Reklama

Zapalenie ucha u kota - jak pomóc pupilowi?

Zapalenie ucha u kota - jak pomóc pupilowi?

Obowiązkiem każdego właściciela zwierzęcia jest zadbać o jak najlepszy stan jego zdrowia. Jak powinniśmy zareagować, gdy pojawia się zapalenie uszu u kota i jak rozpoznać objawy?

Przez Martyna Szkołyk

aktualizacja dnia 24.03.2021, 16:50

Uszy to bardzo wrażliwy organ u mruczków. Służą do wychwytywania nawet najmniejszego szelestu (u kotów słuch jest znacznie bardziej wrażliwy niż u człowieka) oraz do komunikacji. Nasi domowi pupile poruszają uszami, wykorzystując aż 32 mięśnie!

Dzięki temu mogą skierować ucho w kierunku, z którego dobiega interesujący ich dźwięk lub pokazać swój nastrój. Uszy czujnie ustawione wprzód zdradzają zainteresowanie, skierowane do tyłu oznaczają niepokój, a płasko przylegające do czaszki — złość i agresję.

Dopóki uszy naszego kota są w dobrym stanie, nie wymagają interwencji opiekuna. Warto od czasu do czasu, np. podczas głaskania, delikatnie skontrolować ich stan — wewnątrz powinny być czyste, bez przykrego zapachu. Kiedy jednak pojawiają się niepokojące objawy, możemy podejrzewać zapalenie uszu u kota. Niestety, to dość częsta przypadłość. Jak ją rozpoznać i jak skutecznie pomóc zwierzęciu?


Zapalenie ucha u kota — objawy

©Shutterstock

Pierwsze objawy są trudne do wychwycenia, dlatego warto od czasu do czasu sprawdzać kocie uszy. Doskonały koci słuch wiąże się ze skomplikowaną budową uszu, która niestety sprzyja stanom zapalnym.

Objawy, które powinny nas zaalarmować, to:

  • zaczerwieniona skóra
  • bolesność (kot nie pozwala dotykać uszu)
  • nieprzyjemny zapach z ucha
  • widoczna wydzielina
  • opuchlizna
  • przekrzywianie głowy i potrząsanie nią, pocieranie o meble lub drapak
  • drapanie ucha, czasami nawet do krwi
  • apatia, osowiałość, brak apetytu, niechęć do zabawy
  • podwyższona temperatura ucha (małżowina ciepła, a nawet gorąca w dotyku)

Gdy objawy są delikatne, możemy samodzielnie pomóc naszemu kotu w początkowej fazie zapalenia ucha, jednak odstawmy na bok różne domowe sposoby i wybierzmy specjalistyczny preparat.


Jak czyścić uszy kota?

W pierwszej kolejności trzeba zaopatrzyć się w preparat do czyszczenia uszu — takie środki są dostępne w dobrych sklepach zoologicznych (stacjonarnych i internetowych) oraz w lecznicach weterynaryjnych. Niewielką ilość płynu należy codziennie wkraplać do ucha i delikatnie rozmasowywać okolice ucha dla lepszego rozprowadzenia preparatu.

Absolutnie nie stosujemy patyczków do uszu, które podrażniają wrażliwą skórę w kanale słuchowym, prowadząc do niewidocznych uszkodzeń skóry, w których następnie rozwija się stan zapalny.

Ponadto w ten sposób „upychamy” woskowinę w uchu, zamiast ją usunąć i możemy uszkodzić wrażliwy narząd słuchu zwierzęcia.

Podczas kuracji obserwujemy, czy taka pielęgnacja przynosi kotu ulgę, a objawy stopniowo ustępują. Czyszczenie uszu może być dla zwierzęcia nieprzyjemne, dlatego warto poprosić drugą osobę o przytrzymanie kota podczas zabiegu, a najlepiej od samego początku przyzwyczajać kota do zabiegów pielęgnacyjnych.

Jeśli stan się nie zmienia lub pogarsza, konieczna jest wizyta u zaufanego lekarza weterynarii. Należy to zrobić także, jeśli czyszczenie jest dla kota szczególnie bolesne. Nie czekajmy do ostatniej chwili, ponieważ pogłębiające się zapalenie może doprowadzić nawet do głuchoty i sprawia zwierzęciu duży ból.

Zdarza się, że nieleczone zapalenie ucha atakuje również ucho środkowe, prowadząc do poważnych chorób, jak zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych czy paraliż nerwu twarzowego. Z tego powodu lepiej zareagować wcześnie i rozwiązać problem, zanim zdąży się rozwinąć.


Zapalenie uszu u kota może mieć różne podłoża

Zapalenie ucha lub obojga uszu u kota to potoczna nazwa zjawiska, które może mieć rozmaite przyczyny, choć objawy są podobne. Za ból ucha u naszego zwierzęcia, zaczerwienienie, nieprzyjemny zapach i swędzenie mogą odpowiadać pasożyty (np. świerzbowiec, zwłaszcza u młodych kociąt), bakterie lub grzyby, a także rozwijająca się choroba skórna.

Zdarza się, że przyczyny zapalenia należy szukać np. w alergii skórnej lub pokarmowej, czy też w chorobach autoimmunologicznych (czyli takich, kiedy system odpornościowy organizmu przez pomyłkę atakuje własne tkanki).

Niestety rozwijający się stan zapalny tworzy błędne koło: zdrowe ucho to doskonale działający narząd, który ma zdolność samooczyszczania, jednak w przypadku zapalenia zwęża się kanał słuchowy, pojawia się ciepło i wilgoć wewnątrz narządu, a to idealne warunki do rozwoju mikroorganizmów. To sprawia, że zaawansowane zapalenie ucha trudno się leczy i warto podjąć kroki już po zauważeniu pierwszych objawów.

Niektóre koty mogą mieć skłonności do zapalenia uszu. W predysponowanej grupie znajdują się zwierzaki o długiej sierści (znaczne owłosienie uszu utrudnia ich wentylację), koty z oklapniętymi uszami (np. szkockie foldy), a także mruczki wychodzące lub kąpane przez swoich właścicieli (ryzyko zamoczenia uszu). Czynnikiem wywołującym zapalenie może być także zbyt częste lub intensywne czyszczenie ucha lub uszkodzenie błony bębenkowej.


Leczenie zapalenia ucha u kota

©Shutterstock

Jeśli samodzielna pielęgnacja uszu nie pomaga, należy jak najszybciej zabrać pupila do lecznicy. Tam weterynarz wykona badania, by określić przyczynę zapalenia i dobierze odpowiednią kurację oraz poda zwierzęciu antybiotyk. Leczenie zapalenia ucha trwa około dwóch tygodni, wymaga podawania kropel i ewentualnych dodatkowych leków oraz wizyty kontrolnej.

W pierwszej kolejności wykonuje się tzw. leczenie miejscowe, czyli doprowadza się do wyleczenia uszu. Jeśli problem nawraca, weterynarz powinien zasugerować szersze badania, które wykażą przyczynę takiego stanu. Może się okazać, że podłożem zapalenia uszu jest alergia, zmiany hormonalne lub nowotworowe, polipy i wiele innych.

Rola właściciela nie ogranicza się do zawiezienia kota do lekarza. Po powrocie do domu opiekun powinien zapewnić zwierzęciu spokój, dbać o regularne podawanie leków oraz systematyczną kontrolę i pielęgnację uszu. Należy także obserwować zwierzę pod kątem ewentualnych niepokojących zachowań, ponieważ mogą pojawić się nowe objawy chorobowe (jeśli np. zapalenie zaatakuje ucho środkowe) lub zła reakcja na leki, świadcząca o nietolerancji danego środka.

Pamiętajmy, aby regularnie kontrolować stan uszu naszego pupila i w razie potrzeby udajmy się po poradę do weterynarza. To pozwoli nam uniknąć poważniejszych powikłań, a szybko wdrożone leczenie z pewnością przyniesie kotu ulgę.