Reklama

Borelioza u kota: objawy i leczenie

Borelioza u kota: objawy i leczenie © zdjęcie

Na liście wielu chorób dręczących naszych mruczących pupili znajdują się również te, które roznoszą kleszcza. Jak zapewne wiecie, te małe pasożyty mogą być źródłem wielu problemów zdrowotnych, takich jak chociażby borelioza. Czy koty również na nią chorują? Jakie są objawy boreliozy u kota? Jak przebiega leczenie? Na czym polega profilaktyka boreliozy u kota?

Przez Jacek P. Narożniak

aktualizacja dnia

Kleszcze to niewielkie bezkręgowce, zaliczane do roztoczy. Pewną ciekawostką może być fakt, że są one odległymi krewniakami pająków. Różnią się od nich jednak zarówno budową ciała, jak trybem życia.

W przeciwieństwie jednak do pająków, kleszcze są pasożytami, które odżywiają się krwią zwierząt stałocieplnych, w tym oczywiście również kotów. Niestety istoty te są również wektorami wielu bardzo poważnych chorób, którymi zarażają swe ofiary podczas ssania krwi. Do jednych z takich chorób zaliczamy boreliozę, zwaną również chorobą z Lyme.

Objawy boreliozy u kota

Przyczyną boreliozy są bakterie z rodzaju borrelia, do którego zaliczamy około 37 gatunków, w tym Borrelia burgdorferi, Borrelia garinii, Borrelia afzelii oraz Borrelia japonica. Przenoszone głównie ze śliną kleszczy z rodzaju Ixodes, które same zarażają się nimi, podczas odżywiania się krwią chorych zwierząt.

Choroba z kleszczy na zwierzęta stałocieplne przenosi się również wtedy, gdy pasożyt ssie krew. Ślina pasożytniczego bezkręgowca, w której znajdują się chorobotwórcze bakterie dostaje się wówczas do krwi żywiciela ostatecznego.

Patogeny boreliozy mogą się niewątpliwie również dostać do krwioobiegu naszych pupili. Potwierdzają to szczegółowe badania krwi. Borelioza u kotów, jej objawy i przebieg są jednak słabo opisane u mruczących futrzaków.

Wiele wskazuje na to, że borelioza u kotów przebiega bezobjawowo, przynajmniej w większości przypadków. Zapewne dlatego rzadko się ją diagnozuje u naszych pupili.

Można spotkać się z opinią, iż koty nie są typowymi żywicielami bakterii z rodzaju Borrelia. W przeciwieństwie do psów, u których choroba miewa bardzo poważny przebieg.

U szczekających czworonogów pierwszym objawem zakażenia jest apatia i problemy z łaknieniem. Typowa jest również wysoka temperatura do 40 stopni Celsiusza. Na późniejszym etapie rozwojowi choroby towarzyszy zapalenie stawów, kulawizna i problemy z poruszaniem się. Mogą pojawić się również uszkodzenia narządów wewnętrznych.

Od strony medycznej boreliozę diagnozuje się na podstawie badań krwi. Stosowane testy wykrywają przeciwciała, których zadaniem jest zwalczanie bakterii boreliozy.

Leczenie boreliozy u kotów

W leczeniu boreliozy – tak samo jak w przypadku innych chorób o podłoży bakteryjnym – stosuje się antybiotyki. W wielu jednak przypadkach borelioza u kotów nie zostaje wykryta.

Profilaktyka boreliozy u kota

W zwalczaniu boreliozy najważniejsza jest profilaktyka. W tym przypadku polega ona walce z kleszczami, od których nasi mruczący pupile mogą się zarazić chorobą. W ten sposób zapobiegamy zresztą nie tylko boreliozie u kotów, ale również wszystkim innym chorobom odkleszczowym.

W sklepach dostępne są bardzo skuteczne preparaty przeciwkleszczowe. Likwidują one te pasożytnicze bezkręgowce zanim zdążą one wstrzyknąć chorobotwórcze mikroby do krwioobiegu swoich ofiar.

Preparaty te znajdziemy w gabinetach weterynaryjnych, praktycznie w każdym sklepie zoologicznym i w niektórych innych punkach sprzedaży. Najbardziej popularne są warianty w postaci spraju lub kropelek, które dozuje się bezpośrednio na skórę kota.

Środkami tymi nasącza się również specjalne obróżki. Te jednak najmniej się sprawdzają w przypadku kotów. Chodzi o to, że obroża u kota wychodzącego powinna być tak skonstruowana, by zwierzak mógł ją zdjąć z szyi, gdy o coś nią zaczepi. Jak łatwo się domyślić chodzi o to, by – dosłownie nie powiesił się na niej. Obroże przeciwkleszczowe zwykle nie mają takiego zabezpieczenia.

Zostaw komentarz
0 komentarzy
Potwierdź usunięcie

Czy jesteś pewien, że chcesz usunąć komentarz?

Dodaj komentarz