Chory kot to problem, z którym musi liczyć się każdy właściciel. Statystycznie jednak zwierzaki nigdy nieopuszczające swoich domów chorują rzadziej niż ich wychodzący kuzyni – po prostu mniej mają okazji do zarażenia się czymś lub doznania jakichkolwiek urazów.
Najbardziej narażone na utratę zdrowia są koty wolno żyjące, o które nikt się nie troszczy i które nierzadko żyją w bardzo złych warunkach. Najczęściej cierpią one z powodu chorób zakaźnych, które zajmują czołowe miejsca na liście najbardziej rozpowszechnionych kocich chorób.
Choroby kota: najgroźniejsze i najczęstsze kocie choroby
Wścieklizna u kota
Z licznych zakaźnych chorób u kotów wymienić musimy przede wszystkim wściekliznę, ponieważ stanowi ona śmiertelne zagrożenie nie tylko dla zwierząt, ale też dla ludzi. Dlatego warto pamiętać o szczepieniach profilaktycznych, szczególnie w przypadku kotów wychodzących – to właśnie dzięki profilaktyce udało się znacznie ograniczyć liczbę zachorowań na wściekliznę w Europie i w Polsce.
Kocia białaczka i koci katar
Szczepienia profilaktyczne są również główną metodą walki z kocim tyfusem (panleukopenią) i kocim katarem. To wirusowe choroby, które atakują przede wszystkim młode osobniki, i które należą do najczęstszych przyczyn zgonów wolno żyjących kociąt. Zwierzęta mogą się nimi zarazić zarówno poprzez bezpośredni kontakt z chorymi pobratymcami, jak i za pośrednictwem misek, legowisk czy innych rzeczy.
Śmiertelnym zagrożeniem dla naszych pupili jest kocia białaczka, która – w przeciwieństwie do ludzkiej – jest chorobą wirusową. Wirusy są również przyczyną Zespołu Nabytego Niedoboru Immunologicznego Kotów (FAIDS), który – mimo podobieństwa do ludzkiego AIDS – nie zagraża ludziom.
FAIDS jest nieuleczalny – każdy chory kot prędzej czy później umiera! Obydwie wymienione choroby cechują się spadkiem odporności, dlatego jeśli nasz kot zbyt często zapada na zdrowiu, możemy domyślać się, że mamy do czynienia, z którąś z nich!
Schorzenia układu pokarmowego
Do najczęstszych kłopotów ze zdrowiem u naszych pupili zalicza się schorzenia układu pokarmowego. Zwykle są to stosunkowo niegroźne podrażnienia będące skutkiem zjedzenia czegoś nieodpowiedniego – kocie żołądki są bardzo wrażliwe – ale zdarzają się też znacznie poważniejsze problemy, jak zatrucia, ostre zapalenie żołądka i jelit, niewydolność trzustki oraz nowotwory. Niepożądane reakcje ze strony układu pokarmowego mogą być również skutkiem zakażenia organizmu kota pasożytami wewnętrznymi (glisty, tęgoryjce i tasiemce).
Choroby układu moczowego u kota
Sen z powiek wielu właścicielom spędzają też kocie choroby układu moczowego, takie jak przewlekła niewydolność nerek, na którą cierpią głównie starsze zwierzęta. Dużym problemem są także kamice, ponieważ wytrącające się w drogach moczowych kryształki minerałów mogą nawet całkowicie zatkać cewkę moczową (Syndrom Urologiczny Kotów). Za przyczynę tej choroby u kota uważa się przede wszystkim niewłaściwą dietę, ale nie wyklucza się również predyspozycji genetycznych.
Choroby skóry
Bardzo rozpowszechnione są kocie choroby skóry, jak grzybica, świerzb oraz wszawica – przyczyną pierwszej są pasożytnicze gatunki grzybów, druga wywoływana jest przez należące do roztoczy świerzbowce, u podłoża trzeciej leży natomiast zakażenie wszami. Prawdziwą plagą mogą być ponadto u kotów pchły i kleszcze, które są nosicielami wielu chorób u kotów.
Spośród często występujących problemów ze zdrowiem u kotów wymienia się jeszcze cukrzycę, której przyczyną są zaburzenia metabolizmu węglowodanów, tłuszczy i białek. Na liście znajdziemy ponadto problemy z zębami oraz oczywiście nadwrażliwość pokarmową, będącą skutkiem niewłaściwej diety.
Objawy choroby u kotów
Dobrze jest znać kocie choroby, ale mówiąc szczerze, wystarczy mieć ogólną wiedzę o tym, na co chorują koty. Najważniejszym jest to, byśmy wiedzieli, jakie objawy mogą świadczyć o problemach zdrowotnych u naszych pupili.
Jeśli więc nasz podopieczny nagle zaczął się w ten sposób zachowywać, mamy prawo domyślać się, że coś z nim jest nie tak. Zwierzak, który odczuwa ból często nie pozwala się też brać na ręce lub dotykać.
Zmiany w zachowaniu
Naszą czujność powinny wzbudzić także inne zmiany w zachowaniu czworonożnych podopiecznych, takie jak apatia czy trudności w poruszaniu się (kulawizna, sztywność ruchów). Cierpiące zwierzęta często wykazują nienormalną senność, niechęć do zabaw i w ogóle do jakiegokolwiek ruchu oraz oczywiście tracą apetyt. Z drugiej jednak strony zwiększona aktywność fizyczna, nienaturalne pobudzenie czy przejadanie się również mogą być objawem choroby.
Zmiany w wyglądzie kota
Do odwiedzenia z pupilem gabinetu weterynaryjnego powinny skłonić nas ponadto niepokojące zmiany w wyglądzie zwierzaka, np. pogorszenie się stanu okrywy włosowej. Brzydkie, skołtunione lub nadmiernie wypadające futro może być między innymi objawem cukrzycy, atopowego zapalenia skóry i oczywiście zakażenia pasożytami zewnętrznymi (pchły, świerzbowce, wszoły, nużeńce lub grzyby).
Naszej uwadze nie powinny ujść wszelkie ranki i strupy, nie mówiąc już o mniejszych lub większych owrzodzeniach, guzach czy naroślach na skórze. Niepokojącym jest również to, że kot zbyt często i intensywnie się drapie. Są to bowiem nie tylko symptomy różnych chorób skóry, ale mogą świadczyć też o takich problemach, jak alergia pokarmowa.
Wahania wagi - chudnięcie lub tycie
Zwracajmy uwagę na to, ile waży nasz pupil. Problemy z utrzymaniem prawidłowej masy ciała – chudnięcie lub tycie – to nie tylko skutek niewłaściwego żywienia. Zjawiska te mogą także towarzyszyć wielu kocim chorobom.
Inne niepokojące objawy świadczące o chorobie u kota
Niepokojącymi objawami choroby u kota są oczywiście również:
- wymioty,
- biegunki,
- trudności z wypróżnianiem,
- krew w moczu i w kale,
- nadmierne oddawanie moczu lub problemy z jego oddawaniem.
Duże kłopoty przy oddawaniu moczu miewają koty cierpiące na syndrom urologiczny czy też idiopatyczne zapalenie dróg moczowych. Z wizytą w gabinecie weterynaryjnym nie powinniśmy zwlekać, gdy zauważymy u naszego pupila nadmierne łzawienie i wycieki z nosa – mogą świadczyć o zakażeniu katarem kocim!
Z kolei wzdęty, twardy, bolesny brzuszek występuje między innymi przy silnej inwazji pasożytów jelitowych.
Największym problemem z chorymi kotami jest to, że nie zawsze okazują one swoje cierpienie. Musimy więc starać się, jak najlepiej poznać swoich pupili, by umieć wychwycić nawet najsłabsze symptomy choroby.
Przeczytaj również:
Konsultacja: Lekarz weterynarii Dorota Dołęga-Kozierowska z przychodni DoraVet