Reklama

Mój kot kicha - jakie mogą być tego przyczyny?

kot kicha © Shutterstock

Kichanie to znany każdemu naturalny odruch chroniący drogi oddechowe przed dostaniem się do wewnątrz nich ciała obcego, bakterii i innych zanieczyszczeń. Jeśli kichanie jest sporadyczne, nie ma powodu do zmartwień, ale częste kichanie w połączeniu z innymi objawami, może świadczyć o poważnej chorobie. Z tego artykułu dowiesz się, kiedy konieczna będzie wizyta u weterynarza i jakie mogą być przyczyny kichania u kota.

Przez Aleksandra Moskal

aktualizacja dnia

Co może być przyczyną kichania u kota?

Podobnie jak człowiek, kot kichając oczyszcza swój nos. Kichanie jest reakcją obronną organizmu, która polega na oczyszczeniu jamy nosowej z elementów ją drażniących poprzez szybki wyrzut powietrza z płuc przez jamę nosową i ustną. To fizjologiczny odruch wywołany podrażnieniem nerwów w nosie przez zanieczyszczenia, czy intensywny zapach, np tytoniu.

Takie sporadyczne kichanie nie jest powodem do niepokoju. Jeśli kichanie staje się uporczywe, należy poszukać pomocy lekarza, ponieważ przyczyny mogą być bardzo różne.

Dlaczego kot kicha? Możliwe przyczyny

Ciało obce

Kichanie może być spowodowane ciałem obcym znajdującym się w jamie nosowej. Lekarz weterynarii w wywiadzie przeprowadzanym z właścicielem kichającego kota z pewnością będzie pytał o możliwe okoliczności wniknięcia ciała obcego do jamy nosowej – jak np. bieganie po trawiastych łąkach, działanie drażniących aerozoli lub proszków, a także kontakt z innymi kotami i kociętami.

Przeziębienie

Przeziębienie u kota, podobnie jak u ludzie, zazwyczaj dopada zwierzę w okresie osłabionej odporności i dużych wahań temperatury otoczenia. Jeśli więc kot miał możliwość ucieczki z domu, wyjścia na balkon, albo nawet leżenia na parapecie przy nieszczelnym oknie, mógł się przeziębić. Jeśli kichaniu towarzyszy kichanie, kasze, wypływ z nosa, osłabienie.

Przeziębienia nie da się wyleczyć domowymi sposobami (a już z pewnością nie ludzkimi lekami) – dlatego z chorym kotem należy udać się do lekarza.

Koci katar

Jeśli oprócz kichania, kot ma wypływ z nosa, kaszle, ślini się bardziej obficie niż zwykle, a także ma opuchnięte, łzawiące oczy, może to być koci katar.  Ryzyko zarażenia tą poważną wirusową chorobą wzrasta, jeśli kot miał styczność z innymi kotami lub kociętami, a w szczególności jeżeli kot nie był szczepiony.

To właśnie choroby wirusowe są najczęstszą przyczyną kichania u kota, dlatego jeśli oprócz kichania, zauważymy również powyższe niepokojące objawy, czym prędzej powinniśmy skonsultować się z weterynarzem.

© Shutterstock

Alergia

Kolejną przyczyną kichania u kota może być alergia. Oprócz kichania, kot będzie miał również wydzielinę z nosa i załzawione oczy. Alergenem mogą być detergenty, odświeżacze powietrza smog, dym papierosowy lub pyłki.

Do najbardziej uczulających zaliczane są pyłki traw, ale także z brzozy i wierzby. Jeśli podejrzewamy, że to właśnie smog lub dym papierosowy mogą być przyczyną kichania, warto zainwestować w filtry powietrza.

Czy kichanie u kota może być niebezpieczne?

Należy wziąć też pod uwagę, że każdy wypływ z nosa może prowokować atak kichania. Ten z kolei może być powodowany przez wiele różnych czynników – polipy czy nowotwory nosogardzieli lub jamy nosowej, alergiczne lub idiopatyczne zapalenie jamy nosowej, a nawet zły stan uzębienia pupila.

Ataki kichania występują nagle i zwykle z czasem tracą na intensywności – co może być mylące dla opiekunów kotów, którzy postanowili nie diagnozować zwierzaka u lekarza. Jeśli do jamy nosowej dostało się jakieś ciało obce, to normalne jest, że z czasem ataki kichania u kota są coraz rzadsze i niestety nie oznacza to, że to drażniące ciało obce samo się z nosa

Co należy zrobić gdy mój kota kicha?

© Shuttertsock

Jeśli kot kicha sporadycznie, są to tylko krótkie epizody, niepowtarzające się często, uznaje się je za prawidłowe i nie będzie konieczna żadna wizyta u weterynarza.

Jeśli jednak mamy do czynienia z częstymi atakami kichania u kota, towarzyszą im też inne objawy, jak np. kaszel, wypływ z nosa, brak apetytu czy problemy jelitowe – niezwłocznie powinniśmy udać się na wizytę do lekarza weterynarii.

Nie istnieją żadne domowe sposoby na to, by ulżyć kotu, gdy kicha. Przede wszystkim w domu zwykle nie jesteśmy w stanie określić, co wywołuje ten objaw, dlatego określenie przyczyny powinniśmy zostawić specjaliście.

Lekarz w pierwszej kolejności przeprowadza wywiad z właścicielem kota, aby wykluczyć obecność ciała obcego w jamie nosowej, a także dowiedzieć się o innych możliwych przyczynach kichania.

W przypadku ciała obcego, konieczne będzie wykonanie rhinoskopii, czyli badania, dzięki któremu lekarz ma możliwość obejrzeć wnętrze jamy nosowej i usunąć ewentualne ciała obce. Częściej jednak wystarczy ogólne badanie kliniczne i ewentualne badania krwi, gdyż w większości przypadków to choroby wirusowe są powodem kichania u kota.

Źródła:
1.    R. W. Nelson, C. G. Couto, Choroby wewnętrzne małych zwierząt. Tom 1, Wyd. 5, Edra Urban&Partner, Wrocław 2016.

Zostaw komentarz
0 komentarzy
Potwierdź usunięcie

Czy jesteś pewien, że chcesz usunąć komentarz?

Dodaj komentarz