt bezdomnych.

Dodatkowo niesie ze sobą szereg dodatkowych korzyści. Kotki unikają częstych, męczących rui, ciąż i porodów. Zabieg obniża także ryzyko rozwoju takich chorób jak ropomacicze czy nowotwór listwy mlecznej.

W przypadku samców – wykastrowane kocury nie chodzą na dalekie wędrówki w poszukiwaniu partnerek i nie wdają się z innymi kocurami w bójki w sezonie godowym. Kastracja obniża także ryzyko rozwoju nowotworu prostaty.

©Shutterstock

Darmowa kastracja kota i psa – jak skorzystać?

Akcje bezpłatnej kastracji psów i kotów są organizowane zwykle z inicjatywy jednostek samorządowych. Aby skorzystać z darmowej sterylizacji kota czy psa, należy więc najpierw dowiedzieć się w urzędzie gminy bądź urzędzie miasta, czy finansuje on w ramach tegorocznego budżetu takie zabiegi i od kiedy.

Warszawa

Biuro Ochrony Środowiska Urzędu m.st. Warszawy finansuje z bieżącego budżetu zabiegi kastracji (a także czipowania) kotów i psów do 30 listopada 2021 r. lub do wyczerpania środków przeznaczonych na ten cel w roku 2021.

Jak podaje informator Urzędu Miasta, na sterylizacje i kastracje przeznaczono w tym roku 533 200 zł, a na czipowanie – 160 000 zł. W ubiegłym roku darmowym zabiegom poddano 2 546 zwierząt.

Finansowany przez miasto pakiet zabiegowy obejmuje:

  • wizytę kwalifikującą, w tym badanie kliniczne przed zabiegiem;
  • wykonanie standardowego zabiegu sterylizacji/kastracji w narkozie infuzyjnej;
  • zapewnienie psu/kotu opieki pooperacyjnej do czasu wybudzenia z narkozy, w tym podanie środka przeciwbólowego i antybiotyku;
  • wizytę kontrolną obejmującą badanie oraz zdjęcie szwów.

Aby skorzystać z możliwości darmowej kastracji pupila, należy posiadać ważną Kartę Warszawiaka lub Kartę Młodego Warszawiaka, a podczas wizyty w lecznicy – okazać dokument tożsamości oraz dokument potwierdzający prawo do zwierzęcia (np. książeczkę zdrowia). Informacje na temat akcji można znaleźć na stronie Urzędu Miasta.

Zwierzę powinno być zaczipowane. 

Piaseczno

Mieszkańcy podwarszawskiej gminy Piaseczno również mogą skorzystać z bezpłatnych zabiegów kastracji psów i kotów. Akcja trwa do 14 grudnia lub do wyczerpania środków przewidzianych na ten cel przez gminę.

Warunkiem skorzystania z zabiegu jest posiadanie Piaseczyńskiej Karty Mieszkańca lub Piaseczyńskiej Karty Dużej Rodziny. W gabinecie należy okazać dokument zwierzęcia; zwierzę musi być zaczipowane.

Listę lecznic biorących udział w akcji można znaleźć na stronie gminy.

Zabiegi kastracji zwierząt właścicielskich finansują także inne gminy podwarszawskie, m.in. Pruszków (gmina realizuje dofinansowanie połowy kosztów zabiegu – za kastrację kocura płacimy 40 zł, kotki – 80 zł.

Wrocław

Akcja bezpłatnego kastrowania psów i kotów ruszyła także we Wrocławiu. Potrwa do 7 grudnia lub do wyczerpania limitu środków przewidzianych dla poszczególnych lecznic. W gabinecie należy pokazać dowód tożsamości oraz dokument zwierzęcia. Zwierzę powinno być zaczipowane (może też zostać zaczipowane przed zabiegiem).

Bezpłatne zabiegi wykonywane są w tym roku w następujących lecznicach:

  • Przychodnia Weterynaryjna Kumak, ul. Głogowska 2-4, tel. 71 724 53 85,
  • Przychodnia Weterynaryjna TOMASZ TARKOWSKI, ul. Krzycka 18B, tel. 607 660 484,
  • Przychodnia Weterynaryjna Salamandra, ul. Buraczana 2b, tel. 71 724 55 57,
  • Przychodnia Weterynaryjna MED-VET s.c. Anna i Grzegorz Grygiel, ul. Pałucka 55, tel. 71 373 95 19, ul. Zachodnia 20, tel. 71 359 50 85.

Częstochowa

Aby za darmo wykastrować swojego pupila, częstochowianie muszą złożyć wniosek w magistracie (termin składania – do końca września). Można to zrobić listownie, osobiście lub poprzez profil zaufany. W przypadku psów do wniosku należy dołączyć także kopię zaświadczenia o szczepieniu przeciw wściekliźnie.

Po weryfikacji wniosku opiekun zwierzęcia otrzyma skierowanie do konkretnego gabinetu weterynaryjnego. Należy się do niego zgłosić w ciągu dwóch tygodni od otrzymania powiadomienia. Podczas wizyty kwalifikacyjnej lekarz wyznaczy termin zabiegu.

Informacje na temat akcji oraz wzór wniosku można znaleźć na stronie Urzędu Miasta Częstochowy.

Lublin

Władze Lublina podzieliły akcję darmowej kastracji i czipowania zwierząt na dwa etapy. Pierwszy etap obejmuje kastrację kotów wolno żyjących, podczas drugiego (ten jeszcze się nie rozpoczął) można zgłaszać się także z kotami i psami właścicielskimi.

Rzeszów

Miasto Rzeszów oferuje bezpłatną kastrację kotów wolno żyjących. Zabiegi przeprowadzane są w dwóch lecznicach:

•    Gepard, gabinet weterynaryjny,
ul. Rejtana 33
tel. 17 857 76 60
strona www: vetopedia.pl/weterynarzrzeszow/4750/gabinet_weterynaryjny/gepard/ 
•    Panda, przychodnia weterynaryjna,
al. Wyzwolenia 11
tel. 17 863 65 48
strona www: https://przychodnia-panda.business.site/ 

Kastrację kotów wolno żyjących finansuje także m.in. gmina Słupsk czy miasto Łódź, Lecznica TOZ w Szczecinie i in.

Białystok

W Białymstoku i niektórych okolicznych gminach można otrzymać zniżkę na zabieg kastracji kota w ramach Akcji Sterylizacji 2021 prowadzonej przez Fundację Kotkowo. W lecznicach partnerskich fundacji można wykastrować kocura za 60 zł, a kotkę – za 110 zł. Akcja trwa do końca marca 2021!

Lecznice partnerskie biorące udział w akcji można znaleźć na stronie kotkowo.pl


Uwaga – niektóre gminy rozpoczynają programy sterylizacyjne później, np. w maju, lipcu (w ubiegłym roku w Katowicach), we wrześniu/październiku (Kraków) czy w listopadzie (Poznań) – ma to związek z różną formą rozdzielania środków na ten cel. Warto na bieżąco sprawdzać strony oficjalne danego urzędu miasta czy gminy w poszukiwaniu aktualnych informacji!

Zostaw komentarz
0 komentarzy
Potwierdź usunięcie

Czy jesteś pewien, że chcesz usunąć komentarz?

Dodaj komentarz