Reklama

Kot je tuńczyka
© Shutterstock

Tuńczyk dla kota: czy koty mogą jeść tuńczyka?

Przez Iza Markowska

aktualizacja dnia

Koty mogą jeść tuńczyka, ale zapewne zdziwi cię fakt, że nie należy im go serwować w zbyt dużych ilościach. Prawdę powiedziawszy tuńczyk powinien być jedynie sporadycznym urozmaiceniem kocich posiłków. Choć zawiera duże ilości białka i zdrowych tłuszczów, jest ubogi w inne elementy niezbędne w odpowiednio zbilansowanej kociej diecie.

Tuńczyk jest bogaty w białko, a koty potrzebują białka. Zawiera również szereg minerałów i witamin, które są niezbędne w diecie twojego kota, ale jednocześnie brakuje mu wielu kluczowych wartości odżywczych. Innymi słowy tuńczyk zawiera trochę dobrych składników, ale niewystarczająco.

Tuńczyk dla kota - czy to dobry pomysł?

Pierwotnie kocia dieta nie obejmowała tuńczyka, choć na pewno może on kotom smakować. W początkowym etapie ewolucji żyły one na pustyniach lub w dżungli, gdzie siłą rzeczy nie żywiły się rybami, a źródeł białka szukały w innych pokarmach. Ze względu na to u kota, który jest zbyt często karmiony tuńczykiem, mogą pojawić się następujące niepokojące objawy:

Niedobory składników odżywczych

Dieta kota oparta na tuńczyku nie może zapewnić kotu wszystkich wartości, których potrzebuje, by cieszyć się dobrym zdrowiem. Co więcej nadmierne spożywanie tuńczyka przez kota może przyczynić się do obniżenia ilości witamin z grupy B w jego krwi. To może prowadzić do zapalenia tkanki tłuszczowej zwanej chorobą żółtego tłuszczu.

Jest to schorzenie, w którym pokłady naturalnego tłuszczu zgromadzonego w organizmie zaczynają puchnąć, a potem twardnieć. Objawami choroby są gorączka, utrata apetytu, nadmierna wrażliwość na dotyk, a niekiedy agresja.

Reakcje alergiczne

Niektóre koty są uczulone na tuńczyka, ale to nie powstrzyma ich od pałaszowania pysznej ryby. Jeśli planujesz włączyć tuńczyka do diety twojego kota, najpierw daj mu do spróbowania niewielką porcję i odczekaj 10 min. Gdy zobaczysz, że zaczyna puchnąć, albo że w pyszczku lub wokół niego pojawiły się objawy podrażnienia, najprawdopodobniej będzie to oznaczać reakcję alergiczną. Nie ma jednak powodów do obaw. Po prostu nie podawaj mu więcej tuńczyka, a wszystko wróci do normy.

Zatrucie rtęcią

Wiele ryb zawiera śladowe ilości rtęci, przy czym u tuńczyka poziom zawartości tego metalu jest dość wysoki. Choć w małych ilościach rtęć jest nieszkodliwa, jej nadmiar może mieć przykre objawy takie jak dreszcze, poczucie osłabienia, atrofia mięśni czy gorączka.

Uzależnienie kota od tuńczyka

Brzmi to nieprawdopodobnie, ale u niektórych kotów rozwija się uzależnienie od tuńczyka. Jego zapach i smak staje się dla nich tak atrakcyjne, że nie tylko nie dają mu się oprzeć, ale też nie akceptują żadnego innego pożywienia!  

Tuńczyk dla kota - jaka ilość jest bezpieczna?

To zależy od kota. Co do zasady ryby nie powinny stanowić więcej niż 10% spożywanych przez niego pokarmów.

Biorąc pod uwagę, że tuńczyk w większych ilościach nie służy twojemu kotu, najlepiej serwuj mu go z umiarem. Możesz go od czasu do czasu rozpieścić smakołykiem w postaci przekąski z tuńczyka, możesz też dodawać rybę do jego podstawowej karmy, natomiast porcja tuńczyka nigdy nie powinna stanowić odrębnego posiłku.

Czy koty mogą jeść tuńczyka z puszki?

©Shutterstock

Tuńczyk w puszce nie zaszkodzi twojemu kotu, ale upewnij się, że jest to tuńczyk w wodzie, a nie w oleju. Koty mają bardzo delikatne żołądki i porcja tłustego oleju może im zaszkodzić. Zawsze czytaj etykietę i staraj się kupować opakowania zawierające wyłącznie 100% tuńczyka. Produkty wielu marek pełne są sztucznych aromatów, które nie są dobre dla twojego kota.  Spożywanie przez niego niektórych konserwantów czy innych dodatków może nawet przyczynić się do wystąpienia u niego niedoczynności tarczycy.

Jeśli już decydujesz się na tuńczyka, najlepszym wyborem będzie świeża ryba. Kupując ją w sklepie rybnym, upewnij się, że została pozbawiona ości i że nie zawiera żadnych przypraw. Żołądek twojego kota może gwałtownie zareagować na nadmiar soli, pieprzu czy innych dodatków. Oczywiście najlepiej będzie, jeśli świeżego tuńczyka ugotujesz. Kotom bardziej smakuje surowizna, ale spożywanie jej zwiększa ryzyko zatrucia pokarmowego, czy zakażenia pasożytem.

Co z innymi rybami?

Większość kotów skosztuje każdej ryby, niektóre lubią je tak bardzo, że potrafią zjeść ogromne ich ilości. Niezależnie jednak od tego, czy chodzi o porcję tuńczyka, makreli, dorsza czy jakiejkolwiek innej ryby, powinna być ona tylko przekąską, smakołykiem serwowanym od czasu do czasu, a nie podstawą kociej diety. Pamiętaj o regule 10%. Pozostałe 90% powinno stanowić jedzenie wysokiej jakości bogate w białka.

Tuńczyk nie zaszkodzi twojemu kotu, ale tylko jeśli będzie on go spożywał z umiarem. W żadnym wypadku porcja tuńczyka nie powinna zastąpić pełnego posiłku w ramach diety dostosowanej do potrzeb kota. Najlepiej włączać go do innych posiłków lub serwować oddzielnie kilka łyżeczek tuńczyka w tygodniu.

Twój kot na pewno doceni taki smakołyk, który podawany w małych ilościach nie zaburzy prawidłowości procesu jego odżywiania.

Zobacz również:

Więcej artykułów poradnikowych

Co sądzisz o tym artykule?

Dziękuję za odpowiedź!

Dziękuję za odpowiedź!

Zostaw komentarz
Dodaj komentarz
Chcesz udostępnić ten artykuł?