Aktualności :
wamiz-v3_1

Reklama

7 najlepszych zabawek dla Twojego kota. Sprawdź nasze propozycje!

zabawki dla kota advice
© Shutterstock

Zabawa to jeden z najważniejszych elementów opieki nad kotem. To nie tylko miłe spędzanie czasu ze zwierzęciem i zacieśnianie wzajemnych więzi. Zabawa ma ogromne znaczenie dla rozwoju młodego kota oraz prawidłowego funkcjonowania kota dorosłego.

Przez Anna Zielińska-Hoşaf

Wybór właściwej zabawki dla kota pomoże w wystarczającym „wybawieniu” kota i zapobiegnie nudzie oraz związanej z nią frustracji i problemom z zachowaniem mruczka. Niewybawiony kot może szukać zajęcia, niszcząc rozmaite przedmioty znajdujące się w domu czy nawet ukierunkowując swój instynkt łowiecki na człowieka (np. atakując jego nogi).

Z kolei mały kotek, który nie będzie się bawił ze swym rodzeństwem, w przyszłości może mieć problemy w komunikacji z innymi kotami. Na podobnej zasadzie kocię, które nie bawiło się z człowiekiem, jako kot dorosły może bawić się w nieakceptowalny dla nas sposób, chociażby traktując dłonie jako „ofiarę”. Do najpopularniejszych zabawek kocich należą różnych rozmiarów puchate myszy (z dzwonkiem lub bez), myszy z sizalu, piłeczki. Na jakie jeszcze kocie zabawki warto zwrócić uwagę?

Rola zabawy

zabawki dla kota

Shutterstock

Najważniejszą funkcją zabawy z kotem jest symulowanie cyklu łowieckiego. Kot pozbywa się nagromadzonych pokładów energii, a także daje ujście swoim instynktom. Cykl łowiecki składa się z następujących faz:

  1. polowanie – czyli czatowanie, zakradanie się jak najbliżej ofiary, pościg;
  2. złapanie – schwytanie zdobyczy nie musi nastąpić od razu – podczas zabawy można przeprowadzić kilka podejść, podczas których zabawka wymknie się kotu z łap, tak że będzie musiał zaczaić się na nią ponownie – finałem zabawy powinno być jednak złapanie zabawki, czyli sukces łowiecki kota;
  3. zabawa zdobyczą – kot domowy często bawi się upolowaną ofiarą, wyzbywając się pokładów energii, ale również emocji towarzyszących polowaniu;
  4. zjedzenie zdobyczy – po zabawie podaj kotu posiłek;
  5. toaleta – po zjedzeniu zdobyczy kot czyści futro;
  6. odpoczynek, sen.

Oprócz zabawek, które sprawdzą się w roli „ofiar”, warto zwrócić uwagę także na zabawki wykorzystujące inteligencję kota lub stymlujące jego zmysły. Również i te zabawki powinny być jednak powiązane z łowami – kot, bawiąc się, powinien mieć możliwość znalezienia czy złapania zdobyczy, zdobycia pokarmu.

Wędka dla kota – jak wybrać najlepszą?

zabawki dla kota

Shutterstock

Wędka to zabawka lubiana przez większość kotów. Świetnie nadaje się do symulacji polowania na zdobycz, jest też rodzajem zabawki, która umacnia więź kota z opiekunem. Dzięki temu, że Ty nią „sterujesz”, jest nieprzewidywalna, podobnie jak potencjalna zdobycz podczas prawdziwego polowania. Wędka stanowi więc wyzwanie dla kota – jeśli oczywiście prowadzisz ją tak, aby kot musiał zdobyć się na wysiłek przyczajenia się, skoku, pogoni, złapania. Nie ułatwiaj mu zbytnio zadania, ale na koniec pozwól złapać zdobycz.

Wędki mogą być wykonane z różnych materiałów. Warto zwrócić uwagę na takie, którymi można wykonać nieprzewidywalne „tańczące” ruchy, zachęcające kota do uwagi i wzmożonej aktywności, pobudzające instynkt łowiecki. Są to np. wędki typu „cat dancer” z elastycznego drutu zakończonego zabawką czy kawałkami tektury. Kołyszące, nieregularne ruchy przypominają ruchy owadów czy ptaków. Dobrym pomysłem są także wędki zakończone piórkami – koty uwielbiają naturalne materiały. Warto poszukać też wędek złożonych z bambusowego kijka i długiej zabawki typu „boinks” – elastycznej siateczki z tworzywa sztucznego.

Szeleszczący tunel

Koty powinny mieć w domu zestaw kryjówek. Tunel jest znakomitą kryjówką, a jednocześnie zabawką dla kota. Szeleszczący materiał, z którego jest wykonany, to clue zabawy. Szelest wyzwala w kocie instynkt łowcy, przypomina zapewne dźwięki wydawane przez przemykającego wśród suchych liści gryzonia. Kot wpadający w taki tunel z pewnością utraci trochę energii na szalonej zabawie – zwłaszcza, że tunel jest jednocześnie kryjówką, w której można zaczaić się… na inną zabawkę.

„Ryba” z kocimiętką

Kocimiętka pobudza wiele kotów (ale uwaga – nie wszystkie), stąd susz tej rośliny często dodawany jest do kocich zabawek. „Szał kocimiętki” trwa u kota nie więcej niż kwadrans, ale w tym czasie mruczek zużyje sporo nagromadzonej energii na gryzienie, podrzucanie czy kopanie zabawki. Woreczki z kocimiętką uszyte z mocnej tkaniny nie są nowością na rynku – i wśród wrażliwej na kocimiętkę kociej populacji sprawdzają się znakomicie. Warto jednak zainteresować się nową generacją takich zabawek – na przykład maskotkami w formie ryb wypełnionych suszem. Ryby dostępne są w różnych rozmiarach, a wykonano je ze szczególną starannością – przypominają prawdziwe ryby. Co więcej, kot łatwo może taką zabawkę chwycić w przednie łapki i kopać tylnymi. Rybki są na tyle trwałe, że przeżyją niejeden atak.

Tor z piłeczkami

Tor z serii Catit Design Senses został zaprojektowany tak, by pobudzać różne kocie zmysły: wzrok, słuch, dotyk. Kolorowe piłeczki, popychane łapkami, jadą po torze, wydając charakterystyczny dźwięk (do zestawu można dodatkowo dokupić świecące piłeczki). Obudowa toru jest przezroczysta, dzięki czemu kot widzi poruszającą się w środku piłkę – ruch jeszcze bardziej zachęca go do zabawy. Tor można rozbudowywać, dołączając do niego kolejne elementy.

Labirynt na karmę

Ten typ zabawki polecany jest kotom, które lubią wyzwania intelektualne. Jest on też idealny dla kotów mających tendencję do zbyt szybkiego jedzenia posiłków. Labirynt jest połączeniem miski na karmę z kreatywną zabawką. Aby dostać się do smakołyków, kot musi „ruszyć głową”… i łapą. Labirynt będzie wymagał od niego przesuwania karmy tak, aby dostała się do otworów i spadła w dół, do miski. Zwierzę może także spróbować wyjąć smakołyki łapą od góry, co może się udać w przypadku kotów posiadających lepsze „zdolności manualne”. Ze względu na specyfikę tej zabawki (karma musi się łatwo przesuwać po labiryncie) najlepiej wykorzystać tu suchą karmę, a jeśli nie podajemy takiej kotu, to smakołyki – czy to w formie chrupek, czy też kawałków suszonego mięsa.

Masażer dla kota

Przyrząd do masażu dla kota? Okazuje się, że Twój mruczący przyjaciel może go bardzo potrzebować, jeśli zostaje codziennie na kilka godzin sam, gdy Ty idziesz do pracy. Masażer „zastępuje” głaszczącą i drapiącą pod brodą rękę. Zabawka ma specjalnie opracowany, anatomiczny kształt, a jej powierzchnia pokryta jest rodzajem gumowej „szczotki”, o którą kot może się ocierać. Górną część masażera stanowi gumowy stymulator dziąseł (masuje dziąsła, pomaga też w czyszczeniu zębów z płytki bakteryjnej). W skład zabawki wchodzą też szczotki do masażu ciała. Jest to zabawka przede wszystkim dla kotów-pieszczochów, wiecznie spragnionych głaskania. Zajmuje czas, zapobiega nudzie, ale nie trenuje kocich technik łowieckich, nie może być więc jedynym rodzajem zabawki w domu.

Mata węchowa

Mata węchowa to wart uwagi typ zabawki, zapewniający kotu zupełnie nowe, interesujące doznania. Zgodnie z nazwą, pobudza przede wszystkim zmysł węchu kota, z jego 100 milionami receptorów odbierających zapachy. Mata węchowa przypomina wykonane z miękkiego materiału (np. polaru) kłębowisko sznureczków i paseczków. Pomiędzy te „zarośla” umieszcza się smakołyki, niekiedy także kocimiętkę. Kot będzie próbował „wywąchać” lokalizację swoich przysmaków, wydobywać smaczki łapkami. To nowe, interesujące zajęcie, które być może wydobędzie go z nudnej rutyny.

Pamiętaj, że nie istnieje recepta na idealną zabawkę dla kota. Każdy kot ma swoje upodobania, a rodzaj preferowanej zabawy zależy od jego charakteru i cech osobniczych. Dobór zabawek odbywa się często metodą prób i błędów, choć przedmioty z naszego rankingu powinny zadowolić sporą grupę mruczków!