Reklama

Jak często odrobaczać kota?

kot u weterynarza © Shutterstock

Robaki u kota to bardzo nieprzyjemny problem. Pasożyty wewnętrzne wywołują u zwierząt szereg dolegliwości – i należą niestety do jednych z częstszych problemów zdrowotnych naszych pupili. Jak często należy odrobaczać kota, aby cieszył się pełnią zdrowia… bez pasażerów na gapę?

Przez Anna Zielińska-Hoşaf

aktualizacja dnia

Choć zarażeniem się pasożytami wewnętrznymi najbardziej zagrożone są koty wolno żyjące oraz wychodzące, to również i te pozostające zawsze w domu mogą być narażone na złapanie robaków. To, jak często trzeba odrobaczyć kota, zależy natomiast między innymi właśnie od stopnia ryzyka zarażenia się pasożytami.

Jak często odrobaczać kocięta?

Jeśli wychowujesz małe kocięta, powinny one (wraz z matką) być odrobaczane według określonego schematu, skorelowanego z kalendarzem szczepień. Zakażenie pasożytami obniża bowiem odporność - i skuteczność szczepionek.

Pierwsze odrobaczenie przeprowadza się u kociąt, które skończyły 3–4 tygodnie. Następnie dwie kolejne dawki leku podawane są co dwa tygodnie, czwarta dawka w wieku około 12 tygodni,  a piąta – gdy młody kot ukończy 6 miesięcy.

Harmonogram kuracji może się oczywiście zmienić w zależności od kondycji kociaka. Silnie zarobaczone kocięta potrzebują podzielenia jednej dawki środka na kilka mniejszych, aby martwe pasożyty nie spowodowały spustoszenia w ich organizmie.

Lekarz weterynarii powinien zgrać terminy odrobaczania z terminami szczepień kota, tak aby kuracja odrobaczająca wypadała na około tydzień przed pierwszym szczepieniem (i podobnie przed kolejnymi). Pierwsze szczepienia (przeciw panleukopenii i wirusom kataru kociego) przeprowadza się, gdy kotek skończy 8–9 tygodni.

Kalendarz odrobaczania kociąt wygląda więc następująco:

Dawka preparatu

Wiek kota

pierwsza

3–4 tygodnie

druga

5–6 tygodni

trzecia

7–8 tygodni

czwarta

3 miesiące

piąta

6 miesięcy

Jak często odrobaczać koty wychodzące i mieszkające w większych skupiskach?

Koty wychodzące na dwór (choćby i przebywające w dobrze zabezpieczonym ogrodzie) są bardziej narażone na zarażenie się pasożytami niż zwierzęta przebywające wyłącznie w domu. Dlatego też zaleca się odrobaczanie takich kotów nawet raz w miesiącu. Można oczywiście regularnie oddawać do analizy kał wychodzącego kota i dopiero potem przeprowadzić kurację, jeśli jest potrzebna.

Podobnie postępuje się z kotami przebywającymi w większych skupiskach – schroniskach, domach tymczasowych czy hodowlach kotów rasowych. Nawet jeśli są to koty niewychodzące, wystarczy jeden zarażony kot, aby wkrótce i pozostałe zwierzęta miały pasożyty.

Jak często odrobaczać koty niewychodzące?

W przypadku kotów niewychodzących z domu zalecane jest odrobaczanie cztery razy w roku. Jaja pasożytów może przynieść każdy domownik – chociażby na butach. Kot może się zarazić również od psa, a nawet jedząc trawę w doniczce na balkonie.

Ponieważ jednak dorosłe koty niewychodzące nie są w grupie „wysokiego ryzyka”, nie zaleca się podawania im środków odrobaczających rutynowo jak kociętom. Ewentualne odrobaczenie powinno być poprzedzone badaniem kału.

Co trzy miesiące (a minimum dwa razy w roku) przynieś próbkę kału do badania parazytologicznego do swojej lecznicy. Jeśli badanie nie wykaże obecności pasożytów – unikniesz niepotrzebnego podawania kotu środków odrobaczających. Z kolei jeżeli badanie wykaże obecność robaków – lekarz będzie mógł dobrać środek odpowiedni do rodzaju pasożyta.

  • Dodatkowo kurację należy przeprowadzić niezwłocznie, jeśli kot wykazuje objawy zarobaczenia, a należą do nich np. obecność pasożytów w kale lub wymiotach,
  • spadek masy ciała,
  • zaburzenia apetytu (brak lub przeciwnie – nasilone łaknienie),
  • apatia,
  • pogorszenie stanu sierści,
  • anemia,
  • wysunięcie się trzeciej powieki,
  • biegunka.
Zostaw komentarz
0 komentarzy
Potwierdź usunięcie

Czy jesteś pewien, że chcesz usunąć komentarz?

Dodaj komentarz