Reklama

Jak zmierzyć kotu temperaturę w domowych warunkach?

temperatura u kota

.

© Shutterstock

Jak stwierdzić, że kot ma gorączkę? U człowieka wystarczy dotknięcie czoła wargami, a do dokładnego pomiaru – termometr umieszczany pod pachą, pod językiem lub bezdotykowy. W jaki sposób natomiast zmierzyć temperaturę kotu?

Przez Anna Zielińska-Hoşaf

aktualizacja dnia 24.03.2021, 16:48

Jak zmierzyć kotu temperaturę?

Prawidłowa temperatura ciała u kota zależy od jego wieku, niekiedy także od rasy, a ponadto od temperatury otoczenia czy od aktywności fizycznej. Temperatura ciała kocich noworodków wynosi 36,1°C, a około miesięcznych kociaków – niecałe 38°C.

U dorosłego kota prawidłowa temperatura ciała wynosi między 38,1 a 39,2°C. Niektóre źródła dopuszczają ciepłotę do 39,5°C. Ta wartość jest chociażby normalną temperaturą ciała u kotów młodych czy u dorosłych kotów rasy sfinks.

O gorączce u kota mówimy, gdy temperatura ciała przekracza 39,5°C, a o hipotermii – gdy wynosi od 37,8°C w dół.

Jaki termometr jest odpowiedni dla kota?

Najlepszy dla kota będzie termometr z elastyczną, miękką końcówką©Shutterstock

Przyjęto, że za temperaturę ciała uznaje się wynik pomiaru dokonanego w jamie ustnej lub odbycie (w przypadku człowieka również w dole pachowym).

U kota pomiar w jamie ustnej byłby zadaniem dość karkołomnym (i skutkującym dotkliwym pogryzieniem urządzenia i/lub dłoni opiekuna). Dlatego pozostaje nam pomiar rektalny, czyli termometrem doodbytniczym.

Warto, aby odpowiedni termometr był na wyposażeniu kociej apteczki pierwszej pomocy. 
Najlepszym dla kota termometrem będzie termometr dla niemowląt z elastyczną, miękką końcówką, która nie podrażni odbytu.

Nie zaleca się używania u kotów termometrów rtęciowych – po pierwsze, są to termometry szklane i przy gwałtownym ruchu zwierzęcia taki przyrząd mógłby się stłuc. Jest to sytuacja niebezpieczna dla kota. Po drugie – pomiar temperatury jest w tym wypadku zbyt długi. Tymczasem niektóre modele termometrów elektronicznych pokazują wynik już po kilku sekundach.

Jak zmierzyć kotu temperaturę?

Przed przystąpieniem do pomiaru przygotuj:

  • termometr,
  • chusteczkę i alkohol do dezynfekcji,
  • substancję poślizgową – wazelinę, płynną parafinę, a jeśli ich nie masz – olej roślinny,
  • duży ręcznik/koc lub torbę iniekcyjną, jeśli taką posiadasz.

Mierzenie temperatury ciała kota krok po kroku

©Shutterstock
  • Najłatwiej zmierzysz kotu temperaturę, jeśli poprosisz kogoś o pomoc. Pomocnik powinien przytrzymać kota tak, aby nie ruszał się podczas pomiaru.
  • Jeśli zwierzak nie należy do cierpliwych i lubi używać zębów lub pazurów w takiej sytuacji (lub wije się i wykręca), owiń go kocem lub ręcznikiem. Świetnym rozwiązaniem – nie tylko na tę „okazję” – jest także torba iniekcyjna, która uniemożliwia kotu ucieczkę czy użycie pazurów, a zapewnia dostęp do wybranej części ciała.
  • Natłuść końcówkę termometru, a następnie delikatnie chwyć koci ogon u nasady i unieś go nieco w górę. W tym czasie Twój pomocnik powinien podłożyć rękę pod koci brzuszek, tak aby zwierzę nie usiadło nagle podczas pomiaru.
  • Końcówkę termometru wprowadzaj do odbytu delikatnie, obracając nieco przyrządem. Nie rób niczego na siłę. Poczekaj na sygnał dźwiękowy, który oznajmi koniec pomiaru.
  • Delikatnie wyjmij przyrząd, przetrzyj go chusteczką, odczytaj wynik, a następnie zdezynfekuj alkoholem.

Pamiętaj, że pomiar wykonywany przed wypróżnieniem (wprowadzenie końcówki do kału), a także przy niedostatecznie głębokim umieszczeniu termometru, może być niemiarodajny. Otrzymasz wówczas zbyt niską wartość.

Co robić, gdy kot ma gorączkę lub hipotermię?

Gorączka to naturalny sposób organizmu na walkę z infekcją – spowalnia proces namnażania się patogenów i stymuluje procesy odpornościowe do skuteczniejszej walki z chorobą.

Równocześnie organizm kota wyposażony jest w mechanizmy utrzymujące gorączkę na wciąż bezpiecznym poziomie. Gdy ten jednak zostanie przekroczony – rzuć wszystko i natychmiast udaj się z kotem do lekarza.

Temperatura rzędu 41°C to już wartość krytyczna! Podobnie nie zwlekaj, jeśli temperatura obniżyła się do 34°C.

Samo wystąpienie gorączki oznacza oczywiście, że w organizmie kota zachodzi jakiś proces chorobowy. Wystąpieniu gorączki towarzyszą dodatkowe objawy, takie jak osowiałość, obniżona aktywność, brak apetytu i zwiększona potrzeba snu. Niektóre koty chowają się w trudno dostępnych miejscach – w naturze robią tak, aby nie stać się ofiarą większego drapieżnika w chwili słabości.

Pamiętaj, aby nigdy nie obniżać gorączki na własną rękę. Środki z naszej domowej apteczki nie nadają się dla kotów – są dla nich toksyczne. Ustalenie, jak bardzo temperatura ciała kota odbiega od normy, to podstawa do stwierdzenia, czy należy natychmiast udać się do lekarza weterynarii, czy można jeszcze poddać kota obserwacji.

Zwróć uwagę, czy u kota nie występują jeszcze jakieś objawy oraz regularnie mierz mu temperaturę – stan podgorączkowy, który staje się przewlekły, również może być powodem do niepokoju.

Temperatura ciała może być u kota podwyższona po wzmożonej aktywności fizycznej, w upalny dzień czy po południu (między 17:00 a 19:00 – podobnie zresztą jak u człowieka). Wyższą temperaturę ciała mają np. także kotki w rui. 

W przypadku zbyt niskiej temperatury ciała, możesz próbować ogrzać kota. Jeśli temperatura nie spadła jeszcze poniżej 36°C, włącz/podkręć ogrzewanie, okryj kota kocem. Jeśli kot jest na zewnątrz, umieść go pod ubraniem. Spróbuj podać kotu ciepły płyn.

Kontroluj temperaturę ciała co 10–15 minut. Przy temperaturze poniżej 36°C potrzebny będzie dodatkowo owinięty ręcznikiem termofor czy butelka z ciepłą wodą. Jeśli stan kota nie poprawia się – musi on trafić do lekarza.

Pomiar temperatury ciała to jedno z podstawowych badań, które pomoże Ci stwierdzić, czy z kotem jest coś nie tak. Jeśli wynik niepokojąco odbiega od normy – nie czekaj z wizytą w gabinecie weterynaryjnym!
 

Najczęściej zadawane pytania (FAQ)

Czy mogę podać kotu lek przeciwgorączkowy?

Czy mogę zmierzyć kotu temperaturę termometrem bezdotykowym?