Koty na ogół się nie ślinią. Ale oczywiście każdy kot to odrębna bajka. Drobna strużka śliny nie jest powodem do niepokoju, zwłaszcza jeśli Twój pupil od małego delikatnie ślini się pod wpływem emocji. Niektóre koty ślinią się gdy są zdenerwowane czy zestresowane, inne – z zadowolenia, kiedy są zrelaksowane i szczęśliwe.
Na pewno zauważysz taką prawidłowość i odróżnić „codzienne” ślinienie się od stanu, który nie jest normalny. Zwłaszcza jeśli ślinotok pojawia się u kota nagle – to sygnał alarmowy.
Dlaczego kot się ślini? Sprawdź, czy coś go nie boli
Ból wywołuje w organizmie cały szereg reakcji, w tym – w przypadku dolegliwości obejmujących jamę ustną – wzmożoną pracę ślinianek. Dlatego nadmierna produkcja śliny u kota może być jednym z objawów jakiejś bolesnej choroby czy dolegliwości. Może to być zarówno uraz w jamie ustnej, jak i choroba układowa, taka jak kaliciwiroza (jeden z wariantów tzw. kataru kociego), powodująca m.in. owrzodzenie śluzówki nosa i jamy ustnej.
Jeżeli ślinienie się jest jedynym objawem (choroby wirusowe takie jak katar koci dają także inne symptomy) – poszukaj najpierw przyczyny dolegliwości bólowej bezpośrednio w jamie ustnej. Ostateczna diagnoza i tak należy do lekarza, ale być może będziesz już wiedzieć, na co zwrócić jego uwagę.
Choroby przyzębia i jamy ustnej
Kiedy boli Cię ząb, ślinianki pracują intensywniej – nie inaczej jest u kota. Także nagromadzony osad, odkładający się i przemieniający stopniowo w kamień nazębny może powodować nadmierne wydzielanie śliny, ponieważ drażni wewnętrzną stronę policzków oraz powoduje nieprzyjemne dla zwierzęcia wrażenie obecności ciała obcego w jamie ustnej.
Mruczek, który ma próchnicę lub kamień nazębny, może mieć również słabszy apetyt czy próbować operować łapką w pobliżu pyszczka, usiłując pozbyć się dokuczających elementów.
Przed wizytą u lekarza weterynarii skontroluj koci pyszczek – czy dziąsła są zaczerwienione, czy na zębach znajduje się skrystalizowany, żółty lub brunatny osad? A może ślina zwierzęcia ma czerwonawe zabarwienie?
Kamień nazębny trzeba usunąć, bo wszelkie choroby przyzębia mogą doprowadzić nie tylko do utraty zębów, ale też do chorób innych organów czy zakażenia organizmu. Natychmiastowego podjęcia leczenia wymaga też paradontoza – odsłonięte szyjki zębowe powodują ból oraz krwawienie.
Urazy mechaniczne i ciała obce
Ciało obce w pyszczku kota wywołuje dyskomfort i drażni jamę ustną, a więc również może być przyczyną ślinotoku. Obecność ciała obcego stwierdza się, dokładnie oglądając wnętrze pyszczka.
Ślinotok może wiązać się również z niedostatecznym zamykaniem jamy ustnej i warg – a to z kolei sugeruje uraz. Może to być uraz mechaniczny – np. zwichnięcie żuchwy – ale podobne objawy daje też uszkodzenie nerwów trójdzielnego i twarzowego, które są odpowiedzialne za prawidłową motorykę mięśni w rejonie pyszczka.
Dlaczego kot się ślini? Może jest zakłaczony!
Ślinienie się często współwystępuje razem z nudnościami i poprzedza wymioty bądź ulewanie się pokarmu (niemal natychmiastowe zwrócenie dopiero co zjedzonego posiłku). Wymioty pojawiać się mogą w przebiegu różnych schorzeń żołądka. Przyczyną ulewania są natomiast często pilobezoary – zbite futro, które nagromadziło się np. w przełyku.
Możesz pomóc kotu w naturalnym usuwaniu włosów z przewodu pokarmowego, dodając do jego posiłku nieco błonnika bądź – jeśli zakłaczenie objawia się już także zaparciem – odrobinę oleju (olej z łososia, oliwa z oliwek, olej lniany). Odkłaczające pasty słodowe także mogą pomóc, choć warto sprawdzić ich skład (zwłaszcza w przypadku kotów chorych np. na cukrzycę) i stosować je raczej doraźnie.
Kocia trawa jest także dobrym i popularnym rozwiązaniem, ale dla kotów, u których kule włosowe nie zawędrowały do dalszych części przewodu pokarmowego (czyli do jelit). A podstawą profilaktyki zalegania zbitych kul włosowych w przewodzie pokarmowym jest regularne szczotkowanie zwierzęcia.
Silnie zakłaczony kot wymaga pomocy lekarza – w przeciwnym razie może dojść nawet do zatkania jelit i ich martwicy.
Choroby, których objawem jest ślinotok u kota
Do najczęściej występujących u kotów chorób, które objawiają się m.in. ślinotokiem, należy wspomniana kaliciwiroza.
Chory kot wymaga natychmiastowej pomocy i terapii zgodnie z zaleceniami lekarza – ta wirusowa choroba daje rozmaite powikłania, bywa „uparta”, a w przypadku kociąt czy zwierząt osłabionych często okazuje się zabójcza. U zwierząt chorych na koci katar ślinotok przybiera na sile podczas prób pobierania i gryzienia pokarmu, a także przy przełykaniu.
Nadmierny ślinotok wywołany zaburzeniami w przełykaniu to jeden z objawów wścieklizny. W tym późnym stadium choroby (tzw. faza wściekła) wirus znajduje się już w ślinie zwierzęcia – należy więc być bardzo ostrożnym.
Do innych objawów fazy wściekłej należą:
- zmiany zachowania (agresja, szał, atakowanie ludzi, brak możliwości rozpoznania znanych zwierzęciu osób),
- zaburzenia koordynacji ruchowej,
- czasem samookaleczanie.
Nie należy obawiać się natomiast zwierząt, u których takie objawy nie występują – ślinienie się ma wówczas inną przyczynę.
Dlaczego kot się ślini? Upewnij się, że nie zjadł niczego toksycznego!
Ślinotok może być objawem zatrucia. Czy posiadasz w domu rośliny, które są trujące dla kota? Nie powinny znajdować się w miejscu dostępnym dla zwierzęcia, ale jeśli tak się stało, sprawdź, czy liście nie są nadgryzione – może to naprowadzić Cię na trop. Natychmiast zabierz kota do lekarza i powiedz mu, jaką roślinę mógł spożyć.
Ślinotok występuje ponadto w przypadku kontaktu z substancjami drażniącymi, żrącymi (np. preparaty z chemii gospodarstwa domowego) czy na skutek porażenia prądem elektrycznym.
Nadmierne ślinienie się kota – inne możliwe przyczyny
Jak wspomniałam, kot może się ślinić pod wpływem emocji. Ślinotok może więc pojawić się u niego w przypadku nagłego stresu. Jeżeli zwierzak zaczyna ślinić się w czasie podróży – być może ma chorobę lokomocyjną, a to jest jeden z jej objawów.
Nadprodukcja śliny pojawia się również przy zapaleniu ślinianek. Może mieć ono różne podłoża – pojawia się zarówno na skutek urazu (np. przygryzienia), zmian zapalnych w obrębie jamy ustnej, jak i w przebiegu choroby nowotworowej.
Do innych chorób i schorzeń, którym towarzyszyć może ślinotok, należą:
- cukrzyca,
- mocznica,
- obecność zespolenia wrotno-obocznego,
- udar cieplny (do innych objawów należą tu przyspieszone tętno i oddech, niepokój, zaczerwienienie języka, wymioty, następnie śpiączka).
Pamiętaj, że to Ty jesteś osobą, która najlepiej zna swojego kota – jego zachowania, zwyczaje, reakcje. Choć postawienie diagnozy należy do lekarza weterynarii, wywiad jest dla niego bezcennym źródłem informacji.
Dlatego też obserwuj nawet pozornie niewielkie zmiany w zachowaniu swojego pupila – takie jak nadmierna produkcja śliny, która wcześniej nie występowała. Może to być pierwszy sygnał alarmowy, a im szybciej go odczytasz i pomożesz kotu, tym lepiej.
Przeczytaj również: