Reklama

7 najlepszych zabawek dla Twojego kota. Sprawdź nasze propozycje!

najlepsze zabawki dla kota © Shutterstock

Zabawa z kotem to jeden z najważniejszych elementów opieki. To nie tylko miłe spędzanie czasu ze zwierzęciem i zacieśnianie wzajemnych więzi. Odpowiednie, najlepsze zabawki dla kota, pomagają wspierać rozwój młodego kota oraz prawidłowe funkcjonowanie kota dorosłego.

Przez Anna Zielińska-Hoşaf

aktualizacja dnia 04.01.2022, 11:44

Dlaczego trzeba zachęcać kota do zabawy?

Wybór właściwej zabawki dla kota pomoże w wystarczającym „wybawieniu” kota i zapobiegnie nudzie oraz związanej z nią frustracji i problemom z zachowaniem mruczka. Niewybawiony kot może szukać zajęcia, niszcząc rozmaite przedmioty znajdujące się w domu czy nawet ukierunkowując swój instynkt łowiecki na człowieka (np. atakując jego nogi).

Z kolei mały kotek, który nie będzie się bawił ze swym rodzeństwem, w przyszłości może mieć problemy w komunikacji z innymi kotami. Na podobnej zasadzie kocię, które nie bawiło się z człowiekiem, jako kot dorosły może bawić się w nieakceptowalny dla nas sposób, chociażby traktując dłonie jako „ofiarę”. Do najpopularniejszych rodzajów zabawek dla kota należą: różnego rozmiaru puchate myszy (z dzwonkiem lub bez), myszy z sizalu, piłeczki. Koty lubią zabawki, które wydają dźwięk, oraz takie, które stymulują i wymuszają ruch. Na jakie jeszcze kocie zabawki warto zwrócić uwagę?

Rola zabawek dla kotów

Shutterstock

Najważniejsze funkcje zabawek dla kota to symulowanie cyklu łowieckiego. Kot pozbywa się nagromadzonych pokładów energii i może zachowywać się zgodnie ze swoim instynktem. Cykl łowiecki składa się z następujących faz:

  1. polowanie – czyli czatowanie, zakradanie się jak najbliżej ofiary, pościg;
  2. złapanie – schwytanie zdobyczy nie musi nastąpić od razu – podczas zabawy można przeprowadzić kilka podejść, podczas których zabawka wymknie się kotu z łap. Wtedy kot będzie musiał zaczaić się na nią ponownie. Finałem zabawy powinno być jednak złapanie zabawki, czyli sukces łowiecki kota;
  3. zabawa zdobyczą – kot domowy często bawi się upolowaną ofiarą, wyzbywając się pokładów energii, ale również emocji towarzyszących polowaniu;
  4. zjedzenie zdobyczy – po zabawie podaj kotu posiłek;
  5. toaleta – po zjedzeniu zdobyczy kot czyści futro;
  6. odpoczynek, sen.

Oprócz zabawek, które sprawdzą się w roli „ofiar”, warto zwrócić uwagę także na kreatywne zabawki dla kota wykorzystujące jego inteligencję lub stymulujące jego zmysły. Również i te zabawki powinny być jednak powiązane z łowami – kot, bawiąc się, powinien mieć możliwość znalezienia czy złapania zdobyczy, zdobycia pokarmu.

Najlepsze zabawki dla kota

Wędka dla kota – jak wybrać najlepszą?

Shutterstock

Wędka to wśród zabawek dla kota absolutna podstawa. Lubiana przez większość kotów. Świetnie nadaje się do symulacji polowania na zdobycz jest też rodzajem zabawki, która umacnia więź kota z opiekunem. Dzięki temu, że Ty nią „sterujesz”, jest nieprzewidywalna, podobnie jak potencjalna zdobycz podczas prawdziwego polowania. Wędka dla kota stanowi więc dla niego wyzwanie – jeśli oczywiście prowadzisz ją tak, aby kot musiał zdobyć się na wysiłek przyczajenia się, skoku, pogoni, złapania. Nie ułatwiaj mu zbytnio zadania, ale na koniec pozwól złapać zdobycz.

Wędki dla kotów mogą być wykonane z różnych materiałów. Najlepsze kocie wędki to takie, którymi można wykonać nieprzewidywalne „tańczące” ruchy, zachęcające kota do uwagi i wzmożonej aktywności, pobudzające instynkt łowiecki. Są to np. wędki typu „cat dancer” z elastycznego drutu zakończonego zabawką czy kawałkami tektury. Kołyszące, nieregularne ruchy przypominają ruchy owadów czy ptaków. Dobrym pomysłem są także wędki dla kotów zakończone piórkami – koty uwielbiają naturalne materiały. Warto poszukać też wędek złożonych z bambusowego kijka i długiej zabawki typu „boinks” – elastycznej siateczki z tworzywa sztucznego. 

Szeleszczący tunel – zabawa z kotem w chowanego

Koty powinny mieć w domu zestaw kryjówek. Tunel jest znakomitą skrytką, a jednocześnie zabawką dla kota. Szeleszczący materiał, z którego jest wykonany, to gwóźdź programu. Szelest wyzwala w kocie instynkt łowcy. Dlaczego?  Bo przypomina zapewne dźwięki wydawane przez przemykającego wśród suchych liści gryzonia. Kot wpadając w taki tunel z pewnością spali sporo energii na szalonej zabawie – zwłaszcza, że tunel jest jednocześnie kryjówką, w której można zaczaić się… na inną zabawkę.

To najlepsza zabawka dla kota, który uwielbia wchodzić do plastikowych reklamówek (i znacznie od nich bezpieczniejsza). 

„Ryba” z kocimiętką – aromatyzowana zabawka dla kota - łowcy 

Kocimiętka pobudza wiele kotów (ale uwaga – nie wszystkie), stąd susz tej rośliny często dodawany jest do kocich zabawek. „Szał kocimiętki” trwa u kota nie więcej niż kwadrans, ale w tym czasie mruczek zużyje sporo nagromadzonej energii na gryzienie, podrzucanie czy kopanie zabawki. Woreczki z kocimiętką uszyte z mocnej tkaniny nie są nowością na rynku i wśród wrażliwej na kocimiętkę kociej populacji sprawdzają się znakomicie. Warto jednak zainteresować się nową generacją takich zabawek: na przykład maskotkami w formie ryb wypełnionych suszem. Ryby dostępne są w różnych rozmiarach, a wykonano je ze szczególną starannością – do złudzenia przypominają prawdziwe! Co więcej, kot łatwo może taką zabawkę chwycić w przednie łapki i kopać tylnymi. Zabawki aromatyzowane kocimiętką są na tyle trwałe, że przeżyją niejeden atak.

Tor z piłeczkami – kocie polowanie na całego

Tor z serii Catit Design Senses został zaprojektowany tak, by pobudzać różne kocie zmysły: wzrok, słuch, dotyk. Kolorowe piłeczki, popychane łapkami, jadą po torze, wydając charakterystyczny dźwięk (do zestawu można dodatkowo dokupić świecące piłeczki). Obudowa toru jest przezroczysta, dzięki czemu kot widzi poruszającą się w środku piłkę. Jej ruch jeszcze bardziej zachęca go do zabawy. Tor można rozbudowywać, dołączając do niego kolejne elementy. Ta zabawka dla kota poprawia jego zręczność i jest dla kota niezwykle zajmująca. 

Labirynt na karmę dla kota

Ten typ zabawki dla kotów polecany jest tym mruczkom, które lubią wyzwania intelektualne. Jest on też idealny dla kotów mających tendencję do zbyt szybkiego jedzenia posiłków. Labirynt to miska na karmę i kreatywna zabawka w jednym.  Aby dostać się do smakołyków, kot musi „ruszyć głową”… i łapą. Labirynt będzie wymagał od niego przesuwania karmy tak, aby dostała się do otworów i spadła do miski. Zwierzę może także spróbować wyjąć smakołyki łapą od góry, co może się udać w przypadku kotów posiadających lepsze „zdolności manualne”. Ze względu na specyfikę tej zabawki (karma musi się łatwo przesuwać po labiryncie) najlepiej wykorzystać tu jej suchą wersję, a jeśli nie podajemy takiej kotu, to smakołyki – czy to w formie chrupek, czy też kawałków suszonego mięsa.

Masażer dla kota – najlepsza zabawka kiedy kot jest sam w domu 

Przyrząd do masażu dla kota? Okazuje się, że Twój mruczący przyjaciel może go bardzo potrzebować, jeśli zostaje codziennie na kilka godzin sam, gdy Ty idziesz do pracy. Masażer dla kota „zastępuje” głaszczącą i drapiącą pod brodą rękę. Zabawka ma specjalnie opracowany, anatomiczny kształt, a jej powierzchnia pokryta jest rodzajem gumowej „szczotki”, o którą kot może się ocierać. Górną część masażera stanowi gumowy stymulator dziąseł (masuje dziąsła, pomaga też w czyszczeniu zębów z płytki bakteryjnej). W skład tej zabawki dla kota wchodzą też szczotki do masażu ciała. Jest to zabawka przede wszystkim dla kotów-pieszczochów, wiecznie spragnionych głaskania. Zajmuje czas, zapobiega nudzie, ale nie trenuje kocich technik łowieckich, nie może być więc jedynym rodzajem zabawki w domu.

Mata węchowa – zabawka dla ciekawskich kotów

Mata węchowa dla kota to typ zabawki, zapewniający kotu zupełnie nowe, interesujące doznania. Zgodnie z nazwą, pobudza przede wszystkim zmysł węchu kota, z jego 100 milionami receptorów odbierających zapachy. Mata węchowa przypomina wykonane z miękkiego materiału (np. polaru) kłębowisko sznureczków i paseczków. Pomiędzy te „zarośla” wkłada się smakołyki, niekiedy także kocimiętkę. Kot będzie próbował „wywąchać” lokalizację swoich przysmaków, wydobywać smaczki łapkami. To nowe, interesujące zajęcie, które przerywa codzienną rutynę. 

Pamiętaj, że nie istnieje recepta na najlepszą zabawkę dla kota. Każdy kot ma swoje upodobania, a rodzaj preferowanej zabawy zależy od jego charakteru i cech osobniczych. Zabawki dla kota wybiera się często metodą prób i błędów, choć te z naszego rankingu powinny zadowolić sporą grupę mruczków!

Zostaw komentarz

0 komentarzy
Potwierdź usunięcie

Czy jesteś pewien, że chcesz usunąć komentarz?

Dodaj komentarz