Reklama

chory kot

Choroby nerek u kota - przyczyny, objawy, leczenie

Przez Martyna Szkołyk Technik weterynarii | Instruktor szkolenia psów

aktualizacja dnia

Choroby nerek są stosunkowo często wykrywane u naszych kotów. Warto dowiedzieć się o tych dolegliwościach czegoś więcej, aby umieć w porę je wykryć i — w miarę możliwości — zapobiegać ich wystąpieniu.

Opiekunowie zwierząt, którzy poszerzają wiedzę na temat gatunku swojego pupila, mają większe szanse na zauważenie niepokojących objawów i szybką reakcję. Potrafią także zapewnić zwierzęciu należytą opiekę, która pozwala uniknąć wielu poważnych kocich chorób.

Nerki kota - jaką pełnią rolą?

Dziś skupimy się na nerkach u kota. To parzysty narząd (każdy kot ma dwie nerki), należący do układu moczowego.

Zadaniem nerek jest utrzymywanie na właściwym poziomie gospodarki wodnej i elektrolitowej organizmu.

Ponadto nerki odpowiadają za utrzymanie właściwego pH organizmu, regulują ciśnienie krwi i wytwarzają niektóre hormony (reninę, erytropoetynę, prostaglandyny). Pełnią także funkcję metaboliczną, regulując powstawanie aktywnej formy witaminy D. Kiedy nerki tracą swoje zdolności lub ich działanie jest zaburzone, pojawiają się objawy, które powinny zaalarmować opiekuna.


Objawy choroby nerek u kota

Choć u kotów mogą pojawić się różne choroby nerek, objawy za każdym razem są podobne. Powinny skłonić właściciela do wizyty u weterynarza, który wykona dokładną diagnostykę. Jakie zachowania należy uznać za alarmujące?

 • wyraźne osłabienie, apatia, nietypowe zachowanie (np. unikanie kontaktu z opiekunem przez kota, który zazwyczaj szukał towarzystwa)
 • mniejszy apetyt, częste podchodzenie do miski i rezygnowanie z posilenia się
 • matowa, wypadająca sierść (u czarnych kotów może rudzieć)
 • utrata masy ciała
 • nieprzyjemny zapach z pyska 
 • owrzodzenia lub ranki na pyszczku, bolesność w okolicach jamy ustnej
 • większe pragnienie - kot często pije, przesiaduje w pobliżu miseczki z wodą
 • wymioty
 • zmiana zwyczajów „kuwetowych” u kota - rzadsze lub częstsze oddawanie moczu, trudności z oddawaniem moczu, załatwianie się poza kuwetą
 • mętny mocz lub obecność krwi w moczu, zmieniony zapach
 • intensywne wylizywanie cewki moczowej
 • biegunka lub zatwardzenie
 • ból przy dotyku w okolicy nerek

Jakie choroby nerek mogą wystąpić u kota?

Mocznica

Wymaga szybkiego działania, bo nieleczona może doprowadzić do śmierci kota. Objawia się charakterystycznym, nieprzyjemnym zapachem z pyska, za który odpowiada podwyższony poziom mocznika we krwi. To toksyczny produkt przemiany materii, który każdego dnia jest usuwany z krwi dzięki nerkom. Wystąpienie mocznicy wiąże się z pnn - przewlekłą niewydolnością nerek u kota.

Ostra i przewlekła niewydolność nerek (onn i pnn) u kota

To trwałe i postępujące uszkodzenie nerek, które najczęściej przytrafia się kotom w średnim lub starszym wieku. Więcej na temat przewlekłej i ostrej niewydolności nerek napisaliśmy w tym artykule. O niewydolności mówimy, gdy nerki przestają prawidłowo funkcjonować i nie są w stanie w pełni skutecznie filtrować krwi i usuwać toksyn z organizmu, w wyniku czego jest on „podtruwany” szkodliwymi produktami przemiany materii. Choć jest to choroba nieuleczalna, można spowolnić jej przebieg i odciążać pracujące nefrony.

Zapalenie nerek u kota

Może przybierać różne formy — m.in. kłębuszkowe, śródmiąższowe lub odmiedniczkowe zapalenie nerek. Te odmiany różnią się miejscem wystąpienia stanu zapalnego. Zapalenie charakteryzuje się pojawieniem się gorączki i bolesności w okolicach nerek. Może być spowodowane przez leki, bakterie i wirusy, narażenie zwierzęcia na kontakt z toksycznymi substancjami (ołów, kadm), może także pojawić się w rezultacie wystąpienia innych chorób.

Wielotorbielowate zwyrodnienie nerek (PKD)

Genetyczna choroba, która charakteryzuje się występowaniem licznych torbieli w nerkach — korze i rdzeniu. Predysponowane do niej są koty perskie, himalajskie, egzotyczne i ich mieszańce. U chorego kota już w życiu płodowym pojawiają się małe, niezliczone torbiele, które w trakcie życia i rozwoju przybierają większe rozmiary, powodując powiększanie się nerek. 

Czasem torbiele atakują także inne narządy (trzustkę, wątrobę). Choroba przez długi czas nie daje objawów i zdarza się, że zostaje przypadkowo wykryta podczas innych badań. Z czasem może przejść w pnn, czyli przewlekłą niewydolność nerek.

Jak zdiagnozować chorobę nerek u kota?

W przypadku schorzeń nerek bardzo ważne jest postawienie trafnej diagnozy. Upewnijmy się, że weterynarz wykonał wszystkie niezbędne badania i wie, którą z chorób należy leczyć. Od tego zależy skuteczność wprowadzonej kuracji.

Badania, które może zlecić weterynarz, to przede wszystkim badanie moczu (analiza ogólna, badanie moczu na posiew i sprawdzanie osadu pod mikroskopem) oraz badanie krwi (morfologia, biochemia, jonogram), USG nerek i zmierzenie ciśnienia krwi. Choroby nerek, które mogą wystąpić u kota, to:

Jak zapobiegać niewydolności nerek u kota i innym dolegliwościom tego narządu?

Odpowiednie nawodnienie kota jest kluczowe dla zdrowia kota ©Shutterstock

Choroby nerek może powodować wiele czynników. Niestety, dolegliwości związane z nerkami są trudne w leczeniu lub nieuleczalne, a sam proces kuracji bywa stresujący dla kota (i kosztowny dla właściciela). Aby zmniejszyć prawdopodobieństwo wystąpienia chorób nerek u kota, warto:

 • Dbać o odpowiednie nawodnienie kota - w tym celu możemy rozstawić w domu kilka miseczek ze świeżą wodą lub kupić fontannę. W sprzedaży są dostępne także specjalne fontanny z wodą dla kota. Jeśli mimo wszystko nasz mruczek niechętnie pije, warto podawać mu mokrą karmę i zrezygnować z suchego pokarmu. Jest to szczególnie ważne w przypadku kotów po zabiegu sterylizacji, które często stają się mniej aktywne. Wraz ze spadkiem aktywości, zmniejsza się też ich pragnienie i rzadziej oddają mocz. W konsekwencji mniejszego przepływu płynów przez pęcherz i nerki może dochodzić do częstszych infekcji pęcherza. 
 • Zapewnić kotu dietę z wyższej półki - jeśli wybieramy gotową karmę, niech ma jak najlepszy skład, a karmiąc kota surowym mięsem, zadbajmy o różnorodność i dostarczenie wszystkich ważnych składników (m.in. tauryny, dostępnej w formie suplementów i past). W przypadku zdiagnozowanej choroby odpowiednia dieta jest kluczowym elementem leczenia!
 • Zabierać kota na regularne badania - dzięki temu mamy szansę na szybkie wykrycie ewentualnych nieprawidłowości. Szczególnie zwierzęta powyżej 7. roku życia powinny przechodzić regularną kontrolę (badanie krwi, USG), a niepokojące zmiany należy konsultować z lekarzem weterynarii.
 • Jeśli kupujemy kota - lepiej wybrać zwierzę z profesjonalnej hodowli, w której koty przeznaczone do rozrodu są badane, a maluchy mają odpowiednie warunki do rozwoju. Dzięki temu ograniczamy ryzyko wystąpienia groźnych chorób genetycznych (jak wielotorbielowate zwyrodnienie nerek) i nie wspieramy pseudohodowli, nastawionych wyłącznie na zysk.

Na szczęście choroby nerek nie muszą być wyrokiem dla kota. Pod okiem troskliwego opiekuna i doświadczonego lekarza weterynarii, zwierzak może komfortowo przeżyć jeszcze wiele lat. Bardzo dużo zależy od rodzaju i stopnia zaawansowania choroby oraz od tego, czy właściciel zastosuje się do zaleceń związanych z dietą, podawaniem leków i regularnym kontrolowaniem zdrowia swojego pupila.

Pamiętajmy jednak, że na niektóre sytuacje nie mamy wpływu, mimo najlepszych intencji. Życzymy Waszym ulubieńcom wiele zdrowia!

Więcej artykułów poradnikowych

Co sądzisz o tym artykule?

Dziękuję za odpowiedź!

Dziękuję za odpowiedź!

Najczęściej zadawane pytania (FAQ)

Choroby nerek u kota a surowe mięso

Zostaw komentarz
Dodaj komentarz
Chcesz udostępnić ten artykuł?