Reklama

Kot i lilak pospolity

Kot i lilak pospolity, często mylony z bzem

© Shutterstock.com

Czy bez jest trujący dla kota?

Przez Sabina Stodolak Redaktor

aktualizacja dnia

Od końca kwietnia do połowy maja w Polsce kwitnie bez. Kochamy jego zapach i chętnie trzymamy w domu kwitnące na biało, fioletowo czy różowo gałązki rośliny. Ale czy to dobry pomysł, kiedy mamy kota? Czy bez jest toksyczny dla kota? A co z jego owocami? 

Koty są z natury ciekawskie. Kiedy przyniesiemy do domu nową rzecz, muszą się z nią osobiście zapoznać. Obwąchać, tracić łapką, polizać lub spróbować. Czy jeśli kot zje kwiaty czy listki bzu, to może się zatruć?

Bez a lilak – co tak naprawdę pachnie nam w domu? 

Większość osób w Polsce, białe lub fioletowe, piękne pachnące kwiaty rosnące w kiściach na krzewach, nazywa bzem. Tymczasem jest to lilak pospolity. Różnice między lilakiem i bzem są znaczące. 

Bez czarny (sambucus nigra) ma kwiaty białe (tylko). Każdy pojedynczy kwiat ma drobnych 5 pręcików i ta cecha sprawia, że najłatwiej odróżnić kwitnący bez czarny od lilaka. Nazwa rośliny pochodzi od owoców bzu czyli małych, czarnych mięsistych kuleczek, rosnących w kiściach. 

kwiaty czarnego bzu
Kwiaty czarnego bzu©Shutterstock
Z kolei lilak (syringa vulgaris) ma kwiaty o nieco wgłębionych płatkach, bez pręcików. Rosną w formie kiści i mogą mieć kolor od białego do fioletu. Roślina ta, ma nie tylko nieco inne kwiaty, ale również inny kształt i formę liści. O ile liście bzu czarnego są poszarpane na brzegach, liście lilaka są gładkie. 
kwiaty lilak pospolity
Kwiaty lilak pospolity©Petra Klapka /Unsplash.com
To rozróżnienie jest o tyle ważne, że każda z tych roślin, nieco inaczej działa na naszych milusińskich. 

Czy bez jest trujący dla kota?

Czarny bez to roślina znana ze swoich właściwości zdrowotnych – u ludzi obniża poziom cukru we krwi, ma działanie regulujące pracę układu trawiennego i pracę nerek. Spożywa się jednak owoce i kwiaty w formie przetworzonej, a u ludzi zjedzenie niedojrzałych owoców może wywołać zatrucie. 

W ten sam sposób jak na ludzi, niedojrzałe owoce czarnego bzu działają na koty i psy. Zjedzenie bzu przez kota może wywołać podrażnienie żołądka, biegunkę, wymioty.

Owoce są dość kwaśne, więc ryzyko tego, że kot połakomi się na nie i zje kilka kuleczek, jest jednak dość nikłe. Bardzo rzadko też niedojrzałe owoce czarnego bzu znajdą się w naszych domach, bo nie są ani dekoracyjne, ani nie pachną. 

Kiedy czarny bez dojrzeje, jego owoce mogą opaść na ziemię i koty wychodzące, mogą spróbować jego owoców. Dojrzały czarny bez nie jest już jednak dla kotów niebezpieczny, a bywa nawet dodawany do gotowych smaczków dla kotów. 

Czy lilak pospolity jest trujący dla kota? 

Rośliną, którą w maju będziemy częściej niż czarny bez gościć w naszych domach jest lilak. To on przepięknie pachnie i jego mylimy z bzem. Lilak pospolity (syringa vulgaris) to krzew, który jest bezpieczny dla kotów. Ani jego łodygi, ani kwiaty nie niosą zagrożenia i nawet jeśli kot zje kilka kwiatków to nic mu się nie stanie. 

Może się zdarzyć rzadka reakcja alergiczna, ale nawet ona nie jest silna i kot, poza chwilowym podrażnieniem żołądka, będzie czuć się dobrze. 

Inne rodzaje bzów

Nieco inaczej wygląda sprawa z melią pospolitą, która jest nazywana bzem perskim lub drzewem paciorkowym. Ta roślina jest toksyczna dla kotów. Na szczęście nie kupujemy jej do domów, bo kwiaty, choć również w kolorze lila, nie pachną aż tak intensywnie.  

Rośliny trujące dla kota 

Pamiętaj, że lista roślin niebezpiecznych dla kota może obszerna, a niektóre rośliny domowe mogą mieć różne nazwy zwyczajowe i naukowe. Poniżej kilka roślin, które są uznawane za toksyczne dla kotów. Jeśli podejrzewasz, że Twój kot zjadł trującą roślinę i obserwujesz u niego niepokojące objawy, niezwłocznie skonsultuj się z lekarzem weterynarii.

  • Lilie - bardzo toksyczne zwłaszcza dla kotów. Nawet małe ilości pyłku lub kontakt z liśćmi mogą być śmiertelne.
  • Azalia - zawiera substancje toksyczne, które mogą wpływać na układ sercowo-naczyniowy i układ nerwowy kota.
  • Diffenbachia - roślina o ozdobnych liściach, ale także toksyczna dla kotów. Powoduje podrażnienia w jamie ustnej i gardle, prowadząc do ślinienia i trudności w połykaniu.
  • Cyklamen (fiołek alpejski) - zawiera substancje toksyczne, które mogą wpływać na serce i układ nerwowy kota.
  • Rododendron - Podobnie jak azalia, jest toksyczny dla kotów i może wywoływać objawy gastryczne i neurologiczne.
  • Fikus - silnie trujący dla kota.
  • Dracena - jedna z bardziej trujących roślin dla kota

To tylko kilka przykładów, dlatego ważne jest, aby zabezpieczyć swoje mieszkanie przed roślinami, które mogą być szkodliwe dla Twojego pupila. Pełną listę roślin i kwiatów szkodliwych dla kota znajdziesz tutaj.

Jeśli jesteś pewny, że Twój kot zetknął się z toksyczną rośliną lub obserwujesz u niego jakiekolwiek objawy nietypowego zachowania lub złego samopoczucia, skonsultuj się z lekarzem weterynarii.

Więcej artykułów poradnikowych

Co sądzisz o tym artykule?

Dziękuję za odpowiedź!

Dziękuję za odpowiedź!

Zostaw komentarz
Dodaj komentarz
Chcesz udostępnić ten artykuł?