Reklama

chory kot
© Shutterstock

Chory kot: jakie są objawy choroby u kota?

Przez Jacek P. Narożniak Redaktor

aktualizacja dnia

Lista kocich chorób jest dość długa: od zwykłego przeziębienia, przez infekcje grzybicze, aż po zagrażające ich życiu nowotwory. Jako opiekunowie powinniśmy znać symptomy, które mogą świadczyć o tym, że nasz zwierzak ma problemy ze zdrowiem. Nierzadko bowiem im wcześniej je wykryjemy, tym większa szansa na wyleczenie. Jakie więc są objawy choroby u kota? Co powinno wzbudzić nasz niepokój?

Chory kot to problem, z którym musi liczyć się każdy właściciel. Statystycznie jednak zwierzaki nigdy nieopuszczające swoich domów chorują rzadziej niż ich wychodzący kuzyni – po prostu mniej mają okazji do zarażenia się czymś lub doznania jakichkolwiek urazów.

Najbardziej narażone na utratę zdrowia są koty wolno żyjące, o które nikt się nie troszczy i które nierzadko żyją w bardzo złych warunkach. Najczęściej cierpią one z powodu chorób zakaźnych, które zajmują czołowe miejsca na liście najbardziej rozpowszechnionych kocich chorób.

Choroby kota: najgroźniejsze i najczęstsze kocie choroby

Wścieklizna u kota

Z licznych zakaźnych chorób u kotów wymienić musimy przede wszystkim wściekliznę, ponieważ stanowi ona śmiertelne zagrożenie nie tylko dla zwierząt, ale też dla ludzi. Dlatego warto pamiętać o szczepieniach profilaktycznych, szczególnie w przypadku kotów wychodzących – to właśnie dzięki profilaktyce udało się znacznie ograniczyć liczbę zachorowań na wściekliznę w Europie i w Polsce.

Kocia białaczka i koci katar

Szczepienia profilaktyczne są również główną metodą walki z kocim tyfusem (panleukopenią) i kocim katarem. To wirusowe choroby, które atakują przede wszystkim młode osobniki, i które należą do najczęstszych przyczyn zgonów wolno żyjących kociąt. Zwierzęta mogą się nimi zarazić zarówno poprzez bezpośredni kontakt z chorymi pobratymcami, jak i za pośrednictwem misek, legowisk czy innych rzeczy.

Śmiertelnym zagrożeniem dla naszych pupili jest kocia białaczka, która – w przeciwieństwie do ludzkiej – jest chorobą wirusową. Wirusy są również przyczyną Zespołu Nabytego Niedoboru Immunologicznego Kotów (FAIDS), który – mimo podobieństwa do ludzkiego AIDS – nie zagraża ludziom.

FAIDS jest nieuleczalny – każdy chory kot prędzej czy później umiera! Obydwie wymienione choroby cechują się spadkiem odporności, dlatego jeśli nasz kot zbyt często zapada na zdrowiu, możemy domyślać się, że mamy do czynienia, z którąś z nich!

Schorzenia układu pokarmowego

Do najczęstszych kłopotów ze zdrowiem u naszych pupili zalicza się schorzenia układu pokarmowego. Zwykle są to stosunkowo niegroźne podrażnienia będące skutkiem zjedzenia czegoś nieodpowiedniego – kocie żołądki są bardzo wrażliwe – ale zdarzają się też znacznie poważniejsze problemy, jak zatrucia, ostre zapalenie żołądka i jelit, niewydolność trzustki oraz nowotwory. Niepożądane reakcje ze strony układu pokarmowego mogą być również skutkiem zakażenia organizmu kota pasożytami wewnętrznymi (glisty, tęgoryjce i tasiemce).

Choroby układu moczowego u kota

Sen z powiek wielu właścicielom spędzają też kocie choroby układu moczowego, takie jak przewlekła niewydolność nerek, na którą cierpią głównie starsze zwierzęta. Dużym problemem są także kamice, ponieważ wytrącające się w drogach moczowych kryształki minerałów mogą nawet całkowicie zatkać cewkę moczową (Syndrom Urologiczny Kotów). Za przyczynę tej choroby u kota uważa się przede wszystkim niewłaściwą dietę, ale nie wyklucza się również predyspozycji genetycznych.

Choroby skóry

Bardzo rozpowszechnione są kocie choroby skóry, jak grzybica, świerzb oraz wszawica – przyczyną pierwszej są pasożytnicze gatunki grzybów, druga wywoływana jest przez należące do roztoczy świerzbowce, u podłoża trzeciej leży natomiast zakażenie wszami. Prawdziwą plagą mogą być ponadto u kotów pchły i kleszcze, które są nosicielami wielu chorób u kotów.

Spośród często występujących problemów ze zdrowiem u kotów wymienia się jeszcze cukrzycę, której przyczyną są zaburzenia metabolizmu węglowodanów, tłuszczy i białek. Na liście znajdziemy ponadto problemy z zębami oraz oczywiście nadwrażliwość pokarmową, będącą skutkiem niewłaściwej diety.

Objawy choroby u kotów

©Shutterstock

Dobrze jest znać kocie choroby, ale mówiąc szczerze, wystarczy mieć ogólną wiedzę o tym, na co chorują koty. Najważniejszym jest to, byśmy wiedzieli, jakie objawy mogą świadczyć o problemach zdrowotnych u naszych pupili.

Przede wszystkim musimy pamiętać o tym, że chory kot nierzadko stara się ukryć przed światem.

Jeśli więc nasz podopieczny nagle zaczął się w ten sposób zachowywać, mamy prawo domyślać się, że coś z nim jest nie tak. Zwierzak, który odczuwa ból często nie pozwala się też brać na ręce lub dotykać.

Zmiany w zachowaniu

Naszą czujność powinny wzbudzić także inne zmiany w zachowaniu czworonożnych podopiecznych, takie jak apatia czy trudności w poruszaniu się (kulawizna, sztywność ruchów). Cierpiące zwierzęta często wykazują nienormalną senność, niechęć do zabaw i w ogóle do jakiegokolwiek ruchu oraz oczywiście tracą apetyt. Z drugiej jednak strony zwiększona aktywność fizyczna, nienaturalne pobudzenie czy przejadanie się również mogą być objawem choroby.

Zmiany w wyglądzie kota

Do odwiedzenia z pupilem gabinetu weterynaryjnego powinny skłonić nas ponadto niepokojące zmiany w wyglądzie zwierzaka, np. pogorszenie się stanu okrywy włosowej. Brzydkie, skołtunione lub nadmiernie wypadające futro może być między innymi objawem cukrzycy, atopowego zapalenia skóry i oczywiście zakażenia pasożytami zewnętrznymi (pchły, świerzbowce, wszoły, nużeńce lub grzyby).

Naszej uwadze nie powinny ujść wszelkie ranki i strupy, nie mówiąc już o mniejszych lub większych owrzodzeniach, guzach czy naroślach na skórze. Niepokojącym jest również to, że kot zbyt często i intensywnie się drapie. Są to bowiem nie tylko symptomy różnych chorób skóry, ale mogą świadczyć też o takich problemach, jak alergia pokarmowa.

Wahania wagi - chudnięcie lub tycie

Zwracajmy uwagę na to, ile waży nasz pupil. Problemy z utrzymaniem prawidłowej masy ciała – chudnięcie lub tycie – to nie tylko skutek niewłaściwego żywienia. Zjawiska te mogą także towarzyszyć wielu kocim chorobom.

Inne niepokojące objawy świadczące o chorobie u kota

Niepokojącymi objawami choroby u kota są oczywiście również:

Duże kłopoty przy oddawaniu moczu miewają koty cierpiące na syndrom urologiczny czy też idiopatyczne zapalenie dróg moczowych. Z wizytą w gabinecie weterynaryjnym nie powinniśmy zwlekać, gdy zauważymy u naszego pupila nadmierne łzawienie i wycieki z nosa – mogą świadczyć o zakażeniu katarem kocim!

Z kolei wzdęty, twardy, bolesny brzuszek występuje między innymi przy silnej inwazji pasożytów jelitowych.

Największym problemem z chorymi kotami jest to, że nie zawsze okazują one swoje cierpienie. Musimy więc starać się, jak najlepiej poznać swoich pupili, by umieć wychwycić nawet najsłabsze symptomy choroby.

Przeczytaj również: 

Konsultacja: Lekarz weterynarii Dorota Dołęga-Kozierowska z przychodni DoraVet

Więcej artykułów poradnikowych

Co sądzisz o tym artykule?

Dziękuję za odpowiedź!

Dziękuję za odpowiedź!

Zostaw komentarz
Dodaj komentarz
Chcesz udostępnić ten artykuł?