Reklama

anemia  u kota
© Shutterstock / Maliflower73

Anemia u kota: objawy, leczenie i dieta

Przez Jacek P. Narożniak Redaktor

aktualizacja dnia

Anemia u kota, czyli inaczej niedokrwistość jest problemem zdrowotnym, który polega na zmniejszeniu liczby czerwonych ciałek krwi, bardziej fachowo zwanych erytrocytami lub ilości hemoglobiny w nich zawartej. W praktyce oznacza to niedotlenienie tkanek, co ma szerokie konsekwencje dla zwierzęcego organizmu. Jakie są przyczyny anemii u kotów? W jaki sposób się ona objawia i jak ją leczyć?

Anemia u kota może być spowodowana przez kilka różnych czynników. Jakie mogą być przyczyny anemii u kotów i jak ją leczyć?

Jakie są przyczyny anemii u kotów?

Utrata krwi

Najbardziej powszechną przyczyną anemie u kotów jest utrata krwi. Może się do tego dojść, gdy nasz pupil zostanie poważnie zraniony – duża rana, które nie zostanie dość szybko opatrzona oznacza obfite krwawienie.

Spory ubytek krwi może nastąpić również w wyniku krwawienia wewnętrznego, np. w następstwie pęknięcia guzów na którymś z narządów.

Nieprawidłowa dieta kota

Drugą przyczyną niedokrwistości u kotów jest upośledzenie produkcji erytrocytów i hemoglobiny w organizmie. Może to wynikać z niedoboru niektórych składników pokarmowych, np. żelaza, który jest wykorzystywany do budowy cząsteczek hemoglobiny. Źródłem tych niedoborów jest oczywiście nieprawidłowa dieta.

Zatrucie

Do zaburzeń w produkcji erytrocytów dochodzić może również wskutek zatrucia kociego organizmu toksynami lub niektórymi lekami. Do takich preparatów zaliczamy między innymi: acetaminofen, leki przeciwarytmiczne, leki przeciwdrgawkowe, niesteroidowe leki przeciwzapalne, antybiotyki beta-laktamowe, chloramfenikol, benzokaina, metamizol, cymetydyna, lewamizol i penicyliny.

Choroby i pasożyty

Zbyt mała liczba czerwonych krwinek bywa również skutkiem chorób szpiku kostnego, w którym krwinki te powstają. Wśród nich znajdują się między innymi choroby powodujące zanik szpiku kostnego oraz nowotwory.

Kolejną grupą czynników będących źródłem anemii u kotów są procesy skracające długość życia erytrocytów. Czerwone krwinki, jak wszystkie komórki żywych organizmów, po jakimś czasie obumierają i zostają zastąpione przez nowe. Jeśli jednak procesy obumierania przeważają na procesami tworzenia, dochodzi do deficytu erytrocytów we krwi.

Zbyt szybki rozpad czerwonych krwinek (hemoliza) może mieć podłoże wrodzone. Może też być następstwem chorób, mn.in:

Bywa i tak, że u podłoża hemolizy leży zakażenia pasożytami krwi. Mowa tu mikroorganizmach – pierwotniakach i bakteriach – które atakują krwinki. Przykładem mogą być pierwotniaki wywołujące babeszjozę.

U kociąt, osobników starszych i osłabionych do anemii może doprowadzić również silna iwazja pcheł lub kleszczy. Te pasożytnicze bezkręgowce żywią się bowiem krwią zwierząt stałocieplnych.

Anemia u kota - objawy

Jakie objawy mogą sugerować niedokrwistość u kotów? Co w wyglądzie lub zachowaniu naszych pupili powinno wzbudzić nasz niepokój?

Jak zawsze o problemach ze zdrowiem świadczą między innymi:

  •  zmniejszona aktywność fizyczna, 
  • spadek zainteresowania otoczeniem, 
  • zaburzenia łaknienia.

Wymienione powyżej symptomy są jednak bardzo niespecyficzne. Mogą towarzyszyć wielu, bardzo wielu chorobom; nie muszą więc świadczyć o anemii u kota.

anemia u kota
Kot chory na anemię może mieć zaburzenia łaknienia ©Shutterstock

Bardziej charakterystyczną cechą niedokrwistości są blade śluzówki. Ich barwa bierze się ze zmniejszonej liczny czerwonych krwinek. To właśnie dzięki nim krew jest czerwona, a tkanki do których ona dociera różowe.

Ostateczną diagnozę można jednak postawić dopiero na podstawie badań morfologicznych krwi. Te zaś może przeprowadzić lekarz weterynarii. Dlatego musimy się z nim zawsze konsultować, gdy mamy wątpliwości, co do stanu zdrowia naszego pupila.

Anemia u kota - leczenie 

Leczenie anemii u kotów zależy od jej przyczyny i stopnia zaawansowania schorzenia.

Jeżeli niedokrwistość spowodowana jest utratą krwi, pierwszym krokiem jest oczywiście zatamowanie krwawienia. W przypadku jednak dużej utraty krwi konieczna jest jeszcze transfuzja. Można użyć w tym celu prawdziwej pełnej krwi lub preparaty krwiopochodne: mrożone osocze, osocze bogate w płytki krwi oraz koncentrat krwinek.

W przypadku anemii, której źródłem jest choroba, podstawą terapii będzie dążenie do wyleczenia choroby podstawowej. Dotyczy to również niedokrwistości spowodowanej inwazją pasożytów. Zależnie od schorzenia, na które cierpi zwierzak, stosuje się między innymi leki takie jak erytropoetyna, glikokortykosteroidy, antybiotyki, imidokarb lub diminazen.

W leczeniu anemii u kotów znaczącą rolę odgrywa również dieta – i to nie tylko w przypadku niedokrwistości spowodowanej niedoborem składników pokarmowych.

Kocie posiłki powinny być przede wszystkim lekkostrawne, gdyż osłabiony utratą krwi organizm ma problemy z przetwarzaniem i przyswajaniem pożywienia. Menu naszego pupila powinno też jak najlepiej odpowiadać naturalnym potrzebom pokarmowym naszych.

Komponując dietę dla kota z anemią powinnyśmy uwzględnić produkty, które są bardzo bogate żelazo, miedź oraz witaminy z grupy B, wspomniane już żelazo i witaminę C, które uczestniczą w procesie tworzenia hemoglobiny i czerwonych krwinek.

Bogate w żelazo są między innymi mięso, wątroba, nerki i serce, także jajka. Kotom chorym na anemię można podawać również żółtko jaj, ponieważ zawiera spore ilości miedzi oraz witamin z grupy B.

Przede wszystkim jednak leczenie i dietę chorego na anemię kota trzeba skonskultować z lekarzem weterynarii. 

Więcej artykułów poradnikowych

Co sądzisz o tym artykule?

Dziękuję za odpowiedź!

Dziękuję za odpowiedź!

2 osób uznało tę poradę za pomocną.

Zostaw komentarz
Dodaj komentarz
Chcesz udostępnić ten artykuł?