Reklama

Kot przy dracenie

Czy dracena jest trująca dla kota?

Przez Sabina Stodolak Redaktor

aktualizacja dnia

Dracena to jedna z najpopularniejszych roślin doniczkowych w Polsce. Niestety, jeśli mamy kota, lepiej z niej zrezygnować, bo odpowiedź na pytanie, czy dracena jest szkodliwa dla kota, jest niestety twierdząca. 

Dracena to ogólna nazwa na rodzaj roślin składający się z ponad 40 gatunków. W naturalnych warunkach (tropikalne i subtropikalne rejony Azji, Afryki i Wysp Kanaryjskich) dracena rośnie jako drzewo bądź duży krzew. W Polsce w warunkach domowych uprawia się głównie gatunki niskie.

Dracena obrzeżona, dracena wonna i dracena Sandera (tzw. mylnie brana za bambus Lucky Bamboo) to najpopularniejsze w Polsce rośliny doniczkowe z gatunku dracen.

Dracena a koty – czy dracena jest trująca dla kota?

Dracena dla kota jest niezwykle niebezpieczna, a jest to związane z dużą zawartością saponin w liściach rośliny. 

Saponiny mogą wywoływać wymioty, obniżają poziom białka we krwi i wywołują inne zaburzenia, takie jak neurotoksykozy. U kotów saponiny wpływają na funkcje mózgu, obniżając jego aktywność. Zatrucie saponinami u kota może też zmieniać ich zachowanie (kot staje się apatyczny, niezborny). 

Zatrucie draceną u kotów 

Zjedzenie przez koty draceny zdarza się dość często, bo koty lubią podgryzać jej liście i nie zawsze jest diagnozowane. Przy zatruciu małą ilością draceny objawy mogą nie być silne, a organizm kota w ciągu 24 godzin poradzi sobie z toksyną.

Przy spożyciu większej ilości saponin, objawy mogą być drastyczne i choć sama toksyna nie jest zabójcza, to ze względu na odwodnienie lub możliwość silnego uszkodzenia wątroby może dość do zagrożenia życia. Nie istnieją jednakże raporty weterynaryjne wskazujące na zatrucie draceną, jako bezpośrednią przyczynę śmierci kota. 

dracena

©Shutterstock
Masz pytanie? Chcesz się podzielić doświaczeniem? Utwórz post

Objawy zatrucia draceną u kota

Najczęstszymi objawami zatrucia draceną u kota są: 

  • Wymioty, również z krwią, 
  • Niechęć do jedzenia, 
  • Depresja, 
  • Ślinotok, 
  • Rozszerzone źrenice, 
  • Biegunka, 
  • Duszności, 
  • Tkliwość dolnej części brzucha, 
  • Niezborność ruchowa (ataksja). 

Globalnie wszystkie objawy zatrucia u kota są niebezpieczne, bo wymioty i biegunki mogą szybko doprowadzić do odwodnienia kota, które może skończyć się nawet zejściem. Ponadto, w przebiegu klinicznym zatrucia draceną zdarza się również: 

  • Uszkodzenie wątroby,
  • Wzrost ciśnienia krwi i wpływ na akcję serca, 
  • Ostre objawy neurologiczne.
Więcej o zatruciu pokarmowym u kota przeczytasz tutaj

Leczenie kota po zatruciu draceną

Leczenie zatrucia pokarmowego u kota  należy przeprowadzać pod kontrolą lekarza weterynarii. Jeśli zauważysz, że kot zjadł liście draceny, należy jak najszybciej udać się z nim do weterynarza. 

Najpierw weterynarz przeprowadzi badanie krwi, by wykluczyć inne zatrucia i potwierdzić diagnozę (jednym z wyraźnych objawów jest hipoproteinemia, czyli zmniejszenie poziomu białka w surowicy). 

Niestety odtrutka na zatrucie draceną nie istnieje. Leczenie jest objawowe i nakierowane na wzmocnienie kota oraz wspomaganie samooczyszczenia się organizmu. 

Najczęściej przy zatruciu draceną kota leczenie polega na: 

  • Podawaniu preparatów zwiększających poziom białka we krwi, 
  • Wzmocnieniu za pomocą preparatów witaminowych i karmy wysokobiałkowej, 
  • Podaniu kroplówki celem nawodnienia kota, 
  • Stosowaniu preparatów przeciwwymiotnych. 

Jeśli u kota występuje silna biegunka, zaleca się głodówkę, a następnie podawanie małych ilości wysokobiałkowego pokarmu. Przy ostrych objawach leczenie może potrwać kilka dni, bywa konieczna hospitalizacja. 

Literatura: „Przypadki zatruć draceną u kotów”, Łukasz Adaszek, Marcin Garbal, Jacek Kutrzuba i inni. Katedra Epizotiologii i Kliniki Chorób Zakaźnych Wydziału Medycyny Weterynaryjnej w Lublinie

Więcej artykułów poradnikowych

Co sądzisz o tym artykule?

Dziękuję za odpowiedź!

Dziękuję za odpowiedź!

Zostaw komentarz
Dodaj komentarz
Chcesz udostępnić ten artykuł?