Reklama

kot u lekarza
© Shutterstock

Sterylizacja kotki za darmo 2023 - gdzie dokonać zabiegu?

Przez Anna Zielińska-Hoşaf Behawiorysta kotów

Opublikowano

Już za chwilę zacznie się „sezon kociakowy”. Mnóstwo kotek po raz kolejny urodzi kocięta, z których jedynie nieliczne znajdą domy. Pozostałe zginą, trafią do schronisk lub pozostaną na ulicy. Można to zmienić tylko poprzez kastrację zwierząt.

Jak każdego roku, wiele gmin przystąpiło lub przystąpi do akcji darmowej sterylizacji psów i kotów. Jak można skorzystać z darmowej sterylizacji kota?

Kastracja kotów – najważniejsza metoda zapobiegania bezdomności

Wyjaśnijmy na początku, że sterylizacja kotki czy suczki to podjęcie jakichkolwiek działań uniemożliwiających jej rozród. Należą do nich m.in. podwiązanie jajowodów, które skutkuje bezpłodnością, ale nie zmienia cyklu rozrodczego i nie chroni przed chorobami takimi jak ropomacicze.

Sterylizacja pełna, czyli usunięcie gonad – zarówno u samca, jak i u samicy – to kastracja. Popularnie jednak „sterylizacją” określa się kastrację kotki czy suczki, i w takim znaczeniu termin ten używany jest podczas akcji promujących tę metodę zapobiegania bezdomności.

Kastracja kotów to najlepsza, humanitarna metoda regulowania populacji zwierząt bezdomnych.

Dodatkowo niesie ze sobą szereg dodatkowych korzyści. Kotki unikają częstych, męczących rui, ciąż i porodów. Zabieg obniża także ryzyko rozwoju takich chorób jak ropomacicze czy nowotwór listwy mlecznej.

W przypadku samców – wykastrowane kocury nie chodzą na dalekie wędrówki w poszukiwaniu partnerek i nie wdają się z innymi kocurami w bójki w sezonie godowym. Kastracja obniża także ryzyko rozwoju nowotworu prostaty.

©Shutterstock

Darmowa kastracja kota i psa 2023 – jak skorzystać?

W tym roku, podobnie jak w ubiegłym, Akcja Sterylizacji potrwa dłużej niż zwykle – aż do 30 kwietnia. Zabiegi nie są bezpłatne, ale biorące udział w akcji lecznice często oferują znaczące rabaty dla opiekunów, którzy zdecydowali się na sterylizację kota. Listę lecznic biorących udział w akcji w tym roku można znaleźć tutaj.

Darmowa sterylizacja kotów 2023 - Warszawa

Biuro Ochrony Środowiska Urzędu m.st. Warszawy finansuje z bieżącego budżetu zabiegi kastracji (a także czipowania) kotów i psów do wyczerpania środków przeznaczonych na ten cel w roku 2023.

W tym roku warszawski Ratusz rozpoczął zapisy na zabiegi wcześniej niż w roku ubiegłym – już w styczniu można było zapisać kota na zabieg w lecznicy biorącej udział w akcji.

Aby skorzystać z bezpłatnego zabiegu, należy:

  • być posiadaczem Karty Warszawiaka lub Karty Młodego Warszawiaka (czyli rozliczać swój podatek PIT w Warszawie),
  • okazać dowód tożsamości i książeczkę zdrowia kota,
  • wypełnić wniosek o zabieg bezpłatnej kastracji.
  • Zwierzę powinno mieć ukończone 6 miesięcy i być zaczipowane.

Biuro Ochrony Środowiska m.st. Warszawy prowadzi równolegle akcję bezpłatnego czipowania psów i kotów w wybranych lecznicach.

W akcji sterylizacyjnej bierze udział 28 warszawskich lecznic. Akcja potrwa do 30 listopada lub do wyczerpania środków przewidzianych na zabiegi. Warto się pospieszyć, ponieważ w ubiegłym roku środki skończyły się bardzo szybko po ogłoszeniu startu akcji.

Miasto przeznacza w 2023 r. na ten cel 700 tys. zł. Opiekunowie większej liczby czworonogów jednego roku mogą poddać zabiegom finansowanym przez miasto maksymalnie 2 zwierzaki.
 
Jak co roku, osobno finansowane są kastracje kotów wolno żyjących zgłaszane przez społecznych opiekunów kotów.
 
Akcje bezpłatnej kastracji i czipowania kotów prowadzą także inne gminy aglomeracji warszawskiej. Mieszkańcy gmin mogą dowiadywać się w urzędach o bezpłatne lub częściowo finansowane przez samorząd zabiegi

Darmowa sterylizacja kotów - Poznań

Wydział Gospodarki Komunalnej poinformował, że wciąż trwają prace nad nowym Programem opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt w Poznaniu na rok 2023.

Start tegorocznej akcji bezpłatnej kastracji oraz czipowania zwierząt zostanie ogłoszony niebawem – warto zaglądać na stronę miasta (sekcja „Zwierzęta w mieście").

Kraków

Z akcją sterylizacyjną już w styczniu ruszył natomiast Kraków. Miasto sfinansuje zabiegi kastracji i czipowania kotów domowych, a akcja będzie trwała do wyczerpania przeznaczonych na nią funduszy. Zabiegi będą wykonywane w trzech gabinetach weterynaryjnych, które podpisały umowę z miastem (można je znaleźć tutaj).

Warunkiem skorzystania z zabiegu jest okazanie dokumentu potwierdzającego zamieszkanie opiekuna zwierzęcia na terenie Krakowa oraz posiadanie książeczki zdrowia kota. Dokumenty należy przedstawić w Wydziale Kształtowania Środowiska Urzędu Miasta Krakowa.

Białystok

Jak co roku, akcję sterylizacyjną kotów na terenie Białegostoku organizuje Fundacja Kotkowo. W ramach akcji można skorzystać z atrakcyjnych zniżek na kastrację kotów w wybranych lecznicach weterynaryjnych na terenie Białegostoku i okolicznych gmin.

Należy pamiętać, że ze względu na epidemię kociego tyfusu (panleukopenii) w regionie zgłaszany do zabiegu kot powinien być zaszczepiony przeciwko tej chorobie. Listę gabinetów biorących udział w akcji można sprawdzić tutaj.

Częstochowa

Program bezpłatnej kastracji zwierząt właścicielskich na 2023 r. działa już w Częstochowie. Nabór zgłoszeń do programu będzie trwał do 29.09.2023 r. lub do wcześniejszego wykorzystania puli środków pieniężnych przeznaczonych na ten cel, natomiast program będzie realizowany do 31.10.2023 r.
 
Aby za darmo wykastrować swojego pupila, należy złożyć wniosek w Kancelarii Urzędu Miasta Częstochowa: osobiście, listownie lub poprzez ePUAP. Po weryfikacji wniosku opiekun zwierzęcia otrzyma skierowanie do konkretnego gabinetu weterynaryjnego.

Należy się do niego zgłosić w ciągu dwóch tygodni od otrzymania powiadomienia. Podczas wizyty kwalifikacyjnej lekarz wyznaczy termin zabiegu. Informacje na temat akcji oraz wzór wniosku można znaleźć na stronie Urzędu Miasta Częstochowy.

Kielce

W ubiegłym roku Urząd Miasta Kielce przekazywał talony na zabiegi kastracji psów i kotów w lipcu. Pod koniec roku zapowiedziano, że budżet na ten cel w roku 2023 zostanie zwiększony.

W ramach budżetu obywatelskiego Kielce będą realizowały dwa zadania: kastracje dla zwierząt właścicielskich z Kielc (budżet wielkości 29 880 zł) oraz kastracje kotów wolno żyjących (budżet rzędu 10 400 zł). Szczegółów dotyczących przekazywania talonów w tym roku jeszcze nie opublikowano.

Lublin

Mieszkańcy Lublina będą mogli skorzystać z usługi bezpłatnej kastracji zwierząt domowych w wybranych lecznicach w ramach IX edycji budżetu obywatelskiego. Start akcji zostanie ogłoszony jeszcze w pierwszym kwartale br., niezwłocznie po wyłonieniu lecznic, które będą wykonywały bezpłatne zabiegi. Aby trzymać rękę na pulsie, warto zaglądać regularnie na stronę miasta.

Łódź

W 2023 r. Urząd Miasta Łódź finansuje kastracje zarówno kotów wolno żyjących, jak i posiadających opiekuna, a także leczenie kotów wolno żyjących i czipowanie zwierząt właścicielskich. Listę gabinetów wykonujących bezpłatne zabiegi można znaleźć tutaj.
 
Bezpłatna kastracja kotów (zwłaszcza wolno żyjących, ale czasem również i właścicielskich) możliwa jest – lub będzie – także w innych miastach i gminach. Warto spytać w odpowiednim wydziale urzędu gminy czy urzędu miasta o możliwość sfinansowania lub dofinansowania zabiegów w tym roku.

Więcej artykułów

Co sądzisz o tym artykule?

Dziękuję za odpowiedź!

Dziękuję za odpowiedź!

Zostaw komentarz
Dodaj komentarz
Chcesz udostępnić ten artykuł?