Reklama

Urwany kleszcz u kota – jak sobie z nim poradzić?
© lev.studio/Shutterstock

Urwany kleszcz u kota – jak sobie z nim poradzić?

Przez Anna Zielińska-Hoşaf Behawiorysta kotów

Opublikowano

Umiejętność sprawnego usuwania kleszczy przy pomocy odpowiednich przyrządów jest bardzo ważna w przypadku, gdy nasz pupil złapie takiego pasażera na gapę. Zdarza się jednak, że kleszcz nie zostanie usunięty w całości, a jego fragment pozostaje w skórze zwierzęcia. Jak sobie poradzić z urwanym kleszczem u kota?

Czy urwany kleszcz u kota jest niebezpieczny? To, jak sobie z nim poradzić, zależy przede wszystkim, jak duży fragment pasożyta pozostał w skórze. 

Przypomnijmy, jak prawidłowo usuwać kleszcze, aby uniknąć takiej sytuacji i wyjaśnijmy, jak ocenić, czy należy podejmować próby usunięcia resztek kleszcza, jeśli jednak nie udało się uchwycić i wyciągnąć całego pasożyta.

Urwany kleszcz u kota – kiedy należy go usunąć?

Może się zdarzyć, że podczas próby wyciągnięcia kleszcza w skórze kota pozostanie fragment pasożyta. Czy należy go wyciągać?Wszystko zależy od tego, jak duży jest to fragment. 

Zobacz video:
Jeśli w skórze pozostał nieznaczący element, np. sam aparat gębowy (bez głowy), nie trzeba go usuwać. Nie stanowi on zagrożenia dla zwierzęcia.

Wystarczy zdezynfekować miejsce wkłucia i pozostawić. Po kilku dniach organizm sam pozbędzie się obcego elementu – fragment kleszcza otorbi się i zostanie samoczynnie usunięty ze skóry. Pozostawienie takiego fragmentu nie zwiększa ryzyka zarażenia się kota chorobą odkleszczową.

Jeśli jednak w skórze pozostał większy fragment kleszcza – np. jego głowa, zwłaszcza z gruczołami ślinowymi, w których potencjalnie mogą się znajdować drobnoustroje chorobotwórcze – powinien on zostać usunięty.

Jak usunąć urwanego kleszcza u kota?

Jeśli zauważysz, że po nieprawidłowym usunięciu kleszcza w ciele kota wciąż tkwi głowa pasożyta, możesz spróbować od razu usunąć ją pęsetą – najlepiej tą specjalną do wyciągania kleszczy, ale jeśli takiej nie masz – może być zwykła. 

Zazwyczaj łatwo jest uchwycić głowę tym precyzyjnym przyrządem. Wyciągnij ją pewnym ruchem. Po usunięciu głowy zdezynfekuj miejsce wkłucia oraz ręce.

Jeżeli obawiasz się, że nie potrafisz usunąć resztek kleszcza, udaj się z kotem od razu do lekarza weterynarii. Nie próbuj wyciągać resztek kleszcza spod skóry przy pomocy igły – możesz doprowadzić do zakażenia. 

Jeśli będzie to konieczne, to lekarz dokona maleńkiego nacięcia skóry i wyciągnie pozostałości pasożyta.

urwany kleszcz u kota pęseta
©Shutterstock

Kleszcze u kota – im szybciej je usuniemy, tym lepiej

Potencjalnym niebezpieczeństwem związanym z żerowaniem kleszczy u kotów jest przede wszystkim ryzyko zarażenia się chorobami odkleszczowymi. 

W przypadku kotów są to głównie anaplazmoza, babeszjoza, zakaźna anemia kotów, w mniejszym stopniu odkleszczowe zapalenie opon mózgowych czy borelioza (ta jest groźniejsza dla psów niż dla kotów).

Ponieważ nie wiemy, czy dany kleszcz jest nosicielem drobnoustrojów chorobotwórczych, powinniśmy usuwać każdego pasożyta jak najprędzej – w ciągu 48 godzin od wbicia się w skórę, a najlepiej w ciągu pierwszej doby

W tym czasie kleszcz nie zdąży uwolnić do krwiobiegu kota zarazków – jeśli pasożyt jest ich nosicielem.

Jak prawidłowo usunąć kleszcza u kota?

Jeśli nauczymy się prawidłowej techniki wyciągania kleszcza, w większości przypadków uda się nam usunąć pasożyta w całości. Pamiętajmy, że kleszcze najlepiej usuwać przeznaczonymi do tego celu przyrządami. 

Należą do nich: 

  • pęsety do usuwania kleszczy, 
  • haczyki-kleszczołapki, 
  • karty do usuwania kleszczy 
  • czy specjalne lassa. 

Aby usunąć kleszcza pęsetą, należy chwycić go za głowę (nie za odwłok) i wyciągnąć ruchem lewoskrętnym. Haczyk wsuwamy z kolei między skórę a kleszcza, po czym lekko go unosimy i 2–3 razy skręcamy. 

Pętelkę lassa zakłada się na kleszcza jak najbliżej skóry (przy otworze gębowym) i zwalnia przycisk.

Pamiętaj o profilaktyce — preparaty przeciwkleszczowe dla kotów

Zalecamy, aby minimalizować ryzyko zakażenia chorobami odkleszczowymi. Oczywiście nie każdy kleszcz jest nosicielem zarazków, ale nigdy nie wiemy, czy dany pasożyt zakaża, czy też nie. 

Jeżeli Twój kot wychodzi na zewnątrz, przykładowo na spacer w szelkach czy do zabezpieczonego ogrodu, stosuj u niego regularnie preparaty przeciwkleszczowe (zwykle są to jednocześnie środki przeciwpchelne). Preparaty te mogą mieć formę kropli spot-on aplikowanych na kark bądź na przykład sprayu. 

Pamiętaj, aby używać tylko środków przeznaczonych dla kotów. Koniecznie zabezpieczamy przed kleszczami także koty środowiskowe.

Nie zapomnij, że profilaktyka względem kota obejmuje także dokładne oglądanie własnych ubrań i odkrytych partii skóry po powrocie ze spaceru po parku czy lesie. 

Obejrzyjmy także psa po spacerze. Kot niewychodzący również może złapać kleszcza, jeśli to my przyniesiemy go do domu, pasożyt spadnie na ziemię i zacznie szukać żywiciela. 

  • "I removed a tick from my cat but the head is still in.What do I do?", https://www.quora.com/I-removed-a-tick-from-my-cat-but-the-head-is-still-in-What-do-I-do
  • Kuchar, E., "Czy usuwać główkę kleszcza jeżeli dojdzie do jej oderwania?", https://www.mp.pl/pacjent/pediatria/lista/124079,czy-usuwac-glowke-kleszcza-jezeli-dojdzie-do-jej-oderwania
  • Watson, K., "Removing a Tick Head from Your or a Pet’s Skin", https://www.healthline.com/health/how-to-remove-a-tick-head
Więcej artykułów poradnikowych

Co sądzisz o tym artykule?

Dziękuję za odpowiedź!

Dziękuję za odpowiedź!

Zostaw komentarz
Dodaj komentarz
Chcesz udostępnić ten artykuł?