Reklama

czyszczenie uszu kota
© Shutterstock

Czyszczenie uszu kota krok po kroku - jak dbać o higienę kocich uszu?

Przez Anna Zielińska-Hoşaf Behawiorysta kotów

aktualizacja dnia

Większość kotów nie potrzebuje częstych zabiegów pielęgnacyjnych uszu – z myciem najbardziej zewnętrznej części małżowiny radzą sobie same podczas toalety. Jednak bardzo ważna jest regularna kontrola stanu kocich uszu oraz umiejętność wyczyszczenia ich z brudu i nadmiaru woskowiny, jeśli jest taka potrzeba.

Kontrolę uszu u zdrowych kotów należy przeprowadzać raz w miesiącu. Jeśli zauważysz wówczas większe ilości woskowiny czy zalegający brud, wyczyść kocie uszy. Jednocześnie oczyścisz je z brudu, ewentualnych drobnoustrojów, które mogą właśnie zaczynać się zadomawiać w uchu czy też z włosów, które dostały się do środka.

Wbrew pozorom jednak regularne czyszczenie uszu kota nie jest konieczne i nie należy robić tego profilaktycznie. Zbyt częste czyszczenie może doprowadzić do nadprodukcji woskowiny. 

Jeśli występują jakiekolwiek niepokojące objawy takie jak zaczerwienienie, nieprzyjemny zapach z ucha czy potrząsanie głową lub w przypadku bardzo zabrudzonych uszu powinieneś zawsze najpierw udać się z pupilem do weterynarza. 

Domowa pielęgnacja - czym wyczyścić kocie uszy w domu?

Przygotuj czyste gaziki, płatki kosmetyczne czy waciki, najlepiej takie, które nie pozostawią oderwanych podczas czyszczenia fragmentów w uchu. Jeśli chcesz użyć patyczków higienicznych – do tego celu nadają się wyłącznie patyczki przeznaczone do czyszczenia uszu dzieci – o charakterystycznym kształcie i ze znacznie grubszą warstwą waty.

Standardowe patyczki do uszu nie powinny być używane – choć bębenek jest ukryty głęboko w kocim uchu i trudno byłoby go przebić, możesz uszkodzić patyczkiem delikatny kanał słuchowy bądź też „upchnąć” woskowinę głębiej, zamiast się jej pozbyć.

Przygotuj także:

 • preparat do czyszczenia uszu kota;
 • ręcznik do owinięcia kota, jeśli zwierzak nie przepada za tym zabiegiem - owinięcie w ręcznik pomoże mu zachować spokój;
 • smakołyk dla dzielnego pacjenta do podania po zakończeniu „procedury”.

Czyszczenie uszu kota krok po kroku

czyszczenie uszu kota

©Shutterstock
 • Usiądź w wygodnej pozycji i weź kota na kolana. Jeśli zwierzak jest niespokojny, owiń go delikatnie ręcznikiem.
 • Chwyć końcówkę płatka ucha kota i odciągnij ją lekko do tyłu, aby odsłonić przewód słuchowy.
 • Delikatnie, ale pewnie przytrzymuj płatek ucha palcami, w drugą rękę weź płyn do czyszczenia uszu. 
 • Trzymając butelkę bezpośrednio nad małżowiną, wyciśnij trochę płynu prosto do ucha kota. Wpuść taką ilość preparatu, aby całkowicie wypełnić przewód słuchowy. Jeśli część płynu wyleje się z kanału słuchowego na zewnątrz – nic nie szkodzi.
 • NIE WOLNO natomiast wkładać końcówki butelki do ucha. Jeśli jej końcówka dotknie ucha kota, wytrzyj ją czystym wacikiem nasączonym spirytusem salicylowym, aby zapobiec ewentualnemu rozprzestrzenianiu się bakterii lub grzybów, które mogły znajdować się w uchu.
 • Przytrzymując nadal jedną ręką płatek ucha, drugą dłonią delikatnie masuj podstawę ucha przez około 30 sekund. Dzięki temu zastosowany preparat będzie miał szansę na rozbicie i rozpuszczenie zanieczyszczeń znajdujących się w przewodzie słuchowym. Podczas tego masażu usłyszysz charakterystyczny dźwięk płynu przemieszczającego się w zewnętrznym odcinku przewodu. Ta część zabiegu jest konieczna, ponieważ koci przewód słuchowy jest głęboki i ma kształt litery L, co utrudnia „podróż” substancji.
 • Wciąż trzymając płatek ucha, wytrzyj pozostały brud i resztki preparatu z wewnętrznej części płatka i górnego odcinka przewodu słuchowego za pomocą wacika lub gazika.
 • Pozwól kotu potrząsnąć głową. Dzięki temu resztki preparatu i zanieczyszczeń z przewodu słuchowego wydostaną się na zewnątrz.
 • Ponownie przytrzymaj płatek ucha i za pomocą wacika lub gazika usuń zanieczyszczenia i resztki płynu, które wydostały się na zewnątrz. Pamiętaj, aby nie wsuwać wacika do przewodu słuchowego głębiej, niż sięga palec.
 • NIGDY nie używaj patyczków do uszu do usuwania preparatu z przewodu słuchowego. Może to spowodować uszkodzenie przewodu słuchowego bądź ponowne wepchnięcie zanieczyszczeń do środka.
 • Nagrodź kota smakołykiem!
 • Powtórz tę samą czynność z drugim uchem. 
Jeśli w trakcie czyszczenia kot odczuwa ból, przerwij zabieg i skonsultuj się z lekarzem weterynarii.

Jeśli kot ma stwierdzoną infekcję ucha i wymaga podania leków dousznych, najpierw wyczyść uszy powyższym sposobem, a następnie zaaplikuj lekarstwo zgodnie z zaleceniami lekarza. Pamiętaj jednak, że jeśli udajesz się na pierwszą wizytę, zaniepokojony stanem ucha, powstrzymaj się z czyszczeniem – poprzez usunięcie wydzieliny możesz utrudnić lekarzowi diagnozę.

Preparat do czyszczenia uszu kota – jak go wybrać?

Jak wybrać płyn do czyszczenia uszu kota? Niektóre preparaty mają zastosowanie ogólne, inne natomiast zostały stworzone do konkretnego celu. Niektóre znakomicie usuwają nagromadzoną woskowinę, inne mają komponenty antybakteryjne i przeciwgrzybicze, więc do pewnego stopnia chronią wnętrze ucha przed infekcją.

Płyny do kocich uszu pomagające usunąć nadmiar woskowiny rozpuszczają ją (a także obumarły naskórek znajdujący się wewnątrz małżowiny) i ułatwiają wydostanie się jej z przewodu słuchowego. Na rynku dostępne są też płyny stworzone z myślą o zwierzętach skłonnych do reakcji alergicznych – oprócz zwalczania bakterii i grzybów, rozpuszczania woskowiny, łagodzą podrażnienia i miejscowo odczulają.

Zawsze wybieraj preparaty o jak najbardziej naturalnym składzie. Przed zaaplikowaniem nowego środka do ucha przeprowadź na wszelki wypadek próbę uczuleniową.

Czyszczenie uszu kota wodą utlenioną? Tego nie rób!

Jak wspomniałam, do wyczyszczenia kocich uszu z niezbyt dużej ilości nagromadzonego brudu czy woskowiny nie są niezbędne preparaty weterynaryjne. Możesz użyć do tego celu płynnej parafiny (znajdziesz ją w aptece) czy oliwki dla dzieci.

Są jednak też środki, którymi nie wolno czyścić kocich uszu. Należą do nich na przykład:

 • woda utleniona – może podrażnić wnętrze małżowiny i kanału słuchowego, zwłaszcza jeśli rozwija się tam jakiś stan zapalny;
 • wszelkie preparaty na bazie alkoholu (z tego samego powodu);
 • ocet;
 • oliwa z oliwek;
 • wazelina i środki ją zawierające – może zaschnąć i osadzić się na bębenku, co prowadzi do rozwoju stanu zapalnego.

Brudne uszy u kota - kiedy udać się do weterynarza?

Jeśli nie masz pewności, jak prawidłowo wyczyścić kocie uszy, poproś o pomoc lekarza weterynarii. Wyczyści kotu uszy i jednocześnie pokaże Ci, jak robić to poprawnie.

Jeżeli zauważyłeś w kocich uszach niepokojące objawy, takie jak duże ilości wydzieliny o innym niż zwykle kolorze i/lub zapachu, nie próbuj samodzielnie czyścić przewodu słuchowego. Lekarz wie, jak w bezpieczny dla kota sposób oczyścić także głębsze partie ucha.

Czyszczenie uszu kota u weterynarza - cena

Dokładna cena zależy od konkretnego gabinetu, ale generalnie koszt tego zabiegu waha się między 20 a 60 zł.

Pamiętaj, aby nie być nadgorliwym w zabiegach higienicznych! Czyszczenie uszu kota zbyt mocno lub wkładanie wacików zbyt głęboko może spowodować mikrouszkodzenia wewnątrz kanału słuchowego, a także być dla kota nieprzyjemne, nawet bolesne. Natomiast czyszczenie zbyt często prowadzić może do nadprodukcji woskowiny (organizm stara się „uzupełnić” powstające wciąż braki). 

Więcej artykułów poradnikowych

Co sądzisz o tym artykule?

Dziękuję za odpowiedź!

Dziękuję za odpowiedź!

2 osób uznało tę poradę za pomocną.

Zostaw komentarz
Dodaj komentarz

1 komentarz

Potwierdź usunięcie

Czy jesteś pewien, że chcesz usunąć komentarz?

1 komentarz na temat 1

Chcesz udostępnić ten artykuł?