Nie tylko roślina doniczkowa może stanowić zagrożenie dla kota. Niebezpieczne bywają również niektóre gatunki kwiatów ciętych i trzeba na nie szczególnie uważać, bo przecież kwiaty cięte często dostajemy w prezencie od gości i osób znajomych, którzy – choć mogą wiedzieć o tym, że mamy kota, niekoniecznie muszą mieć wiedzę na temat tego, jakie kwiaty są dla nich bezpieczne.
Kwiaty trujące dla kota
Jakich zatem kwiatów ciętych unikać przy kocie? Oto lista kwiatów, których lepiej nie wstawiać do wazonu, jeśli jesteś opiekunem ciekawskiego mruczka.
- Konwalie – toksyczne i niebezpieczne. W maju lepiej pozostawić je rosnące pod oknami niż w zabierać bukieciki do domu,
- Chryzantemy – choć niektóre są jadalne dla ludzi, z kotami lepiej nie ryzykować. Niektóre chryzantemy zawierają większe stężenia permetryny, niebezpiecznej dla pcheł i kleszczy, ale również silnie toksycznej dla kotów.
- Frezje – nie zatrują kota, choć może się zdarzyć, że jeśli zje kilka kwiatów dostanie rozwolnienia.
- Hortensja – umiarkowanie toksyczna; objawy zatrucia to osłabienie, bóle brzucha, wymioty
- Konwalia majowa – bardzo silnie toksyczna, trująca zarówno dla ludzi, jak i dla zwierząt; objawami zatrucia są wymioty, spadek ciśnienia krwi, dezorientacja, a następnie śpiączka prowadząca do śmierci;
- Lilie wszystkich gatunków – źródło niebezpiecznych dla kota alkaloidów. Symptomy zatrucia pojawiają się bardzo szybko po zjedzeniu kwiatu i obejmują bóle brzucha, biegunkę, wymioty, ślinotok; niestety są to objawy dość niespecyficzne i niekoniecznie wskazują na zatrucie. Tymczasem zawarte w lilii toksyny działają w organizmie skrycie, nawet gdy nastąpi chwilowa poprawa stanu kota.
Uszkadzają nerki w ciągu kilku dni, czego objawami są wzmożone pragnienie, poliuria (nadmierne wydalanie moczu), a następnie anuria (zatrzymanie moczu) oraz odwodnienie i apatia. Niestety zbyt późno udzielona pomoc – na etapie, gdy nerki są już uszkodzone – często kończy się śmiercią kota;
Warto uważać też w grudniu na kulki jemioły, którą chętnie kupujemy w okresie Bożego Narodzenia. Zjedzenie owoców jemioły jest dla kota bardzo niebezpieczne.
Kwiaty bezpieczne dla kota

Większość popularnych kwiatów ciętych nie zaszkodzi Twojemu kotu. Oto lista wybranych kwiatów, które są bezpieczne dla kota:
- Tulipany – jako kwiaty są w pełni bezpieczne. Toksyczne są bowiem jedynie cebulki tulipanów, a nie ich część naziemna. We flakonie można je trzymać bez żadnego ryzyka dla naszego pupila.
- Róże – zdarza się, że kot podkradnie z wazonu różę i albo mocno ja przeżuje, albo nawet konsumuje w całości. Kwiaty róży nie zawierają na szczęście substancji, które mogłyby zaszkodzić naszym ulubieńcom, lepiej jednak, aby kot nie zbliżał się do wazonu z różami, ze względu na ich kolce.
- Gerbery – nie zaszkodzą kotu i tak naprawdę bardzo rzadko interesują naszych pupili.
- Goździki - niezwykle popularne niegdyś goździki nie są szkodliwe dla mruczków.
- Słonecznik - słonecznik to kwiat, który jest w pełni bezpieczny dla kotów.
Co robić, jeśli podejrzewasz zatrucie u kota?
Jeśli podejrzewasz, że kot mógł zjeść niebezpieczną dla niego roślinę, obserwuj, czy nie ma objawów zatrucia. Objawy zatrucia u kota zazwyczaj są ostre i gwałtowne.
Możliwe sympotomy to biegunka, wymioty, ślinotok, a także gorączka, kichanie i kaszel.
Kot może mieć również zaburzenia równowagi i koordynacji, a nawet stracić przytomność. Im szybciej nastąpi nasza reakcja na zatrucie, tym większa szansa na usunięcie trucizny z organizmu kota, dlatego należy bezzwłocznie zabrać go do lecznicy.
Przeczytaj również:
- Czy wrzos jest trujący dla kota?
- Czy lawenda jest trująca dla kota?
- Czy paproć jest trująca dla kota?
- Czy aloes jest trujący dla kota?
- Czy bez jest trujący dla kota?
- Czy tulipan jest trujący dla kota?
- Czy monstera jest trująca dla kota?
- Czy juka jest trująca dla kota?
- Czy storczyk jest trujący dla kota?
- Czy dracena jest trująca dla kota?
- Czy gwiazda betlejemska jest trująca dla kota?
- Rośliny trujące dla kota – sprawdź, czy nie masz ich w domu!
- Rośliny doniczkowe i balkonowe bezpieczne dla kota - lista