Reklama

Czy wątróbka powinna występować w diecie kota?

kot je wątróbkę
© Zdjęcie

Wątróbka dla kota? Wielu futrzakom bardzo ona smakuje, ale wbrew rozpowszechnionemu stereotypowi nie wszystkie czworonogi za nią przepadają. Nie będziemy teraz jednak zajmować się kulinarnymi preferencjami naszych mruczących podopiecznych. Spróbujemy sobie odpowiedzieć na pytanie o to, czy kot może jeść wątróbkę? Czy ten rodzaj pokarmu jest dla niego zdrowy, czy też mu szkodzi?

Przez Jacek P. Narożniak

aktualizacja dnia 24.03.2021, 17:00

Czy kot może jeść wątróbkę?

Odpowiedź na pytanie o to, czy kot może jeść wątróbkę, jest bardzo prosta: oczywiście, że może! To bardzo wartościowy składnik jego diety, który w niczym mu nie zaszkodzi. Pod jednym wszakże warunkiem: zwierzak nie powinien jej otrzymywać zbyt wiele. I to z dwóch co najmniej powodów.

Pierwszym jest bardzo duża zawartość witaminy A. Z jednej strony jest to wielką zaletą wątróbki, ponieważ koty mają spore zapotrzebowanie na tę witaminę. Wynika to z faktu, iż organizmy naszych pupili nie potrafią przekształcać β-karotenu w witaminę A, muszą więc one otrzymywać ją w ostatecznej postaci z pożywieniem. Futrzaki są całkowicie uzależnione od zewnętrznych źródeł witaminy A, nawet w postaci pochodnego β-karotenu – retinolu.

Problemem jest jednak to, że nadmiar tej witaminy jest tak samo szkodliwy, jak jej niedobór. Hiperwitaminoza A objawia się między innymi zapaleniem dziąseł i wypadaniem zębów. Ma ona również wpływ na szkielet kotów. U młodych osobników zbyt duża ilość witaminy A hamuje rozwój kości długich w kończynach, przyczyniając się do karłowatości. W przypadku zaś zwierząt dorosłych skutkuje nieodwracalną deformacją szkieletu w postaci kostnych narośli.

Jest to główny argument przeciwko podawaniu kotu zbyt dużej ilości wątróbki. Szczególnie, że źródłem witaminy A są również inne pokarmy. Pokarmy pochodzenia zwierzęcego, dodajmy. Rośliny zawierają jedynie β-karoten, który nie przedstawia dla naszych czworonogów żadnej wartości!

Drugim powodem, dla którego zbyt duża ilość wątróbki dla kota nie jest wskazana, jest to, że im jej więcej w menu, tym mniej innych produktów. To zaś, jak łatwo się domyśleć, prowadzi to do zachwiania równowagi pomiędzy składnikami pokarmowymi, czyli nadmiaru jednych i niedoboru innych. Choć bowiem wątróbka jest wartościowym pokarmem, o czym powiemy sobie za chwilę, to jednak nie zawiera wszystkich związków i pierwiastków, których nasze zwierzaki potrzebują do życia.

Wątróbka w diecie kota

Dlaczego wątróbka dla kota jest cennym składnikiem diety. Dlatego, że zawiera wiele ważnych składników odżywczych, których nasi pupile potrzebują.

Prócz wspomnianej powyżej witaminy A znajdziemy w wątróbce jeszcze duże ilości witaminy B2, witaminy B12, witaminy C, kwasu foliowego, kwasu pantotenowego, niacyny. Pokarm ten jest również źródłem mikro i makroelementów, takich jak żelazo, wapń, fosfor, magnez, potas, sód, cynk, miedź, mangan oraz selen. I oczywiście nie brak w niej cennych aminokwasów oraz kwasów tłuszczowych. Dostarcza też sporo energii.

Wątróbka dla kota nie jest więc w żaden sposób szkodliwa, a wręcz przeciwnie. Pytanie tylko, jak dużo może nasz pupil je zjadać? By odpowiedzieć na to pytanie, musimy uwzględnić rodzaj diety naszego pupila. To, czy jej podstawą są gotowe karmy dla kotów, czy też samodzielnie przygotowane przez nas posiłki. W diecie BARF na przykład, jak się uważa, jej zawartość nie powinna przekraczać 5%. Przy żywieniu gotowymi karmami z pewnością musi być jej mniej - może stanowić jedynie rodzaj smakołyku podawanego raz na jakiś czas.

Jak przygotować wątróbkę dla kota?

Wartość odżywcza wątróbki dla kota zależy oczywiście do jej rodzaju, czyli gatunku zwierzęcia, z którego pochodzi. W żywieniu kotów stosuje się najczęściej wątroby wołowe, cielęce oraz wątróbki drobiowe, głównie kurcząt i indyków – może dlatego, że najłatwiej dostać je w sklepach. Nasz pupil może jednak spożywać również wątroby innych gatunków, z wyjątkiem surowej wątroby wieprzowej.

Wątróbka wieprzowa dla kota nie jest wskazana ze względu na chorobę Aujeszkiego. Choroba ta, zwana również wścieklizną rzekomą, jest roznoszona przez świnie. Ponieważ nie stanowi ona zagrożenia dla ludzi, nie wykonuje się badań mięsa wieprzowego pod jej kątem. Niestety zarażenie wirusem wścieklizny rzekomej w przypadku naszych czworonożnych pupili może skończyć się tragicznie.

Zarazki tej choroby można zneutralizować poprzez odpowiednio długą obróbkę termiczną. Jednakże długie gotowanie niszczy również witaminy i inne cenne związki. By tego uniknąć, wątróbkę dla kota co najwyżej lekko podgotowujemy lub tylko sparzamy wrzątkiem. W zaś takich warunkach wirusy choroby Aujeszkiego mogą przetrwać. Najlepiej zatem wątróbkę wieprzową z kociej diety całkowicie wyeliminować.

Wbrew obiegowym opiniom największą wartość odżywczą dla kota ma mięso i podroby surowe. Surowa wątróbka może jednak działać przeczyszczająco, dlatego większość dietetyków nie zaleca serwować jej zwierzętom.

Bardzo ważne jest tylko to, by zaopatrywać się w najlepszej jakości produkty ze sprawdzonego źródła. Pamiętajmy, że mięso i podroby należą do pokarmów, które szybko się psują, dlatego tak istotne jest kupowanie naprawdę świeżych produktów i w domu przechowywanie je w odpowiednich warunkach!