Reklama

Zatrucie pokarmowe u kota - objawy i leczenie

zatrucie u kota
© Shutterstock

Wydawać nam się może, iż instynkt powinien ostrzegać naszych pupili przed zjedzeniem czegoś, co może im zaszkodzić. A jednak zatrucie pokarmowe u kota jest problemem, z którym spotkało się wielu właścicieli. Co może być jego przyczyną? Jakie są objawy zatrucia pokarmowego u kota? I co powinniśmy zrobić, gdy podejrzewamy, iż nasz mruczący przyjaciel zjadł coś szkodliwego?

Przez Jacek P. Narożniak

aktualizacja dnia 16.06.2021, 16:07

Koty mieszkające z nami pod jednym dachem, narażone są kontakt z wieloma szkodliwymi substancjami. Gdy dostaną się one do zwierzęcych żołądków, mogą stać się źródłem poważnych problemów zdrowotnych, a nawet przyczyną śmierci.

Co może być przyczyną zatrucia pokarmowego u kota?

Śródki chemiczne

Naszym pupilom zagrażają na przykład środki chemiczne służące do mycia podłóg i sprzętu gospodarstwa domowego, których tak powszechnie w dużych ilościach stosujemy. Najgroźniejsze są między innymi silnie działające preparaty do czyszczenia toalet – na szczęście zwykle cechują się one dość intensywnym zapachem, więc koty je unikają.

Mogą się one jednak dostać do przewodu pokarmowego naszego podopiecznego za pośrednictwem futra, a dzieje się taj, gdy zwierzak czyści je swym językiem.

Leki

Drugą grupą produktów, które statystycznie często przyczyniają się do zatruć pokarmowych u kotów są leki. Tych bowiem nie brakuje w naszych domach. I to lekarstwa, które w powszechnym odczuciu nie są groźne.

Zapominamy jednak, że koty mogą inaczej reagować na medykamenty, ponieważ cechują się innym metabolizmem. Wielu kocich opiekunów nie ma na przykład pojęcia o tym, jak duże zagrożenie dla życia ich futrzaków niesie zwykła aspiryna.

Zwierzęta mają bowiem inny metabolizm i inaczej reagują na środki medyczne. Nigdy nie wolno nam podawać pupilowi leku, jeśli nie wiemy, w jaki sposób działa on na przedstawicieli gatunku "kot domowy".

Rośliny doniczkowe

Poważnym zagrożeniem dla naszych pupili są również niektóre rośliny doniczkowe. Wśród gatunków zdobiących nasze mieszkanie znajdują się bowiem i takie, które zawierają w sobie trujące substancje.

Niestety są to okazy, które szczególnie chętnie uprawiamy, ponieważ cechują się zwykle wyjątkową urodą. Problem w tym, że koty nie zawsze potrafią unikać szkodliwych gatunków, a mają wrodzoną skłonność do skubania roślin (więcej o bezpiecznych i trujacych roślinach dla kotów przeczytasz tutaj).

©Shutterstock

Pożywienie

Oczywiście przyczyną zatruć pokarmowych u kotów bywa jeszcze złej jakości lub niewłaściwe pożywienie. Co ciekawe zatrucia pokarmowe u kotów spowodowane zepsutą karmą raczej rzadko się zdarzają. Wynika to z tego, iż nasi pupile nie jedzą padliny, jeśli nie są do tego zmuszone. Koty posiadają doskonały węch, który pozwala im wykryć i unikać rozkładającego się jedzenia.

Dlatego statystycznie częściej chyba zdarzają się zatrucia u kota, które są skutkiem spożycia szkodliwych dla niego produktów spożywczych. A powinniśmy wiedzieć, że takich jest wiele, np. czekolada. Nasi pupile nie powinny w ogóle spożywać ludzkich pokarmów, między innymi dlatego, że wiele z nich zawiera duże ilości soli, przypraw i kwasu benzoesowego, które w nadmiarze szkodzą mruczącym czworonogom.

Środki ochrony roślin

Kotom wychodzącym zagrażają ponadto środki ochrony roślin, których używamy do ochrony przed szkodliwymi owadami, preparaty chwastobójcze, nawozy sztuczne oraz oczywiście trutki na szczury i myszy. Te ostatnie jest szczególnie niebezpieczne – zatrucie nimi w większości przypadków kończy się śmiercią futrzaka.

Jakie są objawy zatrucia pokarmowego u kota?

Substancje, które dostają się do organizmu drogą pokarmową, mogą wywoływać stany zapalne przewodu pokarmowego z ciężkim uszkodzeniem śluzówek jamy gębowej, gardła oraz żołądka.

Oprócz działania miejscowego, toksyny wchłonięte z przewodu pokarmowego wywołują objawy ogólne i mają wpływ na wszystkie układy organizmu. – Lek. Wet. Jarosław Balcerak: Zatrucia. Magazyn dla miłośników kotów KOT, nr 11(39) listopad 2008. Wydawnictwo Galaktyka, Łódź.

Problemem w przypadku zatruć u kotów jest to, symptomy im towarzyszące nie zawsze są specyficzne tylko dla tego typu problemów zdrowotnych.

Objawy zatrucia u kota zależą od rodzaju szkodliwej substancji, która dostała się do organizmu zwierzęcia. A to dlatego, iż niektóre związki zaburzają pracę jelit, inne oddziałują na układ nerwowy itd.

Na przykład objawy ze strony układu nerwowego obserwujemy między innymi przy zatruciu strychniną, którą stosuje się w trutkach na gryzonie. Po jej spożyciu początkowo koty stają się nadmiernie pobudliwe i nerwowe. Później pojawiają się u nich drgawki i skurcze ciała. Śmierć następuje w wyniku uduszenia, w następstwie porażenia mięśni oddechowych.

O zatruciu pokarmowym u kota świadczyć mogą również takie symptomy, jak:

 • utrata apetytu,
 • ospałość,
 • osowiałość,
 • problemy z poruszaniem się,
 • zaburzenia równowagi,
 • problemy z oddychaniem,
 • bladość śluzówek,
 • kaszel,
 • kichanie,
 • gorączka,
 • omdlenia,
 • utrata przytomności,
 • zapaść serca,
 • silne, bolesne skurcze,
 • wymioty (czasem krwawe),
 • biegunka,
 • krew w moczu i stolcu,
 • ślinotok.

Co należy zrobić gdy podejrzewamy zatrucie pokarmowe u kota?

W przypadku zatrucia u kota z wizytą w gabinecie weterynaryjnym nie wolno zwlekać. To bardzo ważne, gdyż życie naszego pupila może być poważnie zagrożone. Tym bardziej, że zwykle nie mamy możliwości ustalić momentu spożycia szkodliwej substancji przez zwierzę. Nie wiemy więc, ile czasu już upłynęło od tej chwili. Niestety w większości przypadków nie jesteśmy też w stanie stwierdzić, czym kot się zatruł.

Jeśli jednak jakimś cudem udało nam się przyłapać pupila na jedzeniu czegoś, co może mu zaszkodzić, powinniśmy zapamiętać, co to było i koniecznie powiedzieć o tym weterynarzowi. W przypadku, gdy nasz zwierzak zwymiotował, warto zebrać próbkę wymiocin i przekazać je lekarzowi weterynarii.