Reklama

Żółtko w kociej diecie – czy to dobry pomysł?
© Shutterstock

Żółtko w kociej diecie – czy to dobry pomysł?

Przez Anna Zielińska-Hoşaf Behawiorysta kotów

aktualizacja dnia

Czy koty powinny jeść jajka? W literaturze czy w internecie możemy spotkać różnorodne opinie na ten temat. Sprawdźmy, jak wartościowe dla kota jest żółtko jaja kurzego i czy podawanie go jest całkowicie bezpieczne!

Wiele kotów bardzo lubi żółtko – polecane jest ono nawet jako „dosmaczniacz” ułatwiający przestawienie kota na nową karmę. Jak natomiast prezentuje się żółtko jaja kurzego (lub przepiórczego) pod względem wartości odżywczych?

Żółtko dla kota – wartościowy suplement

Żółtko jaja kurzego jest bardzo wartościowym składnikiem kociej diety. To prawdziwa bomba witaminowa, cenna odżywka dla mózgu i wartościowe źródło białka. Dba o koci wzrok i zawiera antyoksydanty, pomagające chronić organizm m.in. przed nowotworami. Regularnie podawane żółtko będzie miało także pozytywny wpływ na stan kociej sierści.

Żółtko można podawać praktycznie wszystkim kotom – w przeciwieństwie do białka, które jest częstym alergenem, żółtko niezwykle rzadko uczula.

Nie zawiera składników, które mogłyby zaszkodzić kotu. Awidyna, białko wiążące biotynę i znacznie utrudniające jej przyswajanie, znajduje się wyłącznie w białku jaja. Wystarczy więc oddzielić żółtko od białka i podać kotu do miseczki żółtko (odrobina białka, która może wpaść do miski razem z żółtkiem, nie zaszkodzi kotu).

Żółtko cenione jest nie tylko jako regularnie podawany suplement, ale także jako pokarm wzmacniający organizm i stawiający słabego, wycieńczonego zwierzaka na nogi. Mieszanka z surowego mięsa i żółtka polecana jest dla kotów wychudzonych i w okresie rekonwalescencji – zwłaszcza kociąt, w przypadku których odzyskanie prawidłowej masy ciała jest kluczowe dla właściwego rozwoju.

Przeczytaj, jak rozpoznać anemię u kota

Żółtko w diecie kota - co zawiera żółtko?

Żółtko z powodzeniem może zastąpić wiele suplementów witaminowych  dla kotów w postaci tabletek. Zawiera następujące witaminy:

  • witaminę A – dla zdrowej skóry i sierści, serca i układu nerwowego,
  • witaminę B12 – dla prawidłowego funkcjonowanie układu nerwowego, trawiennego, immunologicznego oraz prawidłowej produkcji krwinek czerwonych,
  • witaminę D – warunkuje prawidłowe wchłanianie wapnia do kości i zębów kota oraz odgrywa rolę w prawidłowej pracy układu odpornościowego,
  • witaminę E – cenny antyoksydant zapobiegający uszkodzeniom komórek,
  • biotynę – dla zdrowej skóry i pięknej sierści,
  • witaminę B1 – bierze udział w prawidłowym metabolizmie węglowodanów, wspomaga pracę mózgu,
  • witaminę B2 – odgrywa istotną rolę w funkcjonowaniu wzroku, prawidłowym funkcjonowaniu błon śluzowych, dróg oddechowych, skóry, układu nerwowego.

Żółtko zawiera ponadto cenne minerały: żelazo, cynk i selen. Jest zdrowym źródłem białka i aminokwasów. Zawiera taurynę, która jest niezbędna dla zdrowia kociego serca i oczu, a której organizm kota nie potrafi wytwarzać samodzielnie. W żółtku znajdziemy też luteinę mającą wpływ na prawidłowe widzenie oraz kondycję mózgu, Wreszcie, żółtko bogate jest w kwasy Omega-3. 

Żółtko dla kota - surowe czy gotowane?

Żółtko podawaj kotu wyłącznie surowe. Gotowanie jajka dla kota nie ma sensu – pozbawia żółtko dużej części wartości odżywczych. Szczególnie wrażliwe na wysoką temperaturę są witaminy. Obróbka termiczna pozbawi jajko przede wszystkim do 90% witaminy B1, jak również dużej części witamin A, D i E.

Nie musisz obawiać się salmonellozy, jeśli to powstrzymuje Cię przed podaniem surowego żółtka. Odczyn pH w kocim żołądku jest silnie kwaśny – pH 1 (u człowieka prawidłowe pH soku żołądkowego to 1,5–2). Sok żołądkowy zabija bakterie salmonelli. Dlatego salmonelloza jest u kotów chorobą stwierdzaną niezwykle rzadko, i to praktycznie tylko u zwierząt mocno osłabionych.

Ponadto dostępne w sprzedaży jajka są przebadane, a o ewentualnych przypadkach wykrycia bakterii salmonelli informuje natychmiast Główny Inspektorat Sanitarny. Wystarczy więc kupować jajka z pewnych źródeł.

Jak często podawać kotu żółtko?

Jako uzupełnienie zbilansowanej diety, żółtko jaja kurzego powinno być podawane kotu raz na tydzień. Jeśli karmisz kota mieszankami BARF, proporcja powinna wynosić 1 żółtko kurze na 1 kg mięsa. Możesz też podawać jaja przepiórcze – w tym wypadku jednemu jajku kurzemu odpowiadają 3–4 przepiórcze.

Jeśli Twój kot nie należy do grupy zagorzałych miłośników surowego żółtka, możesz spróbować podać mu suplement w postaci żółtka wysuszonego i sproszkowanego. Posypuje się nim karmę.

A co z pozostałymi częściami jajka?

Znajdująca się w białku awidyna nie jest sama w sobie szkodliwa, ale jak wspomniałam, wiąże biotynę. Biotyny w żółtku znajduje się na tyle dużo, że białko nie będzie w stanie „zneutralizować” jej całkowicie. Generalnie jednak – poza aminokwasami – białko nie przedstawia dla kota szczególnej wartości w porównaniu z żółtkiem.

Pozostaje nam jeszcze skorupka – ta zawiera mnóstwo składników mineralnych, które zadbają o koci szkielet oraz metabolizm w całym organizmie. Skorupka z jednego jaja zawiera 800–1000 jonów wapnia. Zebrane skorupki wystarczy sparzyć, wysuszyć, a następnie zmielić. Tak przygotowany suplement możesz dodawać do kociej karmy.

Przeczytaj również:

Więcej artykułów poradnikowych

Co sądzisz o tym artykule?

Dziękuję za odpowiedź!

Dziękuję za odpowiedź!

Zostaw komentarz
Dodaj komentarz
Chcesz udostępnić ten artykuł?