Reklama

uszy kota
© Shutterstock

Ciepłe uszy u kota – objawy zapalenia ucha u kota

Przez Jacek P. Narożniak Redaktor

aktualizacja dnia

Czy ciepłe uszy u kota naprawdę oznaczają problemy ze zdrowiem? A może to całkowicie naturalne zjawisko?

Ciepłe uszy u kota. Czy jest to powód do niepokoju? Czasami możemy spotkać się ze stwierdzeniem, iż jest to objaw gorączki, a co za tym idzie choroby u naszych pupili. Opowieści takie nie są jednak poparte naukowymi dowodami.

Czy ciepłe uszy kota to powód do niepokoju?

Każdy opiekun kota powinien umieć rozpoznać objawy choroby u swojego pupila. Nie musi wiedzieć, co mu dolega – bądź co bądź, nie jest lekarzem weterynarii i nie posiada specjalistycznej wiedzy medycznej – ale winien potrafić dostrzegać, kiedy jego pupilowi coś dolega.

Nie zawsze jest to takie proste. Tym bardziej, iż w świadomości społecznej krąży mnóstwo mitów na temat zdrowia zwierząt, objawów chorób i sposobów ich leczenia. 

Te nieprawdziwe informacje powielane są również przez wiele mediów: prasę, telewizję, a ostatnio przez strony internetowe. Na przykład mit o ciepłych uszach u kota.

Tak jak gorący nos u psa, tak i gorące uszy u kota wcale nie muszą oznaczać choroby, wbrew obiegowej opinii! Dlaczego?

Temperatura ciała kota

Zacznijmy od tego, iż normalna temperatura kociego ciała jest dużo wyższa od temperatury organizmu ludzkiego i wynosi średnio od 38,1 stopni Celsjusza do 39,2 stopni Celsjusza. 

Nic dziwnego, że w dotyku kocie uszy wydawać nam się mogą zbyt ciepłe, co od razu nasuwa nam myśl, że zwierzak ma gorączkę, a więc jest chory.

Co ciekawe jednak skrajne punkty na kocim ciele – uszy, pyszczek, łapy, ogon oraz genitalia u kocurów, mają zwykle niższą temperaturę niż reszta ciała, ponieważ są najbardziej narażone na wychładzanie. Świetnie widać to w kamerze termowizyjnej, ale nie tylko...

Znane wam zapewne, typowe umaszczenie kotów syjamskich, zwane umaszczeniem point lub po prostu umaszczeniem syjamskim, również podpowiada nam, które fragmenty kociego ciała są cieplejsze, a które chłodniejsze. 

Ekspresja genu warunkującego ten typ zabarwienia futra u kotów zależy bowiem od temperatury – przy niższej temperaturze kolor jest ciemniejszy, przy wyższej jaśniejszy. Dlatego uszy, pyszczek, łapy, ogon oraz genitalia u kocurów syjamskich są ciemniejsze niż korpus – mają bowiem niższą temperaturę.

Od czego zależy temperatura kocich uszu?

Temperatura kocich uszu nie jest zresztą stała. Małżowiny uszne u naszych pupili są cienkie i mają stosunkowo spore rozmiary – jedne z największych posiadają wspomniane koty syjamskie oraz ich bliscy kuzyni, koty orientalne, koty balijskie i peterbaldy.

Dlatego uszy szybko się nagrzewają lub wychładzają, zależnie od temperatury otoczenia.

U kota wylegującego się na słońcu w lecie, uszy będą bardzo gorące w dotyku, natomiast uszy zwierzaka powracającego z zimowego spaceru bardzo zimne.

W lecie kocie uszy stają się cieplejsze również dlatego, że wysoka temperatura powoduje rozszerzanie się naczyń krwionośnych, które się w nich znajdują. To zaś powoduje zwiększony napływ ciepłej krwi z ciała.

Z kolei w zimie naczynia krwionośne się kurczą, a więc mniej ogrzanej krwi z ciała dociera do małżowin usznych. A dzieje się tak dlatego, że uszy pomagają utrzymać temperaturę ciała zwierzęcia na optymalnym poziomie. 

Rozszerzenie się naczyń krwionośnych na dużej powierzchni małżowin usznych pomaga pozbyć się nadmiaru ciepła, gdy ciało zbyt odgrzewa się w upalnie dnie. 

Z kolei w mroźnych porach roku zwężenie naczyń krwionośnych w kocich uszach zmniejsza utratę ciepła.

kot słońce
©Alexander Sobol/Shutterstock

Zapalenie ucha u kota i inne choroby uszu

Gorące uszy u kota nie muszą więc wcale oznaczać problemów ze zdrowiem. Nie zmienia to jednak faktu, iż wzrost ich temperatury może towarzyszyć chorobie kota, w szczególności zapaleniu uszu.

 Na co powinniśmy zwracać uwagę?

Objawy zapalenia ucha u kota są często subtelne i łatwo je przeoczyć, dlatego zaleca się regularne kontrolowanie stanu uszu pupila. Skomplikowana budowa kociego ucha sprzyja występowaniu stanów zapalnych, dlatego ważne jest, aby być czujnym na ewentualne symptomy. 

Oto kilka objawów, na które warto zwrócić uwagę:

  • zaczerwienienie skóry wokół ucha
  • niechęć do dotykania lub dotykanie okolic uszu
  • nieprzyjemny zapach wydzieliny z ucha
  • obecność widocznej wydzieliny
  • opuchlizna w okolicy ucha
  • odchylenie głowy lub jej potrząsanie, pocieranie o meble lub drapak
  • drapanie ucha, nawet do momentu krwawienia
  • zmniejszone zainteresowanie zabawą, apatia, osowiałość, utrata apetytu
  • podwyższona temperatura ucha, wyczuwalna jako ciepła lub nawet gorąca w dotyku

Inne możliwe schorzenia kocich uszu to świerzb koci, grzybica lub uszkodzenie małżowiny usznej kota.

Jeśli zauważysz jakiekolwiek z powyższych objawów, nawet w łagodnej postaci, skonsultuj się z lekarzem weterynarii.

Jak sprawdzić czy kot ma gorączkę?

Czy mierzyć kotu temperaturę, by potwierdzić lub wykluczyć u kota gorączkę? Osobiście odradzam robić to samodzielnie, jeśli nie mamy wprawy. Przede wszystkim musimy dysponować odpowiednim termometrem. 

Poza tym, jeśli chcemy sprawdzić temperaturę naszych podopiecznych, musimy włożyć im termometr do odbytu. Robiąc to nieumiejętnie możemy zwierzakowi uszkodzić ścianę jelita prostego! 

Więcej artykułów poradnikowych

Co sądzisz o tym artykule?

Dziękuję za odpowiedź!

Dziękuję za odpowiedź!

Zostaw komentarz
Dodaj komentarz
Chcesz udostępnić ten artykuł?