Aktualności :

Quiz: jaka rasa kota jest dla Ciebie?

Reklama

Mój kot kicha - jakie mogą być tego przyczyny?

kot kicha advice
© Shutterstock

Kichanie to znany każdemu naturalny odruch. Jednak w jakich sytuacjach kot kicha? Czy kichanie u kota może świadczyć o jakiejś poważnej chorobie? Z tego artykułu dowiesz się, kiedy konieczna będzie wizyta u weterynarza i o czym może świadczyć kichanie u kota.

Przez Aleksandra Moskal

Co może być przyczyną kichania u kota?

Kichanie jest reakcją obronną organizmu, która polega na oczyszczeniu jamy nosowej z elementów ją drażniących poprzez szybki wyrzut powietrza z płuc przez jamę nosową i ustną.

Przyczyny kichania u kota mogą być różne. Najczęściej jest spowodowane znajdującym się w jamie nosowej ciałem obcym lub zakażeniem górnych dróg oddechowych. Lekarz weterynarii w wywiadzie przeprowadzanym z właścicielem kichającego kota z pewnością będzie pytał o możliwe okoliczności wniknięcia ciała obcego do jamy nosowej – jak np. bieganie po trawiastych łąkach, działanie drażniących aerozoli lub proszków, a także kontakt z innymi kotami i kociętami. Należy wziąć też pod uwagę, że każdy wypływ z nosa może prowokować atak kichania. Ten z kolei może być powodowany przez wiele różnych czynników – polipy czy nowotwory nosogardzieli lub jamy nosowej, alergiczne lub idiopatyczne zapalenie jamy nosowej.

Czy kichanie u kota może być niebezpieczne?

Ataki kichania występują nagle i zwykle z czasem tracą na intensywności – co może być mylące dla opiekunów kotów, którzy postanowili nie diagnozować zwierzaka u lekarza. Jeśli do jamy nosowej dostało się jakieś ciało obce, to normalne jest, że z czasem ataki kichania u kota są coraz rzadsze i niestety nie oznacza to, że to drażniące ciało obce samo się z nosa wydostało.

W późniejszym czasie zwykle dodatkowo pojawia się surowiczy wypływ z nosa. Jeśli kot miał styczność z innymi kotami lub kociętami, a w szczególności jeżeli nie był szczepiony, istnieje ryzyko zarażenia kocim katarem, który jest poważną chorobą wirusową. W tym przypadku, oprócz kichania, można u kota zaobserwować zapalenie spojówek, gorączkę czy inne objawy chorób górnych dróg oddechowych. To właśnie choroby wirusowe są najczęstszą przyczyną kichania u kota, dlatego jeśli zauważymy jakieś niepokojące objawy, czym prędzej powinniśmy skonsultować się z weterynarzem.

Co należy zrobić gdy mój kota kicha?

Jeśli kot kicha sporadycznie, są to tylko krótkie epizody, niepowtarzające się często, uznaje się je za prawidłowe i nie będzie konieczna żadna wizyta u weterynarza. Jeśli jednak mamy do czynienia z częstymi atakami kichania u kota, towarzyszą im też inne objawy, jak np. kaszel, wypływ z nosa, brak apetytu czy problemy jelitowe – niezwłocznie powinniśmy udać się na wizytę do lekarza weterynarii.

Nie istnieją żadne domowe sposoby na to, by ulżyć kotu, gdy kicha. Przede wszystkim w domu zwykle nie jesteśmy w stanie określić, co wywołuje ten objaw, dlatego określenie przyczyny powinniśmy zostawić specjaliście. Lekarz w pierwszej kolejności przeprowadza wywiad z właścicielem kota, aby wykluczyć obecność ciała obcego w jamie nosowej, a także dowiedzieć się o innych możliwych przyczynach kichania. W przypadku ciała obcego, konieczne będzie wykonanie rhinoskopii, czyli badania, dzięki któremu lekarz ma możliwość obejrzeć wnętrze jamy nosowej i usunąć ewentualne ciała obce. Częściej jednak wystarczy ogólne badanie kliniczne i ewentualne badania krwi, gdyż w większości przypadków to choroby wirusowe są powodem kichania u kota.

Źródła:
1.    R. W. Nelson, C. G. Couto, Choroby wewnętrzne małych zwierząt. Tom 1, Wyd. 5, Edra Urban&Partner, Wrocław 2016.