Reklama

kot je róże
© Linn Currie/Shutterstock

Czy róża jest trująca dla kota?

Przez Dorota Pietrzyk

Opublikowano

Róże to jedne z najpopularniejszych kwiatów. Czy mogą stanowić zagrożenie dla kotów? Dowiedz się, jak zadbać o bezpieczeństwo twojego pupila.

Trujące kwiaty to rośliny, które powodują niestrawność lub zatrucie u naszego czworonoga. W przypadku spożycia toksycznej substancji, zdrowie zwierzęcia zależy od wielu czynników.

Czy róża jest trująca dla kota?

Różanie jest trująca dla kota, jednak nie jest całkowicie bezpieczna. 

Zobacz video:

Po pierwsze, róże są często podczas upraw mocno spryskiwane pestycydami, a te są toksyczne dla zwierząt.  Po drugie, ukłucie kolcami róż może okazać się dla ciekawskiego czworonoga bardzo niebezpieczne, dlatego lepiej wazon z różami trzymać poza jego zasięgiem. 

Jak kot może zatruć się różą?

Kot może natknąć się na różę zarówno w naszym domu, jak i na dworze.

Sytuacje, w których kot może przypadkowo zjeść liść lub płatki tego kwiatu, są jednak bardzo rzadkie i z reguły kończą się tylko delikatnymi dolegliwościami przewodu pokarmowego (biegunka, wymioty).

Jak uchronić kota przed zatruciem różą?

Lepiej zapobiegać, niż leczyć. Oto sposoby, dzięki którym ograniczysz ryzyko zatrucia różą przez kota.

Znajdź bezpieczne miejsce

Jeżeli masz w domu róże, umieszczaj kwiaty w miejscach niedostępnych dla kota. Możesz również zakupić specjalne osłonki, które uniemożliwią dotarcie futrzaka do rośliny.

Obserwuj czworonoga

Przyzwyczajenie kotów do obecności kwiatów w domu może być kolejnym sposobem na uniknięcie zatrucia. Od małego ucz pupila, aby nie podchodził do tych kwiatów i przekierowuj jego uwagę na inne, bezpieczne dla niego rośliny. Jeśli twój kot lubi podgryzać rośliny, spraw mu doniczkę z kocią trawą.

Niektóre z gatunków róż są mniej trujące. Należą do nich odmiany:

  • Patio Hit
  • Playboy
  • Flammentanz
  • Fritz Nobis

Warto kupować róże od sprawdzonego dostawcy, który stosuje ekologiczne środki ochrony roślin.

Hoduj rozsądnie

Jeżeli hodujesz róże w ogródku, warto zabezpieczyć je przed kotem, aby uniknąć ryzyka zranienia ostrymi kolcami kwiatów. 

Wokół kwiatów możesz  postawić siatkę nisko przylegającą do ziemi, co utrudni wejście zwierzaka na teren hodowli.

Innym rozwiązaniem może być ustawienie kwiatów (szczególnie niższych) na podwyższeniach – stojakach lub półkach – co uniemożliwi kotu dostęp do nich.

Kot zatruł się różą: co robić?

Gdy podejrzewasz, że twój kot mógł zjeść część rośliny i wykazuje takie objawy jak:

należy natychmiast skontaktować się z lekarzem weterynarii. Im wcześniej udzieli on specjalistycznej pomocy zwierzakowi, tym większa szansa na szybszy powrót do zdrowia ukochanego czworonoga.

Czy róża jest trująca dla kota? Częściowo tak, ale przestrzegając odpowiednich środków ostrożności oraz obserwując zachowanie zwierzaka, można znacznie zmniejszyć ryzyko zatrucia tą rośliną.

Więcej artykułów poradnikowych

Co sądzisz o tym artykule?

Dziękuję za odpowiedź!

Dziękuję za odpowiedź!

Zostaw komentarz
Dodaj komentarz
Chcesz udostępnić ten artykuł?