Reklama

Sprytne gry i zabawy z kotem - poznaj nasze pomysły!

kot z motkiem
© Shutterstock

Kot jest stworzony do tego, by się bawić. Zapewniamy mu wszystko i pod nos podtykamy najpyszniejsze kąski, tymczasem on potrzebuje regularnej aktywności, która rozładuje jego myśliwskie zapędy. Zobacz jak sprytnie bawić się z kotem, aby Tobie i jemu razem żyło się lepiej.

Redakcja

aktualizacja dnia 24.03.2021, 16:51

Koci dzień jest bardzo poukładany, czasem może nawet bardziej niż nasz. Koty charakteryzują się aktywnością poranno-zmierzchową i wtedy są najbardziej skore do zabawy.

Dostarczenie im możliwości regularnej aktywności po południu, pomaga zredukować nocne harce. Wymaga to jednak wprowadzenia regularnego rytmu i powtarzalności, do którego nasz kot się dostosuje i ustali ulubioną porę wspólnej aktywności.

W co się bawić z kotem?

…we wszystko! Twój kot doceni każdy przejaw kreatywności z Twojej strony. Na pewno zauważyłeś, że Twój kot chętnie pobiegnie za zwiniętym szeleszczącym papierkiem po cukierku, sreberkiem po czekoladce czy zawinie się w tasiemkę albo sznurek. Ma to swoje plusy i minusy.

Plusy są takie, że zabawkę dla kota można zrobić praktycznie z wszystkiego i nie trzeba do tego mieć stosu złotych monet. Minusy są takie, że niestety sporo z nich jest nietrwałych, a może nawet niebezpiecznych dla kota. Dlatego zawsze z zabawką dla kota, czy to DIY (z ang. Do It Yourself, zrób to sam), czy z taką zrobioną fabrycznie, miej ulubieńca na oku, aby zmniejszyć ryzyko udławienia się lub uduszenia. 

©Shutterstock

Zabawa z kotem bez drapania

Bawić się z kotem należy tak, abyście Ty i Twój kot byli bezpieczni. Nie pozwalaj kotu się drapać, gryźć czy wspinać po nogach. Może jest to zabawne, gdy bawisz się tak z kilkutygodniowym kociakiem, gorzej, gdy te same nawyki zostaną utrwalone u kilkuletniego kocura… Wtedy można się przekonać, że nasze koty domowe mają sporo cech wspólnych z tygrysami.

Gdy Twój kot wyciąga pazury lub Cię gryzie, miej przygotowane miękkie zabawki, które możesz mu podsuwać zabierając swoją rękę.

Nigdy nie prowokuj polowania na ruszające się palce, staraj się przekierowywać zainteresowanie kota na wędkę lub patyk z kolorowym zakończeniem.

Staraj się też kota nagradzać za zainteresowanie zabawkami i podrzucaj mu w trakcie zabawy specjalne kocie przekąski, takie jak Purina® Felix® Play Tubes.

Dlaczego koty kochają kartony?

©Shutterstock

Bo kartony są lekkie, łatwo wbić w nie ( i wyjąć z nich) pazury, świetnie się drapią i przeważnie nie mają intensywnego zapachu. Ten neutralny i lekki materiał, świetnie pozwala się łączyć bez żadnych dodatków (kto składał pudełka z dużego szwedzkiego sklepu meblowego, ten wie). Korzystając z tekturowych opakowań do tworzenia kocich konstrukcji, wybieraj takie, które są bez lakieru, zszywek, folii i taśmy klejącej. 

Kot budowniczy

Stworzenie konstrukcji z pudeł z otworami, przez które Twój kot może wyglądać, albo z których może łapką wyciągać zabawki albo przysmaki, sprawi mu nie lada frajdę.

Z wykorzystaniem pudełek po pizzy i pustych rurek po papierze toaletowym, możesz zrobić tor przeszkód dla okrągłej kociej zabawki, takiej jak piłeczka, najlepiej z dzwoneczkiem.

Podłużne wycięcia w kartonach pozwolą kotu śledzić ruch, a dźwięk dzwoneczka będzie pokazywać gdzie jest zabawka. Twój kot będzie łapką przepychał piłeczkę, próbując wydobyć ją z papierowego labiryntu.

Do takiej zabawy idealnie nadają się też kocie-łakocie, specjalne przekąski o okrągłym kształcie, przysmak do turlania i smakowania, Purina® Felix® Play Tubes

Polowanie na jedzenie

©Purina

Postaraj się chociaż jeden posiłek podać swojemu kotu w niebanalny – interaktywny sposób.

Gdy rzucisz taką idealną do toczenia kocią przekąskę o kształcie walca, nawet największego kociego leniuszka zachęcisz do tego, aby ruszył się z kanapy.

Do tego przekąski zapewniają wybór smaków, aby zachęcać kota zmniejszając ryzyko nudy. Znajdź najlepsze dla Twojego kota przysmaki z serii Purina® Felix® Play Tubes, o smaku do wyboru: kurczaka i wątróbki, indyka i szynki, oraz pieczonej ryby i krewetek.

Wykorzystując nietypowych kształtów pojemniki do robienia lodu czy czyste wytłoczki po jajkach możesz stworzyć dla swojego kota świetną miskę interaktywną! Wystarczy powrzucać w przegródki po kilka granulek suchej karmy, co pomoże spowolnić posiłek Twojego kota. Jednocześnie zmusi to kota do ruchu podczas wydobywania granulek i da większą satysfakcję z posiłku.

Podobnie pomogą Ci wszelkie gotowe labirynty na karmę oraz kule-smakule (z których karma wypada pod wpływem ich poruszania przez kota).

Przekąski dla kota

Przekąsek i dodatków niezbilansowanych do jedzenia, nie powinno być więcej niż 10% porcji dziennej Twojego kota. Oznacza to w przypadku przeciętnej wielkości kota domowego średnio od łyżeczki do dużej łyżki przysmaków. To, co jest kluczowe: pamiętaj, aby Twój kot otrzymywał odpowiednią ilość jedzenia ze wszystkich źródeł.

Pamiętaj, aby zawsze sprawdzić na opakowaniu każdego jedzenia dla swojego kota, jakiej wielkości jest porcja dzienna i proporcjonalnie wydzielać mu posiłki. To od Ciebie zależy dbanie o prawidłową sylwetkę Twojego kota. Szczególnie zatroszcz się o linię kota po sterylizacji. Przez kilka tygodni po zabiegu zaleca się nawet zmniejszenie dziennej dawki pokarmowej o 10-15%, ponieważ to właśnie w tym okresie zwierzę nabiera ewentualnych tendencji do tycia. 

Artykuł powstał we współpracy z Purina® Felix® Play Tubes.