Aktualności :
wamiz-v3_1

Reklama

Chory kot: Jakie są objawy choroby u kota?

chory kot advice © Shutterstock

Lista kocich chorób jest dość długa: od zwykłego przeziębienia, przez infekcje grzybicze, aż po zagrażające ich życiu nowotwory. Jako opiekunowie powinniśmy znać symptomy, które mogą świadczyć o tym, że nasz zwierzak ma problemy ze zdrowiem. Nierzadko bowiem im wcześniej je wykryjemy, tym większa szansa na wyleczenie. Jakie więc są objawy choroby u kota? Co powinno wzbudzić nasz niepokój?

Przez Jacek P. Narożniak

Najgroźniejsze i najczęstsze kocie choroby

Chory kot to problem, z którym musi liczyć się każdy właściciel. Statystycznie jednak zwierzaki nigdy nieopuszczające swoich domów chorują rzadziej niż ich wychodzący kuzyni – po prostu mniej mają okazji do zarażenia się czymś lub doznania jakichkolwiek urazów. Najbardziej narażone na utratę zdrowia są koty wolno żyjące, o które nikt się nie troszczy i które nierzadko żyją w bardzo złych warunkach. Najczęściej cierpią one z powodu chorób zakaźnych, które zajmują czołowe miejsca na liście najbardziej rozpowszechnionych kocich chorób.

Z licznych zakaźnych chorób u kotów wymienić musimy przede wszystkim wściekliznę, ponieważ stanowi ona śmiertelne zagrożenie nie tylko dla zwierząt, ale też dla ludzi. Dlatego warto pamiętać o szczepieniach profilaktycznych, szczególnie w przypadku kotów wychodzących – to właśnie dzięki profilaktyce udało się znacznie ograniczyć liczbę zachorowań na wściekliznę w Europie i w Polsce.

Szczepienia profilaktyczne są również główną metodą walki z kocim tyfusem (panleukopenią) i kocim katarem. To wirusowe choroby, które atakują przede wszystkim młode osobniki, i które należą do najczęstszych przyczyn zgonów wolno żyjących kociąt. Zwierzęta mogą się nimi zarazić zarówno poprzez bezpośredni kontakt z chorymi pobratymcami, jak i za pośrednictwem misek, legowisk czy innych rzeczy.

Śmiertelnym zagrożeniem dla naszych pupili jest kocia białaczka, która – w przeciwieństwie do ludzkiej – jest chorobą wirusową. Wirusy są również przyczyną Zespołu Nabytego Niedoboru Immunologicznego Kotów (FAIDS), który – mimo podobieństwa do ludzkiego AIDS – nie zagraża ludziom. FAIDS jest nieuleczalny – każdy chory kot prędzej czy później umiera! Obydwie wymienione choroby cechują się spadkiem odporności, dlatego jeśli nasz kot zbyt często zapada na zdrowiu, możemy domyślać się, że mamy do czynienia, z którąś z nich!

Do najczęstszych kłopotów ze zdrowiem u naszych pupili zalicza się schorzenia układu pokarmowego. Zwykle są to stosunkowo niegroźne podrażnienia będące skutkiem zjedzenia czegoś nieodpowiedniego – kocie żołądki są bardzo wrażliwe – ale zdarzają się też znacznie poważniejsze problemy, jak zatrucia, ostre zapalenie żołądka i jelit, niewydolność trzustki oraz nowotwory. Niepożądane reakcje ze strony układu pokarmowego mogą być również skutkiem zakażenia pasożytami wewnętrznymi (glisty, tęgoryjce i tasiemce).

Sen z powiek wielu właścicielom spędzają też kocie choroby układu moczowego, takie jak przewlekła niewydolność nerek, na którą cierpią głównie starsze zwierzęta. Dużym problemem są także kamice, ponieważ wytrącające się w drogach moczowych kryształki minerałów mogą nawet całkowicie zatkać cewkę moczową (Syndrom Urologiczny Kotów). Za przyczynę tej choroby u kota uważa się przede wszystkim niewłaściwą dietę, ale nie wyklucza się również predyspozycji genetycznych.

Bardzo rozpowszechnione są kocie choroby skóry, jak grzybica, świerzb oraz wszawica – przyczyną pierwszej są pasożytnicze gatunki grzybów, druga wywoływana jest przez należące do roztoczy świerzbowce, u podłoża trzeciej leży natomiast zakażenie wszami. Prawdziwą plagą mogą być ponadto pchły i kleszcze, które są nosicielami wielu chorób u kotów.

Spośród często występujących u kotów problemów ze zdrowiem wymienia się jeszcze cukrzycę, której przyczyną są zaburzenia metabolizmu węglowodanów, tłuszczy i białek. Na liście znajdziemy ponadto problemy z zębami oraz oczywiście nadwrażliwość pokarmową, będącą skutkiem niewłaściwej diety.

Objawy choroby u kotów

śpiący chory kotShutterstock

Dobrze jest znać kocie choroby, ale mówiąc szczerze, wystarczy mieć ogólną wiedzę o tym, na co chorują koty. Najważniejszym jest to, byśmy wiedzieli, jakie objawy mogą świadczyć o problemach zdrowotnych u naszych pupili.

Przede wszystkim musimy pamiętać o tym, że chory kot nierzadko stara się ukryć przed światem.

Jeśli więc nasz podopieczny nagle zaczął się w ten sposób zachowywać, mamy prawo domyślać się, że coś z nim jest nie tak. Zwierzak, który odczuwa ból często nie pozwala się też brać na ręce lub dotykać.

Naszą czujność powinny wzbudzić także inne zmiany w zachowaniu czworonożnych podopiecznych, takie jak apatia czy trudności w poruszaniu się (kulawizna, sztywność ruchów). Cierpiące zwierzęta często wykazują nienormalną senność, niechęć do zabaw i w ogóle do jakiegokolwiek ruchu oraz oczywiście tracą apetyt. Z drugiej jednak strony zwiększona aktywność fizyczna, nienaturalne pobudzenie czy przejadanie się również mogą być objawem choroby.

Do odwiedzenia z pupilem gabinetu weterynaryjnego powinny skłonić nas ponadto niepokojące      zmiany w wyglądzie zwierzaka, np. pogorszenie się stanu okrywy włosowej. Brzydkie, skołtunione lub nadmiernie wypadające futro może być między innymi objawem cukrzycy, atopowego zapalenia skóry i oczywiście zakażenia pasożytami zewnętrznymi (pchły, świerzbowce, wszoły, nużeńce lub grzyby).

Naszej uwadze nie powinny ujść wszelkie ranki i strupy, nie mówiąc już o mniejszych lub większych owrzodzeniach, guzach czy naroślach na skórze. Niepokojącym jest również to, że kot zbyt często i intensywnie się drapie. Są to bowiem nie tylko symptomy różnych chorób skóry, ale mogą świadczyć też o takich problemach, jak alergia pokarmowa.

Zwracajmy uwagę na to, ile waży nasz pupil. Problemy z utrzymaniem prawidłowej masy ciała – chudnięcie lub tycie – to nie tylko skutek niewłaściwego żywienia. Zjawiska te mogą także towarzyszyć wielu kocim chorobom.

Niepokojącymi objawami są oczywiście również wymioty, biegunki, trudności z wypróżnianiem, krew w moczu i w kale, nadmierne oddawanie moczu lub problemy z jego oddawaniem. Duże kłopoty przy sikaniu miewają koty cierpiące na syndrom urologiczny czy też idiopatyczne zapalenie dróg moczowych. Z wizytą w gabinecie weterynaryjnym nie powinniśmy zwlekać, gdy zauważymy u naszego pupila nadmierne łzawienie i wycieki z nosa – mogą świadczyć o zakażeniu katarem kocim! Z kolei wzdęty, twardy, bolesny brzuszek występuje między innymi przy silnej inwazji pasożytów jelitowych.

Największym problemem z chorymi kotami jest to, że nie zawsze okazują one swoje cierpienie. Musimy więc starać się, jak najlepiej poznać swoich pupili, by umieć wychwycić nawet najsłabsze symptomy choroby.

Lekarz weterynarii Dorota Dołęga-Kozierowska z przychodni DoraVet
http://www.doravet.pl