Reklama

Anemia u kota: objawy, leczenie i dieta

anemia  u kota
© Shutterstock

Anemia u kota, czyli inaczej niedokrwistość jest problemem zdrowotnym, który polega na zmniejszeniu liczby czerwonych ciałek krwi, bardziej fachowo zwanych erytrocytami, lub ilości hemoglobiny w nich zawartej. W praktyce oznacza to niedotlenienie tkanek, co ma szerokie konsekwencje dla zwierzęcego organizmu. Jakie są przyczyny anemii u kotów? W jaki sposób się ona objawia? I jak leczymy niedokrwistość u kotów?

Przez Jacek P. Narożniak

aktualizacja dnia 24.03.2021, 17:00

Jakie są przyczyny anemii u kotów?

Anemia u kota może być spowodowana przez kilka różnych czynników. Najbardziej powszechnym jest utrata krwi. Może się do tego dojść, gdy nasz pupil zostanie poważnie zraniony – duża rana, które nie zostanie dość szybko opatrzona oznacza obfite krwawienie.

Spory ubytek krwi może nastąpić również w wyniku krwawienia wewnętrznego, np. w następstwie pęknięcia guzów na którymś z narządów.

Drugą przyczyną niedokrwistości u naszych pupili jest upośledzenie produkcji erytrocytów i hemoglobiny w organizmie. Może to wynikać z niedoboru niektórych składników pokarmowych, np. żelaza, który jest wykorzystywany do budowy cząsteczek hemoglobiny. źródłem tych niedoborów jest oczywiście nieprawidłowa dieta.

Zbyt mała liczba czerwonych krwinek bywa również skutkiem chorób szpiku kostnego, w którym krwinki te powstają. Wśród nich znajdują się między innymi choroby powodujące zanik szpiku kostnego oraz nowotwory.

Do zaburzeń w produkcji erytrocytów dochodzić może wskutek zatrucia toksynami lub niektórymi lekami. Do takich preparatów zaliczamy między innymi: acetaminofen, leki przeciwarytmiczne, leki przeciwdrgawkowe, niesteroidowe leki przeciwzapalne, antybiotyki beta-laktamowe, chloramfenikol, benzokaina, metamizol, cymetydyna, lewamizol i penicyliny.

Trzecią grupą czynników będących źródłem anemii u kotów są procesy skracające długość życia erytrocytów.

Czerwone krwinki, jak wszystkie komórki żywych organizmów, po jakimś czasie obumierają i zostają zastąpione przez nowe. Jeśli jednak procesy obumierania przeważają na procesami tworzenia, dochodzi do deficytu erytrocytów we krwi.

Zbyt szybki rozpad czerwonych krwinek (hemoliza) może mieć podłoże wrodzone. Może też być następstwem choroby, takiej jak niewydolność nerek, hemobartoneloza kotów, białaczka kotów oraz nabyty zespół niedoboru immunologicznego kotów.

Bywa i tak, że u podłoża hemolizy leży zakażenia pasożytami krwi. Mowa tu mikroorganizmach – pierwotniakach i bakteriach – które atakują krwinki. Przykładem mogą być pierwotniaki wywołujące Babeszjozę.

U kociąt, osobników starszych i osłabionych do anemii może doprowadzić również silna iwazja pcheł lub kleszczy. Te pasożytnicze bezkręgowce żywią się bowiem krwią zwierząt stałocieplnych.

Jakie są objawy anemii u kotów?

Jakie objawy mogą sugerować niedokrwistość u kotów? Co w wyglądzie lub zachowaniu naszych pupili powinno wzbudzić nasz niepokój?

Jak zawsze o problemach ze zdrowiem świadczą między innymi zmniejszona aktywność fizyczna oraz spadek zainteresowania otoczeniem. U kot cierpiącego z powodu anemii mogą również wystąpić zaburzenia łaknienia.

Wymienione powyżej symptomy są jednak bardzo niespecyficzne. Mogą towarzyszyć wielu, bardzo wielu chorobom; nie muszą więc świadczyć o anemii u kota. Bardziej charakterystyczną cechą niedokrwistości są blade śluzówki. Ich barwa bierze się ze zmniejszonej liczny czerwonych krwinek. To właśnie dzięki nim krew jest czerwona, a tkanki do których ona dociera różowe.

Ostateczną diagnozę można jednak postawić dopiero na podstawie badań morfologicznych krwi. Te zaś może przeprowadzić lekarz weterynarii. Dlatego musimy się z nim zawsze konsultować, gdy mamy wątpliwości, co do stanu zdrowia naszego pupila.

Jakie leczenie należy podjąć w przypadku anemii u kota?

Leczenie anemii u kotów zależy od jej przyczyny i stopnia zaawansowania schorzenia.

Jeżeli niedokrwistość spowodowana jest utratą krwi, pierwszym krokiem jest oczywiście zatamowanie krwawienia. W przypadku jednak dużej utraty krwi konieczna jest jeszcze transfuzja. Można użyć w tym celu prawdziwej pełnej krwi lub preparaty krwiopochodne: mrożone osocze, osocze bogate w płytki krwi oraz koncentrat krwinek.

W przypadku anemii, której źródłem jest choroba, podstawą terapii będzie dążenie do wyleczenia choroby podstawowej. Dotyczy to również niedokrwistości spowodowanej inwazją pasożytów. Zależnie od schorzenia, na które cierpi zwierzak, stosuje się między innymi leki takie jak erytropoetyna, glikokortykosteroidy, antybiotyki, imidokarb lub diminazen.

W leczeniu anemii u kotów znaczącą rolę odgrywa również dieta – i to nie tylko w przypadku niedokrwistości spowodowanej niedoborem składników pokarmowych.

Kocie posiłki powinny być przede wszystkim lekkostrawne, gdyż osłabiony utratą krwi organizm ma problemy z przetwarzaniem i przyswajaniem pożywienia. Menu naszego pupila powinno też jak najlepiej odpowiadać naturalnym potrzebom pokarmowym naszych.

Komponując dietę dla kota z anemią powinnyśmy uwzględnić produkty, które są bardzo bogate żelazo, miedź oraz witaminy z grupy B, wspomniane już żelazo i witaminę C, które uczestniczą w procesie tworzenia hemoglobiny i czerwonych krwinek. Bogate w żelazo są między innymi mięso, wątroba, nerki i serce, także jajka. Żółtko jaj zawiera spore ilości miedzi oraz witamin z grupy B.