Reklama

kot w walizce
© Shutterstock

Wyjazd z kotem na wakacje – czy to możliwe?

Przez Jacek P. Narożniak Redaktor

aktualizacja dnia

Koty nie lubią podróżować – tak się powszechnie uważa. I ogólnie mówiąc jest to prawdą, jednakże w przypadku naszych podopiecznych zawsze znajdą się jakieś wyjątki. Tak też jest tym razem. Są koty, z którymi bez problemu można wyjechać na urlop, i wcale nie jest ich aż tak mało. Jeśli Twój pupil źle znosi pobyt w hotelu czy u znajomych, a Twój urlop jest zbyt długi, aby zostawić kota samego w domu, lepszym pomysłem będzie zabranie pupila ze sobą.

Czy z kotem można podróżować?

Kot może podróżować z nami! Wiem to z własnego doświadczenia. Jak każdy hodowca oraz wystawca nie raz i nie dwa jeździłem ze swoimi futrzakami na wystawy kotów rasowych, które przecież odbywają się w różnych miastach, i to nie tylko w Polsce, ale również w innych krajach.

Owszem nie były to długie wyjazdy – zwykle dwudniowe lub trzydniowe. Na dłużej z kotami zdarzyło mi się wyjechać tylko raz.

Przykłady takie, jak mój i innych hodowców, jednoznacznie dowodzą, iż z kotem można podróżować. Oczywiście wyjazd na wystawę i zabranie pupila na wczasy to nie to samo. Poznałem jednak ludzi, którzy jeżdżą ze swoimi futrzakami również na wakacje. Znam też takie przypadki z opowieści znajomych kociarzy.

©Shutterstock

Uważam zatem, że z kotami zatem można spędzać wakacje. Nie twierdzę jednak, że jest to możliwe w przypadku każdego futrzaka. Z pewnością w dużej mierze zależy to od predyspozycji osobniczych.

Myślę jednak, iż może to być również związane z przynależnością do konkretnej rasy. Nie znam żadnych badań porównawczych na ten temat – i wątpię, by takie zostały przeprowadzone – ale sądzę, iż istnieją pewne poszlaki, które na to wskazują.

Jakie zatem rasy wydają się wykazywać większe predyspozycje do podróżowania razem ze swoimi opiekunami?

Wymieniłbym tu koty rosyjskie niebieskie, maine coony, koty norweskie leśne, koty syberyjskie, tureckie vany, koty perskie i koty egzotyczne oraz koty syjamskie i ich najbliższych krewniaków.

Ogólnie mówiąc chodzi o rasy, których przedstawiciele szczególnie mocno przywiązują się do swoich opiekunów i w miarę łatwo uczą się chodzenia na smyczy.

Jak przyzwyczaić kota do podróżowania?

©Shutterstock

Prócz osobniczych lub związanych z rasą predyspozycji, znaczenie ma też przyzwyczajenie kota do podróżowania samochodem.

Najlepiej zacząć to robić, gdy zwierzak jest jeszcze dzieckiem – kociaki łatwiej adaptują się do nowych sytuacji. Nie znaczy to jednak, że dorosły kot nie może oswoić się z podróżami.

Przede wszystkim powinniśmy stworzyć w umyśle kota pozytywne skojarzenia z transporterem, w którym nasz pupil będzie podróżował. Niestety zazwyczaj transporter kojarzy się futrzakom zwykle wyłącznie z wizytami w gabinecie weterynaryjnym.

Aby oswoić kota z transporterem, otwarty kontener ustawiamy w mieszkaniu tak, by nasz pupil miał do niego stały dostęp. Do środka wkładamy oczywiście miękki materac lub poduszkę, co zachęci zwierzaka do sypania w pudełku. Pozytywne skojarzenia z transporterem wzmocni jakiś przysmak, który od czasu do czasu położymy wewnątrz oraz pochwały i głaskanie.

Następnym krokiem oswajania kota z podróżami jest zamykanie go w transporterze. Początkowo na krótką chwilę, później na dłuższy czas. Chodzi oczywiście o to, by przyzwyczaić go do przebywania w zamknięciu.

I wreszcie ostatni etap nauki – krótkie wyprawy z pupilem. Jeśli to możliwe, zabierajmy go do rodziny, znajomych itd.

Prócz wymienionych powyżej, bardzo ważnym elementem przygotowywanie kota do podróżowania jest – moim zdaniem – budowanie dobrych relacji z pupilem. W obcym otoczeniu zwierzak będzie czuł się bardziej komfortowo, gdy będzie miał pełne zaufanie do swojego opiekuna.

Jak przygotować kota do wyjazdu na wakacje?

Oswajanie kota z transporterem, jazdą środkami komunikacji oraz przebywaniem w nowym miejscach to jeszcze nie wszystko. Musimy zadbać również o bezpieczeństwo pupila podczas urlopu.

Wybór odpowiedniego transportera

Przede wszystkim potrzebny nam będzie dobry, profesjonalny transporter. To najlepszy sprzęt do przewożenia małych zwierząt. Nasi pupile będą w nim bezpieczni podczas podróży, a my będziemy spokojni, że nic złego im się nie stanie.

Zaczipowanie kota

Jeśli do tej pory tego nie zrobiliśmy, powinniśmy też zaczipować naszego czworonożnego przyjaciela i zarejestrować go w międzynarodowej bazie danych. To na wypadek, gdyby podczas wakacji zwierzak nam się zagubił. Niestety zawsze istnieje prawdopodobieństwo, że tak się stanie. O tym, czym jest czipowanie kota możecie przeczytać TUTAJ.

Szczepienia

Ważnym jest również to, by przed wyjazdem zaszczepić kota przeciwko najgroźniejszym chorobom zakaźnym. Podczas wakacji nasz pupil może mieć kontakt z innymi zwierzętami, a to niesie za sobą ryzyko zarażenie.

Wśród wykonanych szczepień powinny znaleźć się również szczepienia przeciw wściekliźnie. To wyjątkowo groźna choroba, śmiertelna również dla ludzi.

Nie zapomnijmy jeszcze o pasożytach. Przed podróżą zaaplikujmy pupilowi preparat przeciw pchłom i kleszczom. Po powrocie zaś podajmy kotu środek na odrobaczenie.

Co musimy zabrać, wyjeżdżając z kotem na wakacje?

Wyjazd z kotem na wakacje wymaga od nas dodatkowych przygotowań. Musimy pamiętać nie tylko o zabraniu rzeczy dla nas, ale też niezbędnych akcesoriów dla naszego pupila. To zaś oznacza dodatkowy bagaż do zabrania. Niestety zwykle jest tego więcej niż w przypadku podróży z psem. Są to:

  • miski na wodę i jedzenie – w sklepach zoologicznych można nabyć lekkie, składane miski turystyczne dla zwierząt;
  • mała kuweta - dobrym rozwiązaniem jest składana kuweta turystyczna wykonana z wodoodpornego materiału;
  • torba żwirku – chyba, że jesteśmy pewni, iż dostaniemy go na miejscu;
  • zapas jedzenia – jeśli w okolicy, w której będziemy przebywać nie ma sklepów z kocią karmą albo nasz pupil jest wyjątkowo wybredny (warto przyzwyczajać kota do różnorodnego pożywienia, by nie grymasił na wakacjach);
  • długa smycz z szelkami – polecam zabrać dwa rodzaje: linkę oraz smycz automatyczną, pierwsza przyda nam się do przywiązywania kota, np. na plaży (by nigdzie nie uciekł), druga służyć będzie podczas spacerów;
  • legowisko – nie jest konieczne, gdy kot będzie mógł sypiać z nami; zaletą zabrania legowiska jest to, że jest przesiąknięta zapachem zwierzaka, dzięki czemu lepiej się będzie czuł w nowym otoczeniu;
  • książeczka zdrowia kota – w której oczywiście znajdzie się wpis o aktualnym szczepieniu przeciw wściekliźnie; co prawda w Polsce nie ma obowiązku szczepienia kotów przeciw tej chorobie, co nie znaczy jednak, iż w hotelu czy pensjonacie bowiem mogą poprosić nas o okazanie dowodu szczepienia.

Gdzie wyjechać z kotem na wakacje?

Wbrew pozorom wiele jest miejsc, gdzie możemy pojechać z kotem oraz form spędzania z mruczącym pupilem urlopu. Czytałem o ludziach, którzy zabierali zwierzaka pod namiot, na rejs jachtem a nawet na pieszą wędrówkę po górach.

Coraz więcej też hoteli i pensjonatów w Polsce chętnie przyjmuje gości z czworonożnymi pupilami. Oczywiście za pupila trzeba dopłacić, ale uogólniając nie są to duże sumy. Obecność zwierzaka powinniśmy zgłosić przy dokonywaniu rezerwacji.

Gdziekolwiek byśmy nie pojechali, planując wakacje z pupile, musimy pamiętać, że jego obecność będzie nas nieco ograniczać. Nie wszystkie atrakcje będą dla nas dostępne. Z drugiej jednak strony może być to dla nas nowe, ciekawe doświadczenie.

Jeśli wciąż się obawiasz, że wyjazd z kotem będzie dla niego zbyt stresujący, dowiedz się jak zmiejszyć stres kota w podroży.

Więcej artykułów poradnikowych

Co sądzisz o tym artykule?

Dziękuję za odpowiedź!

Dziękuję za odpowiedź!

Zostaw komentarz
Dodaj komentarz
Chcesz udostępnić ten artykuł?