Reklama

odrobaczanie kota

Odrobaczanie kota: kiedy i w jaki sposób odrobaczyć pupila?

Przez Anna Zielińska-Hoşaf Behawiorysta kotów

aktualizacja dnia

Robaki, czyli różne gatunki pasożytów wewnętrznych, to częsty problem kotów domowych (również niewychodzących). Profilaktyka oraz odpowiednio szybkie reagowanie na pojawienie się u kota robaków uchronią jednak pupila przed dolegliwościami i chorobami będącymi następstwem zarobaczenia.

Odrobaczanie – obok szczepień i dbałości o odpowiednią dietę kota – należy do najważniejszych działań profilaktycznych i prozdrowotnych. Chroni zarówno Twojego pupila, jak i Ciebie oraz Twoją rodzinę przed niebezpieczeństwem, które stwarzają pasożyty wewnętrzne.

Pierwsza wizyta u weterynarza z małym kotkiem wiąże się zwykle z odrobaczeniem zwierzątka. Kocięta są szczególnie narażone na atak pasożytów oraz schorzenia wiążące się z inwazją robaków. 

Odrobaczania kota domowego (również niewychodzącego!) nie wolno zaniedbywać również w ciągu całego jego życia dorosłego.

Kiedy odrobaczyć kota?

Niektórymi pasożytami wewnętrznymi (np. występującą najpowszechniej glistą kocią) mały kotek może się zarazić bardzo wcześnie, ssąc mleko zakażonej tymi pasożytami matki. Dodatkowo weźmy pod uwagę, że larwy glisty są bardzo odporne i mogą bytować w otoczeniu przez wiele tygodni. 

Kocięta są także bardzo narażone na atak pierwotniaków, takich jak Giardia lamblia. Choroby wywoływane przez pasożyty są szczególnie niebezpieczne dla młodych kotów. Wywołują m.in. anemię, wycieńczenie, ogólne pogorszenie stanu zdrowia.

Kiedy odrobaczyć kocię?

Pierwsze odrobaczenie przeprowadza się zwykle u kociąt w wieku 3-4 tygodni. Pamiętaj, że niektóre pasożyty przenikają do organizmu kociaka nawet poprzez mleko matki.

Następnie kurację powtarza się co dwa tygodnie, najlepiej do ukończenia przez kotka 15.-16. tygodnia życia. Pamiętaj, że należy odrobaczać równocześnie cały miot wraz z matką, aby zwierzęta nie zarażały się nawzajem.

Jednocześnie nie możesz zapomnieć o odpowiednim skorelowaniu odrobaczania ze szczepieniami ochronnymi.

Kotek powinien być odrobaczony na 7 dni przed każdym szczepieniem – i to samo tyczy się kota dorosłego. Zwierzę zarobaczone może mieć osłabiony układ immunologiczny i wówczas jego organizm nie wytworzy odpowiedniej odporności.

Kiedy odrobaczyć dorosłego kota?

Dorosłe koty należy odrobaczać regularnie - minimum cztery razy w roku – tyczy się to także kotów niewychodzących. One również mogą zostać zaatakowane przez pasożyty. Ich jaja możemy chociażby przynieść do domu na butach. Jeśli posiadasz psa, kot może zarazić się robakami od niego – wystarczy, że pies nabawi się pasożytów podczas spaceru.

Coraz częściej jednak odchodzi się od odrobaczania kota profilaktycznie "co ileś czasu".

Coraz częściej lekarze weterynarii zamiast regularnego odrobaczania, zalecają raczej regularne badanie kału.

Wtedy nie podaje się środków gdy robaków nie ma, a jeśli są, lekarz podaje odpowiedni na dane pasożyty preparat.

Takie badanie warto robić co trzy miesiące u kotów wychodzących, również do ogrodu czy w szelkach, a co pół roku u niewychodzących, a także zawsze przed szczepieniem. 

Objawy zarobaczenia u kota 

Poza rutynowym odrobaczaniem (najlepiej poprzedzonym badaniem kału) konieczne jest odrobaczenie kota, który wykazuje objawy zakażenia pasożytami. 

Oczywistym symptomem jest obecność robaków w kale lub wymiotach. Kot może w ten sposób pozbywać się glist (glisty są cienkie i obłe, przypominają nitki makaronu), z kałem wydalić może również człony tasiemca, choć tasiemczyca u kota występuje znacznie rzadziej niż zarażenie glistami.

 Kot nie jest żywicielem ostatecznym tasiemca, zaraża się natomiast najczęściej poprzez połknięcie zakażonej pchły (owady te są żywicielami pośrednimi tasiemca).

Oprócz tego do objawów wskazujących na robaki u kota należeć mogą:

 •  wymioty,
 • biegunki (przewlekłe biegunki mogą świadczyć np. o obecności giardii),
 • apatia,
 • zaburzenia łaknienia,
 • obecność krwi i śluzu w kale,
 • pogorszenie się kondycji sierści (zmatowienie, przerzedzenie, szorstkość),
 •  wysunięcie się trzeciej powieki na gałkę oczną,
 • utrata masy ciała,
 • w przypadku silnej inwazji – anemia,
 •  kaszel, problemy z oddychaniem (glista kocia może przemieszczać się przez płuca).

W jaki sposób odrobaczyć kota?

kot dostaje tabletke u weterynarza
Shutterstock
Jak wspomniałam, przed odrobaczeniem kota dobrze jest wykonać badanie parazytologiczne próbki kociego kału. Wówczas lekarz weterynarii będzie wiedział, z jakimi konkretnie pasożytami mamy do czynienia. 

To istotne, zwłaszcza że objawy zarobaczenia u kota są niespecyficzne. U wielu osobników ponadto zakażenie pasożytami może przebiegać przez długi czas bezobjawowo.

Wyniki badania pozwolą też na użycie odpowiedniego środka odrobaczającego, właściwego według rodzaju pasożyta. Próbki kociego kału należy zbierać przez kilka kolejnych dni. Do momentu zaniesienia próbek do przychodni weterynaryjnej należy trzymać je w lodówce.

Jak odrobaczyć kota? Środki odrobaczające

O podaniu preparatu konkretnego rodzaju decyduje lekarz weterynarii. Dostępne są zarówno preparaty jednoskładnikowe, jak i wieloskładnikowe, eliminujące najczęściej występujące u kotów robaki.

Środki odrobaczające mogą mieć różną postać. Wyróżniamy:

 •  tabletki na odrobaczanie kota,
 • pasty odrobaczające,
 • żele odrobaczające,
 • krople spot-on aplikowane na kark – bardzo wygodna forma walki z pasożytami zewnętrznymi, zwłaszcza w przypadku zwierząt, którym trudno jest podać środki doustne.

Pamiętaj, że jeśli kot jest zarażony tasiemcem, prawdopodobne jest, że ma pchły – należy wówczas wytępić pasożyty wewnętrzne i zewnętrzne równocześnie. Istnieją preparaty spot-on, które mają i działanie odrobaczające, i przeciwpchelne.

Odrobaczanie kota - ryzyka 

Szczególną ostrożność należy zachować w przypadku silnej inwazji pasożytów. Podczas gdy zazwyczaj dobiera się dawkę preparatu odrobaczającego według masy ciała kota, przy silnym zarobaczeniu należy rozłożyć całą kurację odrobaczającą w czasie.

Jednoczesne zabicie dużej liczby pasożytów może skończyć się dla kota tragicznie, zwłaszcza w przypadku zakażenia glistami. Martwe robaki mogą zatkać światło jelita i spowodować niedrożność przewodu pokarmowego.

Ponadto nicienie zaczynają rozkładać się w kocich jelitach, przez co uwalniają toksyny. Związki te wchłaniają się przez ścianki jelit i trafiają do krwiobiegu – wówczas mogą wywołać silny wstrząs i spowodować śmierć zwierzęcia. Dlatego optymalną dawką jednorazową środka odrobaczającego jest wówczas 1/3 zwykłej dawki przewidzianej dla danego kota.

Kolejna dawka może być podana następnego dnia, ostatnia – dzień później. Godzinę po zaaplikowaniu środka odrobaczającego warto podać kotu doustnie niewielką ilość ciekłej parafiny. Substancja ta ułatwi mu wydalanie pasożytów, a także zadziała osłonowo na ścianki jelit.

Jak często odrobaczać kota?

W przypadku kociąt niezbędne jest zastosowanie się do przytoczonego wcześniej schematu odrobaczania – co dwa tygodnie, z uwzględnieniem podawania środka odrobaczającego na 7 dni przed planowanym szczepieniem.

Po zakończeniu cyklu szczepień u kociąt odrobaczanie najlepiej jest przeprowadzać po prostu w razie potrzeby, czyli w przypadku zakażenia robakami. Stwierdzisz to, regularnie zanosząc próbki kału kota do analizy. W przypadku wykrycia obecności pasożytów natychmiast można zastosować odpowiednie leczenie. To najlepsza metoda, ale wymagająca od opiekuna systematyczności.

O obecności pasożytów nie musisz dowiedzieć się natychmiast – zarobaczenie może przecież przebiegać przez pewien czas bezobjawowo. 

Niespecyficzne objawy możesz też pomylić z symptomami innego schorzenia. Dlatego kał do badania warto zanosić nawet wówczas, gdy kot nie wykazuje niepokojących objawów. Atutem tego rozwiązania jest również fakt, że nie obciążysz organizmu kota preparatami odrobaczającymi w przypadku, gdy nie jest on zarażony pasożytami.

Jeśli nie zanosisz regularnie próbek kału do analizy, należy przyjąć zasadę, że kot powinien być odrobaczany minimum 4 razy w roku, przy czym jeśli kot jest wychodzący – choćby tylko na teren małego ogródka – muszą być odrobaczane częściej.

Obowiązkowo należy przeprowadzić odrobaczanie kota na tydzień przed szczepieniem.

Więcej artykułów poradnikowych

Co sądzisz o tym artykule?

Dziękuję za odpowiedź!

Dziękuję za odpowiedź!

Zostaw komentarz
Dodaj komentarz
Chcesz udostępnić ten artykuł?