Reklama

Transporter dla kota – jaki wybrać?

kontener dla kota © Shutterstock

Dobry transporter dla kota można uznać za podstawowy element wyprawki dla kota. Nawet jeśli nie zamierzamy z pupilem podróżować po świecie. Jego zakup nie stanowi dużego obciążenia dla domowego budżetu, tym bardziej, iż często jest to wydatek jednorazowy – dobrej jakości kontener może nam służyć przez całe życie naszego pupila. Warto zatem poświecić nieco czasu na jego wybór. Jaki transporter dla kota kupić?

Przez Jacek P. Narożniak

aktualizacja dnia

Dlaczego warto kupić transporter dla kota?

Transporter dla kota jest bardzo przydatnym sprzętem. Choćby był nam potrzebny tylko wtedy, gdy będziemy musieli zabierać pupila do lekarza weterynarii na coroczne badania kontrolne i profilaktyczne szczepienia przeciw kocim chorobom zakaźnym, powinniśmy go kupić. Jest bowiem najlepszym „urządzeniem” do przewożenia futrzaka.

Dlaczego najlepszym? Ponieważ podczas podróży kot jest w nim bezpieczny. Nie ma bowiem możliwości ucieczki, gdyby czegoś się wystraszył – a jest to sytuacja bardzo prawdopodobna. Ponadto w kontenerku nasz pupil podróżuje wygodnie. Musimy tylko, jak to już sobie powiedzieliśmy, wybrać odpowiedni model transportera dla kotów.

Jakie transportery dla kotów znajdziemy na rynku zoologicznym?

ShuterstockNa początku musimy wiedzieć, że wszystkie modele transporterów dla kotów możemy podzielić na cztery podstawowe rodzaje. Wyróżniamy je na podstawie materiału, którego są wykonane.

  • Transportowe metalowe dla kotów – najmniej praktyczne, więc nie cieszą się polarnością i są rzadko spotykane w sklepach. Mają postać metalowych klatek.
  • Transportery wiklinowe dla kotów – stylowe i nierzadko bardzo atrakcyjne, ale również niezbyt często wykorzystywane przez kociarzy. Niektóre modele mogą pełnić równocześnie rolę kociego legowiska.
  • Transportery dla kotów, wykonane z tkaniny – o wiele bardziej popularne od wymienionych wcześniej typów. Najczęściej mają postać toreb dla kotów, choć dostępne są również w formie plecaków dla kotów.
  • Transportery dla kotów, produkowane z tworzywa sztucznego – obecnie najbardziej chyba popularny rodzaj kontenerów do przewożenia futrzaków. Większość ma kształt zbliżony do prostopadłościanu, ale zdarzają się też bardziej niezwykłe formy, w tym plecaków. W sklepach znajdziemy również modele z kółkami.

Na co zwracać uwagę przy zakupie transportera dla kota?

Dla niedoświadczonego kociarza wybór transportera wcale nie jest taki prosty. Tym bardziej, że w sklepach zoologicznych znajdziemy wiele modeli tych sprzętów. A różnią się one między sobą nie tylko wyglądem czy materiałem, z którego są wykonane, ale też wieloma innymi istotnymi cechami.

Na co zatem powinniśmy zwrócić uwagę, by wybrać dobry transporter dla kota?

Bezpieczeństwo podróży w transporterze dla kota

Niewątpliwie to najważniejsze kryterium, którym powinniśmy kierować się przy wyborze transportera dla kotów. Gwarancją bezpieczeństwa w trakcie podróży jest dla naszego pupila dobry zamek przy drzwiach transportera. Nie zależnie od tego, czy wybierzemy torbę, wiklinowy kosz czy kontener z tworzywa sztucznego, transporter musi być tak zamykany, by uniemożliwić przypadkowe wydostanie się z niego zwierzaka.

Warto zwrócić również uwagę na sztywność konstrukcji, która ochroni kota przed uderzeniami. Ma to szczególne znaczenie w trakcie dłuższych wyjazdów, ponieważ zwiększa się ryzyko, że coś upadnie na kontener z kotem. Jednocześnie materiał, z którego wykonany jest transporter, powinien być na tyle odporny, by nie pękł przy takim uderzeniu.

Komfort podróży w transporterze dla kota

Podczas podróży nasz pupil musi mieć zapewnioną wygodę. Im dłużej będziemy jechać, tym większe ma to znaczenie. Na komfort podróżowania naszego pupila wpływają takie cechy transporterów, jak wielkość, kształt, a w okresie zimowo-jesiennym również dobra izolacja termiczna oraz wodoodporność.

Nie ma wątpliwości, że największy komfort podróży zapewniają modele o kształcie zbliżonym do prostopadłościanu, ponieważ zwierzak może się w nich wygodnie ułożyć. Taką formę znajdziemy wśród wszystkich typów transporterów dla kotów: metalowych, z tkaniny, z wikliny oraz z tworzywa sztucznego. W przypadku wyrobów z tkaniny zwróćmy tylko uwagę na to, by dno i ściany były odpowiednio usztywnione.

Ważna jest oczywiście wielkość transportera. W przypadku dalszych wyjazdów jego rozmiary powinny umożliwić kotu siadanie, wstawanie oraz swobodne obracanie się. Jeśli jednak ma on służyć wyłącznie do krótkich podróży, wystarczy że będzie na tyle duży, by zwierzak wygodnie się w nim położył.

Dobry transporter powinien również chronić kota przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Warto zatem wybrać model, który nie ma ażurowego dachu, dzięki czemu podczas deszczu zwierzak nie zmoknie. Warunku tego nie spełniają metalowe klatki oraz kosze z wikliny, które również przeciekają. Pierwszy typ transportera jest też bardzo przewiewny, co staje się problemem, gdy wieje zimny wiatr.

W okresie zimowym transporter dla kota powinien chronić naszego pupila przed chłodem, chyba że będziemy poruszać się samochodem, a chwile spędzone z kotem na dworze będą krótkie. Najłatwiej ocieplić klasyczne transportery z tworzywa sztucznego – te o kształcie prostopadłościanu. Służy do tego specjalny pokrowiec, który możemy uszyć samodzielnie lub kupić gotowy.

Praktyczny w użytkowaniu transporter dla kota

Dobry transporter dla kota powinien być również praktyczny w użytkowaniu. Co to oznacza?

Między innymi łatwość w czyszczeniu. Najtrudniej utrzymać w czystości wiklinowe transportery, najłatwiej proste, rozkładane kontenery z tworzywa sztucznego. Jakie to znaczenie, wie każdy, komu pod czas podróży kot dostał biegunki lub wymiotował.

Powinniśmy również wziąć pod uwagę to, by transporter był stosunkowo lekki i wygodny do noszenia. Pod tym względem zdecydowanie przodują zakładane na ramię materiałowe torby dla kotów oraz plecaki.

Warto ponadto zwrócić uwagę na sposób otwierania – drzwiczki powinny być na tyle duże i tak osadzone, by można było bez problemów zwierzaka wkładać i wyjmować.

Podsumowując temat wyboru transportera dla kota

Transporter dla kota jest nam potrzebny, co do tego nie mam wątpliwości. Nie mam też wątpliwości, że przy jego wyborze powinniśmy kierować się przede wszystkim względami praktycznymi a nie estetycznymi.

Według mnie dobry transporter powinien być:

  • bezpieczny dla kota,
  • wygodny dla kota,
  • dobrze chronić kota przed wiatrem i chłodem w zimie, a promieniami słonecznymi w lecie,
  • łatwy w czyszczeniu,
  • lekki,
  • wygodny w noszeniu.

Biorąc pod uwagę wszystkie te cechy, moimi faworytami są proste, rozkładane transportery dla kotów, wykonane z elastycznego tworzywa sztucznego. A dokładniej te modele, które mają drzwiczki osadzone na krótszym boku, otwory wentylacyjne na pozostałych bokach oraz jednolity dach.

Najlepiej, jeśli kontener wyposażony jest w system umożliwiający przypinanie pasami w samochodzie. Ewentualnie może też posiadać pas do noszenia na ramieniu.

Zostaw komentarz
0 komentarzy
Potwierdź usunięcie

Czy jesteś pewien, że chcesz usunąć komentarz?

Dodaj komentarz