Aktualności :
Wamiz Logo

Reklama

Czy koty mogą pić mleko? Rozwiewamy wątpliwości!

Kot pije mleko advice © Shutterstock

Czy mleko dla kota jest dobrym pożywieniem? Nie da się zaprzeczyć, że nasi pupile je lubią. Większość z nich chętnie korzysta z nadarzającej się okazji, by skosztować tego smakołyku. Skoro tak, to czy koty powinny pić mleko? Skąd wzięło się przekonanie, iż tak właśnie jest, nie wiadomo. Ten stereotyp ciągle rozpowszechniany jest w literaturze i filmach; głównie w twórczości przeznaczonej dla dzieci, ale nie tylko. Pomimo tego, że coraz częściej mówi się o szkodliwym wpływie mleka na zdrowie naszych pupili, wskazując między innymi na takie dolegliwości, jak nadwrażliwość pokarmowa.

Przez Jacek P. Narożniak

Mleko dla kota? Czy jest mu potrzebne?

Mleko wydaje nam się bardzo naturalnym pożywieniem dla wszystkich ssaków. Przecież każdy z nich w pierwszym okresie swojego życia, przez kilka tygodni, a nawet miesięcy, odżywia się właśnie nim! Oczywiście, to wszystko prawda! Problem tylko w tym, iż prędzej czy później wszystkie ssaki przechodzą na pokarm stały i jako dorosłe zwierzęta mleka już nie spożywają. Jedynie ludzie – którzy również należą do ssaków – piją go często przez całe życie (oczywiście nie dotyczy całej populacji).

Kocięta w wieku około 4 tygodni zaczynają interesować się pokarmami stałymi, a udział mleka w ich diecie zaczyna stopniowo się zmniejszać. Już niespełna dwumiesięczne osobniki nie muszą pić mleka, by przeżyć. Co więcej, samo mleko nie wystarczy im do prawidłowego rozwoju. Nie potrzebują go też do zaspokajania pragnienia – zwykła woda najlepiej się do tego nadaje. Wychodzi na to, że wcale nie musimy kupować mleka dla kota!

Nietolerancja laktozy u kotów

kot pije mlekoShutterstock

W trakcie dorastania układ trawienny kotów przystosowuje się do przetwarzania mięsa i innych części ciał zwierząt, na które drapieżniki te polują. Jednocześnie koci organizm traci umiejętność trawienia niektórych substancji zawartych w mleku. Dorosłe osobniki nie posiadają między innymi enzymu zwanego laktazą, dzięki któremu w przewodzie pokarmowym rozkładowi ulega laktoza – główny cukier mleka. Ma to dla naszych pupili daleko idące konsekwencje.

Spożycie mleka dla kota dorosłego skończyć się może takimi problemami zdrowotnymi, jak bóle brzucha, wzdęcia, gazy, biegunki oraz wymioty. Są to wszystko objawy tzw. nietolerancji pokarmowej, której źródłem jest właśnie zawarta w mleku laktoza. Jak przykra jest to dolegliwość doskonale wiedzą ci, którzy sami jej doświadczają (schorzenie to występuje też u ludzi). Wymioty i biegunki mogą prowadzić do znacznego odwodnienia organizmu i wyczerpania, co w skrajnych przypadkach zagraża nawet życiu.

Inne negatywne skutki picia mleka przez koty

Prawdą jest, że nie wszystkie futrzaki cierpią z powodu nietolerancji laktozy. Niektóre osobniki zdają się czuć całkiem normalnie po spożyciu mleka i nie miewają wymienionych wyżej problemów zdrowotnych. Czy oznacza to, że mogą one bezpiecznie spożywać ten smakołyk? A może w ich przypadku w grę wchodzi jedynie specjalne mleko bez laktozy dla kota, które powszechnie dostępne jest w naszych sklepach zoologicznych?

Niestety problemy zdrowotne związane ze spożyciem mleka nie ograniczają się u naszych pupili wyłącznie do nietolerancji laktozy. Wskazuje się również na możliwość rozwoju alergii pokarmowej, której objawami mogą być na przykład świąd, podrażnienie skóry czy utrata włosów. Różnica między tymi dwiema chorobami - nietolerancją i alergią - polega na tym, iż w przypadku alergii dochodzi do reakcji immunologicznej na białka zawarte w mleku.

Specyficzne białka mleka, takie jak kazeina, mogą być również ciężko strawne dla dorosłych kotów. Powoduje to ich zaleganie w przewodzie pokarmowym, gdzie ulegają procesom fermentacji, stanowiąc doskonałą pożywkę dla szkodliwej flory bakteryjnej.

Nie możemy też zapomina o tym, że mleko – choć cechuje się sporą zawartością wody – zaliczamy do pokarmów, i to wysokokalorycznych. Jedna szklanka mleka, zależnie od zawartości tłuszczu, to około 80-130 kalorii! Podawane w nadmiarze może zatem przyczyniać się do problemów z utrzymaniem prawidłowej masy ciała.

Czy koty mogą pić mleko?

Czas już odpowiedzieć sobie na pytanie zawarte w tytule: czy koty mogą pić mleko?
Kot może otrzymywać mleko krowie w niewielkich ilościach, pod warunkiem, że reaguje na nie prawidłowo. Zdecydowanie bezpieczniejsze jest mleko o obniżonej zawartości laktozy, produkty fermentowane (jogurty, kefiry) czy twarogi.
 
Należy pamiętać, że mleko to jedynie urozmaicenie kociej diety – smakołyk, który możemy ser-wować  od czasu do czasu. Przede wszystkim koty powinny mieć zawsze dostęp do świeżej wody.

A kocięta? Czy małe koty mogą pić mleko? Do pewnego wieku nie tylko mogą, ale wręcz muszą. Potrzebują jednak mleka swoich biologicznych matek, a nie krowiego, a wynika to z istotnych różnić w składzie. To wytwarzane przez samice kotów między innymi jest bardziej kaloryczne, zawiera więcej białek, jest bogatsze w takie aminokwasy, jak tauryna i arginina, które są niezbędne do prawidłowego rozwoju kocięcia.

Konsultacja: lekarz weterynarii Franek Paśko

Przeczytaj także