Reklama

hotel dla kotów
© Shutterstock

Hotel dla kota – czym się kierować podczas wyboru?

Przez Jacek P. Narożniak Redaktor

aktualizacja dnia

Kot może jeździć z nami na wakacje, ale nie zawsze jest to możliwe. Co mamy wówczas zrobić z naszym zwierzakiem? Jedną z opcji jest oddanie go na czas naszego wyjazdu do hotelu dla kotów.

Czym jest hotel dla kota?

Hotel dla kota to nic innego jak miejsce, w którym możemy zostawić kota na czas naszego wyjazdu. Czasami jest to pensjonat przeznaczony wyłącznie dla kotów, czasem dla psów i kotów, ale bywają też hotele, które przyjmują wszystkie małe zwierzęta towarzyszące, bez względu na gatunek – no może poza tak wymagających i wymagających specjalistycznej wiedzy od opiekuna, jak chociażby większość gadów.

Osobiście uważam pozostawienie pupila w hotelu dla kotów za ostateczność. Opcję, którą wybieramy, gdy naprawdę nie mamy innej możliwości, jak pozostawienie pupila u rodziny lub u znajomych, ani nie znamy nikogo, kto zamieszkałby z futrzakiem u nas w domu. Zwierzęcy pensjonat jest bowiem całkowicie obcym miejsce dla naszego podopiecznego, z nieznanymi mu ludźmi i zwierzętami. U wielu kotów pobyt w takim miejscu może być źródłem silnego stresu.

Jak wybrać hotel dla kota?

©Shutterstock

Zanim wybierzemy hotel dla kota, warto odwiedzić te placówki, by sprawdzić, jakie, jakie panują w nich warunki. Na co powinniśmy zwracać uwagę wybierając hotel dla kota?

Warunki sanitarne

Powinniśmy między innymi zwrócić uwagę na to, czy w hotelu jest czysto. I to nie tylko w boksach dla zwierząt, ale również na zapleczu, zwłaszcza w kuchni. Jakiekolwiek zaniedbania pod tym względem, a zwłaszcza brudne miski i legowiska to ważny powód, by poszukać innego hotelu.

Pomieszczenia dla kotów

Ważnym kryterium wyboru jest rodzaj i wielkość pomieszczeń, w których przebywają koty. Poszczególne boksy dla zwierząt powinny być na tyle duże, by zapewnić futrzakom dostateczną ilość ruchu.

Dodatkową zaletą hotelu są wybiegi zewnętrzne, dzięki którym koty mogą korzystać z uroków spacerów na świeżym powietrzu. Oczywiście musi być to przestrzeń bezpieczna; tak skonstruowana, by uniemożliwić zwierzętom ucieczkę. W niektórych kocich pensjonatach oferuje się możliwość spacerów z kotami po ogrodzie na smyczy z opiekunami.

Najlepszymi hotelami dla kotów są te, w których każde zwierzę ma do swej dyspozycji osobne lokum. Wiadomo, nasi mruczący pupile nie są tak społeczne jak psy, mogą więc źle znosić obecność innych przedstawicieli swojego gatunku w tej samej wolierze.

Wszystkie pomieszczenia w hotelu powinny być odpowiednio wentylowane, a w zimie ogrzewane.

Hotel dla kota - wyposażenia

Zwróćmy też uwagę na wyposażenie pomieszczeń, w których przebywają koty. Powinny znajdować się w nich takie „urządzenia”, jak drapaki, półki do skakania czy różnego rodzaju kocie kryjówki. Półki i drapaki dostarczają zwierzętom rozrywki, a kryjówki zmniejszają stres związany z pobytem na obcym terenie.

Oczywiście koty potrzebują też legowisk, kuwet oraz misek. Te najlepiej przywieźć ze sobą.  Przedmioty te, zwłaszcza legowisko, są bowiem przesiąknięte zapachem futrzaka, co ułatwia aklimatyzację w nowym miejscu.

Obsługa hotelu powinna zapytać nas również o upodobania naszego pupila względem żwirku do kuwety. Najlepiej bowiem, gdy będzie mógł on korzystać z tego, do którego jest przyzwyczajony.

Liczba zwierząt w hotelu dla kotów

Moim zdaniem, im mniej zwierząt może jednocześnie przebywać w hotelu dla kotów, tym lepiej. Łatwiej bowiem właściwie zatroszczyć się o każdego z nich. (Wiąże się to również z liczbą futrzaków przypadających na jednego opiekuna – im mniej, tym lepiej.)

Opieka weterynaryjna w hotelu dla kotów

Bardzo ważne kryterium wyboru hotelu dla kotów. Zwierzęta muszą mieć zapewnioną stałą opiekę weterynaryjną, gdyż nawet przy najlepszej pielęgnacji zwierzętom zdarzają się choroby i wypadki.

Zwróćcie też uwagę na to, czy hotel przyjmuje wyłącznie zwierzęta zaszczepione przeciw najgroźniejszym chorobom zakaźnym, w tym przeciw wściekliźnie, odrobaczone i odpchlone – powinno być to zapisane w regulaminie hotelu. Niby to oczywiście, ale... jeśli właściciele nie stawiają takiego warunku, lepiej zrobimy, gdy poszukamy innego pensjonatu.

Hotel ponadto powinien dysponować oddzielnymi pomieszczeniami, w których można odizolować koty chore.

Kwestia wyżywienia i opieki

Istnieją możliwości żywienia pensjonariuszy hotelu dla zwierząt: karmę zapewnia właściciel lub dostarczamy ją my, razem z pupilem. Uważam, że powinniśmy mieć możliwość wyboru.

W pierwszym przypadku, w dobrym hotelu, powinniśmy zostać szczegółowo wypytani o preferencje żywieniowe naszego zwierzaka. W wielu przypadkach bowiem nagła zmiana diety skutkuje u kota problemami gastrycznymi. Może też pogłębiać stres.

W dobrym hotelu obsługa będzie chciała znać wszystkie najbardziej istotne upodobania naszego pupila. Dzięki temu będą mogli lepiej się nim zajmować.

Osoby opiekujące się kotami

Wybierając hotel dla kota koniecznie sprawdźmy kompetencje osób, które zajmują się futrzakami. Nie wyobrażam sobie, by można było pracować ze zwierzętami bez specjalistycznej wiedzy. Tym bardziej, gdy ma się do czynienia ze stworzeniami, których wcześniej nie znaliśmy.

Pamiętajmy, że hotel dla kota może otworzyć praktycznie każdy, ale nie każdy jest wstanie stworzyć naprawdę dobrą placówkę. Nie wystarczy tylko „kochać” koty...

Opinie o hotelu dla kota

Możemy również poczytać opinie o nim, publikowane w internecie. Warto to zrobić, ale pamiętajmy, że nie zawsze są one w pełni miarodajne.

O czym musimy pamiętać przed oddaniem pupila do hotelu dla kota?

©Szczepienie kota

Planując oddanie pupila do hotelu dla kotów nie możemy zapomnieć o kilka ważnych sprawach.

Przede wszystkim, o czym już była mowa, musimy zaszczepić kota przeciw groźnym chorobom zakaźnym, ponieważ znajdzie się on w towarzystwie innych futrzaków, co zwiększa ryzyko zakażenia.

Jak też już wspomniałem obsługa hotelu powinna zażądać od nas okazania książeczki zdrowia, w którym lekarz weterynarii umieści informacje od przebytych szczepieniach. Pamiętajmy, że muszą być one przeprowadzone przynajmniej 14 dni przed pobytem w hotelu - kwarantanna poszczepienna.

Wśród wykonanych szczepień powinny znaleźć się również szczepienia przeciwko wściekliźnie. W Polsce nie ma co prawda obowiązku szczepienia kotów przeciw tej chorobie, ale dla własnego dobra lepiej to zrobić. Wścieklizna u kota jest bowiem śmiertelna również dla ludzi.

Nie zapomnijmy ponadto odrobaczyć kota i zaaplikować mu długo działający preparat przeciw pchłom i kleszczom.

Osobiście odrobaczyłbym pupila również po odebraniu go z hotelu dla kotów. W takim miejscu bowiem istnieje spore prawdopodobieństwo zarażanie się pasożytami wewnętrznymi, nawet przy najlepszej opiece.

Przed wyjazdem do hotelu zapakujmy wszystkie niezbędne akcesoria dla kota (zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami z obsługą hotelu):

  • legowiska,
  • kuwety,
  • misek,
  • żwirku,
  • karmy,
  • ulubionych zabawek,
  • szelek i smyczy – jeśli pracownicy hotelu będą wyprowadzać zwierzaka na spacery.

Nie zapomnijmy o książeczce zdrowia naszego pupila!

Ile kosztuje hotel dla kota?

Koszty pobytu w hotelach dla kotów są bardzo zróżnicowane: 20 zł, 30 zł, 50 zł, 100 zł za dobę. To tylko przykładowe ceny, które zależą między innymi od standardu placówki i oferowanych usług.

Koniecznie dowiedzmy się, co wliczone jest w cenę. Niektóre usługi mogą być bowiem dodatkowo płatne, np. opieka weterynaryjna w razie choroby. A jeśli tak, to ile ewentualnie będziemy musieli dopłacić.

Więcej artykułów poradnikowych

Co sądzisz o tym artykule?

Dziękuję za odpowiedź!

Dziękuję za odpowiedź!

1 osób uznało tę poradę za pomocną.

Zostaw komentarz
Dodaj komentarz
Chcesz udostępnić ten artykuł?