Reklama

czkawka u małego kotka
© Shutterstock

Co zrobić, gdy kot ma czkawkę?

Przez Jacek P. Narożniak Redaktor

aktualizacja dnia

Czkawka, która występuje powszechnie u ludzi, pojawia się również u kotów. Czym jest i skąd bierze? I czy czkawka u kota jest powodem do zmartwień?

Czkawka z pewnością nie należy do przyjemnych zjawisk. W większości jednak przypadków nie stanowi poważniej dolegliwości i ustępuje samoistnie po kilku minutach.

Czym jest czkawka u kota?

Czkawka u kota to częste, krótkotrwałe i rytmicznie powtarzające skurcze przepony i mięśni oddechowych, co zmuszą do wykonywany gwałtownych wdechów z równoczesnym zamykaniem głośni.

Charakterystyczny dźwięk, wydawany podczas czkania powstaje właśnie w chwili zamykania się głośni przy wdechu.

Mechanizm powstawania czkawki u kota jest taki sam jak u ludzi. Pojawienie się pewnych bodźców powoduje stymulację zakończeń nerwów w klatce piersiowej lub jamie brzusznej, między innymi nerwu błędnego i nerwu przeponowego. Za pośrednictwem tych nerwów zostają pobudzone mięśnie przepony i mięśnie oddechowe.

Charakterystyczną cechą czkawki jest to, że jest mimowolna. Czyli nie podlega kontroli świadomości - ani człowiek ani zwierzę nie ma możliwości zatrzymania odruchu czkania, gdy ten już się pojawi.

Czkawka krótkotrwała u kota

Podobnie jak u ludzi, w większości przypadków czkawka u kota ma charakter epizodyczny i krótkotrwały. Ta, tak zwana czkawka krótkotrwała, ma zwykle gwałtowny przebieg, ale samoistnie zanika po kilku, kilkunastu minutach. Nie stanowi zagrożenia dla zdrowia zwierzęcia.

Taka czkawka jest przypadłością dotyczącą przede wszystkim kociąt i młodych osobników. U dorosłych osobników, a tym bardziej u starszych, czkawka nie powinna się już pojawiać.

Masz pytanie? Chcesz się podzielić doświaczeniem? Utwórz post

Przewlekła czkawka u kota 

Drugim rodzajem czkawki u kota jest czkawka przewlekła. Tym, co ją odróżnia od wyżej wspomnianej czkawki krótkotrwałej jest czas trwania.

W tym przypadku bowiem odruch czkania może utrzymywać się kilkadziesiąt godzin, a nawet wiele dni. Jak łatwo się domyśleć, długotrwała czkawka powoduje bardzo duży dyskomfort, utrudnia przyjmowanie pokarmów i w ogóle normalne funkcjonowanie. Może mieć również poważne konsekwencje zdrowotne.

Co jest przyczyną czkawki u kota?

Częstą przyczyną krótkotrwałej czkawki u kotów jest zbyt łapczywe jedzenie, co zdarza się głównie kociętom – dorosłe osobniki zwykle nie spożywają posiłków w pośpiechu. Jedząc zbyt łapczywie, zwierzę połyka jednocześnie duże ilości powietrza, które rozdyma żołądek, co prowadzi do podrażnienia nerwu przeponowego. To zaś, jak już wiemy, wywołuje odruch czkania.

Tak samo dzieje się, gdy kot zje zbyt dużo. I również dotyczy to głównie małych i młodych osobników.

Epizodyczne napady czkawki u kotów mogą pojawiać się także przy gwałtownych zmianach temperatury powietrza.

U najmłodszych kociąt prawdopodobnym źródłem czkawki może być również niepełny jeszcze rozwój układu pokarmowego i/lub układu nerwowego.

Jeśli przyczyną kociej czkawki jest zbyt szybkie jedzenie, warto kupić pupilowi specjalną miskę spowalniającą jedzenie. 

Przyczyny przewlekłej czkawki u kota

Przewlekła czkawka u kotów ma dużo poważniejsze przyczyny. Wymienia między innymi:

  •  choroby układu nerwowego, w tym nowotworowe zmiany w mózgu i zapalenie mózgu,
  • schorzenia metaboliczne,
  • schorzenia podrażniające nerw błędny,
  • choroby szyi i klatki piersiowej,
  • choroby jamy brzusznej, jak wodobrzusze, oraz o niedrożności jelit,
  • kot może również cierpieć na tak poważne choroby, jak mocznica czy cukrzyca.

Przewlekła czkawka u kota może mieć też swoje źródło w zatruciu toksynami lub lekami.

Co zrobić, gdy kot ma czkawkę?

Krótkotrwała czkawka u kota nie jest powodem do zmartwień. Nawet jeśli pojawiła się u osobnika dorosłego lub w podeszłym wieku, co – ja już sobie powiedzieliśmy – jest wyjątkowym zjawiskiem.

W przypadku krótkotrwałej czkawki, zwierzaka najlepiej zostawić w spokoju. W krótkim czasie odruch czkania samoistnie zaniknie.

Problem pojawia się, gdy naszego pupila dręczy czkawka przewlekła.

Jeśli odruch czkania u kota utrzymuje się dłużej niż 48 godzin, powinniśmy zabrać zwierzaka do lekarza weterynarii. Jak już to bowiem sobie powiedzieliśmy, przewlekła czkawka u kota sygnalizuje mniej lub bardziej poważne problemy zdrowotne.

Zbyt długo utrzymujący się odruch czkania sam w sobie negatywnie wpływa na zdrowie kota. Jej konsekwencje to między innymi problemy z przyjmowaniem pokarmów, utrata masy ciała, stres oraz zaburzenia snu.

Pamiętajmy, byśmy nigdy nie próbowali leczyć czkawki u kota samodzielnie. Domowe sposoby, które stosujemy, by zatrzymać odruch czkania u ludzi, w przypadku kota nie podziałają. Prędzej zaszkodzimy pupilowi, niż mu pomożemy!

Przeczytaj również:

Więcej artykułów poradnikowych

Co sądzisz o tym artykule?

Dziękuję za odpowiedź!

Dziękuję za odpowiedź!

Zostaw komentarz
Dodaj komentarz
Chcesz udostępnić ten artykuł?