Reklama

Czy tulipany są trujące dla kotów?

Tulipan i kot

Tulipany to popularne i lubiane w Polsce rośliny. W sezonie dekorujemy nimi mieszkanie kupując je jako kwiaty cięte, a Ci z nas, którzy mają ogródki, chętnie sadzą je, by wiosną cieszyć wzrok pięknymi kielichami kwiatów. Czy tulipan i kot to dobre połączenie? Czy jednak, mając w domu kota lepiej zrezygnować z hodowli i zakupu tulipanów?  

Przez Sabina Stodolak

aktualizacja dnia

Tulipany nie dla kota  - które części rośliny mu szkodzą?

Niestety - tulipany są trujące dla kotów.

Na dodatek, dla kota szkodliwe jest zjedzenie każdej części tulipana. W przypadku kwiatów ciętych najczęściej interesują się płatkami kielichów i to od nich zaczynają konsumpcję. W płatkach jest najwyższa koncentracja toksycznego dla kotów związku o nazwie tulipanina A – jest to barwnik z grupy antocyjanów.

Może wywołać silną reakcję alergiczną. Poza płatkami występuje on we wszystkich częściach rośliny, dlatego zatruciem może skończyć się również obgryzienie przez kota liści czy łodygi.

Najbardziej niebezpieczne, ze względu na największą koncentrację toksyn (alkaloidy i związki glikozydowe) są cebulki tulipanów, które kot może wykopać z ziemi. Co do zasady uważać trzeba z większością cebulkowych kwiatów kwitnących wiosną (hiacynty, szafirki, żonkile, irysy), bo wszystkie są szkodliwe dla naszego pupila.

Co zrobić, kiedy podejrzewamy, że kot zjadł tulipana?

Typowe objawy zatrucia tulipanem u kota to:

W przypadku ich wystąpienia należy jak najszybciej skontaktować się z weterynarzem. Tulipan jest umiarkowanie toksyczny, dlatego rokowania dla kota są dość dobre, ale reagować należy natychmiast, gdyż toksyny mogą uszkodzić wątrobę.  

Tulipan nie dla kota – czym go zastąpić?

Jeśli kochasz wiosenne kwiaty, ale jednocześnie opiekujesz się kotem, to lepiej zrezygnować z obecności tulipanów w domu. Zamiast nich spośród kwiatów kwitnących wczesną wiosną możesz wybrać: bez (szkodliwe są jagody, ale kwiaty nie), bratki, nagietki.

Przeczytaj również:

Zostaw komentarz
0 komentarzy
Potwierdź usunięcie

Czy jesteś pewien, że chcesz usunąć komentarz?

Dodaj komentarz