Kleszcz to niewielki pajęczak żywiący się krwią. Na atak kleszczy narażone są przede wszystkim zwierzęta bytujące na dworze lub wychodzące, choć zdarza się, że pasażer na gapę wpije się w kocią skórę nawet w domu – jeśli to my przyniesiemy pasożyta np. na ubraniu po wycieczce do lasu.
Nie jest prawdą, że kleszcze atakują tylko latem – sezon „kleszczowy” rozpoczyna się już przy średniej temperaturze rzędu 7–10°C, która występuje już w połowie marca.
Jak wyciągnąć kleszcza kotu w bezpieczny sposób?
Kleszcze u kota najlepiej jest wyciągnąć specjalnym przyrządem do usuwania kleszczy. Jeśli go nie posiadasz – możesz użyć dobrej pęsety.
Wiele kotów niestety nie należy do cierpliwych „pacjentów” i nie będzie chciało siedzieć nieruchomo podczas „operacji” wyciągania kleszcza. Dlatego jeśli nie jesteśmy pewni, czy damy radę wyciągnąć pasożyta, nie uszkadzając go, lepiej udać się do lekarza weterynarii.
Jeżeli jednak koci pacjent może chwilę usiedzieć bez ruchu – wyciągnięcie kleszcza nie jest trudne pod warunkiem zastosowania odpowiedniej techniki.
Jak wyciągnąć kleszcza kotu pęsetą?
- Złap kleszcza jak najbliżej skóry – za głowę, nie za odwłok.
- Wyciągnij kleszcza wzdłuż osi wkłucia, pewnym, energicznym ruchem, nie szarpiąc. Ponieważ kleszcz zwykle wpija się w skórę, skręcając w prawo, należy wyciągać go ruchem lewoskrętnym.
- Odkaź miejsce wkłucia spirytusem salicylowym lub płynem odkażającym na skórę.
- Wyciągniętego kleszcza spal lub spłucz w toalecie.
- Jeśli w ciele kota pozostała głowa kleszcza, nie próbuj usuwać jej samodzielnie – udaj się po pomoc do lekarza weterynarii.
Pęsety do usuwania kleszczy
Pęsety do wyciągania kleszczy mają tę przewagę nad zwykłymi pęsetami, że wykonane są z plastiku i niwelują ryzyko zgniecenia pasożyta; posiadają też wyprofilowany kształt. Możesz także użyć narzędzi do usuwania kleszczy, które uczynią ten zabieg jeszcze prostszym. W przypadku lassa załóż pętelkę na kleszcza (blisko skóry) i po prostu zwolnij przycisk.
Do innych przyrządów ułatwiających wyciąganie kleszczy należą karty do usuwania kleszczy oraz haczyki.
Można kupić zestawy zawierające dwa haczyki: jeden, mniejszy, przeznaczony na małe kleszcze, które dopiero rozpoczynają żerowanie, i drugi – odpowiedniejszy w przypadku pasożyta większych rozmiarów, który już się zdążył napić.
Kleszcz zacznie się dusić i wymiotować – w ten właśnie sposób może wpuścić do organizmu kota zarazki, a jeśli nie jest nosicielem – może zakazić ranę. Nie należy także zgniatać pasożyta ani próbować wyciągnąć go samymi palcami.
Kiedy gdzie koty są najbardziej narażone na kleszcze?
W zależności od warunków pogodowych sezon ten może trwać nawet do listopada. Zwróć jednak szczególną uwagę na okresy szczególnej aktywności kleszczy, kiedy ryzyko złapania pasażera na gapę jest najwyższe, a są to: maj, czerwiec, wrzesień i październik.
Kleszcze żerują zwykle od wczesnego ranka do południa, stają się nieaktywne w najgorętszej porze dnia, po czym żerują ponownie od ok. godziny 16:00 do zmroku. O kleszcza najłatwiej na obrzeżach lasów, na poboczach dróg, w trawie rosnącej koło drzew, na polanach, w parkach. Pasożyty te najbardziej lubią miejsca ciepłe, wilgotne i zacienione.
Jak wygląda kleszcz u kota?
Kleszcz, który dopiero rozpoczyna żerowanie, jest bardzo mały. Niełatwo go znaleźć, zwłaszcza jeśli Twój kot ma gęstą sierść. Można go odkryć podczas pieszczot czy czesania pupila. W miarę jak kleszcz pije krew, pęcznieje. Staje się większy, bardziej widoczny i wyczuwalny pod palcami.
Kleszcze wybierają na wkłucie różne miejsca, ale najczęściej znaleźć je można tam, gdzie skóra jest cienka, a pod nią znajduje się gęsta sieć drobnych naczyń krwionośnych. Kleszcz u kota zwykle wybiera więc okolice szyi i karku, uszu, pyszczka, pachwiny, brzuch – sprawdzaj je wyjątkowo dokładnie.
Kleszcz u kota - choroby i powikłania
Jak wyciągnąć kleszcza kotu, aby zabezpieczyć go przed chorobami odkleszczowymi i nie spowodować zakażenia?
Jeśli chodzi o choroby roznoszone przez kleszcze, wyciągnięcie kleszcza ze skóry nie zagwarantuje stuprocentowej ochrony przed zarażeniem, ale znacznie zmniejszy jego ryzyko. Choroby odkleszczowe, które grożą kotu to:
- borelioza,
- kleszczowe zapalenie opon mózgowych,
- anaplazmoza,
- babeszjoza,
- czy zakaźna anemia kotów.
Kluczowe jest 48 godzin od ukąszenia, a najlepiej wyciągnąć pasożyta już w czasie pierwszej doby od wbicia się w skórę, zanim kleszcz uwolni do krwiobiegu kota zarazki obecne w jelitach.
Jak zabezpieczyć kota przed kleszczami?
Aby zminimalizować ryzyko ukąszenia przez kleszcza, u kotów wychodzących – choćby i pod naszą kontrolą, np. w szelkach czy do zabezpieczonego ogrodu – należy stosować preparaty przeciwkleszczowe (zwykle są to jednocześnie środki przeciwpchelne). Istnieją różne formy takich preparatów:
- środki w sprayu,
- obroże ochronne, które wydzielają substancje zniechęcające pasożyty do wkłucia się w skórę kota, a także bardzo szybko uśmiercające te, które już zdążyły „zadomowić się” na pupilu,
- krople spot-on zakraplane między łopatkami (wygodne w aplikacji, działające na podobnej zasadzie co obroże).
Pamiętaj, aby nie kupować dla kota preparatów zawierających permetrynę. Ta substancja chemiczna może znajdować się z preparatach przeciwpchelnych i przeciwkleszczowych dla psów, ale dla kotów jest silnie trująca. Najczęściej proponowanymi przez lekarzy weterynarii preparatami spot on czy spreyami są preparaty zawierające fipronil.
Obroże nasączone są z kolei zwykle imidakloprydem lub pyriproksyfenem. Ta profilaktyka nie ochroni kota w 100% przed atakiem kleszcza, ale znacznie obniży ryzyko złapania tego niemile widzianego pasażera – podobnie zresztą i pcheł.