Reklama

pozycja bólowa u kota
© Shutterstock/ Friends Stock

Pozycja bólowa u kota – po czym poznać, że kota coś boli?

Przez Anna Zielińska-Hoşaf Behawiorysta kotów

aktualizacja dnia

Koty to zwierzęta, które rzadko okazują słabość. Zostały tak ewolucyjnie „zaprogramowane”, aby przetrzymać ból bez zwracania na siebie uwagi potencjalnych wrogów. Ból u kota można przegapić – do momentu, gdy będzie już bardzo silny – zwłaszcza jeśli nie umiemy odczytywać niektórych sygnałów dawanych przez zwierzę. Do takich sygnałów należy charakterystyczna pozycja ciała.

Pozycja bólowa to postawa ciała, którą przyjmuje kot odczuwający ból czy silny fizyczny dyskomfort. W ten sposób zwierzę stara się odciążyć tkliwe części ciała. Kot przyjmuje taką pozycję, gdy cierpi, stąd też umiejętność jej rozpoznania jest bardzo ważna dla każdego opiekuna. Kot, który przyjmuje pozycję bólową, potrzebuje pomocy!

Kiedy kot przyjmuje pozycję bólową?

Kot nie przybiera pozycji bólowej przy jakimkolwiek rodzaju bólu. Po pierwsze, ból o niskim nasileniu będzie się objawiał bardziej „enigmatycznie”, np. częstszym odpoczynkiem, spadkiem nastroju, niekiedy nawet bardzo subtelnymi zmianami w kocim zachowaniu. Pozycję bólową kot przybiera wówczas, gdy ból jest silniejszy.

Po drugie, zwierzę najczęściej przyjmuje ją wówczas, gdy jest ona w stanie dać mu jakąś ulgę. Rzadko zaobserwujemy ją np. w przypadku bolesnych chorób zębów i przyzębia (choć i wówczas niektóre koty taką pozę przyjmują).

Pozycja bólowa jest natomiast przybierana bardzo często przez koty odczuwające ból w obrębie jamy brzusznej, ból trzewny czy też ból uogólniony, trudny do precyzyjnego zlokalizowania, promieniujący z danego organu wewnętrznego w różne partie ciała. Pozycja bólowa jest oznaką cierpienia – taki kot potrzebuje prędkiej pomocy lekarskiej.

Czasem kot przyjmuje pozycję bólową, jeśli cierpi na dolegliwości skórne. Świąd dla zwierzęcia bywa trudniejszy do zniesienia niż ból.

Jak wygląda pozycja bólowa?

Pozycję bólową można dość łatwo rozpoznać, zwracając uwagę na kilka charakterystycznych elementów:

•    kot ma grzbiet wygięty w górę w mocny łuk, sprawia wrażenie przygarbionego – w ten sposób brzuch prawie nie dotyka podłoża;
•    zwierzę przenosi ciężar ciała na przednie kończyny – ustawia je pod sobą (nie są podwinięte ani wyciągnięte), na wysokości klatki piersiowej;
•    głowa pochylona w przód, pyszczek napięty;
•    oczy przymrużone;
•    wąsy opuszczone;
•    sierść może być nastroszona, ale nie musi;
•    uszy mogą być skierowane do tyłu.

©Shutterstock

Nie należy oczywiście mylić pozycji bólowej z pozycją, w której kot po prostu wspiera się na przednich łapkach, będąc gotowym do ucieczki czy uniku. Tak czynią np. koty, które chcą dać sobie pole do szybkiej reakcji w niepewnej sytuacji. Charakterystyczne dla pozycji bólowej jest napięcie, wspomniany wygięty grzbiet, a także apatia. Jest to pozycja, w której kot zamiera na dłuższy czas.

Dotknięcie bolącego miejsca może spowodować u kota nagłą, błyskawiczną reakcję:

  • ucieczkę,
  • silne napięcie mięśni i wycofanie,
  • a nawet agresję i próbę odparcia „ataku”.

Niektóre koty przy próbie zbliżenia się będą poruszały nerwowo ogonem, dając wyraz napięciu.

Pozycja bólowa u kota przy oddawaniu moczu

Ponieważ problemy z układem moczowym należą do dosyć często zgłaszanych przez opiekunów kocich schorzeń, warto wiedzieć również, jaką pozycję przyjmuje w kuwecie kot, który odczuwa ból podczas oddawania moczu. Kot, dla którego czynność oddawania moczu jest bolesna w związku z chorobą dróg moczowych, może okazywać ból tylko w toalecie. Nie przybierze wówczas pozycji bólowej przy innych czynnościach.

Kot prawidłowo oddający mocz jest zrelaksowany, ma prosty grzbiet, dolną część tułowia trzyma na nisko ugiętych, swobodnie ustawionych tylnych łapach, przednie łapy ma wyprostowane, głowę uniesioną, klatkę piersiową wypchniętą do przodu. Pozycja bólowa podczas oddawania moczu wygląda natomiast tak:

•    grzbiet wygięty w łuk;
•    głowa opuszczona, skierowana w stronę klatki piersiowej;
•    kończyny tylne silnie podkurczone, przednie wyprostowane;
•    mięśnie napięte;
•    uszy mogą być skierowane do tyłu.

Kot odczuwający ból podczas oddawania moczu może wokalizować. Może także zdarzać mu się oddawanie moczu poza kuwetę, jeśli skojarzy ból z toaletą.

Jak jeszcze kot może okazywać ból?

Pozycja bólowa jest zwykle charakterystyczna dla silnych dolegliwości. Lżejszy ból, również sygnalizujący problem zdrowotny, może być jeszcze mocniej zakamuflowany przez zwierzę.

Ból zęba u kota

Przykładowo ból zęba może przejść zupełnie niezauważony (nie do pomyślenia w przypadku człowieka), do momentu gdy w jamie ustnej powstanie silny stan zapalny czy wytworzy się bolesny ropień. Wówczas kot będzie apatyczny i wyraźnie obolały.

Można często jednak zauważyć wcześniejsze sygnały alarmowe świadczące o bólu w jamie ustnej:

  • brak apetytu (wywołany bólem przy jedzeniu),
  • bezskuteczne wyczekiwanie przy pełnej misce,
  • przykry zapach z jamy ustnej,
  • zmiany zapalne widoczne w obrębie przyzębia w czasie kontroli stanu jamy ustnej zwierzęcia.

Ból kręgosłupa

Matowa, nastroszona sierść – wyraźny skutek zaniedbywania przez kota codziennej toalety – a także ograniczona ruchliwość, problemy z poruszaniem się, przygarbiona pozycja mogą świadczyć o bólu kręgosłupa.

Apatia, nagłe zmiany w zachowaniu i brak apetytu mogą być pierwszymi oznakami dolegliwości zlokalizowanych w różnych częściach organizmu kota i powinny skłonić opiekuna do wizyty u lekarza weterynarii. Niektórzy opiekunowie obserwują ponadto zmiany wyrazu pyszczka u swojego ulubieńca, gdy ten cierpi.

Pozycja bólowa jest bardzo wymownym świadectwem, że kot cierpi. Warto jednak obserwować uważnie pupila na co dzień i w przypadku zmian w zachowaniu, braku apetytu, apatii czy drażliwości jak najszybciej zasięgnąć opinii lekarza i wykonać odpowiednie badania. Kot często cierpi w milczeniu – ale to nie oznacza, że nie czeka na pomoc.

Przeczytaj również:

Więcej artykułów poradnikowych

Co sądzisz o tym artykule?

Dziękuję za odpowiedź!

Dziękuję za odpowiedź!

Zostaw komentarz
Dodaj komentarz
Chcesz udostępnić ten artykuł?