Reklama

chory kot
© Kginger/Shutterstock

Tasiemiec u kota: przyczyny, objawy, leczenie i profilaktyka

Przez Anna Fortuna-Frączkiewicz Lekarz weterynarii

Opublikowano

Tasiemce, należące do gromady Cestoda, są grupą pasożytów składającą się z ponad 6000 gatunków, wśród których około 20 może bytować w jelitach kotów domowych. Jak uchronić pupila przed tasiemczycą?

Jak wyglądają tasiemce u kotów?

Tasiemce, które pasożytują u kotów, charakteryzują się specyficznym wyglądem i morfologią. Dorosłe osobniki tasiemców mogą osiągać różne rozmiary, zazwyczaj są one jednak długie, płaskie i wężowate, co nadaje im charakterystyczny wygląd.

Ciało tasiemca jest podzielone na segmenty zwane proglotydami. Każdy proglotyd jest osobnym, funkcjonującym pasożytem, zawierającym układ rozrodczy. Dorosłe osobniki tasiemców mogą mieć setki, a nawet tysiące proglotydów, które stopniowo dojrzewają, wypełniając się jajami. Czym się charakteryzują?

  • Na przednim końcu tasiemca znajduje się głowica, zwana skoleksem, która zawiera specjalne przyssawki lub haki, które służą do przyczepienia się do ścian jelita żywiciela. Skoleks jest najbardziej wyspecjalizowaną częścią ciała tasiemca, umożliwiającą mu utrzymanie się w miejscu w organizmie żywiciela.
  • Tasiemce u kotów często mają białą lub kremową barwę, co sprawia, że są dobrze widoczne w kale zwierzęcia lub na jego sierści.
  • Dorosłe tasiemce są zazwyczaj nieruchome, przyczepione do ścian jelita żywiciela za pomocą skoleksa. Ich ruchy są mocno ograniczone, pasożyty przemieszczają się głównie dzięki perystaltyce jelit.
  • Człony (segmenty) tasiemców są wyraźnie widoczne gołym okiem i mają charakterystyczny kształt pestek ogórka, czy ziarenek ryżu. Każdy proglotyd (segment) zawiera układ rozrodczy, co pozwala na ciągłą reprodukcję pasożyta.

Warto zauważyć, że tasiemce, które są widoczne w kale kota lub na jego sierści, są zazwyczaj segmentami tasiemca, które odpadły z głównego ciała pasożyta. W momencie, gdy kot wydala segmenty tasiemca, są one ruchome, co może wywoływać niepokój u właściciela. 

Jednakże dorosłe osobniki tasiemców, które pozostają przyczepione do jelita, są zazwyczaj nieruchome i trudne do zauważenia bez specjalistycznych badań diagnostycznych.

tasiemiec u kota
Ciało tasiemca składa się z charakterystycznych fragmentów ©Rattiya Thongdumhyu/Shutterstock

Jak koty zarażają się tasiemcami?

Cykl życiowy tasiemców jest złożony, co oznacza, że poza żywicielem ostatecznym wymagają także co najmniej jednego żywiciela pośredniego. Żeby kot (lub inny żywiciel ostateczny) zaraził się tasiemcem, musi spożyć żywiciela pośredniego, który może być rybą, pchłą, wszołem, lub innym kręgowcem.

Najpierw jajo tasiemca musi zostać połknięte przez larwę pchły, gdzie rozwija się wraz ze wzrostem larwy. Podczas pielęgnacji lub w odpowiedzi na ugryzienie pchły, kot nieumyślnie połyka insekta. Gdy pchła jest trawiona w jelicie kota, jajo tasiemca jest uwalniane, a pasożyt wykluwa się.

 Dorosłe tasiemce osadzają się w układzie pokarmowym, a dokładniej śluzówce jelita cienkiego żywiciela za pomocą skoleksów z haki bądź przyssawki. Ciała pasożytów są zbudowane z setek członów, które dojrzewają i wypełniają się jajami

. Jeśli chodzi o inne gatunki tasiemców, to koty mogą zarazić się poprzez spożywanie jaj tasiemca, obecnych w środowisku, na przykład w zanieczyszczonej wodzie lub na trawie.

Rodzaje tasiemców groźne dla kotów

Najczęściej występujące u kota tasiemce to Dipylidium Caninum, czyli tasiemiec psi. Inne powszechne tasiemce, które mogą zarazić kota, należą do grupy zwanej Taenia. Żywicielami pośrednimi tych tasiemców są myszy, ptaki i króliki.

Koty zarażają się nimi poprzez zjedzenie zarażonego żywiciela. Leki na tasiemce są bardzo skuteczne w eliminowaniu tych pasożytów. 

Jeśli jednak kot nadal poluje i zjada zdobycz, w ciągu sześciu do ośmiu tygodni może dojść do ponownego zarażenia wraz z przejściem segmentów tasiemca. U kotów, które często polują, zaleca się regularne odrobaczanie

Inna, mniej powszechna grupa tasiemców zwana Echinococcus, czyli tasiemcami bąblowcowymi jest coraz bardziej niebezpieczna dla ludzkiego zdrowia. Tasiemce te powodują poważne, potencjalnie śmiertelne choroby w przypadku zarażenia ludzi. Zarażenie tym pasożytem jest trudniejsze do zdiagnozowania, ponieważ segmenty są małe i słabo
widoczne. 

Koty mogą również zarazić się tasiemcem bąblowcowym, jeśli zjedzą gryzonie będące nosicielami tego pasożyta. Jaja tasiemca bąblowcowego wydalane z kałem kota, stanowią zagrożenie dla ludzkiego zdrowia.

Tasiemiec u kota- objawy

Objawy tasiemca u kota mogą być różnorodne i czasem trudne do zauważenia przez opiekunów i początkowym stadium, gdy przebieg jest bezobjawowy.

 Niektóre z typowych objawów obejmują:

  • wzmożone łaknienie, 
  • osłabienie, 
  • wymioty, 
  • zmiany w zachowaniu zwierzęcia, kot traci na wadze i jest osowiały.

 Istnieją także objawy specyficzne, takie jak świąd i nadmierne drapanie się okolic odbytu, które mogą sugerować obecność tasiemca.

 Właściciele mogą również zauważyć ruchliwe segmenty pełzające po sierści zwierzęcia po opuszczeniu odbytu.

kot się drapie
©elwynn/Shutterstock

Diagnostyka i skuteczne leczenie tasiemca u kotów

Diagnoza tasiemca u kota wymaga przeprowadzenia badania kału w celu identyfikacji charakterystycznych segmentów tasiemca lub jaj w kale kota. Po potwierdzeniu diagnozy weterynarz może zalecić odpowiednie leczenie, które zazwyczaj obejmuje podanie leków przeciwpasożytniczych, takich jak praziquantel.

Zapobieganie inwazjom tasiemca u kota

W przypadku kotów, u których występuje wysokie ryzyko rozwoju zarażenia tasiemcem, prazykwantel może być podawany w zatwierdzonej dawce co 3-6 miesięcy jako środek zapobiegawczy. Najlepszym sposobem zapobiegania tasiemcowi u kota jest przeprowadzanie regularnego odrobaczania, zgodnie z zaleceniami weterynarza. Regularne stosowanie odpowiednich preparatów przeciwpchelnych również może pomóc w redukcji ryzyka. 

Dodatkowo, kontrola środowiska życia kota, oraz unikanie kontaktu z dzikimi zwierzętami, które mogą być nosicielami tasiemca, są istotne dla zapobiegania inwazji.

Tasiemiec u kota, a człowiek

Warto pamiętać, że niektóre gatunki tasiemców mogą stanowić zagrożenie dla ludzkiego zdrowia. 

Ludzie mogą zarazić się tasiemcem poprzez spożycie pokarmu lub wody zawierających jaja pasożyta. Dlatego też, szczególnie przy obecności kota w domu, należy przestrzegać podstawowych zasad higieny, aby uniknąć ryzyka zarażenia.

Czy kot niewychodzący może zarazić się tasiemcem?

Kot niewychodzący również może zarazić się tasiemcem, chociaż ryzyko jest mniejsze niż w przypadku kotów wychodzących na zewnątrz. Istnieje kilka sposobów, w jakie kot niewychodzący może się zarażać tasiemcem:

Kontakt z pasożytami przenoszonymi przez inne zwierzęta.

Nawet jeśli kot nie wychodzi na zewnątrz, może mieć kontakt z innymi zwierzętami, takimi jak psy, które mogą być nosicielami tasiemców. Wspólne przebywanie z innymi zwierzętami, nawet w obrębie domu, może zwiększyć ryzyko zarażenia.

Zjedzenie zanieczyszczonej żywności

Koty niewychodzące mogą również zarazić się tasiemcem poprzez spożycie zanieczyszczonej żywności, która może zawierać jaja tasiemca lub zarażone owady.

Pchły 

Nawet jeśli kot nie wychodzi na zewnątrz, może być narażony na zarażenie tasiemcem poprzez pchły. Pchły są powszechnymi nosicielami jaj tasiemca, które mogą przenosić się
na sierść kota. Gdy kot zje zarażoną pchłę, może zostać zarażony tasiemcem. Dlatego też, nawet koty niewychodzące powinny być regularnie odrobaczane zgodnie z zaleceniami weterynarza.

Profilaktyka zarażenia tasiemcem

Tasiemiec u kota może stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia zwierzęcia oraz dla innych osób w jego otoczeniu. Regularne odrobaczanie, profilaktyka przeciwpchelna oraz zachowanie zasad higieny są kluczowe dla zapobiegania infekcji u twojego kota. 

W przypadku jakichkolwiek podejrzeń lub objawów inwazji tasiemcem, konieczne jest natychmiastowe skonsultowanie się z weterynarzem. Zapobieganie tasiemcowi u naszego czworonożnego przyjaciela, to nie tylko troska o zdrowie pupila, ale również o bezpieczeństwo wszystkich domowników. 

Pamiętajmy o regularnych wizytach u lekarza weterynarii oraz konsekwentnym stosowaniu zaleceń profilaktycznych, aby nasze koty mogły cieszyć się długim i zdrowym życiem, wolnym od pasożytów.

Więcej artykułów poradnikowych

Co sądzisz o tym artykule?

Dziękuję za odpowiedź!

Dziękuję za odpowiedź!

1 osób uznało tę poradę za pomocną.

Zostaw komentarz
Dodaj komentarz
Chcesz udostępnić ten artykuł?