Reklama

Kiedy przeprowadzić zabieg sterylizacji u kota?

kiedy wysterylizować kota
© Shutterstock

Czy można kastrować roczną kotkę lub młodszą? Kiedy jest najlepszy czas na sterylizację kotki? Czy kastracja starszej kotki jest bezpieczna? Poznaj różnicę między kastracją a sterylizacją zwierząt. Dowiedz się, jakie wady i zalety wiążą się z kastracją kotów oraz sprawdź, czy zastrzyk hormonalny jest dobrym sposobem zapobiegania rui i niechcianej ciąży. Przeczytaj.

Przez Lek. wet. Natalia Ciszewska

aktualizacja dnia 24.03.2021, 16:46

Przyjęło się, że mówimy o kastracji kotów i sterylizacji kotek. Z punktu medycznego nie jest to jednak do końca poprawne.

Kastracja kota polega na wycięciu narządów płciowych (macicy z jajnikami). Termin sterylizacji odnosi się natomiast do przecinania lub podwiązywania jajowodów. 

Sterylizacja czy kastracja kotek?

Na jaki zabieg umówić w takim razie kotkę? Kastrację czy sterylizację? Ten podział, czyli kastracja kocurów i sterylizacja kotek jest umowny, funkcjonuje od lat i przyjął się już w społeczeństwie.

Dlatego nawet lekarze weterynarii mogą oferować usługę – „sterylizacji kotek”. Stąd, niezależnie od tego, czy umówisz kotkę na „kastrację” czy „sterylizację”, operacja będzie przebiegała tak samo i jej skutek także będzie taki sam – trwała bezpłodność. Oczywiście, dla pewności, warto dopytać lekarza weterynarii o szczegóły operacji podczas ustalania terminu kastracji.

Kastracja (sterylizacja) kotek wiąże się z tym, że kotka nie zajdzie już w ciążę i nie będzie miała rui. Decyzja o operacji powinna być przemyślania, ponieważ nie można jej cofnąć. Warto również zaznaczyć, że kastrację zaleca się dla wszystkich zwierząt, które nie są przeznaczone do hodowli.

Pamiętaj! Tylko koty w legalnych hodowlach powinny być rozmnażane.

Kiedy sterylizować kotkę?

Kotkę zaleca się kastrować (sterylizować), gdy ta skończy 6-12 miesięcy. Może to być zarówno przed pierwszą rujką, jak i już po jej wystąpieniu. Na kastrację kotki po rujce zaleca się umówić minimum 2 tygodnie po ustąpieniu objawów rui.

Pamiętaj! Warto wcześniej zadzwonić do zaprzyjaźnionej przychodni weterynaryjnej i dopytać dokładnie lekarza weterynarii, jaki termin kastracji sugeruje w przypadku twojego mruczka. To szczególnie ważne, jeśli pupil niedawno chorował, wymiotował, miał biegunkę lub inne niepokojące objawy.

Co ważne, kastrację (sterylizację) można też przeprowadzić u młodszych kotek (w wieku 3-5 miesięcy). To bardzo istotne w przypadku kotów wychodzących, wolnożyjących i tych dzikich, u których objawy rui nie zawsze są łatwe do rozpoznania, dlatego operację zaleca się przeprowadzić za wczasu, aby uniknąć niechcianej ciąży.

Samicę można także poddać kastracji niedługo po urodzeniu kociąt. Operację należy umówić około 4-8 tygodni po porodzie, ponieważ kotka może stracić pokarm na skutek kastracji lub produkować zbyt małą ilość pokarmu, który nie wystarczy do wykarmienia wszystkich maluchów. Kilkutygodniowe kocięta interesują się już stałym pokarmem i coraz rzadziej piją mleko matki, dlatego to rozwiązanie wydaje się być najbardziej optymalne.

Kastracja (sterylizacja) może też przeprowadzona podczas cesarskiego cięcia. Trudne porody nierzadko kończą się interwencją chirurgiczną. Lekarz weterynarii, po wyjęciu wszystkich płodów z macicy, może wykastrować matkę.

Oczywiście, istnieje możliwość, że na skutek kastracji kotka może mieć mniej pokarmu, ale z punktu ochrony jej zdrowia, takie rozwiązanie wydaje się lepsze. W innym przypadku musiałaby być znieczulana kolejny raz w ciągu kilku tygodni, a każde znieczulenie i każda operacja wiąże się z ryzykiem.

©Shutterstock

 

Czy można kastrować kotkę, która nigdy nie rodziła?

Tak. Niestety, czasem wciąż można spotkać się z mitem, który mówi o tym, że kotka powinna przynajmniej raz urodzić młode przed kastracją. Nie jest to jednak prawda. Kotka nie musi, a wręcz nie powinna zachodzić w ciążę przed sterylizacją, jeśli nie jest przeznaczona do rozrodu.

 

Czy można kastrować starszą kotkę?

Tak. Jeśli tylko jej stan ogólny jest dobry i mruczek nie ma żadnych chorób przewlekłych, które wiązałyby się ze zwiększonym zagrożeniem utraty zdrowia lub życia na skutek nie tylko samej operacji, ale też znieczulenia.

Zabierz pupila na wizytę do placówki weterynaryjnej, której celem będzie kwalifikacja czworonoga do operacji. Lekarz weterynarii przeprowadzi z tobą wywiad, zbada klinicznie kotkę i zleci wykonanie dodatkowych badań, np. badań krwi. Jeśli ogólny stan czworonoga będzie dobry, a wyniki badań nie wykażą żadnych nieprawidłowości, kotkę najprawdopodobniej będzie można wykastrować.

Młodsze kotki zazwyczaj szybciej dochodzą do siebie po zabiegach i operacjach, ale nie oznacza to wcale, że dorosłe koty i seniorzy nie kwalifikują się do kastracji. Pamiętaj, kastrując pupila, dbasz o jego dobrobyt.

 

Czy można kastrować kotkę w rui?

Nie jest to zalecane. Ruja jest przeciwwskazaniem do kastracji kotki, ponieważ w tym okresie macica jest  silnie przekrwiona. Ingerencja chirurgiczna w czasie rui może wiązać się ze zwiększonym ryzykiem krwotoku wewnętrznego.

Stąd, na operację zaleca się umówić później, np. 2 tygodnie po ustąpieniu objawów rui lub w innym terminie, jeśli lekarz weterynarii tak zaleci.

Zalety i wady sterylizacji kotki:

Zalety kastracji kotki (sterylizacji):

Kastracja kotki jest nieodwracalna, co oznacza, że powoduje trwałą bezpłodność. Kotka nie będzie mogła już zajść w ciążę po kastracji, nie będzie miała rujek i nie będzie odczuwała popędu płciowego.

Kastracja zapobiega też wystąpieniu chorób jajników i macicy w przyszłości oraz zmniejsza prawdopodobieństwo zachorowania na raka sutka.

Podsumowując, kastracja kotek polepsza ich psychiczny, jak i fizyczny dobrostan, ponieważ zmniejsza prawdopodobieństwo wystąpienia chorób związanych z układem rozrodczym.

Co ważne, zwierzęta, które nie odczuwają popędu płciowego są mniej zestresowane w porównaniu do tych, które odczuwają popęd i nie mogą go zaspokoić.

Wady kastracji kotki (sterylizacji):

Kastracja kotki to operacja, która polega na usunięciu macicy wraz z jajnikami z jamy brzusznej. Wiąże się to z ryzykiem wystąpienia powikłań pooperacyjnych oraz wystąpieniem działań niepożądanych po znieczuleniu ogólnym. Oczywiście takie sytuacje zdarzają się bardzo rzadko, ale trzeba brać to pod uwagę, że mogą mieć miejsce. Lekarz weterynarii poinformuje cię o ryzyku, jakie wiąże się z operacją twojego czworonoga.

Zastrzyk hormonalny zamiast sterylizacji kotki

Antykoncepcja hormonalna w zastrzyku jest nietrwałą metodą pozbawiania kotów zdolności do rozmnażania się i odczuwania popędu płciowego. Kotka po jednym zastrzyku nie powinna mieć rui przez 3-5 miesięcy.

Niestety, trudno dokładnie powiedzieć kiedy wystąpi kolejna ruja. Stąd, nie jest to metoda niezawodna, szczególnie w przypadku kotów wychodzących czy tych wolnożyjących. Istnieje też możliwość podawania kotce tabletek antykoncepcyjnych (do zjedzenia, wraz z pokarmem, raz w tygodniu), które także zapewniają tymczasowość bezpłodność.

Niestety, nie jest to najlepsze rozwiązanie zapobiegania niechcianej ciąży u zwierząt z dwóch ważnych powodów. Po pierwsze, ta metoda nie zawsze jest skuteczna. Wystarczy, że kotka nie zje tabletki lub ją zwymiotuje wraz z pokarmem.

To wystarczy do wywołania rui. Zastrzyk hormonalny też może być zawodny, bo nie da się konkretnie ustalić ile będzie działał. Należy bacznie obserwować kotkę szczególnie w 3-5 miesiącu po podaniu ostatniego zastrzyku, bo właśnie w tym czasie mogą pojawić się objawy rui.

 

Kiedy wykastrować kota? Kastracja kocura

Kocura można wykastrować, gdy ten skończy 6-7 miesięcy, ale istnieje możliwość przeprowadzenia zabiegu wcześniej, np. wtedy, gdy twój młodszy pupil zaczął już znaczyć moczem mieszkanie, jest kotem dzikim lub wolnożyjącym. W takich sytuacjach należy wówczas uzgodnić możliwość wcześniejszej kastracji z lekarzem weterynarii.

 

Zalety i wady kastracji kocura:

Zalety kastracji kocura:

Kocur po zabiegu kastracji nie będzie zdolny do rozmnażania się, nie będzie odczuwał popędu płciowego, nie będzie zainteresowany szukaniem kotki w rui i nie będzie też przejawiał typowych dla swojego gatunku zachowań seksualnych. Oznacza to, że nie powinien już znikać na wiele dni czy nawet tygodni wczesną wiosną (koty wychodzące, dzikie i wolnożyjące) czy wdawać się w bójki z innymi kocurami.

Musisz wiedzieć, że kastracja pozytywnie wpływa na dobrostan kotów. Czworonóg wciąż będzie miał zachowane swoje inne pierwotne instynkty, np. potrzebę polowania.

Kot będzie zainteresowany zabawą, i będzie chętnie wychodził na zewnątrz, jeśli będzie miał taką okazję. Różnica polega na tym, że nie będzie czuł potrzeby znalezienia samicy w rui i co też często się z tym wiąże, nie będzie czuł frustracji z powodu niezaspokojenia popędu płciowego.

Niewykastrowane kocury znaczą swoje terytorium moczem. Koty po kastracji nie odczuwają już takiej potrzeby. Wyjątkiem są samce, które utrwaliły sobie ten nawyk - np. znaczą moczem mieszkanie czy dom na zewnątrz od wielu lat. Wówczas kastracja może nie być wystarczająca.

Mruczek nie będzie też narażony na choroby narządów płciowych (np. nowotwory jąder) po kastracji, co z punktu ochrony zdrowia jest bardzo ważną zaletą.

Wady kastracji kocura:

Kastracja jest przeprowadzana w znieczuleniu ogólnym, a to zawsze wiąże się z potencjalnym ryzykiem utraty zdrowia lub życia. Takie powikłania zdarzają się na szczęście bardzo rzadko.