Reklama

Kot gryzie

Dlaczego koty gryzą opiekunów i jak je oduczyć gryzienia?

Przez Jacek P. Narożniak Redaktor

aktualizacja dnia

Kot atakujący swoich opiekunów to bardzo poważny problem. Życie z takim pupilem często staje się wręcz niemożliwe. Do tego stopnia trudne, że właściciel decyduje się na pozbycie zwierzaka z domu. Tak radykalne rozwiązanie to ostateczność, do której wcale nie musi dojść. Jak w przypadku większości problemów z zachowaniem kota, i ten zwykle da się rozwiązać. Najważniejsze to znalezienie odpowiedzi na pytanie: dlaczego kot gryzie?

Dlaczego koty gryzą? 

Wszystko ma swoją przyczynę, agresywne zachowania u kotów również. Nierzadko zresztą wcale nie mamy do czynienia z agresją, choć pozornie tak może się wydawać. Problem w tym, że często niewłaściwie interpretujemy zachowanie mruczka, dlatego nie potrafimy rozwiązać problemów, gdy się pojawiają.

Nieprawidłowa socjalizacja

Gryzący kot to najczęściej skutek nieprawidłowej socjalizacji, czyli po prostu braku umiejętności życia z człowiekiem, co jest wynikiem złego wychowania! Mały kot nie nauczył się, że nie powinien gryźć opiekuna. Wbicie zębów i pazurów w rękę lub nogę człowieka to dla niego po prostu dobra zabawa! Nie mamy więc tu do czynienia z rzeczywistą agresją, ponieważ futrzak nie jest zły, lecz wesoły i chce się bawić. 

Zbyt wczesne odseparowanie od matki

Niestety winę za złą socjalizację kota ponosimy najczęściej my, ludzie. Największym naszym grzechem jest zabieranie malucha w zbyt młodym wieku od matki. A przecież okres spędzony z nią i z rodzeństwem ma kluczowe znaczenie dla psychicznego rozwoju kociego dziecka. Obcując z własną kocią rodziną, nasi czworonożni pupile uczą się zasad życia w grupie. Między innymi tego, że w trakcie zabawy nie wolno gryźć i drapać. 

Zabawa

Bywa też tak, że sami przyzwyczajamy zwierzaka do niewłaściwego zachowania, świadomie lub nieświadomie prowokując go do używania zębów i pazurów. Gdy mały kot gryzie wydaje się to nieszkodliwe lub wręcz zabawne. Pamiętajmy jednak, że nasz pupil kiedyś dorośnie, a wtedy zabawa z dużym mocno gryzącym kotem przestanie być przyjemna.

Pomysły na bezpieczne zabawy z kotem znajdziesz tutaj

kot gryzie ręce

   Nie uczmy kota gryzienia rąk nawet w z pozoru niewinnej zabawie©Shutterstock

Problemy ze zdrowiem

Odpowiedzią na pytanie, dlaczego kot gryzie mogą być też problemy ze zdrowiem. Niektóre choroby wpływają na zachowanie zwierzęcia, zmieniając je czasami w drastyczny sposób. Spośród nich wymienić możemy chociażby guz mózgu oraz wściekliznę!

W przypadku innych schorzeń agresję wywoływać może ból, który im towarzyszy. Mówiąc szczerze, zanim zaczniemy szukać innych przyczyn, jeśli takie zachowanie jest u kota nowe i nasilone, powinniśmy udać się na konsultację z lekarzem weterynarii, by wykluczyć lub potwierdzić problemy zdrowotne.

Samoobrona

Zdarzyć się może ponadto, że – zupełnie niechcący – sami zadamy ból pupilowi. Wtedy broniąc się, może nas ugryźć. Czasami mamy tu do czynienia z tzw. agresją przeniesioną: to nie my sprowokowaliśmy zwierzaka do ataku, ale na nas wyładował złość, bo byliśmy „pod ręką”. Kot mógł się też czegoś bardzo wystraszyć i poczuł się zagrożony.

Taki przypadkowy atak w samoobronie staje się poważnym problemem, jeśli zaczyna się powtarzać. A dzieje się tak na przykład wtedy, gdy kojarzymy się naszemu pupilowi z jakimś złym doświadczeniem. W takim przypadku warto skonsultować się z behawiorystą.

Wyraz sympatii, czyli dlaczego koty gryzą się w szyję

Niektóre koty delikatnie podgryzają opiekuna. Takie zachowanie nie tylko nie musi być przejawem agresji, a wręcz przeciwnie, może wyrażać sympatię, jaką nasz pupil do nas żywi. Niektórzy z Was pewnie zastanawiali się, dlaczego koty gryzą się w szyję. Otóż mają one pewien ciekawy zwyczaj. Zaprzyjaźnione osobniki na powitanie i podczas wzajemnej pielęgnacji chwytają się czasami wzajemnie zębami za głowy czy szyje. Wygląda to tak, jakby chciały się ugryźć, ale tak nie jest i żadnemu nie dzieje się krzywda.

Niektórzy naukowcy zachowanie to nazywają „podaniem głowy”, a jest ono jednym z elementów rytuału powitalnego i wyrazem sympatii u kotów. Czasami zatem, gdy kot gryzie właściciela w ten sposób, okazuje mu swoje uczucia. Najbardziej lubi łapać za brodę. Oczywiście robi to bardzo, bardzo delikatnie.

Wyżej wymienione przyczyny tego, dlaczego kot gryzie nie są jedynymi. Istnieją również inne, mniej oczywiste i nierzadko trudne do wykrycia. Jeśli więc mamy problemy, by je zidentyfikować, możemy poprosić o pomoc kociego behawiorystę, czyli specjalistę zajmującego się zachowaniem kotów.

Jak oduczyć kota gryzienia właściciela?

Pierwszym krokiem do rozwiązania problemu gryzienia u kota jest więc ustalenie przyczyny takiego zachowania. Powiedzmy sobie zatem trochę o tym, jak skutecznie oduczyć kota gryzienia, gdy jego źródłem są wyżej wymienione, najczęściej występujące, wydarzenia.

W przypadku niewłaściwej socjalizacji czworonoga, problem da się dość łatwo rozwiązać, jeśli tylko wykażemy się cierpliwością i konsekwencją. 

Pierwsza zasada - przerwij zabawę

Pierwszą zasadą jest tu ignorowanie niepożądanego zachowania: gdy kot nagle nas zaatakuje, natychmiast przerywamy wspólną zabawę i przestajemy zwracać na niego uwagę, jakby go w ogóle nie było – póki się nie uspokoi.

Druga zasada - nagradzaj za dobre zachowanie

Druga zasada natomiast to nagradzanie pupila, gdy jest grzeczny. Nagrodą nie musi być smakołyk – są nią również: głaskanie kota, oferowanie mu naszego zainteresowania, pieszczoty i miłe słowa. Oczywiście nie łatwo stosować się do tych wytycznych, zwłaszcza że zwierzak uparcie będzie próbował wciągnąć nas do zabawy wedle dotychczasowych reguł.

Podgryzanie - jak mu jeszcze zapobiec? 

Gdy przyczyną agresywnych zachowań naszego kota jest choroba, należy skonsultować się z lekarzem weterynarii. Niestety smutna wiadomość jest taka, iż nie na wszystkie dolegliwości mamy lekarstwa. Bywają choroby nieuleczalne. Zawsze jednak warto próbować i nie poddawać się zbyt szybko.

Oczywiście najlepiej zapobiegać niż leczyć, czyli od samego początku postępować tak, by późnej nie mieć kłopotów. Przede wszystkim nie brać do domu kociąt młodszych niż 12 tygodni! Chyba że naprawdę nie mamy innego wyjścia. A później unikać agresywnych zabaw z pupilem i odpowiednio go wychowywać.

Jak karać kota za gryzienie po rękach?

Odpowiedź jest prosta - nie karać! Tu przeczytasz, dlaczego nie wolno karać kota

W przypadkach agresji spowodowanej przez stres, strach lub inne tego typu zewnętrzne przyczyny, pierwszym krokiem jest zlikwidowanie źródła problemu. Następnym zaś prawidłowe postępowanie z pupilem, między innymi stosowanie wspomnianej wyżej metody nagradzania kota za pozytywne zachowanie i ignorowanie tych złych. Warto też próbować skupiać uwagę zwierzaka na innych rzeczach, np. na zabawie. W żadnym przypadku natomiast nie powinniśmy karać gryzącego kota, ponieważ przynieść to może całkiem odmienny efekt od zamierzonego!

Czasami w resocjalizacji naszego podopiecznego może wspomóc nas weterynarz, przepisując dla niego odpowiednie leki uspokajające – pamiętajmy, by bez konsultacji z nim nie podawać pupilowi żadnych preparatów! Możemy też skorzystać z porady behawiorysty, który podpowie nam postępować, by rozwiązać problem z agresywnym zachowaniem twojego kota.

Jak widać, na pytanie o to, jak oduczyć kota gryzienia, nie można udzielić uniwersalnej odpowiedzi. Wszystko zależy od tego, co jest przyczyną jego zachowania. Zawsze kluczem do sukcesu jest znalezienie przyczyny gryzienia, odpowiednie postępowanie z kotem, wyłapywanie zachowań agresywnych, cierpliwość, wyrozumiałość, a przede wszystkim zrozumienie potrzeb zwierzęcia.

Jak oduczyć kota gryzienia kabli?

Aby oduczyć kota gryzienia kabli, ważne jest zrozumienie, że dla  ten rodzaj zachowania może być dla niego formą eksploracji świata lub sposobem na zaspokojenie instynktu polowania. Gryzienie kabli może być również chęcią zwrócenia na siebie uwagi, gdy kot czuje się zaniedbany. Oto kilka wskazówek, jak poradzić sobie z tym problemem:

  • Zaspokojenie instynktów: Koty mają silny instynkt łowiecki, więc ważne jest, aby zaspokoić ich potrzebę polowania i gryzienia poprzez zapewnienie odpowiednich zabawek. Zabawki interaktywne, które imitują ruch, takie jak piórka na sznurku czy małe myszki, mogą odciągnąć uwagę kota od kabli.
     
  • Wspólna zabawa: Regularnie poświęcaj czas na wspólną zabawę z kotem. To nie tylko pomoże zaspokoić jego potrzebę interakcji, ale także wzmocni waszą więź. Kot, który jest zmęczony po zabawie, raczej nie będzie szukał nieodpowiednych sposobów na rozładowanie energii, takich jak gryzienie kabli.
     
  • Zabezpieczenie kabli: Staraj się ukrywać kable lub zabezpieczać je w taki sposób, aby były mniej dostępne dla kota. Możesz użyć specjalnych osłonek lub spirali kablowych, które utrudnią kotu dostęp do nich.
     
  • Stosowanie środków odstraszających: Niektóre zapachy lub smaki są nieprzyjemne dla kotów i mogą odstraszyć je od gryzienia kabli. Można spróbować delikatnie natrzeć kable substancją, której zwierzę nie lubi, na przykład specjalnym sprayem odstraszającym dostępnym w sklepach zoologicznych.
     
  • Cierpliwość i konsekwencja: Gdy zauważysz, że kot zaczyna gryźć kable, delikatnie, ale stanowczo powiedz "nie" i odwróć jego uwagę na coś innego, na przykład na zabawkę. Ważne jest, by nie używać siły ani nie krzyczeć na mruczka, ponieważ może to spowodować stres i pogorszyć problem. Wykazując się dużą dozą cierpliwości i konsekwencji w działaniu, stopniowo uczysz pupila, co jest akceptowalne, a co nie. 
Pomoc behawiorysty: Jeśli problem jest trudny do opanowania, warto poprosić o pomoc specjalistę od zachowania kotów. Behawiorysta może pomóc zrozumieć przyczyny zachowania kota i zaoferować indywidualnie rozwiązanie.
Więcej artykułów poradnikowych

Co sądzisz o tym artykule?

Dziękuję za odpowiedź!

Dziękuję za odpowiedź!

1 osób uznało tę poradę za pomocną.

Zostaw komentarz
Dodaj komentarz
Chcesz udostępnić ten artykuł?