Reklama

probiotyk dla kota
© Shutterstock

Probiotyki dla kota: kiedy warto je podawać?

Przez Aleksandra Moskal

aktualizacja dnia

Większość z nas jest świadoma, czym jest probiotyk i kiedy stosuje się go u ludzi. Okazuje się, że także kot może wymagać podania probiotyku w przypadku różnych jednostek chorobowych i problemów jelitowych. Trzeba jednak wiedzieć, że kot nie może przyjmować tych samych probiotyków, co ludzie! Probiotyki chronią florę baketyjną jelit - kiedy należy je podać oraz jaki probiotyk dla kota wybrać – dowiesz się z poniższego artykułu.

Probiotyki dla ludzi mogą występować w formie preparatów dostępnych w aptekach lub produktów żywnościowych, a dokładniej są nimi fermentowane produkty mleczne (np. jogurt, kefir czy maślanka) i kiszonki (kapusta, ogórki).

Te produkty żywnościowe nie mogą być jednak stosowane u kotów, głównie ze względu na obecność laktozy w produktach mlecznych, która jest dla tych zwierząt podwójnie szkodliwa.

Probiotyki dla kota - czym są i kiedy je stosować?

Po pierwsze, koty nie tolerują laktozy – jej spożycie może skończyć się wymiotami, biegunką czy bólem brzucha. Po drugie, laktoza to cukier, którego nie powinno dostarczać się kociemu organizmowi.

Z tego samego powodu kot nie powinien pić mleka (a jeśli już to w minimalnych ilościach), o czym na szczęście wie coraz więcej kocich opiekunów. Zdecydowanie bardziej odpowiednie będą więc preparaty, które zwykle można zakupić u lekarza weterynarii lub poprzez stronę internetową z takimi produktami. Warto jednak wiedzieć, który probiotyk dla kota wybrać.

Na czym polega działanie probiotyków dla kotów?

Probiotyki zawierają pojedyncze lub mieszane hodowle mikroorganizmów, takich jak bakterie i drożdże, które naturalnie występują w mikroflorze przewodu pokarmowego, dopasowane do danego gatunku. Są nimi drobnoustroje z rodziny Lactobacillus, Bifidobacterium, Enterococcus, Saccharomyces, które charakteryzują się łatwą kolonizacją przewodu pokarmowego, zdolnością przyczepiania się do nabłonka jelit oraz, co jest bardzo ważne, są odporne na działanie soku żołądkowego.

Wytwarzają kwas mlekowy, który zwiększa kwasowość w jelicie, hamując tym samym rozwój patogenów. Uczestniczą w syntezie witamin z grupy B, stymulują perystaltykę jelit, mają także korzystny wpływ na odporność kociego organizmu. Dodatkowo, jeśli preparat jest też prebiotykiem, zawiera on inulinę, która przyczynia się do rozrostu mikroflory jelitowej, chroniąc tym samym florę bakteryjną jelit. 

Kiedy warto podawać kotu probiotyki?

©Shutterstock

Probiotyki podawane kotu wpływają korzystnie na zdrowie w przypadku wszelkich zaburzeń pracy układu pokarmowego. Lekarze weterynarii zalecają stosowanie probiotyków dla kotów z biegunką, zaparciami, niedoborami mikroelementów, wymiotami.

Zapobiegają one wyjałowieniu flory bakteryjnej, wspomagają procesy trawienne, wpływają tez korzystanie na przyswajalność witamin i minerałów oraz łagodzą objawy nietolerancji i alergii pokarmowych u kota.

Zwiększają też wilgotność kału i ułatwiają wypróżnianie, jeśli kot cierpi na zaparcia. Jeśli Twój kot wymiotuje, ma biegunkę lub zaparcie, nie podawaj w pierwszej kolejności probiotyku – zawsze najpierw konieczna będzie konsultacja z lekarzem weterynarii, gdyż dolegliwości te mogą być objawem poważnej choroby!
 
Probiotyk dla kota wykorzystuje się również w przypadku problemów pokarmowych spowodowanych u kota stresem, infekcji lub zapalenia któregoś odcinka układu pokarmowego, chorób trzustki, chorób nowotworowych i pasożytniczych.

W razie długotrwałej antybiotykoterapii, osłonowo również może być konieczne stosowanie takiego preparatu. Niektóre probiotyki wpływają na redukcję stężenia mocznika, dlatego wykorzystuje się je wspomagająco w walce z przewlekłą niewydolnością nerek u kotów.

Jaki probiotyk wybrać?

Przede wszystkim – koci. U psów i kotów nie można stosować ludzkich probiotyków, gdyż ludzki układ pokarmowy znacząco się różni, a więc różnią się też nasze flory bakteryjne. Probiotyki ludzkie zawierają inne bakterie niż probiotyki dla kotów.
 
Najważniejsze to przeczytać skład produktu. Niestety, w niektórych gabinetach weterynaryjnych sprzedaje się słabej jakości preparaty ze składem odpowiednim raczej dla człowieka lub innego zwierzęcia, ale zdecydowanie nie dla kota.

Kilka lat temu sama spotkałam się z sytuacją, w której lekarz weterynarii sprzedał mi probiotyk dla kota, a po konsultacji z kocim dietetykiem okazało się, że zupełnie nie nadaje się dla tego gatunku. Trzeba zachować czujność, aby bardziej zwierzakowi nie zaszkodzić!

Źródła:
1.    T. B. Coles, Probiotyki – przegląd obiecujących korzyści, Weterynaria po Dyplomie, 05/2018,
2.    S. Purcell, A. K. Cook, Przewlekła biegunka kotów. Cz. II. Leczenie, Weterynaria po Dyplomie, 04/2011,
3.    S. G. Wynn, Probiotics in veterinary practise, Journal of the American Veterinary Medical Association, 5/2009.
 

Przeczytaj również: 

Więcej artykułów poradnikowych

Co sądzisz o tym artykule?

Dziękuję za odpowiedź!

Dziękuję za odpowiedź!

1 osób uznało tę poradę za pomocną.

Zostaw komentarz
Dodaj komentarz
Chcesz udostępnić ten artykuł?