Reklama

Dlaczego kot gryzie właściciela i jak go tego oduczyć?

Kot gryzie

Kot atakujący swoich opiekunów to bardzo poważny problem. Życie z takim pupilem często staje się wręcz niemożliwe. Do tego stopnia trudne, że właściciel decyduje się na pozbycie zwierzaka z domu. Tak radykalne rozwiązanie to ostateczność, do której wcale nie musi dojść. Jak w przypadku większości problemów z zachowaniem kota, i ten zwykle da się rozwiązać. Najważniejsze to znalezienie odpowiedzi na pytanie: dlaczego kot gryzie?

Przez Jacek P. Narożniak

aktualizacja dnia 23.06.2021, 17:02

Dlaczego kot gryzie opiekuna?

©Shutterstock

Wszystko ma swoją przyczynę, agresywne zachowania u kotów również. Nierzadko zresztą wcale nie mamy do czynienia z agresją, choć pozornie tak może się wydawać. Problem w tym, że często niewłaściwie interpretujemy zachowanie pupila, dlatego nie potrafimy rozwiązać problemów, gdy się pojawiają.

Nieprawidłowa socjalizacja

Gryzący kot to najczęściej skutek nieprawidłowej socjalizacji, czyli po prostu braku umiejętności życia z człowiekiem, co jest wynikiem złego wychowania! Nasz pupil nie nauczył się, że nie powinien gryźć opiekuna. Wbicie zębów i pazurów w rękę lub nogę człowieka to dla niego po prostu dobra zabawa! Nie mamy więc tu do czynienia z rzeczywistą agresją, ponieważ futrzak nie jest zły, lecz wesoły.

Zbyt wczesne odseparowanie od matki

Niestety winę za złą socjalizację kota ponosimy najczęściej my, ludzie. Największym naszym grzechem jest zabieranie kociaka zbyt wcześnie od matki. A przecież okres spędzony z nią i z rodzeństwem ma kluczowe znaczenie dla psychicznego rozwoju kociego dziecka. Obcując z własną kocią rodziną, nasi czworonożni pupile uczą się zasad życia w grupie. Między innymi tego, że w zabawie nie wolno gryźć i drapać.

Zabawa

Bywa też tak, że sami przyzwyczajamy zwierzaka do agresywnej zabawy, świadomie lub nieświadomie prowokując go do używania zębów i pazurów. W przypadku małego kociaka wydaje się to nieszkodliwe lub wręcz zabawne. Pamiętajmy jednak, że nasz pupil kiedyś dorośnie, a wtedy zabawa z dużym mocno gryzącym kotem przestanie być przyjemna.

Problemy ze zdrowiem

Odpowiedzią na pytanie, dlaczego kot gryzie mogą być też problemy ze zdrowiem. Niektóre choroby wpływają na zachowanie zwierzęcia, zmieniając je czasami w drastyczny sposób. Spośród nich wymienić możemy chociażby guz mózgu oraz wściekliznę! W przypadku innych schorzeń agresję wywoływać może ból, który im towarzyszy. Mówiąc szczerze, zanim zaczniemy szukać innych przyczyn, jeśli takie zachowanie jest u kota nowe i nasilone, pierwsze kroki powinniśmy skierować do gabinetu weterynaryjnego, by wykluczyć lub potwierdzić problemy zdrowotne.

Samoobrona

Zdarzyć się może ponadto, że – zupełnie niechcący – sami zadamy ból pupilowi. Wtedy broniąc się, może nas ugryźć. Czasami mamy tu do czynienia z tzw. agresją przeniesioną: to nie my sprowokowaliśmy zwierzaka do ataku, ale na nas wyładował złość, bo byliśmy „pod ręką”. Kot mógł się też czegoś bardzo wystraszyć i poczuł się zagrożony. Taki przypadkowy atak w samoobronie staje się poważnym problemem, jeśli zaczyna się powtarzać. A dzieje się tak na przykład wtedy, gdy kojarzymy się naszemu pupilowi z jakimś złym doświadczeniem.

Wyraz sympatii

Niektóre koty lubią lekko podgryzać opiekuna. Takie zachowanie nie tylko nie musi być przejawem agresji, a wręcz przeciwnie, może wyrażać sympatię, jaką nasz pupil do nas żywi. Koty mają bowiem pewien ciekawy zwyczaj. Zaprzyjaźnione osobniki na powitanie i podczas wzajemnej pielęgnacji chwytają się czasami wzajemnie zębami za głowy. Jakby chciały się ugryźć, ale tak nie jest i żadnemu nie dzieje się krzywda.

Niektórzy naukowcy zachowanie to nazywają „podaniem głowy”, a jest ono jednym z elementów rytuału powitalnego i wyrazem sympatii u mruczących czworonogów. Czasami zatem, gdy kot gryzie właściciela w ten sposób, okazuje mu swoje uczucia. Najbardziej lubi łapać za brodę. Oczywiście robi bardzo, bardzo delikatnie.

Wyżej wymienione przyczyny tego, dlaczego kot gryzie nie są jedynymi. Istnieją również inne, mniej oczywiste i nierzadko trudne do wykrycia. Jeśli więc mamy problemy, by je zidentyfikować, możemy poprosić o pomoc kociego behawiorystę, czyli specjalistę zajmującego się zachowaniem kotów.

Jak oduczyć kota gryzienia ludzi?

©Shutterstock

Pierwszym krokiem do rozwiązania problemu z agresją u naszego pupila jest więc ustalenie przyczyny takiego zachowania. Powiedzmy sobie zatem trochę o tym, jak oduczyć kota gryzienia, gdy jego źródłem są wyżej wymienione, najczęściej występujące, wydarzenia.

W przypadku niewłaściwej socjalizacji czworonoga, problem da się dość łatwo rozwiązać, jeśli tylko będziemy cierpliwi i konsekwentni.

Pierwsza zasada - przerwij zabawę

Pierwszą zasadą jest tu ignorowanie niepożądanego zachowania: gdy kot zaczyna nas gryźć, natychmiast przerywamy zabawę i przestajemy zwracać na niego uwagę, jakby go w ogóle nie było – póki się nie uspokoi.

Druga zasada - nagradzaj za dobre zachowanie

Druga zasada natomiast to nagradzanie pupila, gdy jest grzeczny. Nagrodą nie musi być smakołyk – są nią również: nasze zainteresowanie, pieszczoty i miłe słowa. Oczywiście nie łatwo stosować się do tych wytycznych, zwłaszcza że zwierzak uparcie będzie próbował wciągnąć nas do zabawy wedle dotychczasowych reguł.

Jak jeszcze można zapobiec gryzieniu przez kota?

Gdy przyczyną agresywnych zachowań naszego kota jest choroba, rozwiązaniem będzie oczywiście odpowiednie leczenie pod nadzorem lekarza weterynarii. Niestety smutna wiadomość jest taka, iż nie na wszystkie dolegliwości mamy lekarstwa. Bywają choroby nieuleczalne. Zawsze jednak warto próbować i nie poddawać się zbyt szybko.

Oczywiście najlepiej zapobiegać niż leczyć, czyli od samego początku postępować tak, by późnej nie mieć kłopotów. Przede wszystkim nie brać do domu kociąt młodszych niż 12 tygodni! Chyba że naprawdę nie mamy innego wyjścia. A później unikać agresywnych zabaw z pupilem i odpowiednio go wychowywać.

W przypadkach agresji spowodowanej przez stres, strach lub inne tego typu zewnętrzne przyczyny, pierwszym krokiem jest zlikwidowanie źródła problemu. Następnym zaś prawidłowe postępowanie z pupilem, między innymi stosowanie wspomnianej wyżej metody nagradzania pozytywnych zachowań i ignorowania tych złych. Warto też próbować skupiać uwagę zwierzaka na innych rzeczach, np. na zabawie. W żadnym przypadku natomiast nie powinniśmy karać gryzącego kota, ponieważ przynieść to może całkiem odmienny efekt od zamierzonego!

Czasami w resocjalizacji naszego pupila może wspomóc nas weterynarz, przepisując dla niego odpowiednie leki uspokajające – pamiętajmy, by bez konsultacji z nim nie podawać pupilowi żadnych preparatów! Możemy też skorzystać z pomocy behawiorysty, który podpowie nam postępować, by rozwiązać problem z agresywnym zachowaniem naszego podopiecznego.

Jak widać, na pytanie o to, jak oduczyć kota gryzienia, nie można udzielić uniwersalnej odpowiedzi. Wszystko zależy od tego, co jest przyczyną jego zachowania. Zawsze kluczem do sukcesu jest odpowiednie postępowanie z kotem, cierpliwość, wyrozumiałość, a przede wszystkim zrozumienie jego prawdziwej natury.