Reklama

Odwodniony kot – jak prawidłowo nawadniać kota na co dzień?

kot pije z kranu © Shutterstock

Koty wywodzą się ze środowiska pustynnego, dlatego ich przodkowie uzupełniali wodę wraz z ciałem upolowanej ofiary. Niezależnie od sposobu karmienia – karmą mokrą czy suchą, należy pamiętać aby kot odpowiednio dużo pił. Jak zadbać o odpowiednie nawodnienie kota? Przeczytaj!

Przez Dr n. wet. Sybilla Berwid-Wójtowicz

aktualizacja dnia

Na szczęście, według badań ISFM (Międzynarodowe Stowarzyszenie Medycyny Kotów) zdrowe koty, które mają ku temu okazję, prawidłowo uzupełniają wodę w swojej diecie.  

Niestety nie zawsze my, którzy jesteśmy odpowiedzialni za jej dostarczenie zwracamy na to uwagę. A bez wystarczającej ilości wody, mocz kota ulega nadmiernej koncentracji, co może przyczyniać się do kłopotów z układem wydalniczym i moczowym.

Karmienie łączone wspiera prawidłowe nawodnienie kociego organizmu

©Shutterstock

Wydaje się że jednym z najbardziej efektywnych sposobów na zapewnienie kotu prawidłowej ilości wody, jest dostarczenie jej w pożywieniu, poprzez codzienne łączenie karmy suchej i mokrej. Niestety badania jednoznacznie tego nie potwierdzają i nawet koty jedzące tylko pokarm mokry, powinny otrzymywać dodatkowo wodę.

Warto pamiętać, że karma sucha przyczynia się do zwiększenia pragnienia i pobrania wody, dlatego odpowiednio zbilansowane żywienie łączone, mokre i suche, zaspokoi instynktowne potrzeby kota do gryzienia i chrupania, a jednocześnie pomoże w utrzymaniu prawidłowego nawodnienie jego organizmu.

Purina ONE® wprowadzając mokre wersje swoich produktów opublikowała szersze informacje na temat tej metody (przygotowanie; proporcje karmy suchej vs. mokrej) dostępne pod linkiem tutaj.

Pamiętaj, że do gwałtownego odwodnienia kota dochodzi najczęściej w wyniku ostrej biegunki lub wymiotów, które są wynikiem choroby wymagającej interwencji lekarza weterynarii.

Natomiast niewystarczające nawodnienie organizmu, w wyniku subklinicznego zbyt niskiego codziennego picia, może także prowadzić do różnych komplikacji zdrowotnych, których nikt może nie skojarzyć ze zbyt małą pojemnością lub atrakcyjnością kociej miseczki z wodą. 

Jeśli nie masz pewności czy poziom nawodnienia Twojego kota jest optymalny, przyjrzyj się temu, jak zwierzak się zachowuje i jak wygląda oraz sprawdź nasze porady dotyczące oceny optymalnego nawodnienia Twojego ulubieńca. 

Sygnały, które świadczą o tym, że Twój kot może być niewystarczająco nawodniony lub chory:

©Shutterstock

1.    Niemalże obsesyjnie pije wodę.

Koty same z siebie nie szukają źródeł wody. Jeśli zatem Twój kot sięga językiem do Twojej szklanki z wodą, zlizuje jej krople ze zlewu lub stale zagląda do swojej miski. Zwróć uwagę czy dostępne dla kota źródła wody zapewniają jej odpowiednią ilość – ok. 50 ml na 1 kg masy ciała kota. Jeśli Twój kot pije dwa razy więcej, udaj się do lecznicy weterynaryjnej.

2.    Nie odwiedza kuwety wystarczająco często.

Kot powinien oddawać mocz przynajmniej dwa razy dziennie. Jeśli używasz żwirku zbrylającego, zawsze zwracaj uwagę na wielkość grudek, by mieć pewność, że ilość moczu jest typowa. Jeśli masz kota wychodzącego, pamiętaj aby miał w domu dostępną także kuwetę, aby nie musiał trzymać moczu do wyjścia – to dla niego niezdrowe. Kot który załatwia się tylko na zewnątrz i nie ma możliwości swobodnego wychodzenia, lub gdy zepsuje się pogoda, pije mniej żeby mniej siusiać i wychodzić.


3.    Jego skóra jest mniej elastyczna, włosy kocie są suche i kruche, łatwiej wypadają.

Kocia skóra, tak jak ludzka, z wiekiem traci elastyczność. Jeśli złapany w palce fałd skórny nie wraca do pozycji wyjściowej, to niepokojący objaw z którym należy niezwłocznie udać się do lecznicy,  tym bardziej jeśli utrata wody następuje szybko (np. w wyniku biegunki lub wymiotów) należy natychmiast zgłosić się do lekarza weterynarii. 

4.    Jego oczy są zapadnięte.

Mała ilość płynów w oczodole powoduje, że oczy u kota wyglądają, jakby były cofnięte w głąb czaszki, co jest sygnałem zbyt małej ilości płynów w organizmie. 

5.    Wnętrze jego pyszczka i dziąsła są suche.

Koty potrzebują wystarczającej ilości śliny, by chronić zęby i dziąsła oraz wspomagać przełykanie pokarmu. Suchość śluzówki jamy ustnej świadczy o odwodnieniu na poziomie 5-7%, która jest bezpośrednim sygnałem, że taki kot wymaga niezwłocznej diagnostyki i pomocy lekarza weterynarii. 

Jak nawodnić kota? 

©Shutterstock

1.    Zwiększ proporcje mokrej karmy w stosunku do suchej. Codzienną porcję mokrej karmy możesz dodatkowo wzbogacić czystą wodą, by zintensyfikować udział płynu w posiłku. 

2.    Kiedy kot jest w pobliżu odkręć kran albo użyj poidełka dla kota w formie fontanny. Badania nie wykazały aby koty piły więcej, ale w wielu przypadkach niektóre koty lubią pić wodę  ruchomą. Zwróć uwagę na to aby kot nie pił wody wokół odpływu w zlewie, stawiając tam np. czysty talerz. Jeśli masz poidło automatyczne, zwróć uwagę aby nie było zbyt głośne, a kable odpowiednio zabezpieczone przed pogryzieniem. 

3.    Upewnij się, że jego miska na wodę ma odpowiedni kształt i rozmiar. Klasyczne głębokie miseczki, często się nie nadają, gdyż są zbyt wąskie i powodują, że kot pijąc z nich uderza wibrysami o rant miski. Miska powinna być odpowiednio szeroka, wiele kotów lubi spijać wodę z zamoczonej łapki.

Ważnym elementem jest także miejsce w którym stoi miska, gdyż koty muszą w trakcie tej czynności kontrolować otoczenie. Nigdy nie ustawiaj miski w kącie. Możesz ustawić kilka miseczek z wodą w różnych częściach mieszkania, najlepiej w punktach widokowych Twojego kota. Jednym z lepszych punktów są parapety i półki na wysokości wzroku opiekuna.

4.    Możesz dodać dodatkową miseczkę, zawierającą rozcieńczony bulion, sosik z saszetki lub mleko bez laktozy. Pamiętaj jednak, że taki rarytas się szybciej psuje oraz w niektórych kocich chorobach może być niewskazany.

5.    Wymieniaj wodę w miseczce minimum raz dziennie. Każdy woli korzystać ze świeżej, czystej wody. Również kot! Jeśli Twój kot jest bardzo wybredny i zwykła woda z kranu mu nie odpowiada, spróbuj użyć wody filtrowanej.

©Shutterstock

Bądź ostrożny z wodami mineralnymi, jeśli już sięgasz po wodę butelkowaną wybierz źródlaną. Pamiętaj, że to z czego jest zrobiona miska i czy jest nieuszkodzona (nieporysowana) wpływa na zapach i skażenie wody. Koty wąchają wodę przed piciem i dużo chętniej piją ze szkła i porcelany, niż z metalu czy plastiku.

Pamiętaj, że nieprawidłowe nawodnienie kota może prowadzić do odwodnienia, które jest dla kota bardzo niebezpieczne.

Odwodnienie jest objawem chorób, która powinny być zdiagnozowane przez lekarza weterynarii (m.in. choroby nerek, cukrzycy etc.).

Na co dzień najlepszym sposobem by zapewnić kotu odpowiedni bilans wody w organizmie – zwłaszcza jeśli kot pije mało bądź wcale, jest dostarczenie odpowiedniej ilości wody w miskach oraz żywienie łączone, które zapewni kotu odpowiednią, codzienną dawkę wilgoci.

Artykuł sponsorowany

Zostaw komentarz
0 komentarzy
Potwierdź usunięcie

Czy jesteś pewien, że chcesz usunąć komentarz?

Dodaj komentarz