Reklama

Temperatura kota
© Shutterstock

Gorączka u kota: jak ją rozpoznać i co robić?

Przez Jacek P. Narożniak Redaktor

aktualizacja dnia

Podwyższona temperatura kota zawsze powinna wzbudzać niepokój opiekunów, ponieważ oznacza mniej lub bardziej poważne problemy ze zdrowiem. W ten sposób bowiem organizm zwierzęcia broni przed atakiem chorobotwórczych wirusów, bakterii, grzybów lub innych patogenów. Jakie są objawy gorączki u kota i o czym one świadczą? Co zrobić, gdy kot ma gorączkę?

Normalna temperatura zdrowego człowieka wynosi 36,6 stopni Celsjusza. Gdybyśmy stwierdzili taką u naszego mruczącego pupila, musielibyśmy jak najszybciej zabrać go do lekarza weterynarii. Zwierzak znajdowałby się bowiem w głębokiej hipotermii, zagrażającej jego życiu!

Jaka jest prawidłowa temperatura kota?

Naturalna ciepłota ciała zdrowego kota jest znacznie większa od ludzkiej. Wynosi średnio od 38,1 stopni Celsjusza do 39,2 stopni Celsjusza, co u nas oznacza już dość poważny problem zdrowotny. U naszych mruczących czworonogów za gorączkę uznaje się temperaturę ciała wyższą niż 39,7 stopni Celsjusza.

Powinniśmy przy tym wiedzieć, że różne części ciała kota mogą mieć w danej chwili inną temperaturę. Zwykle na przykład jego organy wewnętrzne są cieplejsze niż skóra. Z tego powodu przy mierzeniu temperatury istotne znaczenie ma miejsce, w którym dokonujemy pomiaru.

W przypadku ludzi, jak wszyscy wiemy, termometr umieszcza się albo pod pachą, albo w ustach. U kotów mierzenie temperatury w tych miejscach jest niemożliwe. Pod ich pachami bowiem znajdują się włosy, które udaremniają poprawny pomiar, w pyszczku natomiast istnieje prawdopodobieństwo rozgryzienia termometru przez kota. Dlatego w przypadku naszych domowych pupili przyjęło się mierzyć temperaturę w ich odbycie.

Przy mierzeniu temperatury kota powinniśmy także uwzględniać dobowe wahania ciepłoty ciała. Jest to zupełnie normalne zjawisko, które wynika z rytmu aktywności fizycznej zwierzęcia. Dlatego temperatura u kota jest zwykle wyższa wieczorem i w nocy niż w dzień - największa aktywność naszych pupili przypada na wieczór i noc.

Czym jest gorączka u kota?

Gorączka u kota jest naturalną odpowiedzią organizmu na szkodliwe działanie patogenów, np. chorobotwórczych wirusów. 

Dzięki znacznie podwyższonej temperaturze, w organizmie zwierzęcia tworzą się warunki niesprzyjające namnażaniu się szkodliwych mikrobów. Dzięki temu zjawisku do intensywnej pracy pobudzone zostają również komórki układu odpornościowego, których zadaniem jest likwidowanie patogenów. Na tym właśnie polega dobroczynne działanie gorączki u kota – opóźnia rozwój choroby i przyśpiesza procesy leczenia.

Gorączka u kota - objawy

Jedynym praktycznie sposobem potwierdzenia podwyższonej ciepłoty ciała u naszego pupila jest zmierzenie mu temperatury. Istnieją wszakże pewne symptomy, które mogą to sugerować. Jakie są objawy gorączki u kota?

O tym, że nasz mruczący podopieczny może cierpieć z powodu gorączki są zmiany w zachowaniu:

  • brak apetytu
  • apatia
  • kot dużo śpi i nie reaguje na zaproszenia do zabawy.

Nierzadko też chowa się przed wzrokiem ludzi, co jest typowym zachowaniem dla chorych zwierząt.

Większość chyba kotów cierpi w samotności i milczeniu. Jednakże zwierzęta, które są bardzo mocno emocjonalne związane ze swoimi opiekunami, mogą szukać u nich pociechy, sygnalizując chorobę płaczliwym miauczeniem.

Gorączka u kota objawia się również spadkiem łaknienia. Gdy jego organizm walczy z chorobą, zwierzę nie chce przyjmować pokarmów, nawet swych ulubionych. Może natomiast odczuwać zwiększone pragnienie!

Z biologicznego punktu widzenia zachowanie chorego kota jest bardzo sensowne i korzystne dla niego. Zaszywając się w bezpiecznej kryjówce, zwierzęta mniej są narażone na atak drapieżników. Obniżona zaś aktywność pozwala im zaoszczędzić energię, która może być wydatkowana na walkę z chorobą.

Warto powiedzieć tu sobie jeszcze, iż ciepły nos czy uszy niekoniecznie muszą sygnalizować gorączkę u kota! Tak samo jak jego rozgrzane futro. Objawy te mogą po prostu świadczyć o tym, że nasz pupil wylegiwał się przy kaloryferze lub na słońcu.

Co zrobić gdy kot ma gorączkę?

Odpowiedź na postawione powyżej pytanie jest właściwie tylko jedna: Gdy nasz kot ma gorączkę, musimy jak najszybciej zabrać go do lekarza weterynarii!

Jak to już sobie bowiem powiedzieliśmy, podwyższona temperatura kota oznacza problem zdrowotny – organizm naszego pupila walczy chorobotwórczymi czynnikami. A przecież nie wiemy, na jaką chorobę zapadł nasz podopieczny.

Gorączka u kota jest bowiem objawem wyjątkowo nieswoistym, który towarzyszy bardzo licznym i różnorodnym chorobom bakteryjnym, wirusowym, grzybiczym czy wywołanym przez pierwotniaki i inne pasożyty.

Podwyższenie temperatury u kota odnotowujemy na przykład przy kocim katarze, kaliciwirozie, białaczce kotów, zakaźnym zapaleniu otrzewnej, ospie kotów, zapaleniu wątroby, FIV i wielu innych.

Gorączka pojawić się może również urazach, stłuczeniach i złamaniach. Niektóre z tych problemów ze zdrowiem stanowią śmiertelne zagrożenia dla naszego zwierzaka, jak chociażby ostra białaczka i inne nowotwory!

Powinniśmy też wiedzieć, iż podniesienie temperatury ciała nie zawsze musi oznaczać stan chorobowy. Zwiększenie ciepłoty ciała nierzadko towarzyszy silnemu stresowi u kotów. Ponadto gorączka może wystąpić po podaniu niektórych leków.

Przy tak różnorodnych przyczynach gorączki u kota, prawidłową diagnozę może postawić wyłącznie osoba doświadczona i dysponująca specjalistyczną wiedzą, a więc lekarz weterynarii. A i on może mieć czasami problemy z określeniem przyczyny gorączki.

W żadnym wypadku nie powinniśmy próbować obniżyć temperaturę ciała naszego pupila przy pomocy powszechnie stosowanych u ludzi lekarstw!

Koty bowiem charakteryzują się odmiennym od ludzkiego metabolizmem. Dlatego spożycie przez nich nawet pozornie łagodnego i bezpiecznego leku, może skończyć się tragicznie. Fakt, iż dany preparat nie jest szkodliwy dla nas nie oznacza, iż nie zaszkodzi naszym mruczącym podopiecznym!

U kotów nie powinniśmy ponadto stosować leków przeciwgorączkowych, które podaje się psom lub innym zwierzętom domowym. Na nie również nasz podopieczny może niefortunnie, delikatnie mówiąc, zareagować.

Zwalczenie gorączki u kota polega przede wszystkim na leczeniu choroby, która się do niej przyczyniła. Czasami to wystarczy, ale przy poważniejszych problemach zdrowotnych i znacznym podwyższeniu temperatury ciała, lekarz weterynarii może przepisać dodatkowo bezpieczny dla kotów lek przeciwgorączkowy.

Przeczytaj również: 

Więcej artykułów poradnikowych

Co sądzisz o tym artykule?

Dziękuję za odpowiedź!

Dziękuję za odpowiedź!

Zostaw komentarz
Dodaj komentarz
Chcesz udostępnić ten artykuł?